Macierzyństwo

„On tylko gra w Minecrafta!” – rodzice udają, że sieć to samo dobro

Redakcja
Redakcja
1 czerwca 2017
Fot. iStock / AndreyPopov
 

Kim są członkowie drużyny dziecka w jego ulubionej internetowej grze skierowanej do młodszych? Większość z nich może faktycznie szukać wspólnej zabawy, ale i tutaj czasem trafi się „czarna owca”, która wykorzystując zaufanie malucha może poprosić go np. o podanie poufnych danych. Ponad 60 procent rodziców dzieci w wieku do 10 lat deklaruje, że ich dziecko nie zetknęło się w Internecie z erotyką, ośmieszaniem w gronie rówieśników czy zaczepianiem przez nieznajomego. Jednocześnie jedna czwarta rodziców tych dzieci w żaden sposób nie kontroluje w jaki sposób ich pociecha korzysta z urządzenia podłączonego do sieci – tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Twoje dziecko w sieci we współpracy z serwisem W roli mamy.

Internet to miejsce pełne inspiracji, źródło wiedzy, a także kanał pozwalający na kontakt z drugą osobą. Globalna sieć może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Jednym z niebezpieczeństw czyhających na pociechę jest możliwość natknięcia się w Internecie (np. poprzez serwis społecznościowy) na pedofila, osobę próbującą wyłudzić dane czy starającą się przejąć cyfrową tożsamość. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Twoje dziecko w sieci, ponad 20 procentów rodziców nie wie, czy ich dziecko poznało kogoś za pomocą Internetu, a 60 procent uważa, że dziecko nie zawierało takich znajomości. Według rodziców nastolatków (dzieci w wieku 11-18 lat), 13 procent dzieci było zaczepianych w sieci przez nieznajomego.

Zapracowani rodzice chcą wierzyć, że bez świadomego szukania niepożądanych treści dziecko nigdy się z nimi nie spotka. A przecież wystarczy, że algorytm YouTube niefortunnie skojarzy nagranie strzelaniny w grze z prawdziwymi obrazami wojennego okrucieństwa i katastrofa gotowa. A to właśnie – według wyników badania – na grach i oglądaniu filmików w serwisie YouTube dzieci spędzają najwięcej czasu w Internecie.

– Wyniki badania wykazały, że 63 procent rodziców dzieci poniżej 11 roku życia zachowuje zupełny spokój w przypadku treści mogących naruszać dobro ich dzieci – mówi Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Wynik ten jest silnie niepokojący w sytuacji, gdy wiemy, że młodzi ludzie spędzają w sieci wiele godzin dziennie, a okres dzieciństwa ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu się osobowości. To dobre samopoczucie dorosłych można tłumaczyć na dwa sposoby: z jednej strony rodzice faktycznie mogą nie mieć świadomości treści zamieszczanych w sieci – nie korzystają z Internetu, nie potrafią swobodnie poruszać się po stronach WWW, ich służbowe komputery posiadają blokady dostępu, a w domach nie włączają urządzeń. Z drugiej zaś strony mamy do czynienia z pozornym „świętym spokojem” w myśl zasady: „jeśli się o czymś nie mówi, to tego nie ma”. Zadziwia wyrażony w ankietach spokój rodziców nastolatków – według niemal jednej trzeciej z nich ich dzieci nigdy nie zetknęły się w Internecie z pornografią, erotyką, komunikacją z nieznajomymi, ani nie doświadczyły negatywnych ocen wystawianych przez kolegów. Brak wiedzy, brak wymiany informacji i udawanie, że zagrożenia nie istnieją nie zwalnia z odpowiedzialności za dobro dzieci.

Czy rodzice jednak kontrolują w jaki sposób pociecha korzysta z Internetu? 66 procent rodziców twierdzi, że wie jak dziecko spędza czas w wirtualnym świecie, a zdecydowana większość (78 procent) rozmawia na ten temat z dzieckiem. Blisko 60 procent rodziców sprawdza historię przeglądanych stron w tablecie czy komputerze, a co piąty rodzic korzysta z narzędzia kontrolującego aktywność dziecka w sieci.

– Kluczowym aspektem skutecznego nadzoru nad poczynaniami dziecka w sieci są regularne rozmowy, podczas których powinny zostać ustalone reguły korzystania z komputera i Internetu. Młodszym dzieciom lepiej zezwalać na korzystanie z sieci wyłącznie w obecności rodziców. Warto jednak wspomóc ochronę dziecka, korzystając z odpowiednich narzędzi. Aplikacje kontroli rodzicielskiej pozwalają kontrolować, z jakich aplikacji korzysta dziecko i jakie strony WWW odwiedza. Dodatkowo rodzice mogą ustalać m.in. dzienny czas korzystania z gier, blokować dostęp do stron czy aplikacji nieodpowiednich dla wieku dziecka. Rodzic w dowolnej chwili może sprawdzić również, gdzie aktualnie znajduje się dziecko, lokalizując jego smartfon – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

1dzieciwsieci-nfografika 2dzieciwsieci-nfografika 3dzieciwsieci-nfografika 4dzieciwsieci-nfografika

Pełny raport z badania dostępny na stronie: twojedzieckowsieci.pl


Badanie przeprowadzone przez serwis Twoje dziecko w sieci we współpracy z portalem W roli mamy na grupie 307 respondentów, za pomocą ankiety internetowej w dniach od 2 do 28 marca 2017 roku. Wyniki badań przedstawiają odpowiedzi wszystkich respondentów z dodatkowym rozbiciem na odpowiedzi rodziców dzieci w wieku 0-10 lat oraz nastolatków w wieku 11-18 lat.


Macierzyństwo

7 oznak tego, że spotykasz się z emocjonalnym psycholem

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
1 czerwca 2017
Fot. Gratisography/RYAN MCGUIRE / / CC0 Public Domain
 

Często romantyczne emocje i początkowa fascynacja przysłaniają nam prawdziwy obraz partnera i sprawiają, że nasza ocena rzeczywistości jest wyidealizowana. Zazwyczaj o tym, że z naszym mężczyzną coś jest nie tak, przekonujemy się już po zerwaniu, gdy zaczynamy na spokojnie analizować miniony związek i patrzymy na niego bez motyli w brzuchu i hormonalnych zawirowań. Istnieje jednak kilka oznak, która powiedzą nam znacznie wcześniej, że ten, z którym się spotykamy jest emocjonalnie poplątany i niestabilny i powinnyśmy się mieć na baczności, a nawet czym prędzej z tej relacji uwolnić.

Obwinia cię za wszystkie trudności w waszym związku

Cokolwiek złego by się między wami nie zadziało, zawsze to ty jesteś temu winna. Bo masz złe nastawienie, bo za dużo wymagasz, bo kaprysisz, źle spojrzałaś, nie tak odpowiedziałaś, zbyt mało się angażujesz… Ta postawa nie wynika z głupoty, egoizmu czy zbyt wąskich horyzontów, ale jest typowym przykładem manipulacji i zrzucania odpowiedzialności na innych. Dla niego – bardzo wygodne podejście, dla ciebie oznacza ono mnóstwo frustracji, stresu i spadek poczucia własnej wartości.  Może lepiej odpuścić i pozwolić mu na znalezienie innego kozła ofiarnego?

Obwinia cię o wszystkie prywatne niepowodzenia

Nie tylko mącisz w waszej relacji, ale też w jego życiu! U źródeł jego prywatnych niepowodzeń i porażek leży twoje zachowanie – brak wsparcia, inspiracji, motywacji z twojej strony. I znowu, twoja wina, twoja bardzo wielka wina – a przynajmniej tak próbuje ci wmówić partner. Nie daj się jednak nabrać na jego sztuczki i nie bierz odpowiedzialności za brak sukcesów. Nawet najlepszy trener nie doprowadzi do mistrzostwa kogoś, kto nie jest gotowy na ciężką pracę i zaangażowanie.

Kłamie, byś poczuła się niepewna i zdołowana

Powie wszystko, by twoje poczucie własnej wartości było mniejsze niż zero, a samopoczucie sięgnęło dna. Twój spadek energii oznacza wzrost jego zadowolenia i satysfakcji. Twoje uczucia są dla niego nieistotne i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo cię krzywdzi. Będzie oszukiwał, kłamał, wmawiał ci nieprawdę, doprowadzi do tego, że zaczniesz o sobie źle myśleć. Nasza rada: bierz nogi za pas póki na to czas! Póki nie straciłaś jeszcze wiary w siebie i odwagi.

Wszelkimi środkami umniejsza twoje poczucie godności

Emocjonalny psychol chce sprowadzić cię jedynie do roli praczki, sprzątaczki i kochanki. Będzie wymagał, zrzucał na ciebie obowiązki, zachowywał się w sposób, który jednoznacznie pokaże, że on ma pełnię władzy, a ty powinnaś go obsługiwać i spełniać jego polecenia. Według niego poczucie godności i szacunek, to coś, czego nie posiadasz. Pomyśl tylko, jak małe musi być jego ego, skoro buduje je na czyjejś krzywdzie! A potem bez żalu powiedz mu „do widzenia” – przecież jesteś warta o wiele więcej!

Ogranicza twoje kontakty z innymi

Stopniowo zacznie odsuwać cię od innych osób, twojej rodziny i przyjaciół. Będzie mieszać między wami, psuć łączące was relacje, różnymi metodami odciągać twoją uwagę i skupiać ją wyłącznie na nim. Po co to robi? By stać się centrum twojego świata, osobą, bez której nie wyobrażasz sobie funkcjonowania i przetrwania na tym świecie. Chce cię opętać, opleść niczym bluszcz i trzymać jak najbliżej, ale nie daj się – taka miłość potrafi zabrać swobodny oddech i potrzebną ci do życia przestrzeń.

Stosuje emocjonalny szantaż i gra na twoich uczuciach

Dokładnie wie, gdzie uderzyć, byś zmiękła, zmieniła zdanie i zrobiła tak, jak zechce. Będzie wpędzał cię w poczucie winy, udawał nieszczęśliwego, zranionego, strzeli aktorskiego focha. Powie, „przykro mi, że nie chcesz tego dla mnie zrobić”, „nie wiedziałem, że tak mało dla ciebie znaczę”, „bardzo mi smutno, zawiodłem się na tobie” – nie dlatego, że tak właśnie czuje, ale po to, by wywołać w tobie wyrzuty sumienia i chęć naprawienia sytuacji. Z manipulacji miałby celujący!

Wszędzie widzi twoją zdradę

Odbierasz przy nim smsa, a on już zaczyna cię wypytywać, oskarżać o posiadanie kochanka, żąda wyjaśnień i pokazania skrzynki odbiorczej. Każde spotkanie bez jego udziału to setki telefonów, szczegółowe pytania, a nawet niespodziewane wtargnięcie na babski wieczór i sprawdzenie, czy nie kłamałaś na temat płci współtowarzyszy. Podejrzany jest każdy, nawet pan z kiosku podający ci gazetę, czy kierowca autobusu, który zerka w lusterko. Jedyne, co możesz zrobić, to uciekać jak najdalej i trzymać się od tego typa z daleka.


 

Na podstawie: www.brightside.me


Macierzyństwo

5 zdrowych przekąsek dla twojego dziecka. Są banalnie proste w przygotowaniu, ale skradną serca najbardziej wymagających łasuchów

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
1 czerwca 2017
Fot. iStock/ArtMarie

Chyba każda mama usłyszała pytanie: mamoo, co mi kupiłaś? I oczywiście najwięcej radości dają słodycze oraz przekąski. Bo dzieci je uwielbiają! Jednak kupnych produktów powinno być jak najmniej w diecie dziecka. W ich składzie znajduje się mnóstwo tłuszczu, cukru i niezdrowych substancji. Dlatego zmodyfikuj dietę swojego dziecka i włącz do niej domowe przekąski. Są banalnie proste w przygotowaniu, a twoje dziecko będzie zachwycone.

Mrożony jogurt z borówek

Przekąska banalnie prosta w przygotowaniu. Potrzebujesz trzech składników: 250g jogurtu greckiego, 250g zmrożonych borówek (bądź innych owoców) i łyżki miodu. Zblenduj wszystko ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Przełóż do miseczek i posyp owocami. Jeśli chcesz, żeby był bardziej zmrożony, możesz włożyć go jeszcze na chwilę do zamrażarki.

Jabłka z masłem orzechowym

Czas przygotowania: niecała minuta:) Przekrój jabłka na pół i posmaruj je masłem orzechowym. Możesz przygotować domowe masło. Orzeszki ziemne praż w piekarniku przez ok. 10 minut w temperaturze 200 stopni. Uważaj, żeby ich nie przypalić, bo masło będzie gorzkie. Po wyjęciu ostudź je i wrzuć do blendera. Zmiel z dodatkiem soli. Gotowe.

Jabłkowe muffiny z rodzynkami

Doskonała słodka przekąska dla dzieci. Potrzebujesz: 100g rodzynek, 1 łyżeczki proszku do pieczenia 1 łyżeczki cynamonu, 50g mąki, trochę cukru, 2 jajek, 125ml mleka, 4 łyżek oleju, 2 jabłek. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. W tym czasie połącz składniki. Zetrzyj na tarce jabłka i wrzuć do masy. Dodaj także rodzynki. Zmieszaj wszystko razem i przelej do foremek. Piecz przez ok. 25 minut.

Fot. iStock / lisegagne

Fot. iStock / lisegagne

Serek wiejski z dodatkami

Serek wiejski to źródło wapnia i białka, które pomagają dziecku zdrowo się rozwijać. Dlatego zadbaj o to, żeby nie zabrakło nabiału w codziennym menu. Jeśli twoje dziecko ma ochotę na coś słodkiego, podaj mu serek  wiejski połączony z ulubionymi owocami np. truskawkami, morelami bądź borówkami, dorzuć rodzynki i dodaj łyżkę miodu.

Chipsy z jarmużu

Jeśli twoje dziecko jest fanem chipsów, zaproponuj mu zdrowe chipsy z jarmużu. Jest on źródłem witaminy A, C, wapnia i zawiera wiele antyoksydantów. Liście należy umyć, porwać na mniejsze kawałki, skropić oliwą i posypać przyprawami. Aby uzyskać chrupiące chipsy, piecz w piekarniku przez ok. 20 minut.

Rozpieść swoje dziecko pysznymi przekąskami, szczególnie w dniu jego święta:) Na pewno domowe wersje przypadną do gustu nawet największym fanom słodyczy.


Zobacz także

Tak blisko naszego dziecka jesteśmy tylko na chwilę. To, co mu damy zależy tylko od nas. Zapakuj dobrze plecak

Co wrzucilibyście do tornistra waszych dzieci oprócz wiedzy?

Prezenty na święta dla dzieci

Jak złagodzić nudności w ciąży?

Jak złagodzić nudności w ciąży?