Go to content

Paznokcie żelowe – trwały manicure, który poprawi wygląd dłoni. Jak zrobić paznokcie żelowe w domu?

Paznokcie żelowe - jak je nałożyć oraz zdjąć w domu
Fot. iStock

Paznokcie żelowe to metoda przedłużania paznokci, po którą sięga wiele pań. O ile żel nałożony jest na płytkę zgodnie ze sztuką, z paznokciami nie dzieje się nic złego. Żel pozwala nadać odpowiedni kształt i długość paznokciom, a także ozdobić je w różnorodny sposób. Jak nałożyć paznokcie żelowe i jak zdjąć je samodzielnie w domu?

Paznokcie żelowe –  co to jest?

Paznokcie żelowe powstają po nałożeniu specjalnego żelu na płytkę paznokcia. Aby efekt był trwały, żel utwardza poprzez naświetlanie lampą UV przez ok. 2-3 minut. Paznokcie żelowe pozwalają na pokrycie żelem naturalnej płytki paznokcia i np. wyrównanie jej, lub też przedłużenie jej długości przy pomocy tipsa lub szablonu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Justyna Gierejkiewicz (@justamaluje)


W metodzie z tipsem wykorzystuje się plastikową, wyprofilowana nakładkę przyklejaną na brzeg paznokcia. Po nadaniu jej odpowiedniej długości i kształtu, na jej powierzchnię nakłada się odpowiednie warstwy żelu. Metoda z wykorzystaniem szablonu polega na umieszczeniu pod brzegiem paznokcia formy, na którą nakłada się żel  na pożądaną długość. Po utwardzeniu pod lampą UV szablon zostaje usunięty, a utwardzony żel obrabia się do pożądanego kształtu.

Jeśli paznokcie żelowe zostały nałożone prawidłowo, powinny utrzymać się na płytce kilka tygodni (nawet 4-5) bez uszczerbku na ich wyglądzie. Gdy pojawia się tzw. odrost, można go uzupełniać żelem lub zdjąć warstwę żelu z paznokcia. Odpowiednio wykonane paznokcie żelowe nie szkodzą płytce, nadają jej natomiast estetyczny, trwały i całkiem naturalny wygląd oraz pewną elastyczność.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Klinika Piękna (@klinikapradom)

Paznokcie żelowe – czerwone, ombre, czy naturalne?

Paznokcie żelowe pozwalają na osiągnięcie dowolnego efektu. Kolorowe żele nakładane na warstwę żelową sprawiają, że nietrudno osiągnąć wymarzony efekt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Stylizacja Paznokci Klaudia 💅 (@stylizacja.paznokci.klaudia)


Paznokcie żelowe mogą być klasycznie kobiece, czerwone, lub też naturale, w odcieniach bardziej delikatnych, cielistych. Nadal popularny jest klasyczny french, który sprawdzi się w miejscu pracy lub na oficjalne uroczystości.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kaja Żmijewska (@kzmijewska)


Często pojawia się także efekt ombre na paznokciach, czyli cieniowania, przechodzenia jednego koloru w drugi, zacierania ich granic. Wiele zależy nie tylko od fantazji, ale także umiejętności osoby, która wykonuje manicure.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 💅🏻 (@zuzia_nails_poznan)

Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku?

Metodę tą można zastosować samodzielnie w domu, wystarczy podrobinę wprawy oraz odpowiednie produkty, w tym lampa UV. W profesjonalnym salonie przygotowanie paznokci żelowych może zająć ok 1,5 godziny, natomiast samodzielna praca może trwać i dwa razy dłużej. W obu przypadkach potrzebne są konkretne akcesoria, które pozwolą na osiągniecie oczekiwanego rezultatu.

Paznokcie żelowe krok po kroku – akcesoria:

 • pilnik do paznokci,
 • blok polerski do paznokci (najlepiej o gradacji 180)
 • tipsy lub elastyczne szablony (formy)
 • klej do tipsów (przy szablonach nie jest potrzebny),
 • cleaner (odtłuszczacz)
 • primer
 • żel jednofazowy (do wszystkich trzech warstw) lub trzyfazowy (osobno: baza, żel budujący, nabłyszczacz),
 • pędzelek do nakładania żelu,
 • lampa UV,
 • gilotynka (do skracania tipsów),
 • płyn do dezynfekcji.

Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku?

 1. Obetnij lub opiłuj paznokcie na krótko. Blokiem polerskim delikatnie przejedź ich powierzchni, by stała się matowa. Nie ścieraj jej zbyt mocno, by nie uszkodzić płytki.
 2. Odtłuść paznokcie cleanerem, na czystą płytkę nałóż primer i poczekaj chwilę, aż odparuje.
 3. Jeśli żel nakładasz na tipsy – każdy z nich dopasuj do kształtu paznokcia (przyda się porządny pilnik lub specjalna gilotynka do tipsów). Powierzchnię tipsów zmatuj kostką. Jeśli stosujesz szablony (formy), dopasuj je do kształtu paznokci i nałóż na palec zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 4. Przy pomocy pędzelka nałóż żel trzema cienkimi warstwami. Uważaj na skórki! Pierwsza, najcieńsza warstwa ma pokryć dokładnie cały paznokieć – zmatuj ją kostką i utwardź pod lampą UV, przemyj cleanerem. Druga, najgrubsza, wygładza nierówności płytki – nadaj odpowiedni kształt paznokciowi, zmatuj ją kostką, utwardź pod lampą UV, przemyj cleanerem. Trzecia, cienka, to wykończenie pracy –  utrwal pod lampą i przemyj cleanerem.

Paznokcie żelowe możesz pomalować zwykłym lakierem oraz lakierami hybrydowymi. Aby paznokcie żelowe okazały się maksymalnie trwałe, należy zwrócić uwagę na to, by warstwa żelu nie była zbyt gruba, płytka odtłuszczona cleanerem, a skórki nie zostały zalane żelem. Ważna jest także jakość stosowanej lampy oraz produktów do stylizacji żelowej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lizzie Ocean Nails (@lizzieoceannails)

Jak zdjąć paznokcie żelowe w domu?

Potrzebne będą do tego:

 • waciki kosmetyczne,
 • folia aluminiowa,
 • aceton.

Waciki przetnij na pół, namocz w acetonie, przyłóż do paznokci i owiń palce folią aluminiową. Odczekaj 15-20 minut i usuń wacikiem warstwę żelu. Jeśli żel jest na tipsach, być może czynność trzeba będzie powtórzyć lub dłużej trzymać paznokcie w wacikach z acetonem.

Możesz również zanurzyć paznokcie na 20 minut w misce z acetonem do czasu, aż żel się rozpuści. Ta metoda jednak może negatywnie wpłynąć na kondycję płytki paznokcia. Innym sposobem na zdjęcie żelu z paznokci jest spiłowanie warstwy pilnikami, ale trzeba to robić  na tyle delikatnie i umiejętnie, by nie uszkodzić płytki paznokcia.


źródło:  allepaznokcie.pl ,kobieta.gazeta.pl