Go to content

Makijaż oka na dzień i wieczorowy – jak wykonać go perfekcyjnie? Instrukcja krok po kroku

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku
Fot. iStock

Makijaż oka jest konieczny, by podkreślić najważniejsze atrybuty urody. Chcąc wydobyć z nich cały blask i zatuszować drobne niedoskonałości warto sięgnąć po kosmetyki kolorowe. Wiele kobiet zastanawia się, jak zrobić makijaż oka krok po kroku, by wyglądał perfekcyjnie, a my mamy sprawdzone rady.

Piękne oczy i wyraziste spojrzenie ściągają przyciągają wzrok, wzbudzają zachwyt. Niekiedy makijaż oka może wydawać się bardzo skomplikowany, jeśli wykonuje się przy użyciu różnych kosmetyków. Z tego powodu wiele kobiet najczęściej sięga po prostu po maskarę, rzadziej po eyeliner i ewentualnie kredkę do brwi.

Delikatny makijaż oka krok po kroku

Delikatny makijaż oka, np. do pracy, czy na uczelnię, powinien podkreślić oko, ale nie powinien być bardzo widoczny. Kolorami, które sprawdzą się przy większości lekkich makijaży to beże, jasne brązy, szarości.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Fot. iStock

 1. Przygotowanie makijażu zacznij od nałożenia na powiekę bazy pod cienie i przypudruj ją lekko pudrem sypkim.
 2. Na ruchomą część górnej powieki, nałóż jasny, matowy cień, np. brzoskwiniowy. Powinien sięgać od do linii załamania powieki.
 3. Brązowym, matowym cieniem zaznacz załamanie powieki.
 4. Dolną powiekę delikatnie podkreśl brązem, który trafił na załamanie górnej powieki. Wewnętrzny kącik oka rozjaśnij rozświetl cielistym, jaśniejszym cieniem.
 5. Na środek górnej powieki nałóż odrobinę połyskującego, brzoskwiniowego koloru.
 6. Pędzelkiem lub eyelinerem w kolorze brązu namaluj kreskę tuż nad górną linią rzęs.
 7. Możesz jeszcze raz podkreślić załamanie powieki matowym brązem.
 8. W dolnej powiece namaluj linię wodną w oku na biało, by je „otworzyć”.
 9. Wytuszuj rzęsy, uczesz brwi, a jeśli są słabo widoczne, podkreśl je delikatnie odpowiednią kredką.

Smokey eyes — wieczorowy makijaż oka krok po kroku

Smokey eyes, czyli przydymione oko, to klasyka wieczorowego makijażu. Nie tylko podkreśla urodę, ale nadaje tajemniczości każdej kobiecie i świetnie sprawdzi się na mniej i bardziej uroczyste wieczorowe wyjścia.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Ft. iStock

 1. Na górnej i dolnej powiece rozprowadź bazę pod cienie.
 2. Na całą górną powiekę małym pędzelkiem nałóż perłowobiały cień.
 3. W zewnętrznym kąciku oka nałóż ciemnoszary cień tak, by ciemniejszy był przy linii rzęs, a rozjaśniał się w załamaniu powieki.
 4. Czarnym eyelinerem narysuj nad górną linią rzęs wyraźną kreskę — od wewnętrznej strony oka powinna być cienka i musi zwiększać się ku zewnątrz. Kreskę na końcu podciągnij ku górze, nieco poza powiekę.
 5. Na dolnej linii rzęs małym pędzelkiem o ostrym zakończeniu, nałóż w wewnętrznym kąciku biały cień, do połowy powieki. Od połowy, do zewnątrz użyj ciemnoszarego cienia.
 6. Wytuszuj rzęsy, uczesz brwi, a jeśli są słabo widoczne, podkreśl je delikatnie odpowiednią kredką.

Sprawdzone rady:

Pamiętaj, że cienie na powiece należy rozcierać, by nie było widać granic między nimi.

Jeśli chcesz wykonać makijaż oka smokey eyes w ciągu dnia, użyj do tego cieni brązowych. Makijaż dzienny wykonany z wykorzystaniem czarnych i grafitowych cieni, może wyglądać zbyt agresywnie i nie na miejscu.

Jeśli nie chcesz klasycznego czarnego lub grafitowego smokey eyes, możesz wykorzystać odcienie fioletu, które w tym przypadku są dobrą alternatywą. Pamiętaj tylko o jednym — jeśli zdecydujesz się na fiolety, usuń nadmiar cieni spod dolnych powiek, by nie wyglądały jak zasinienia pod oczami.

Makijaż oka — o tym warto wiedzieć

Makijażyści mają wiele własnych trików, które pozwalają uniknąć wpadek przy robieniu makijażu. To proste rzeczy, ale wiedza o nich zdecydowanie ułatwi zadanie, jakim jest makijaż oka.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Fot. iStock

O tym pamiętaj, by ułatwić sobie malowanie oczu:

 • Unikaj cienia w kolorze tęczówki oka.
 • Jeśli masz zielone oczy, świetnie podkreślą ich barwę cienie z palety ciemnych fioletów, które cudownie podkreślają zieleń tęczówki.
 • Jeśli masz niebieskie oczy, cienie w kolorze szarości i wrzosu podkreślą ich blask.
 • Gdy twoje oczy mają brązowy kolor, sięgnij po cienie fioletowe, grafitowe i szare.
 • W przypadku, gdy jesteś brunetką, i chcesz podkreślić brwi, możesz sięgnąć do brązowych cieni, by optycznie „zagęścić” włoski.
 • Jeśli nie masz pod ręką eyelinera, a chcesz zrobić kreskę nad linią rzęs, sięgnij po czarne cienie i cięty na skos, płaski pędzelek — zwilż go delikatnie wodą, nabierz cień i zrób kreskę.
 • Nie nakładaj cieni od razu na powiekę — konieczna jest  baza po cienie lub korektor.
 • Przed nałożeniem cienia na powiekę strzepnij jego nadmiar z pędzla, by nie powstawały na powiece widoczne „plamy”.
 • Należy tuszować zarówno rzęsy na górnej, jak i dolnej powiece — bardzo często dolna jest pomijana podczas wykonywania makijażu.

źródło: www.womenshealth.pl ,www.paulabialasiewicz.pl