Uroda

Bezoperacyjny lifting twarzy

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
9 lutego 2017
Fot. iStock / Robert Daly
 

W życiu każdej z nas, prędzej czy później nadchodzi TEN dzień, kiedy stajemy przed lustrem i coś jest nie tak. Coś zaczyna nam przeszkadzać, uwierać w naszym wyglądzie. Odkrywamy pierwsze i kolejne zmarszczki, z przerażeniem widzimy, że stałyśmy się posiadaczkami popularnych „chomiczków”. Oczy nadal błyszczą, do starości daleko, ale coś się zmieniło.

Z wiekiem pojawiają się pewne znaki, twarz zatraca powoli swój ostry kontur, zupełnie jakby to nie czas ją gnębił, a smutek spowodowany tymi zmianami. Co wtedy? Gdy do działań ekstremalnych i operacyjnego liftingu jeszcze daleka droga, ale chciałybyśmy odzyskać naszą, dobrze znaną i ciut młodszą buzię?

Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna!

Metody odmładzania skóry

Aby odbicie w lustrze znów mogło cieszyć, najlepiej wybrać się i o radę poprosić specjalistę. Metod opóźniania starzenia się skóry oraz poprawy jej wyglądu jest naprawdę wiele. Każda z nich ma swoje zalety i wskazania oraz swój niepowtarzalny efekt końcowy – czyli efekt terapeutyczny.

Medycyna estetyczna proponuje działania bardziej delikatne, działające na naskórek, np. profesjonalne peelingi. To rozwiązanie przy mniejszych „problemach” lub dla młodszych pacjentek, ponieważ działają powierzchniowo (więcej o peelingach profesjonalnych przeczytasz w naszym artykule tutaj) – przede wszystkim poprawiają koloryt skóry. Są i metody, które działają „głębiej” od laserów frakcyjnych, które oddziałują i na naskórek i na skórę właściwą po popularny botoks – relaksujący mięśnie mimiczne.

Jeżeli jednak okazuje się, że to dla nas zbyt mało – warto pozbyć się lęku i schować stereotypy do szuflady, bo z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

Tu do wyboru mamy przede wszystkim nici liftingujące lub lifting operacyjny. Zanim jednak zdecydujemy się na rozwiązanie agresywne (i nie czarujmy się – obarczone pewnym ryzykiem powikłań), jakim jest tradycyjny lifting na stole operacyjnym, warto zaufać nowym technologiom.

HIFU, czyli jak medycyna estetyczna nieustannie się rozwija

Nowe technologie w tej dziedzinie medycyny zaskakująco szybko się rozwijają – i cieszą się skutecznością. Jedną  z nich jest wysokoenergetyczna, zogniskowana fala ultradźwiękowa o dużym natężeniu(HIFU). Uprzednio ta metoda wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie chorych w celach terapeutycznych, ale okazało się, że doskonale sprawdza się dla potrzeb estetycznych.

quote szary ohme2Technologia polega na kontrolowanym, zogniskowanym umieszczeniu wiązki fal ultradźwiękowych na określonej głębokości.  Fale przechodzą przez naskórek i kumulują się w jednym punkcie, wewnątrz skóry lub w tkance podskórnej, powodując drganie komórek, które w wyniku tarcia silnie się rozgrzewają. Dochodzi w ten sposób do punktowych poparzeń w głębi skóry na jednej z trzech wybranych głębokości: 1,5 mm, 3 mm lub 4,5 mm, włókna kolagenowe skracają się i zostaje zainicjowany proces regeneracji, czyli tworzenia przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. W wyniku tego skóra staje się bardziej napięta i sprężysta.

UltraSkin II – nowa odsłona metody HIFU

Na potrzeby medycyny estetycznej powstało już kilka urządzeń do wykonywania zabiegów odmładzania za pomocą HIFU. Najnowszym z nich jest urządzenie UltraSkin II, dedykowane wszystkim, którzy wymagają poprawy kondycji skóry i oczekują efektu liftingu.

Jego dodatkowym atutem jest możliwość redukcji tkanki tłuszczowej – co sprawia, że doskonale nadaje się do konturowania twarzy a także poprawy wyglądu np. brzucha!

Poza tym wypada znakomicie w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu – dzięki mocniejszemu skoncentrowaniu fal, energia termiczna ogniskowana jest na mniejszym obszarze. Wpływa to pozytywnie nie tylko na efekty, ale również na stopień  bolesności zabiegu.

Zabieg może być z powodzeniem stosowany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Zastosowanie HIFU w medycynie estetycznej

Jak przebiega zabieg?

Zabieg z zastosowaniem urządzenia UltraSkin II jest praktycznie bezbolesny i trwa od 15 do 40 minut w zależności od obszaru ciała, które jest poddawane terapii.

Pacjent podczas zabiegu może odczuwać delikatnie drapanie.

Po zabiegu:

Po zabiegu skóra jest napięta, delikatnie zaczerwieniona. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać niewielka nadwrażliwość podczas dotykania skóry. Efekty liftingu widoczne są już po jednym zabiegu. I uwaga! Zabieg może być wykonany jedynie na zdrowej skórze.

W zależności od wybranej głębokości penetracji fal, uzyskujemy różne efekty. Dla efektu liftingu – lekarz stosuje koagulację na najgłębszej „warstwie”, czyli na  głębokości 4,5 mm (warstwa mięśniowo-powięziowa). Na tej samej warstwie pracują chirurdzy plastycy wykonując tradycyjny lifting operacyjny.

Koagulacja na głębokości 3 i 1,5 mm pozwala poprawić kondycję skóry właściwej.

Podczas całego zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia naskórka co sprawia, że po zabiegu można wykonać makijaż i wrócić do codziennej aktywności.

A co dla brzuszka?

Dla niego została przygotowana specjalna wersja tego zabiegu. Głowica 13 mm, dzięki której redukujemy tkankę tłuszczową uzyskując poprawę stanu skóry brzucha.

bezoperacyjny lifting twarzy

Wykonanie zabiegu to nie tylko dobry sprzęt. Gdyby tak było, moglibyśmy robić to sami w domu. Wybierając metodę należy bardzo starannie wybrać lekarza, który bezpiecznie wykona terapię. Zabieg HIFU jest bardzo bezpieczny w rękach wykwalifikowanego lekarza, który zapewni, że podczas zabiegu nie dojdzie do oparzenia czy uszkodzenia naczyń i nerwów.

Po zabiegu pacjent powinien być poinformowany o odpowiednim odżywianiu i suplementacji, które zapewnią szybką i optymalną produkcje kolagenu.

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.


Uroda

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
23 lutego 2017
3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry
Fot. iStock / utkamandarinka
 

Kiedyś przebarwienia skóry i zaburzenia pigmentacji kojarzyły nam się głównie z wiekiem – a dokładniej z dłońmi i twarzą babci i dziadka. Brązowe plamki na skórze były synonimem rozpoczynającej się starości. Dziś wiemy, że zaburzenia pigmentacji są owszem, związane z procesem starzenia skóry, ale występują również u coraz młodszych osób. 

Przyczyn jest wiele, jednym z głównych winowajców problemów ze współczesnymi przebarwieniami jest promieniowanie słoneczne.

Jak więc radzić sobie z niechcianymi zmianami skutecznie, nowocześnie i bezpiecznie?

Przebarwienia mogą mieć różną intensywność i pojawiać się w rożnych miejscach: na czole, policzkach, pod oczami, czy na skroniach. Mogą zagościć na szyi lub dekolcie. Najczęściej jednak pojawiają się w miejscach eksponowanych na słońcu. Tak, jak miejsca, tak również przyczyny powstawania przebarwień mogą być różne.

Metody redukowania przebarwień skóry

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Ponieważ powodów zaburzeń pigmentacji skóry może być wiele, metoda ich redukcji powinna być indywidualnie dobrana do pacjenta. Jest to proces wieloetapowy.

W Centrum Zdrowej Skóry zawsze staramy się je szukać i eliminować oraz dobierać odpowiednie terapie przywracające naturalny koloryt skóry. W tym celu w wybranych przypadkach poddajemy Pacjentów specjalistycznej diagnostyce z uwzględnieniem czynników ryzyka, zaburzeń hormonalnych, alergii, przyjmowanych leków i stanu zdrowia.

A jak najczęściej można pozbyć się nieestetycznych i psujących nam humor „plamek”?

Poznajcie trzy najbardziej skuteczne metody wykorzystywane w medycynie estetycznej.

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Mikronakłuwanie

Choć może zabrzmieć nieprzyjaźnie (kto lubi igły?), w rzeczywistości wcale tak nie jest. Mikronakłuwanie to jeden z tych z zabiegów, które otwierają naprawdę szerokie możliwości i nie tylko w przypadku redukowania przebarwień.

Zabieg odbywa się z użyciem sprytnego urządzenia o nazwie DERMAPEN® firmy EQUIPMED. Za pomocą malusieńkich pulsujących igiełek, w głąb skóry wprowadza się różne substancje czynne. Lekarze i pacjenci bardzo chwalą to urządzenie, ponieważ zdecydowanie pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób bardzo komfortowy, w porównaniu dla klasycznej mezoterapii.

Mikronakłuwanie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,  a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty:

Zazwyczaj są widoczne po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt stabilizuje się w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.

Wskazania do zabiegu:

 • Drobne płytkie zmarszczki;
 • Rozstępy;
 • Blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe;
 • Skóra zwiotczała;
 • Odmładzanie dłoni;
 • Wspomaganie terapii wypadania włosów

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Co kryje się za tajemniczą nazwą? Fachowcy powiedzą nam:

„LED – dioda emitująca światło (Light Emitting Diode) jest to urządzenie emitujące energię świetlną w postaci światła o różnych kolorach, które odpowiadają falom świetlnym o określonej długości. Jest to źródło energii o niskiej intensywności, zupełnie nieinwazyjne”.

A upraszczając, mechanizm tego zabiegu polega na pobudzeniu pracy komórek za pomocą światła (różne kolory = zróżnicowana długość fal = nieco inne działanie i efekty). Całość opiera się na wykorzystaniu prostego mechanizmu: komórce dostarczana jest energia, a ta zamienia ją na tzw. ATP – czyli niezbędną do życia i regeneracji energię komórkową. Proste, bezpieczne i bardzo bliskie naturze – bo wykorzystujące jej fizjologiczne mechanizmy.

Zastosowanie:

 • ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki
 • ŚWIATŁO ŻÓŁTE:  skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu
 • ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Obejrzyjcie koniecznie film na temat fototerapii lampami LED:

3 najbardziej skuteczne metody usuwania przebarwień skóry

Jeśli medycyna estetyczna, to nie może zabraknąć „lasera”. I może to stereotyp, ale w tym przypadku słuszny. Zabiegi laserowe otwierają bowiem przed pacjentami bardzo szerokie możliwości. W przypadku walki z zaburzeniami pigmentacji doskonale sprawdza się technologia DyeVL.

DyeVL

DyeVL to znacznie doskonalsza wersja IPL. Jednak jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie, przede wszystkim korzysta z węższego zakresu długości emitowanych fal (500-600nm).

 • redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego,
 • zmniejsza  przebarwienia,
 • wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki,
 • daje efekt odmłodzenia skóry.

W przypadku rumienia – nie ma skuteczniejszej metody. Co ciekawe skuteczność zabiegów z wykorzystaniem DyeVL została udowodniona podczas badań klinicznych.


Uroda

Walcz o siebie! Jesteś kobietą

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
9 lutego 2017
Fot. iStock / christinaloehr

Jesteś kobietą, codziennie walczysz. Nie na ringu, ale podczas spaceru, gdy jesz śniadanie lub zawozisz dzieci do szkoły, robisz zakupy. I czasem ta walka jest niezwykle nierówna. Zastanawiasz się nawet, czy ten cały „rak” nie jest jakimś paskudnym szowinistą.

Jednak są rzeczy, na które masz wpływ. Wiesz, że wygrywasz tak długo, jak długo nie pozwalasz mu się do siebie zbliżyć.

Walcz o siebie. Walcz jak dziewczyna!

Cytologia

Bardzo proste, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które powinna wykonywać każda kobieta. Tak, jak pojawiamy się u ginekologa na wizytach kontrolnych, tak co miesiąc powinnyśmy badać swoje piersi, samodzielnie, w domu.

walcz o siebie

 

Na czym polega badanie?

Badanie wykonuje się podczas badania ginekologicznego. Polega na wprowadzeniu wziernika dopochwowego i, po uwidocznieniu szyjki, specjalną profesjonalną szczoteczką – pobraniu materiału komórkowego z całej tarczy części pochwowej, strefy przejściowej i kanału szyjki macicy. Następnie, pobrany wymaz nanosi się na szkiełko i utrwala specjalnym sprejem. Nasz wymaz wędruje do laboratorium, gdzie jest badany i oceniany przez lekarza specjalistę pod mikroskopem.

walcz o siebie2

WYNIK

Wyniki cytologii podaje się w  skali Papanicolau. Ewentualne zmiany określa się w pięciostopniowej skali od I do V informującej, do której grupy cytologicznej należy wymaz – im grupa na wyniku jest niższa, tym lepiej.

Czemu służy badanie?

wyklucza lub potwierdza stany przednowotworowe,

walcz o siebie kolposkopiaOprócz stanów przednowotworowych badanie może wykazać również  występowanie innych zmian, np: zmian zapalnych, zwyrodnień, zmian wstecznych, które nie są niebezpieczne, jednak niepokoją nas, kobiety.

Jeżeli wynik badania jest „podejrzany”, wykonuje się kolposkopię, czyli bardziej szczegółowe badanie. Polega na ocenie szyjki macicy przez lekarza z wykorzystaniem specjalnych odczynników oraz umożliwia pobrania małych wycinków do szczegółowego badania histopatologicznego.

Rak szyjki macicy. Powinnaś znać te 6 czynników ryzyka

Fot. iStokc / Capifrutta

Po co to wszystko?

Rak szyjki macicy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wielu Polek.

Najczęściej korzysta z naszej nieuwagi, tego, że wizytę u ginekologa oraz wykonanie badań odkładamy na wieczne „później”, gdzie  często to „później” zamienia się na „za późno”.

Badanie piersi

Absolutną podstawą, którą niestety my, kobiety, zaniedbujemy, jest samodzielne, comiesięczne badanie swoich piersi – badanie palpacyjne oczywiście. Jednak, aby mieć pewność, że rak nas nie podejdzie koniecznie należy wykonywać dodatkową rekomendowaną przez lekarzy diagnostykę. USG i mammografia to konieczność, jeżeli marzy nam się życie z tzw. happy endem.

Ultrasonograficzne badanie piersi należy robić co dwa lata począwszy od 25. roku życia.

Co dla kogo?

Przyjęło się, że badanie USG dedykowane jest młodszym kobietom, a mammografia tym po czterdziestce. Dlaczego?

Z wiekiem, piersi kobiet różnią się swoją budową. W dużym uproszczeniu – ponieważ kobiety w tzw. wieku produkcyjnym mają w swoich piersiach przewagę tkanki gruczołowej, niezbędnej do produkcji mleka, zmiany nowotworowe są lepiej widoczne w obrazie USG. W przypadku kobiet starszych, gdzie w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa, zmiany nowotworowe o wiele łatwiej zobaczyć na zdjęciach z mammografii.

Pamiętajcie, że waszym najlepszym doradcą oprócz kobiecej intuicji i rozsądku – będzie wasz ginekolog, ponieważ są czynniki, które wpływają na to, jakie badanie lepiej wykonać.

Dr n. med. Piotr Raczyński – ginekolog w CM Damiana
„Sprawa się komplikuje, gdy stosujemy hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję. Już po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta z powrotem tkanka gruczołowa i pierś „młodnieje”. Dlatego też nawet jeśli przekroczyłyśmy czterdziestkę, zmiany będą lepiej widoczne dzięki badaniu USG.

Kolejny problem polega na tym, że mammografia nie odróżnia zmian litych (guzków) od zmian zawierających płyn (np. torbieli). Natomiast USG te różnice wychwytuje bardzo dobrze”.

Jedno jest pewne, jeżeli podchodzicie do sprawy na poważnie i zależy wam na sobie, nie zapominajcie, znajdźcie czas. Badajcie się w domu i okresowo wykonujcie diagnostykę w kierunku nowotworów piersi, tylko połączenie tych metod zapewni wam prawdziwą ochronę.

CO ZMNIEJSZA RYZYKO NOWOTWORU PIERSI?

 • Urodzenie dziecka – najlepiej przed trzydziestką. Kobiety, które zostały matkami po 20. roku życia, rzadziej zapadają na raka niż te, które pierwsze dziecko urodziły później.
 • Karmienie piersią – i to co najmniej 6 miesięcy. W tym czasie zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie, co działa ochronnie na komórki piersi.
 • Brak nadwagi – tkanka tłuszczowa zwiększa stężenie estrogenów we krwi, a więc także ryzyko nowotworu piersi.
 • Unikanie alkoholu – jeden lub dwa drinki wypijane codziennie zwiększają ryzyko choroby nowotworowej o 30 proc.

Walcz o siebie. Walcz jak dziewczyna!

Wykonuj regularnie badania.

walcz o siebie (1)

 

Szczegóły na www.damian.pl

logo CMD3 transparentne

Centrum Medyczne Damiana

Ul. Wałbrzyska 46
Tel. (22) 566 22 22
www.damian.pl