Go to content

Bezoperacyjny lifting twarzy

Fot. iStock / Robert Daly

W życiu każdej z nas, prędzej czy później nadchodzi TEN dzień, kiedy stajemy przed lustrem i coś jest nie tak. Coś zaczyna nam przeszkadzać, uwierać w naszym wyglądzie. Odkrywamy pierwsze i kolejne zmarszczki, z przerażeniem widzimy, że stałyśmy się posiadaczkami popularnych „chomiczków”. Oczy nadal błyszczą, do starości daleko, ale coś się zmieniło.

Z wiekiem pojawiają się pewne znaki, twarz zatraca powoli swój ostry kontur, zupełnie jakby to nie czas ją gnębił, a smutek spowodowany tymi zmianami. Co wtedy? Gdy do działań ekstremalnych i operacyjnego liftingu jeszcze daleka droga, ale chciałybyśmy odzyskać naszą, dobrze znaną i ciut młodszą buzię?

Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna!

Metody odmładzania skóry

Aby odbicie w lustrze znów mogło cieszyć, najlepiej wybrać się i o radę poprosić specjalistę. Metod opóźniania starzenia się skóry oraz poprawy jej wyglądu jest naprawdę wiele. Każda z nich ma swoje zalety i wskazania oraz swój niepowtarzalny efekt końcowy – czyli efekt terapeutyczny.

Medycyna estetyczna proponuje działania bardziej delikatne, działające na naskórek, np. profesjonalne peelingi. To rozwiązanie przy mniejszych „problemach” lub dla młodszych pacjentek, ponieważ działają powierzchniowo (więcej o peelingach profesjonalnych przeczytasz w naszym artykule tutaj) – przede wszystkim poprawiają koloryt skóry. Są i metody, które działają „głębiej” od laserów frakcyjnych, które oddziałują i na naskórek i na skórę właściwą po popularny botoks – relaksujący mięśnie mimiczne.

Jeżeli jednak okazuje się, że to dla nas zbyt mało – warto pozbyć się lęku i schować stereotypy do szuflady, bo z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

Tu do wyboru mamy przede wszystkim nici liftingujące lub lifting operacyjny. Zanim jednak zdecydujemy się na rozwiązanie agresywne (i nie czarujmy się – obarczone pewnym ryzykiem powikłań), jakim jest tradycyjny lifting na stole operacyjnym, warto zaufać nowym technologiom.

HIFU, czyli jak medycyna estetyczna nieustannie się rozwija

Nowe technologie w tej dziedzinie medycyny zaskakująco szybko się rozwijają – i cieszą się skutecznością. Jedną  z nich jest wysokoenergetyczna, zogniskowana fala ultradźwiękowa o dużym natężeniu(HIFU). Uprzednio ta metoda wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie chorych w celach terapeutycznych, ale okazało się, że doskonale sprawdza się dla potrzeb estetycznych.

quote szary ohme2Technologia polega na kontrolowanym, zogniskowanym umieszczeniu wiązki fal ultradźwiękowych na określonej głębokości.  Fale przechodzą przez naskórek i kumulują się w jednym punkcie, wewnątrz skóry lub w tkance podskórnej, powodując drganie komórek, które w wyniku tarcia silnie się rozgrzewają. Dochodzi w ten sposób do punktowych poparzeń w głębi skóry na jednej z trzech wybranych głębokości: 1,5 mm, 3 mm lub 4,5 mm, włókna kolagenowe skracają się i zostaje zainicjowany proces regeneracji, czyli tworzenia przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. W wyniku tego skóra staje się bardziej napięta i sprężysta.

UltraSkin II – nowa odsłona metody HIFU

Na potrzeby medycyny estetycznej powstało już kilka urządzeń do wykonywania zabiegów odmładzania za pomocą HIFU. Najnowszym z nich jest urządzenie UltraSkin II, dedykowane wszystkim, którzy wymagają poprawy kondycji skóry i oczekują efektu liftingu.

Jego dodatkowym atutem jest możliwość redukcji tkanki tłuszczowej – co sprawia, że doskonale nadaje się do konturowania twarzy a także poprawy wyglądu np. brzucha!

Poza tym wypada znakomicie w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu – dzięki mocniejszemu skoncentrowaniu fal, energia termiczna ogniskowana jest na mniejszym obszarze. Wpływa to pozytywnie nie tylko na efekty, ale również na stopień  bolesności zabiegu.

Zabieg może być z powodzeniem stosowany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Zastosowanie HIFU w medycynie estetycznej

Jak przebiega zabieg?

Zabieg z zastosowaniem urządzenia UltraSkin II jest praktycznie bezbolesny i trwa od 15 do 40 minut w zależności od obszaru ciała, które jest poddawane terapii.

Pacjent podczas zabiegu może odczuwać delikatnie drapanie.

Po zabiegu:

Po zabiegu skóra jest napięta, delikatnie zaczerwieniona. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać niewielka nadwrażliwość podczas dotykania skóry. Efekty liftingu widoczne są już po jednym zabiegu. I uwaga! Zabieg może być wykonany jedynie na zdrowej skórze.

W zależności od wybranej głębokości penetracji fal, uzyskujemy różne efekty. Dla efektu liftingu – lekarz stosuje koagulację na najgłębszej „warstwie”, czyli na  głębokości 4,5 mm (warstwa mięśniowo-powięziowa). Na tej samej warstwie pracują chirurdzy plastycy wykonując tradycyjny lifting operacyjny.

Koagulacja na głębokości 3 i 1,5 mm pozwala poprawić kondycję skóry właściwej.

Podczas całego zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia naskórka co sprawia, że po zabiegu można wykonać makijaż i wrócić do codziennej aktywności.

A co dla brzuszka?

Dla niego została przygotowana specjalna wersja tego zabiegu. Głowica 13 mm, dzięki której redukujemy tkankę tłuszczową uzyskując poprawę stanu skóry brzucha.

bezoperacyjny lifting twarzy

Wykonanie zabiegu to nie tylko dobry sprzęt. Gdyby tak było, moglibyśmy robić to sami w domu. Wybierając metodę należy bardzo starannie wybrać lekarza, który bezpiecznie wykona terapię. Zabieg HIFU jest bardzo bezpieczny w rękach wykwalifikowanego lekarza, który zapewni, że podczas zabiegu nie dojdzie do oparzenia czy uszkodzenia naczyń i nerwów.

Po zabiegu pacjent powinien być poinformowany o odpowiednim odżywianiu i suplementacji, które zapewnią szybką i optymalną produkcje kolagenu.

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.