Go to content

7 rodzajów specyfików, po których lepiej nie wystawiać się na słońce

Fot. iStock / Sophie James

Większość z nas kocha kąpiele słoneczne. Czekamy z utęsknieniem na długie, gorące dni, w których z przyjemnością narzucimy na siebie delikatne i przewiewne ubrania. To doskonały czas na regenerację i relaks dla duszy oraz ciała po długich miesiącach skąpych w promienie słoneczne i naturalną energię.

Słońce pozytywnie wpływa także na wytwarzane witaminy D, która wpływa na odporność i na przyswajanie przez organizm wapnia – kluczowego pierwiastka uczestniczącego w budowie kośćca.  Zanim rozłożymy się wygodnie na leżance czy kocu, musimy pamiętaj o zabezpieczeniu skóry, włosów i oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz zabezpieczenie przed nimi pieprzyków. Ale jest jeszcze jedna rzecz, na którą już większość z miłośniczek słońca nie zwraca szczególnej uwagi. Mianowicie istnieje lista substancji, po których przyjęciu powinnyśmy unikać słońca. W innym przypadku czekają nieprzyjemności typu alergie, oparzenia czy trwałe przebarwienia tworzące się na skórze. Na szczęście nadwrażliwość jest czasowa i zazwyczaj mija po odstawieniu fotouczulającego kosmetyku czy leku.

Po tych specyfikach nie wychodź na mocne słońce:

1. Leki

Istnieje spora lista leków, których przyjmowanie ogranicza możliwość korzystania ze słońca. Szczególną uwagę zwróć na leki, gdy chcesz się opalać w przypadku, gdy przyjmujesz regularnie antybiotyki, preparaty hormonalne, a także tabletki antykoncepcyjne, medykamenty obniżające ciśnienie tętnicze lub poziom cholesterolu we krwi oraz leki o działaniu przeciwcukrzycowym. Niebezpieczne w kontakcie ze słońcem mogą być również leki psychotropowe i środki uspokajające. Zignorowanie tego zagraża bolesnymi konsekwencjami: pojawienie się intensywnego rumienia, pęcherzy, grudek z osoczem i przebarwień skórnych, których bardzo trudno się pozbyć, oraz które mogą pojawić się nie tylko w miejscach narażonych na ekspozycję słoneczną.

2. Zioła

Tu również należy zachować ostrożność, mimo że zioła kojarzą się z bezpiecznymi, naturalnymi specyfikami. Zarówno te, które spożywamy pod postacią herbatek czy naparów, a także wchodzące w skład leków, jak i kremów, mogą stać się w kontakcie ze słońcem przyczyną skórnych dolegliwości. Bądź ostrożna, jeśli przyjmujesz zioła takie jak nagietek, dziurawiec, bergamotka czy arcydzięgiel.

3. Perfumy

Perfumy, a także różne specyfiki zapachowe zawierające w swoim składzie alkohol (mgiełki do ciała, wody perfumowane czy dezodoranty) rozpylane przed ekspozycją na słońce, przyczyniają się do powstania trudnych do usunięcia przebarwień.

4. Kremy z retinolem

Oraz kosmetyki zawierające w składzie kwasy owocowe, są częstą przyczyną ostrej reakcji zapalnej na skórze.

Fot. iStock / mabe123

Fot. iStock / mabe123

5. Depilacja i peelingi

Chodzi w obu przypadkach o ekspozycję podrażnionej skóry na słońce, skóra może skończyć się przebarwieniami i uczuleniem. Pamiętaj, że brak czasu na regenerację i wygojenie się skóry, sprawi ze nie będzie ona w stanie bronic się przez skutkami promieniowania słonecznego.

6. Preparaty antytrądzikowe i antyseptyczne

Ze względu na swój skład, a często i pojawienie się alkoholu w tego rodzaju specyfikach, narażają one skórę na zaostrzenie zmian oraz wystąpienie po słonecznych plam.

7. Rośliny

Uczulenie miejscowe może powstać po zjedzeniu lub bezpośrednim kontakcie z sokiem lub liśćmi rośliny. Reakcję wywołują: wywołują m.in. koper, seler, marchew, karczoch, cykoria, sałata, a także oset, ruta, arnika, chryzantema, mniszek lekarski, oraz słonecznik. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z barszczem Sosnowskiego, który powoduje niezwykle gwałtowne i głębokie poparzenia skóry II i III stopnia.

Uwaga! Bądź ostrożna na słońcu, gdy spodziewasz się dziecka

Co prawda nie ma zakazu opalania się w ciąży, jednak watro bardzo ostrożnie podejść do tego tematu. Szalejące hormony w ciele przyszłej mamy, w połączeniu z silnym słońcem mogą mieć wpływ na stan jej skóry. Mogą pojawić się  brzydkie ciemne, brązowe przebarwienia m.in. na twarzy, tzw. ostuda, występujące symetrycznie na policzkach i czole.


źródło: www.yaacool-uroda.plportal.abczdrowie.plwww.poradnikzdrowie.pl