Go to content

5 trików na naturalną pielęgnację, o których nie miałaś pojęcia

Fot. iStock / kristian sekulic

W naszych łazienkach jest coraz mniej chemii, a coraz więcej kosmetyków naturalnych. Czy wiesz, ze sprzymierzeńcem w pielęgnacji może być to, co najbardziej dostępne, czyli woda? Poznaj 5 sposobów na właściwe wykorzystanie wody w twojej codziennej rutynie.

Zaufaj: woda myje

Nie wierzysz, że wyjdziesz czysta spod prysznica nawet bez użycia mydła? A dermatolodzy przekonują, że należy je stosować tylko wtedy, kiedy skóra jest mocno brudna. Mydło jest detergentem, który uszkadza barierę lipidową skóry, co sprzyja nie tylko rozwojowi grzybów i bakterii, ale także czyni nas podatnymi na alergie. Do codziennej higieny wystarczy sama woda. Żeby nie działała wysuszająco, zamontuj przy słuchawce filtr prysznicowy. Zneutralizuje szkodliwe działanie chloru i innych substancji zawartych w wodzie. Przy okazji pozbędziesz się kamienia. A jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez żelu pod prysznic, użyj minimalnej ilości naturalnego płynu myjącego o kwasowym pH.

Myj włosy w deszczówce

Taki sposób miały nasze babcie. Wiedziały, że miękka, czysta woda pozostawia włosy błyszczące i miłe w dotyku. Dziś często skarżymy się na swędzenie skóry lub łupież. Odpowiedzialne są za to związki żelaza, sole wapnia i magnezu oraz chlor zawarte w wodzie kranowej. To również one wywołują podrażnienia u alergików. Jeżeli masz dość puszenia, matowienia, a twoje włosy szybko się przetłuszczają, filtr prysznicowy znów okaże się pomocny. Mycie się w oczyszczonej wodzie pozwala powrócić do naturalnego blasku włosów i pożegnać się z podrażnieniami.

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Poznaj nowy trend w demakijażu

A jest nim demakijaż samą wodą. Pozwala ograniczyć ilość substancji chemicznych, których używamy, i wrócić do podstaw. Im miększej wody używamy, tym lepiej dla skóry, dlatego najlepiej sprawdzi się woda filtrowana, która nie wysusza skóry. Przyda się też gąbka do twarzy lub miękka myjka z mikrofibry – obie znajdziemy w drogeriach. Mocny makijaż oczu i ust należy zmyć najpierw wodą micelarną, reszty dzieła dokończy krystalicznie czysta woda. Zdecydowaną poprawę stanu skóry zauważysz już po dwóch tygodniach.

Bądź jak foka

Nie chodzi o sylwetkę, lecz o miłość do chłodnej wody. Za krótki, zimny natrysk pod koniec kąpieli skóra odpłaci się jędrnością, ładnym kolorytem i mniejszym wysuszeniem. A wielbicielki doświadczeń ekstremalnych mogą spróbować lodowatych pryszniców, które przynoszą świetne efekty przy odchudzaniu i walce z cellulitem.

Pamiętaj o tym, co banalne

Czyli o nawilżaniu skóry od środka. Pij dużo czystej wody: to naprawdę poprawia jędrność skóry, zmniejsza pory, opóźnia procesy starzenia. Woda to uroda. Jeśli jesteś dobrze nawodniona, błyszczą ci się oczy, skóra robi się świetlista. Pamiętaj, żeby wybierać wodę o alkalicznym pH i unikać wody z plastiku. A zimą włącz nawilżacz powietrza. Uwaga: aby nie stał się rozpylaczem bakterii i kurzu, zamiast wody kranowej, należy używać wody demineralizowanej (dostępnej w supermarketach i stacjach benzynowych) lub filtrowanej.


Artykył powstal we współpracy z firmą FITaqua