Lifestyle Psychologia

20 rzeczy, których nauczysz się stopniowo, gdy przestaniesz kontrolować to, co jest poza twoim zasięgiem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 stycznia 2019
Fot. iStock/Goami
 

Zaakceptuj to, co jest, puść to, co było i uwierz w to, co przed tobą. Potrafisz? Naprawdę warto spróbować. Kurczowe próby kontrolowania wszystkiego co wokół sprawią jedynie, że przeoczysz najważniejsze. Jeśli odpuścisz, zyskasz stopniowo o wiele więcej niż myślisz. Chcesz się przekonać?

 1. Najbardziej istotne zmiany zachodzą w twoim życiu, kiedy decydujesz się przejąć kontrolę nad tym, co masz, zamiast rozpaczliwie próbować kontrolować to wszystko, czego nie masz.

 2. Zrozumiesz, że większość ludzi czuje się nieszczęśliwa po prostu dlatego, że nie jest w stanie zaakceptować życia tak, jak przedstawia się ono „teraz”.

 3. Pojmiesz, że jeśli martwisz się zbytnio tym, co może się stać i zastanawiasz się zbyt długo nad tym, co mogłoby być, zignorujesz i całkowicie przegapisz to, co jest.

 4. Zaobserwujesz, że kiedy zatracasz się w obsesji panowania nad wszystkim, łatwo ci pomylić swoje zmartwienia z rzeczywistością, zamiast rozpoznać, że są to tylko myśli. Uważność jest lekarstwem na wszystko.

 5. Uznasz, że największą przeszkodą w rozwoju, jest twój umysł. Kiedy już to zrozumiesz, możesz przezwyciężyć wszystko.

 6. Nauczysz się wyciszać emocje i zobaczysz, że to naprawdę pomaga.

 7. Im częściej będziesz praktykować uważność, tym bardziej będziesz stawał się obecny.

 8. Zrozumiesz, że sekretem do osiągnięcia wewnętrznej harmonii jest skupienie całej swojej energii nie na naprawianiu i walce ze starym, ale na budowaniu czegoś nowego.

 9. Pojmiesz, że „odpuszczanie” nie oznacza, że ​​już się nie przejmujesz. Po prostu zdajesz sobie sprawę, że jedyną rzeczą, nad którą naprawdę sprawujesz kontrolę, jesteś ty w tym jednym momencie.

 10. W większości przypadków nie można uspokoić burzy – nie warto próbować. Możesz się jedynie uspokoić, a burza minie.

 11. Nauczysz się, że zawsze możesz kontrolować sposób, w jaki reagujesz na to, co się dzieje, a w twojej reakcji jest cała twoja moc.

 12. Często odpuszczanie polega po prostu na zmianie postrzegania sytuacji – patrzysz na tę samą sytuację „świeżymi” oczami i z otwartym umysłem.

 13. Zaobserwujesz, absolutnie nic w twoich obecnych okolicznościach uniemożliwiałyby ci osobisty rozwój, krok po kroku.

 14. Zobaczysz, że dzień, w którym „zrozumiałeś” wszystko, był dniem, w którym przestałeś próbować wszystko „załatwić”, rozwiązać wszystkie problemy. I, że to był moment, w którym znów znalazłeś spokój i wolność.

 15. Uwalniasz się od pewności. A trzeba pamiętać, że przeciwieństwem pewności jest otwartość, ciekawość i gotowość do przyjęcia życia takim, jakim ono jest.

 16. Uświadamiasz sobie, że ostatecznym wyzwaniem jest zaakceptowanie siebie takim, jakim jesteś i zaakceptowanie życia takim, jakie jest, ale nigdy nie przestawaj próbować uczyć się i rozwijać jak najlepiej swoich umiejętności.

 17. Uznasz, że wejście na zupełnie nową ścieżkę jest trudne, ale nie trudniejsze niż pozostawanie w sytuacji, która ci nie odpowiada.

 18. Zrozumiesz, że czasami trzeba mieć złamane serce, by wstrząsnąć tobą, pomóc ci odpuścić i pokazać, że jesteś wart o wiele więcej, niż myślałeś.

 19. Nauczysz się, że większość nienawidzących cię naprawdę nie nienawidzi; oni po prostu nienawidzą miejsca, w którym sami się obecnie znajdują w życiu, a ty jesteś odbiciem tego, kim chcą się stać.

 20. Twoje serce może być posiniaczone, ale stopniowo się wyleczy i stanie się ponownie zdolne do odczuwania piękna życia. Zdarzyło się to wcześniej i to się powtórzy. Kiedy coś się kończy lub ktoś odchodzi, dzieje się tak, ponieważ wkrótce nadejdzie coś innego lub ktoś inny.


Na podstawie: marcandangel.com


Lifestyle Psychologia

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 stycznia 2019
Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zgadniecie, skąd się wzięło to święto!
Fot. iStock/akurtz
 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święto, bo dziadkowie zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Od zawsze otaczają nas miłością, opieką, są dla nas opoką i wspierają w przeróżnych pomysłach. Są cierpliwi, cudowni, kochający. Mamy wiele powodów, by cieszyć się ich obecnością i doceniać każdego dnia.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Szczególną uwagę przywiązujemy do pamięci o nich właśnie przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Choć wydaje się, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy chyba od zawsze, jest to stosunkowo młoda okazja do świętowania. I powód jej powstania wcale nie jest tak oczywisty, jak większość z nas zakłada.

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce?

Po raz pierwszy święto pojawiło się w Poznaniu, gdy na jednej z tamtejszych scen, w styczniu 1965 roku, występowała znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska, która akurat obchodziła swoje 85 urodziny. A że to był piękny wiek, postanowiono w redakcji Expressu Poznańskiego uhonorować w sposób szczególny jubilatkę. Ponieważ tak się złożyło, że Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci, zamówiono w cukierni tort z napisem „Dla Babci”, a aktorce powiedziano, że w Poznaniu tradycyjnie, 21 stycznia, obchodzi się Dzień Babci. Opowiastkę tę stworzono na potrzeby chwili, ale fama poszła w miasto i inne czasopisma już rok później podjęły temat. Od tego czasu 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a w latach następnych do tego święta dołożono dzień później, 22 stycznia, Dzień Dziadka, bo przecież obojgu należy się równe traktowanie i pamięć.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są świętami obchodzonymi jedynie w naszym kraju. Inne miejsca na świecie również honorują w specjalny sposób swoich seniorów. Także 21 stycznia świętują Brazylijczycy oraz Bułgarzy, Francuzi w marcu, Hiszpanie w lipcu. We wrześniu świętują Amerykanie i Kanadyjczycy, Brytyjczycy w październiku. Niezależnie od tego niezależnie od ustalonej daty i pewnych tradycji  zawsze chodzi o to, by szczególną uwagę poświęcić seniorom.

Prezent dla babci i dziadka

Warto docenić obecność dziadków w sposób szczególny tego dnia, dołączając również drobny upominek. Pomysłów na prezent dla Dzień Babci i Dzień Dziadka jest wiele, a ich powodzenie zależy przede wszystkim od preferencji osoby obdarowywanej. Jedna babcia najbardziej ucieszy się z kwiatów czy książki ulubionej pisarki, inna doceni nowe kijki do Nordic Walkingu. Być może dziadek wzruszy się widząc fotoksiażkę ze wspólnych wakacji, etui na okulary lub laurkę od ukochanych wnucząt. Sami najlepiej znamy naszych bliskich, więc przy wyborze prezentów dobrze jest kierować się sercem. Najpiękniejszym prezentem i tak będzie wspólnie spędzony czas. Życzymy tego wszystkim babciom i dziadkom, nie tylko z okazji ich święta.

A ty, co planujesz na Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019?


źródło:  www.polskieradio.pl 


Lifestyle Psychologia

50 rzeczy, które powinien umieć każdy z nas. Jaki jest twój wynik?

Redakcja
Redakcja
15 stycznia 2019
Fot. iStock/sergio_kumer

Samodzielność jest kluczem do zdrowego, produktywnego życia. Aby być samowystarczalnym, trzeba opanować podstawowy zestaw umiejętności, w mniejszym lub większym stopniu oczywiście. W przeciwieństwie do tego, czego mogłeś się nauczyć w szkole, poniższe umiejętności sprawiają, że jesteś lepiej przygotowany do radzenia sobie z życiem i codziennością niż ktoś, kto ich nie posiada.

50 rzeczy, które powinien umieć każdy z nas

 1. Wskrzesić ogień

 2. Obsługiwać komputer

 3. Używaj skutecznie wyszukiwarki

 4. Zareagować widząc przemoc

 5. Prowadzić pojazd z manualną skrzynią biegów – Nadejdzie czas, kiedy nie poradzisz sobie bez tej wiedzy.

 6. Prowadzić pojazd z automatyczną skrzynią biegów

 7. Gotować podstawowe potrawy

 8. Opowiedzieć historię, która przyciąga uwagę ludzi

 9. Wygrać lub nauczyć się unikać walki na pięści – tak czy inaczej, wygrywasz

 10. Przekazać złą wiadomość

 11. Zmienić oponę

 12. Odbyć rozmowę o pracę

 13. Zarządzać czasem

 14. Szybko czytać

 15. Zapamiętywać imiona

 16. Zmienić miejsce zamieszkania

 17. Spakować się do podróży

 18. Rozmawiać z policją

 19. Podać wskazówki dojazdu

 20. Wykonać podstawową pierwszą pomoc

 21. Pływać – 71% powierzchni Ziemi pokrywa woda

 22. Nauczyć się parkować

 23. Wiedzieć ile alkoholu możesz wypić, by nad sobą nadal panować

 24. Rozpoznać zepsute jedzenie

 25. Używać młotka, śrubokrętu

 26. Zaplanować prosty budżet

 27. Rozmawiać w co najmniej jednym języku obcym

 28. Zadbać o swoją kondycję fizyczną

 29. Powiedzieć komplement

 30. Negocjować

 31. Słuchać uważnie innych

 32. Znać geografię swojego kontynentu

 33. Przemalować pokój

 34. Wystąpić publicznie

 35. Uśmiechnąć się do zdjęcia

 36. Flirtować bez popadania w śmieszność

 37. Zrobić notatki

 38. Stworzyć sobie dom, nawet najmniejszy

 39. Zrobić dobre pierwsze wrażenie

 40. Posługiwać się mapą

 41. Przyszyć guzik do odzieży

 42. Podłączyć kino domowe

 43. Pisać na komputerze

 44. Wiedzieć, jakie masz prawa, jeżeli chodzi o ochronę danych osobowych

 45. Wykryć kłamstwo

 46. ​​Zakończyć randkę grzecznie, nie obiecując dalszy ciąg

 47. Usunąć plamę

 48. Utrzymać mieszkanie w czystości

 49. Trzymać niemowlę

 50. Uruchomić samochód


Na podstawie: marcandangel.com


Zobacz także

Pyszne i szybkie ciasto dla zabieganych. Wasze przepisy wielkanocne

Pyszne i szybkie ciasto dla zabieganych. Wasze przepisy wielkanocne

Regulamin akcji „Odstresuj mózg. Tej wiosny detoks zacznij od umysłu”

Zdjęcie młodej wolontariuszki obiegło świat. Zginęła, kiedy wojsko rosyjskie ostrzelało auto, którym jechała