Uroda

10 zabiegów dermatologii estetycznej, które warto wykonywać zimą. Wykorzystaj tę porę roku na rewitalizację skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Fot. iStock / AlexanderNovikov
 

Lato – kochamy, wiosna – wprawia nas w nastrój gotowości do zmian, odradzania się, odbudowy, a zima? A o zimie nikt nie chce myśleć – i to wielki błąd. Bo to doskonały moment na duże i dobre zmiany dla naszej skóry. Dlatego dziś o tym, jak dopieścić skórę przez zimę i odbudować to, co przestało już nas cieszyć w lustrzanym odbiciu. Postanowiłyśmy porozmawiać ze specjalistą – dr n. med. Piotrem Niedziałkowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej – i sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać zimę na rewitalizację skóry.

Jak się okazuje, okres zimowy jest świetnym czasem do zrewitalizowania naszej skóry. Po pierwsze nie musimy się zbytnio obawiać nadmiernej ekspozycji na słońce, a po drugie (i może najważniejsze) to właśnie zimą skóra pokazuje nam, ile przyszło jej „znosić” przez nasze letnie szaleństwa i cały rok eksploatacji.

Bo kiedy schodzi nasza piękna opalenizna, skóra zaczyna odsłaniać to i owo, a my nie zawsze jesteśmy zadowolone z takiej „szczerości”.

Pierwsza zasada udanej rewitalizacji: Profesjonalizm

Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, pamiętaj o najważniejszym. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane przez wyszkolonych w tym kierunku lekarzy i pielęgniarki.

Podczas wyboru miejsca wykonania zabiegu nie można być bezkrytycznym, w chwili obecnej istnieje mnóstwo sposobów na sprawdzenie klinki czy gabinetu – i właśnie na to warto poświęcić czas. Nie igrajcie z losem, bądźcie pewne, że możecie naprawdę zaufać lekarzowi i czuć się bezpiecznie.

Gabinet w Centrum Zdrowej Skóry, w którym wykonywane są zabiegi rewitalizacji skóry.

Gabinet w Centrum Zdrowej Skóry, w którym wykonywane są zabiegi rewitalizacji skóry.

Druga zasada udanej rewitalizacji: Myśl o przyszłości

Dobry fachowiec powinien spojrzeć na nas kompleksowo, a nie jedynie pod kątem jednego zabiegu, o który przychodzimy zapytać. Pamiętajmy, że czasem wypatrzony przez nas zabieg lub ten polecany przez znajomych – może okazać się nieadekwatny do  naszych problemów skórnych. Po to oddajemy się w ręce specjalisty, żeby jak najwięcej na tym skorzystać. A specjalista powinien zaplanować, w jaki sposób możemy o skórę zadbać, pokazać nam wszystkie możliwości.

rewitalizaja skory zima1a

 

Skoro już jesteśmy we właściwym miejscu i oddajemy się w ręce specjalisty dermatologii estetycznej, pora na porcję wiedzy, jakie zabiegi zdaniem dr n. med. Piotra Niedziałkowskiego, specjalisty chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej,  najlepiej sprawdzą się podczas zimowej rewitalizacji.

10 zabiegów medycyny estetycznej, które warto wykonywać zimą

10 zabiegow med estet ktore lpeije wykonywac zima

Czyli „Złoty standard” w odmładzaniu skóry:

Toksyna botulinowa

Czyli popularny „botoks”. Znany nie od dziś i po krótkiej chwili medialnej niełaski , znów doceniany. Bo gdy jest wykonywany przez wprawnego specjalistę, który w dodatku dba o swojego pacjenta, również po opuszczeniu gabinetu – potrafi naprawdę wiele. O ironio, kluczem do udanego zabiegu jest wyczucie, bo nie ma nic gorszego niż kamienne posągowe twarze.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski,
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Toksynę botulinową typu A w medycynie estetycznej stosuje się do wygładzania zmarszczek mimicznych, modelowania twarzy i leczenia nadpotliwości i migreny”.

Toksyna botulinowa pomaga wygładzić zmarszczki, nadać twarzy wypoczęty, rozluźniony wygląd oraz jest pomocna w terapii nadpotliwości.

Peelingi

To podstawa naszej pielęgnacji, ale gdy zapytamy o nie fachowców, okazuje się, że peelingi kupowane w sklepie – nie mają zbyt wiele wspólnego z peelingami profesjonalnymi, na których pracują specjaliści dermatologii estetycznej. Oczywiście to dobrze, że stosujemy w codziennej pielęgnacji tego typu produkty, ale jeśli oczekujemy wyjątkowych efektów, a nie jedynie ścierania się starej skóry – trzeba odwiedzić specjalistę.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Możemy uzyskać dodatkowy efekt taki, jak: wzmocnienie skóry, zwiększenie produkcji kolagenu lub zmniejszenie zmian skórnych, takich jak stany zapalne czy suchość skóry.  To wszystko podczas wizyty i po zebraniu wywiadu lekarskiego, specjalista dobiera dla pacjenta i w odpowiednim czasie stosuje. Ważne jest, aby stosować ie tylko peelingi, ale mieć cały plan rewitalizacji skóry”.

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, czyli tzw. wampirzy lifting

Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„W zależności od wieku stosujemy od dwóch do czterech zabiegów w ciągu roku. Pacjenci zawsze są zadowoleni. Efekt widoczny jest po siedmiu dniach. Najlepsze efekty uzyskujemy po trzech miesiącach, ponieważ właśnie po takim czasie następuje produkcja kolagenu. Podsumowując, z dnia na dzień po zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego wygląd pacjenta ulega poprawie”.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znamy doskonale, jako składnik kremów do twarzy i wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na możliwość wchłonięcia przez skórę jego cząsteczek, możliwości jego działania w tej formie są mocno ograniczone (cząsteczki są zbyt duże). Zupełnie inaczej działa kwas hialuronowy podawany za pomocą miejscowych wstrzyknięć.

Zabiegi z kwasem hialuronowym przede wszystkim wpływają na głębokie nawilżenie skóry oraz uzupełniają ubytki w tkance – poprawiając owal twarzy poprzez jego wypełnienie.

Mikronakłuwanie – Dermapen

To zabieg poprawiający strukturę i koloryt skóry oraz zmniejszający blizny. Za pomocą specjalnego „pena” nakłuwa się skórę i wprowadza do niej substancje odżywcze.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Za pomocą kilkunastu igieł – umieszczonych w jednym kartridżu – nakłuwamy skórę, możemy podawać rożne substancje odżywcze takie, jak witaminy czy kwas hialuronowy,  i dzięki nakłuwaniu skóra ma informację, że musi nastąpić regeneracja. W ciągu następnych tygodniu następuje odnowienie się skóry „.

Fototerapia odmładzająca

Czyli terapia światłem LED. Zabieg wpływa na komórki skóry poprzez pobudzenie ich i dostarczenie im energii. Organelle komórkowe przetwarzają dostarczoną energię świetlną na komórkową, tym samym pobudzając „żywotność” komórek. Najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu serii zabiegów.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Fototerapia lampami LED polega na działaniu na skórę,, odpowiednimi długościami fali [światła – przyp. red.]. Dzięki temu, że możemy mieszać rożną długość fal z różnym czasem naświetlania skóry, otrzymujemy różne efekty w różnych wskazaniach„.

ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki.

ŚWIATŁO ŻÓŁTE:  skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu.

ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aparat do fototerapii

Aparat do fototerapii

Laserowe zamykanie poszerzonych naczyń

Polega na usuwaniu poszerzonych naczyń oraz przywraca naturalny koloryt skóry za pomocą lasera.

Laserowe odmładzanie skóry – resufracing

Czyli regeneracja skóry polegająca na usunięciu jej zewnętrznej warstwy za pomocą lasera. Dzięki zabiegowi otrzymuje efekt odmłodzenia, a także wygładzenia zmarszczek i poprawę napięcia skóry. Jest pomocna również w walce z bliznami.

W zależności od potrzeb można przeprowadzić: łagodny, średni lub głęboki resurfacing.

Karboksyterapia

Czyli zabieg wyszczuplająco-dotleniający. Wpływa pozytywnie na takie zmiany jak zmarszczki czy cellulit, pomaga zwalczyć wiotkość skóry. Polega na miejscowym podawaniu dwutlenku węgla za pomocą wstrzyknięć. Zabieg można wykonywać na twarzy lub ciele.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Dwutlenek węgla jest wprowadzany do organizmu za pomocą iniekcji. Iniekcja jest dokonywana bardzo cienką igłą (…) Większość pacjentów i pacjentek z przyjemnością przychodzi na ten zabieg. Natomiast jeżeli ktoś nie toleruje delikatnego pieczenia, które występuje podczas podawania gazu, w naszej klinice posiadamy gaz rozweselający (podtlenek azotu), który jest podawany pacjentom„.

Endermologia

Może być stosowana zarówno ze wskazań estetycznych oraz zdrowotnych. Zabiegi modelują sylwetkę oraz poprawiają jędrność skóry. Są całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Endermologia może być zastosowana jako zabieg na twarz (lipomasaż) lub ciało (endermolift).

W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta – najlepiej dobrać „szyty na miarę” program rewitlizacji skóry, łącząc odpowiednie techniki otrzymujemy spektakularne efekty. Całokształt powinien być uzupełniony odpowiednią codzienną pielęgnacją oraz prawidłowym odżywianiem.

Centrum Zdrowej Skóry

Centrum Zdrowej Skóry

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.


Uroda

Walcz o siebie! Jesteś kobietą

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
9 lutego 2017
Fot. iStock / christinaloehr
 

Jesteś kobietą, codziennie walczysz. Nie na ringu, ale podczas spaceru, gdy jesz śniadanie lub zawozisz dzieci do szkoły, robisz zakupy. I czasem ta walka jest niezwykle nierówna. Zastanawiasz się nawet, czy ten cały „rak” nie jest jakimś paskudnym szowinistą.

Jednak są rzeczy, na które masz wpływ. Wiesz, że wygrywasz tak długo, jak długo nie pozwalasz mu się do siebie zbliżyć.

Walcz o siebie. Walcz jak dziewczyna!

Cytologia

Bardzo proste, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które powinna wykonywać każda kobieta. Tak, jak pojawiamy się u ginekologa na wizytach kontrolnych, tak co miesiąc powinnyśmy badać swoje piersi, samodzielnie, w domu.

walcz o siebie

 

Na czym polega badanie?

Badanie wykonuje się podczas badania ginekologicznego. Polega na wprowadzeniu wziernika dopochwowego i, po uwidocznieniu szyjki, specjalną profesjonalną szczoteczką – pobraniu materiału komórkowego z całej tarczy części pochwowej, strefy przejściowej i kanału szyjki macicy. Następnie, pobrany wymaz nanosi się na szkiełko i utrwala specjalnym sprejem. Nasz wymaz wędruje do laboratorium, gdzie jest badany i oceniany przez lekarza specjalistę pod mikroskopem.

walcz o siebie2

WYNIK

Wyniki cytologii podaje się w  skali Papanicolau. Ewentualne zmiany określa się w pięciostopniowej skali od I do V informującej, do której grupy cytologicznej należy wymaz – im grupa na wyniku jest niższa, tym lepiej.

Czemu służy badanie?

wyklucza lub potwierdza stany przednowotworowe,

walcz o siebie kolposkopiaOprócz stanów przednowotworowych badanie może wykazać również  występowanie innych zmian, np: zmian zapalnych, zwyrodnień, zmian wstecznych, które nie są niebezpieczne, jednak niepokoją nas, kobiety.

Jeżeli wynik badania jest „podejrzany”, wykonuje się kolposkopię, czyli bardziej szczegółowe badanie. Polega na ocenie szyjki macicy przez lekarza z wykorzystaniem specjalnych odczynników oraz umożliwia pobrania małych wycinków do szczegółowego badania histopatologicznego.

Rak szyjki macicy. Powinnaś znać te 6 czynników ryzyka

Fot. iStokc / Capifrutta

Po co to wszystko?

Rak szyjki macicy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wielu Polek.

Najczęściej korzysta z naszej nieuwagi, tego, że wizytę u ginekologa oraz wykonanie badań odkładamy na wieczne „później”, gdzie  często to „później” zamienia się na „za późno”.

Badanie piersi

Absolutną podstawą, którą niestety my, kobiety, zaniedbujemy, jest samodzielne, comiesięczne badanie swoich piersi – badanie palpacyjne oczywiście. Jednak, aby mieć pewność, że rak nas nie podejdzie koniecznie należy wykonywać dodatkową rekomendowaną przez lekarzy diagnostykę. USG i mammografia to konieczność, jeżeli marzy nam się życie z tzw. happy endem.

Ultrasonograficzne badanie piersi należy robić co dwa lata począwszy od 25. roku życia.

Co dla kogo?

Przyjęło się, że badanie USG dedykowane jest młodszym kobietom, a mammografia tym po czterdziestce. Dlaczego?

Z wiekiem, piersi kobiet różnią się swoją budową. W dużym uproszczeniu – ponieważ kobiety w tzw. wieku produkcyjnym mają w swoich piersiach przewagę tkanki gruczołowej, niezbędnej do produkcji mleka, zmiany nowotworowe są lepiej widoczne w obrazie USG. W przypadku kobiet starszych, gdzie w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa, zmiany nowotworowe o wiele łatwiej zobaczyć na zdjęciach z mammografii.

Pamiętajcie, że waszym najlepszym doradcą oprócz kobiecej intuicji i rozsądku – będzie wasz ginekolog, ponieważ są czynniki, które wpływają na to, jakie badanie lepiej wykonać.

Dr n. med. Piotr Raczyński – ginekolog w CM Damiana
„Sprawa się komplikuje, gdy stosujemy hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję. Już po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta z powrotem tkanka gruczołowa i pierś „młodnieje”. Dlatego też nawet jeśli przekroczyłyśmy czterdziestkę, zmiany będą lepiej widoczne dzięki badaniu USG.

Kolejny problem polega na tym, że mammografia nie odróżnia zmian litych (guzków) od zmian zawierających płyn (np. torbieli). Natomiast USG te różnice wychwytuje bardzo dobrze”.

Jedno jest pewne, jeżeli podchodzicie do sprawy na poważnie i zależy wam na sobie, nie zapominajcie, znajdźcie czas. Badajcie się w domu i okresowo wykonujcie diagnostykę w kierunku nowotworów piersi, tylko połączenie tych metod zapewni wam prawdziwą ochronę.

CO ZMNIEJSZA RYZYKO NOWOTWORU PIERSI?

 • Urodzenie dziecka – najlepiej przed trzydziestką. Kobiety, które zostały matkami po 20. roku życia, rzadziej zapadają na raka niż te, które pierwsze dziecko urodziły później.
 • Karmienie piersią – i to co najmniej 6 miesięcy. W tym czasie zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie, co działa ochronnie na komórki piersi.
 • Brak nadwagi – tkanka tłuszczowa zwiększa stężenie estrogenów we krwi, a więc także ryzyko nowotworu piersi.
 • Unikanie alkoholu – jeden lub dwa drinki wypijane codziennie zwiększają ryzyko choroby nowotworowej o 30 proc.

Walcz o siebie. Walcz jak dziewczyna!

Wykonuj regularnie badania.

walcz o siebie (1)

 

Szczegóły na www.damian.pl

logo CMD3 transparentne

Centrum Medyczne Damiana

Ul. Wałbrzyska 46
Tel. (22) 566 22 22
www.damian.pl


Uroda

Peeling w domu to nie wszystko. Czyli peelingi ziołowe i chemiczne w dermatologii estetycznej

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Fot. iStock / gilaxia

Prawie każdy poradnik i artykuł urodowy zaczyna się od nieśmiertelnego peelingu. Mówimy, piszemy i zgodnie kiwamy głowami, że to filar domowej pielęgnacji, ale czy zastanawiałyśmy się nad tym, po co wybierać się na peeling do kliniki urodowej czy dermatologicznej?

Dlatego dziś przyjrzymy się peelingom nieco uważniej, i nie chodzi nam o te w tubkach i saszetkach, które kupujemy w drogeriach czy aptece.

peelingi2Peeling służy złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry, a wszystko po to, by pobudzić ją do „pracy” i odnowy. Jednak, jeśli będziemy korzystać z peelingów profesjonalnych – w zależności od tego jak głębokie będą oraz jakimi preparatami wykonane, możemy uzyskać różne efekty.

Podczas peelingu możemy usunąć częściowo lub całkowicie warstwę rogową naskórka, a jego wykonanie wpływa na głębsze warstwy skóry. I właśnie tutaj kryje się różnica między peelingiem, który trzymamy w łazience a tym medycznym. Specjalistyczne peelingi wykonywane w dermatologii estetycznej potrafią wiele. Możliwa jest przede wszystkim regulacja głębokości złuszczania. A to z kolei wpływa na jakość efektów, które obserwujemy po zabiegu.

A na jakie efekty możemy liczyć decydując się na profesjonalny peeling?

Oczywiście rodzaj zabiegu dobierze specjalista – tak, aby najlepiej pasował do potrzeb i problemów naszej skóry. W zależności od stężenia i rodzaju preparatu możemy uzyskać różne efekty zabiegu.

Jakie efekty daje peeling medyczny?

odnowa komórek naskórka

wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny

regulację wydzielania sebum

działanie przeciwbakteryjne

działanie przeciwzapalne

zmniejszenie drobnych zmarszczek

rozjaśnienie przebarwień

dermostymulację skóry

spłycenie głębokich zmarszczek

wygładzenie zrogowaciałej skóry

pobudzenie i wzmożenie  odbudowy naskórka oraz skóry właściwej

odwrócenie naskórkowych i skórnych objawów fotostarzenia

świetlistość, poprawę struktury skóry

peelingi1Ważne, aby podczas wizyty lekarz skupił się na całościowym spojrzeniu na pacjenta i oprócz peelingu przygotował nasz indywidualny plan działania, aby rewitalizować skórę. Pamiętajmy, że oprócz dobrze wykonanego zabiegu niezmiernie ważne jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących codziennej pielęgnacji i właściwego odżywiania.

Po peelingach profesjonalnych efekty obserwujemy długofalowo.

A dla kogo taki peeling? Główne wskazania do wykonania peelingu chemicznego to:

 • zmiany i uszkodzenia skóry spowodowane jej starzeniem,
 • chęć odświeżenia i wygładzenia skóry
 • zredukowanie pierwszych, drobnych zmarszczek,
 • chęć poprawy ogólnej kondycji skóry, jej sprężystości i napięcia,
 • redukowanie rozstępów skórnych,
 • poprawa kondycji skóry w przypadku cery tłustej o rozszerzonych porach,
 • zmiany chorobowe skóry: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy,
 • powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe,
 • zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, rogowacenie słoneczne,
 • redukowanie przebarwień.