Lifestyle

Ultra Violet – kolor roku 2018 według Pantone

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 stycznia 2018
Fot. iStock / ayo888
Następny

W 2018 roku rządzić będzie piękny, nasycony fiolet! Taki wybór obwieścił światu Instytut Pantone.

Choć to odważny kolor, został przyjęty bardzo ciepło. Wybrany odcień jest mimo swojej wyrazistości bardzo przystępny. Dobrze łączy się z innymi barwami i świetnie prezentuje się na dużych i małych powierzchniach.

 

Jak wam się podoba?

Ultra Violet

Zobaczcie kilka inspiracji z kolorem roku w roli głównej 😉

Lifestyle

Który z obrazków nie przedstawia rodziny? Zrób test i sprawdź co mówią o tobie twoje spostrzeżenia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 stycznia 2018
Fot. Screen/Facebook/Healthy Tips World
 

Czy patrząc na obrazek potrafisz dostrzec więzi i zrozumieć relację łączące przedstawione na nim postaci? Wiesz, że to jak je postrzegasz wiele mówi o twoich doświadczeniach z dzieciństwa? Przyjrzyj się poniższym rysunkom.

Który z obrazków NIE przedstawia rodziny?

Jeśli twoja odpowiedź to nr 1

Nie jesteś osobą silnie zorientowaną na jak najszybsze założenie rodziny. Możliwe, że dorastałeś bez ojca lub że nie odegrał on ważnej roli w twoim życiu. Na obrazku, który wybrałeś, ojciec wygląda tak, jakby nic go nie obchodziło, a matka trzyma go z dala od dziecka.

Uwielbiasz pomagać innym i próbować wprowadzać pozytywne zmiany w życiu innych ludzi, ale nie jesteś całkiem pewien, czym jest prawdziwa rodzina.

Jeśli twoja odpowiedź to nr 2

Jesteś osobą rodzinną, świadomą znaczenia dobrych więzi rodzinnych, które są dla ciebie priorytetem. Rodzice na tym obrazku są bardziej skupieni na sobie niż na dzieciach.

Wierzysz w silne i stabilne relacje, kochające się małżeństwo i szczęśliwe środowisko dla wszystkich członków rodziny.

Jeśli twoja odpowiedź to nr 3

To zdjęcie przedstawia szczęśliwą i kochającą się rodzinę, dwoje rodziców, którzy zdają się dobrze dbać o swoje dziecko. Jeśli uważasz, że ta rodzina jest „fałszywa”, możesz nosić w sobie jakąś traumę. Być może dorastałeś w dysfunkcyjnej rodzinie, a jedno z twoich rodziców było alkoholikiem, nadużywało narkotyków lub cierpiało na chorobę psychiczną.


Na podstawie: usefulgen.com

 


Lifestyle

Trzy różne rodzaje narcyzów. Którego z nich spotkałaś? Czy z narcyzem można żyć?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 stycznia 2018
Fot. iStock/gpointstudio

Narcystyczne zaburzenie osobowości – tak diagnozuje się osoby, które charakteryzuje brak empatii, które mają silną potrzebę bycia podziwianym, nieuzasadnione oczekiwania dotyczącego własnego traktowania. Narcyz to ktoś, kto lekceważy uczucia innych, jest arogancki, wykorzystuje innych, by osiągnąć własne cele.

Takich ludzi nie chcemy spotykać na naszej drodze, chcemy trzymać się od nich z daleka, jednak często ulegamy ich „urokowi” przez długi czas nie zdając sobie sprawy, jak nieszcząca jest dla nas relacja z narcyzem. Dlatego warto wiedzieć, jak ich rozpoznać?

Wielu psychiatrów i terapeutów dzieli narcyzów na trzy kategorie biorąc pod uwagę między innymi to, jak zostali wychowani.

„Patrz na mnie, jestem ważny”

To typ narcyza, który zachowuje się jak dziecko traktowane w domu jak pępek świata. Ono o wszystkim decyduje, jemu podporządkowane zostało życie rodzinne, nie mają dla niego znaczenia uczucia rodziców, którzy przy nim zawsze robili dobrą minę, bez znaczenia, jak sytuacja by wyglądała.

Narcyzi wyrastają też w domach, w których dzieci zachęcane są do narcystycznego myślenia, gdzie się im mówi, że – przykładowo – nazwisko rodzinne jest wyjątkowe, więc dziecko zasługuje na sukces, na wyjątkowe traktowanie, bo ma to „we krwi”.

Ten typ narcyza uważa siebie za kogoś lepszego, mądrzejszego, lepiej wyglądającego, silniejszego, w co oczywiście wierzy. Nawet w towarzystwie swoich rówieśników uważa, że jest ten jeden poziom wyżej. Zazwyczaj jest niegrzeczny i okrutny wobec innych i nie obchodzi go jak na takie zachowanie reagują ludzie.

„Jestem wyjątkowy”

Bywa, że narcyzm rodzi narcyzm, zwłaszcza gdy pod jednym dachem mieszkają dwie osoby z takim zaburzeniem. Narcyzi ze sobą konkurują o podziw i uwagę najbliższych.

Ten typ skrywa swoją prawdziwą osobowość – chce być kimś wyjątkowym, ale zawsze musi pozostać z kimś w konflikcie. Z jednej strony jest przekonany o swojej wyjątkowości, a z drugiej nie czuje się zbyt pewnie, dlatego często podkreśla z kim się przyjaźni, kogo zna, jaką książkę przeczytał – to wyznacza jego wartość.

Ci narcyzi bardzo często wywołują frustrację w innych. Obiecuję, że coś zrobią tylko po to, by nie dotrzymać słowa. Robią to, co chcą i kiedy chcą, żeby później odegrać rolę ofiary i najbliższych oskarżyć o to, że nic się nie zadziało. Bywają uprzejmi, ale też okrutni – odpychają i przyciągają do siebie ludzi.

„Chcę, by innym było źle”

Jest taki typ narcyzów, którzy pragną chaosu i zniszczenia, są złośliwi, zależy im na tym, by inni czuli się gorsi od nich. Są sadystyczni, lubią ranić, są jak zła królowa w „Śnieżce”, która nie mogła znieść, że Królewna Śnieżka jest od niej ładniejsza.

Toksyczni narcyzi uważają za zabawne ustawianie ludzi i obserwowanie ich upadku. Niszczą ludziom kariery, związki, relacje. Sieją spustoszenie w życiu tego, do kogo się „przyczepią”, energię czerpią z dramatów innych, choć powtarzają, że dramatów nie cierpią, a jednak za każdym razem są w samym ich centrum.

Relacje z narcyzami mogą być niezwykle ryzykowne, ponieważ osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości są niestabilne emocjonalnie. Jeśli na przykład są rozgniewane na przyjaciela czy partnera, to jedyną emocją jaką są w stanie okazać jest nienawiść i chęć zranienia, nie ma dla nich odcieni szarości, wszystko jest czarne albo białe. Jestem zły, więc nienawidzę.

Można żyć z narcyzem, wielu z nas się z nimi wiąże. Ważne jednak, by mieć świadomość, z kim budujemy wspólne życie, można wskazać na problemy osobowościowe i zachęcić do pracy nad sobą. Większość ekspertów jedna twierdzi, że od tego typu ludzi powinniśmy trzymać się z daleka…


źródło: businessinsider.com

 


Zobacz także

Walczy o życie syna z bezdusznością przepisów i ludźmi, którzy jakby nie mieli serca… A tu czas jest najcenniejszy. Absurdalna decyzja Ministerstwa Zdrowia

Wiosną dom budzi się do życia! Jak w prosty sposób odświeżyć look naszych wnętrz?

Wkurza cię, że on zasypia po seksie? Odpuść. Wiemy, dlaczego tak się dzieje