Go to content

Co twój ulubiony kolor mówi o tobie? Trochę o psychologii kolorów

Fot. iStock

Nim zaczniesz czytać ten tekst – zamknij oczy i pomyśl o kolorze. Jaki pierwszy ci przyszedł do głowy? Mi się wydawało, że szary – bo uwielbiam, ale jak się głębiej nad tym zastanowiłam, to jednak niebieski. Bo nie chodzi o to, by wybrać swój (w tym momencie) ulubiony kolor, ale by skupić się na tym, o którym w pierwszym momencie się pomyślało, to właśnie ta barwa jest tobie najbliższa.

I jak? Udało się? Chciałabyś wiedzieć, co kolor twój ulubiony mówi o tobie? Ktoś mógłby powiedzieć – to infantylne, jak czytanie horoskopów. A jednak niekoniecznie. Kolor w jakim kupujesz ubrania, w jakim malujesz ściany swojego mieszkania, w końcu jakim się otaczasz, wiele może mówić o twoim nastroju i dookreślać twój temperament i osobowość. Co więcej, zmiana ulubionego koloru może pokazywać, na jakim etapie życia jesteśmy.

I nie są to jakieś tam infantylne rozważania, bo wpływem kolorów na nasze życie i określających nas samych zajmuje się psychologia kolorów, każdy z nich cos oznacza, opisuje nasze emocje, nastrój, a także w pewnym stopniu determinuje nasze relacje z innymi ludźmi. Nie bez powodu rodzicom sugeruje się na przykład, by pokoju dziecka nie malowali na kolor czerwony, który może wzbudzać agresję i nadmierną aktywność. Poza tym sami wiemy, że są pomieszczenia, w których czujemy się dobrze i takie, skąd najchętniej byśmy uciekli, a wpływ na to ma właśnie dominująca w nich barwa.

Jaki jest twój ulubiony kolor?

Jeśli jest nim czerwony, oznacza to, że jesteś osobą towarzyską, pełną energii. Jest w tobie głęboko zakorzeniona potrzeba aktywności zarówno fizycznej jak i emocjonalnej. Uwielbiasz być w centrum uwagi, być adorowanym, a twoja odwaga, przedsiębiorczość i pewność siebie wzbudza zazdrość innych. Co ważne, kolor czerwony działa pobudzająco na nasz organizm. Podnosi ciśnienie, pobudza krążenie krwi. Jest to w końcu kolor namiętności. Bardzo często kobiety po rozstaniu chętnie noszą czerwone dodatki, ubrania. Jest to znak – jestem wolna, odważna i niezależna.

Fot. Pixabay / charlemagne / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / charlemagne / CC0 Public Domain      

Osoby, które utożsamiają się z kolorem niebieskim według psychologów są spokojne, pozytywne nastawiona do życia i świata, uchodzą za marzycieli. Ten kolor najbliższy jest ludziom, których cechuje duża kreatywność, a których często mogą ponosić emocje. Kolor niebieski budzi zaufanie, tym samym pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów. Może być jednak odbierany jako chłodny i mało przyjazny. Jednak przebywanie w pomieszczeniach, w których dominuje ta barwa łagodzi stres, a błękit rozjaśnia myśli i uspokaja, wpływa pozytywnie na koncentrację.

Fot. Pixabay / JensG / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / JensG / CC0 Public Domain

Chyba każdy wie, że zielony to kolor nadziei. Jeśli jest to twoja ulubiona barwa, to znaczy, że jesteś osobą o łagodnym usposobieniu, empatyczną, która ceni sobie rodzinny spokój i atmosferę. Poza tym kochasz naturę i wzbudzasz zaufanie innych osób. Kolor zielony jako symbol wiosny kojarzy się także z dobrobytem, brakiem głodu, może także przez to budzi w nas spokój, tak jak ludzie lubiący ten kolor. Trzeba jednak pamiętać, że zielony to także kolor zazdrości. Dlatego, osoby, które identyfikują się z tą barwą bywają zazdrosne i potrafią tę zazdrość okazywać.

Fot. Pixabay / Xeromatic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Xeromatic / CC0 Public Domain

Lubisz żółty kolor? To znaczy, że nie lubisz samotności i jesteś życiowym optymistą. Dla ciebie szklanka zawsze do połowy jest pełna. Osoby, które utożsamiają się z żółtym kolorem mają umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy, są skromne, ale tez inteligentne. Bywają pewne siebie, jednak daleko im do zarozumiałości, cechuje ich raczej poczucie własnej wartości. Niestety mogą miewać problemu z przewodem pokarmowym z powody stresu.

Fot. Pixabay / BoehserDynamo / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / BoehserDynamo / CC0 Public Domain

Kolor brązowy to kolor ludzi, którzy są bardzo pracowici. Ten kolor lubią ci, którzy są realistami, a wokół siebie cenią ład i porządek. Uważaj, jeśli to twój ulubiony kolor masz zadatki na pracoholika. Ale trzeba pamiętać, że jest to także barwa uczciwości i zaufania. Osoby utożsamiające się brązem mogą jednak mieć kłopot z wyrażaniem swoich uczuć, bywają zamknięte w sobie i rzadko niestety miewają poczucie humoru.

Fot. Pixabay / Nikiko / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / >Nikiko / CC0 Public Domain

Szary jest w ostatnim czasie dość powszechnym kolorem. Sama uwielbiam ciuchy we wszystkich jego odcieniach. Okazuje się, że ubrania w tym kolorze zawodowo oznaczają  władzę i profesjonalizm. Hmm. Ale my skupiamy się na tym, jakie są osoby lubiące właśnie te barwę. Szary to trochę tajemniczy kolor, charakteryzuje osoby, które nie zbyt bardzo lubią się wyróżniać i raczej są skryte, unikają tłumu, a jeśli już na niego trafiają, wolą wtopić się w tło niż wyróżniać. Raczej nie są towarzyscy. Są to raczej introwertycy, którzy nie lubią na zewnątrz obnosić się ze swoimi uczuciami.

Fot. Pixabay / Maslov_Slava / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / >Maslov_Slava / CC0 Public Domain

Wydaje mi się, że nie lubimy myśleć iż naszym ulubionym kolorem jest czerń. Rzadko kojarzy się pozytywnie. A jednak jest to kolor, który cechuje osoby o silnym charakterze, które wewnątrz bywają wrażliwe i kruche, ale nie lubią dzielić się swoimi kłopotami. Czerń to także pewnego rodzaju tajemniczość i niedostępność. Budzi jednak w ludziach poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa.

Była czerń, pozostała biel. Tu skojarzenia są raczej jednoznaczne i tym samym trafne. Kolor ten kojarzy się z niewinnością, spokojem, a także elegancją. Osoby lubiące biel są prostolinijne, budzą zaufanie, a także wywołują pozytywne emocje. Kto lubi biel, ten bardzo dba o swój wygląd. Biel można zestawiać z innymi kolorami, co pokazuje, że osoby utożsamiające się z tym kolorem są zachłanne życia, a także mają potrzebę bycia docenianym przez innych.

I jeszcze fiolet, o który uzupełniam tekst, bo jak widać, wiele osób z tym kolorem się utożsamia… Fiolet bliski jest tym, którzy lubią żyć w luksusie, ale duży nacisk kładą na rozwój swojej sfery duchowej, między innymi poprzez medytację. Jeśli lubisz fiolet, to znaczy, że jesteś zamkniętym w sobie człowiekiem, introwertykiem, który jednak najpierw myśli o innych, a dopiero później o sobie. Ludzie utożsamiający się z tym właśnie kolorem są bardzo empatyczni i wrażliwi, bardzo łatwo jest ich zranić. Nigdy nie odmawiają pomocy.

I co myślicie o określaniu naszej osobowości na podstawie naszych ulubionych kolorów? Wy, którym z nich jesteście?