Go to content

Trzeba natychmiast żyć. Jest później niż się wydaje. 4 rzeczy, których przekładać nie wolno

Fot. iStock/Martin Dimitrov

Pewna kobieta zaplanowała kiedyś ważną życiową zmianę. Usiadła i na białej kartce napisała krok po kroku od czego zacznie, co się wydarzy, kiedy poinformuje o wszystkim swoich bliskich. Potem kartkę schowała do koperty, na której dużymi literami napisała „JUTRO”. I wiecie, co się stało? Jutro nie nastąpiło. To znaczy dni mijały, daty w kalendarzu zmieniały się ale TEN wielki dzień nie nadszedł. Bo nie wystarczy tylko chcieć, nie wystarczy podjąć decyzji. Najważniejsze jest to, czy idą za nią czyny, a nie tylko słowa na papierze.

Tymczasem są takie sprawy, z którymi czekać nie wolno. Nigdy nie odkładaj „na jutro”, na później, na „lepszy moment”:

Wyznania, które zmieniłoby twoje życie na lepsze

Niezależnie od tego, czy ta zmiana miałaby nastąpić w formie długofalowego procesu, czy natychmiastowego efektu domina. Nie kochasz? Nie czekaj latami, aż obudzisz się z obrączką na palcu, dzieckiem przy piersi i wspólnym kredytem. Nie pozwól zabrnąć w to wszystko tak daleko z obawy, że:

– stracisz kogoś bliskiego (skoro nie kochasz, ranisz tę osobę udając, że żywisz do niej uczucie),

– nikogo już w życiu „nie znajdziesz” (oczywiście, że znajdziesz, zwłaszcza jeśli nie będziesz gorączkowo szukać),

– nie poradzisz sobie w pojedynkę (zanim go/ją poznałaś/łeś życie toczyło się przecież jak teraz, swoim rytmem).

Kwestii związanych z twoim zdrowiem

A gdyby tak uświadomić sobie, że zaniedbanie jednego badania kontrolnego może zmienić całe twoje życie? Wiesz od dawna, że nawet najpoważniejsze choroby, odpowiednio wcześnie wykryte są wyleczalne bądź „zaleczalne”. Na co czekasz? Boisz się, że „coś znajdą”? Stawką może być twoje życie, na szali są długie lata pełne możliwości, spotkań z ludźmi, którzy mogą odmienić twoją codzienność, podróży, które zmienią twoją perspektywę. Warto ryzykować, warto trwać w niepewności i nieświadomości?

Albo urlop. Przekładasz go z tygodnia na tydzień, bo wydaje ci się, że w pracy jesteś niezastąpiony. „Jak oni sobie beze mnie poradzą” – myślisz i odwołujesz zaplanowane wcześniej wakacje. „Oni” sobie poradzą. Twój organizm nie. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią dawkę odpoczynku, w pewnym momencie, być może kluczowym dla twojej zawodowej kariery, powie ci „STOP”. I nie zmusisz go, by dalej funkcjonował na najwyższych obrotach. Tak z ciebie biznesmen? To zrozum, że inwestycja w odpoczynek jest jedną najbardziej opłacalnych. Zawsze się zwraca.

Miłości

Wydaje ci się, że teraz nie możesz się zakochać? Zaczynasz coś czuć, ale tłumisz te emocje, bo to nie jest odpowiedni moment? Dlaczego chcesz się oszukiwać? Twoje serce wie lepiej, niezależnie od tego, co mówi ci twój grafik. Drżysz, chcesz bliskości, ciepła TEJ właśnie osoby, przeczuwasz, że i ona pragnie tego samego. Czekasz, mówisz sobie, że są ważniejsze sprawy. Czy miłość nie jest sensem życia?

Pewne chwile się nie powtarzają, ludzie, którzy stają na naszej drodze nie zawsze wracają. To nie prawda, że skoro „on”/ „ona” nie wykonali pierwszego kroku to znaczy, że nie byliście sobie przeznaczeni. To ty kreujesz swoje przeznaczenie, masz realny wpływ na swoją rzeczywistość. Od ciebie zależy, co będzie dalej.

Czasu spędzonego z rodziną

Nie bądź jedynie tym, który bierze. Dawaj najbliższym siebie. Nawet jeśli jesteś bardzo zajętą osobą, obarczoną dużą odpowiedzialnością za całą masę bardzo ważnych spraw. Tak szczerze, kim byłbyś bez swoich najbliższych? Jak daleko byś zaszedł krętą i trudną ścieżką kariery? Czy miałbyś odpowiednią motywację, by walczyć o swoją pozycję zawodową, o sukcesy, marzenia?

Pierwsze kroki twojego dziecka tylko raz będą tymi „pierwszymi”. Pierwsze słowa, niewyraźne i nieporadne, nie zabrzmią tak samo na nagraniu telefonem komórkowym, co wtedy, gdy jesteś tuż obok.

Jeśli zapomnisz o rocznicy ślubu, on/ona ci wybaczy. Ale prawdopodobnie ominie cię jeszcze jedno piękne wspomnienie, niezapomniane przeżycie.

Twoi rodzice odejdą kiedyś, nie czekając dłużej aż przyjedziesz wyjaśnić sprawy, które od dawna psuły relacje między wami. Nigdy nie było czasu, by o nich porozmawiać? Wydawało mi się, że to ty zarządzasz swoim czasem, a nie on sprawuje kontrolę nad tobą… Nie czekaj dłużej na właściwy moment.

Twoje pomysły są bezwartościowe, jeśli nie idą za nimi żadne działania. Twoje prawdziwe życie pozostanie w sferze domysłów, marzeń, niewyjaśnionych pretensji. Nie przekładaj życia na później. Żyj teraz. Jest później niż ci się wydaje.