Lifestyle Psychologia

Trzeba natychmiast żyć. Jest później niż się wydaje. 4 rzeczy, których przekładać nie wolno

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 maja 2016
Fot. iStock/Martin Dimitrov
 

Pewna kobieta zaplanowała kiedyś ważną życiową zmianę. Usiadła i na białej kartce napisała krok po kroku od czego zacznie, co się wydarzy, kiedy poinformuje o wszystkim swoich bliskich. Potem kartkę schowała do koperty, na której dużymi literami napisała „JUTRO”. I wiecie, co się stało? Jutro nie nastąpiło. To znaczy dni mijały, daty w kalendarzu zmieniały się ale TEN wielki dzień nie nadszedł. Bo nie wystarczy tylko chcieć, nie wystarczy podjąć decyzji. Najważniejsze jest to, czy idą za nią czyny, a nie tylko słowa na papierze.

Tymczasem są takie sprawy, z którymi czekać nie wolno. Nigdy nie odkładaj „na jutro”, na później, na „lepszy moment”:

Wyznania, które zmieniłoby twoje życie na lepsze

Niezależnie od tego, czy ta zmiana miałaby nastąpić w formie długofalowego procesu, czy natychmiastowego efektu domina. Nie kochasz? Nie czekaj latami, aż obudzisz się z obrączką na palcu, dzieckiem przy piersi i wspólnym kredytem. Nie pozwól zabrnąć w to wszystko tak daleko z obawy, że:

– stracisz kogoś bliskiego (skoro nie kochasz, ranisz tę osobę udając, że żywisz do niej uczucie),

– nikogo już w życiu „nie znajdziesz” (oczywiście, że znajdziesz, zwłaszcza jeśli nie będziesz gorączkowo szukać),

– nie poradzisz sobie w pojedynkę (zanim go/ją poznałaś/łeś życie toczyło się przecież jak teraz, swoim rytmem).

Kwestii związanych z twoim zdrowiem

A gdyby tak uświadomić sobie, że zaniedbanie jednego badania kontrolnego może zmienić całe twoje życie? Wiesz od dawna, że nawet najpoważniejsze choroby, odpowiednio wcześnie wykryte są wyleczalne bądź „zaleczalne”. Na co czekasz? Boisz się, że „coś znajdą”? Stawką może być twoje życie, na szali są długie lata pełne możliwości, spotkań z ludźmi, którzy mogą odmienić twoją codzienność, podróży, które zmienią twoją perspektywę. Warto ryzykować, warto trwać w niepewności i nieświadomości?

Albo urlop. Przekładasz go z tygodnia na tydzień, bo wydaje ci się, że w pracy jesteś niezastąpiony. „Jak oni sobie beze mnie poradzą” – myślisz i odwołujesz zaplanowane wcześniej wakacje. „Oni” sobie poradzą. Twój organizm nie. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią dawkę odpoczynku, w pewnym momencie, być może kluczowym dla twojej zawodowej kariery, powie ci „STOP”. I nie zmusisz go, by dalej funkcjonował na najwyższych obrotach. Tak z ciebie biznesmen? To zrozum, że inwestycja w odpoczynek jest jedną najbardziej opłacalnych. Zawsze się zwraca.

Miłości

Wydaje ci się, że teraz nie możesz się zakochać? Zaczynasz coś czuć, ale tłumisz te emocje, bo to nie jest odpowiedni moment? Dlaczego chcesz się oszukiwać? Twoje serce wie lepiej, niezależnie od tego, co mówi ci twój grafik. Drżysz, chcesz bliskości, ciepła TEJ właśnie osoby, przeczuwasz, że i ona pragnie tego samego. Czekasz, mówisz sobie, że są ważniejsze sprawy. Czy miłość nie jest sensem życia?

Pewne chwile się nie powtarzają, ludzie, którzy stają na naszej drodze nie zawsze wracają. To nie prawda, że skoro „on”/ „ona” nie wykonali pierwszego kroku to znaczy, że nie byliście sobie przeznaczeni. To ty kreujesz swoje przeznaczenie, masz realny wpływ na swoją rzeczywistość. Od ciebie zależy, co będzie dalej.

Czasu spędzonego z rodziną

Nie bądź jedynie tym, który bierze. Dawaj najbliższym siebie. Nawet jeśli jesteś bardzo zajętą osobą, obarczoną dużą odpowiedzialnością za całą masę bardzo ważnych spraw. Tak szczerze, kim byłbyś bez swoich najbliższych? Jak daleko byś zaszedł krętą i trudną ścieżką kariery? Czy miałbyś odpowiednią motywację, by walczyć o swoją pozycję zawodową, o sukcesy, marzenia?

Pierwsze kroki twojego dziecka tylko raz będą tymi „pierwszymi”. Pierwsze słowa, niewyraźne i nieporadne, nie zabrzmią tak samo na nagraniu telefonem komórkowym, co wtedy, gdy jesteś tuż obok.

Jeśli zapomnisz o rocznicy ślubu, on/ona ci wybaczy. Ale prawdopodobnie ominie cię jeszcze jedno piękne wspomnienie, niezapomniane przeżycie.

Twoi rodzice odejdą kiedyś, nie czekając dłużej aż przyjedziesz wyjaśnić sprawy, które od dawna psuły relacje między wami. Nigdy nie było czasu, by o nich porozmawiać? Wydawało mi się, że to ty zarządzasz swoim czasem, a nie on sprawuje kontrolę nad tobą… Nie czekaj dłużej na właściwy moment.

Twoje pomysły są bezwartościowe, jeśli nie idą za nimi żadne działania. Twoje prawdziwe życie pozostanie w sferze domysłów, marzeń, niewyjaśnionych pretensji. Nie przekładaj życia na później. Żyj teraz. Jest później niż ci się wydaje.


Lifestyle Psychologia

W te wakacje odwieź południe Europy – wcale nie tak oczywiste. Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #7 [22.05]

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 maja 2016
Mat. prasowe
 

Myślimy: „ciepła Europa”, widzimy Włochy, Grecję i coraz częściej Chorwację. Ale przecież południowa i cieplejsza część Europy nie na tych państwa się kończy. Wakacje to czas, kiedy możemy doświadczać nowego, odkrywać miejsca, w których jeszcze nie byliśmy, a które są turystycznie szalenie interesujące.

Może w tym roku warto pomyśleć o zmianie kierunku i wyjechać tam, gdzie wcześniej nie byliśmy?

Albania

To kraj tajemniczy i pełen kontrastów. Między bajki można włożyć stereotypy mówiące o tym, że jest państwo niezbyt bezpieczne dla turystów. Tymczasem Albania znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Kto pokochał Chorwację, z pewnością powinien udać się trochę dalej do Albanii. Niewiele jeszcze w przewodnikach turystycznych można znaleźć informacji o tym państwie. Jedno jednak jest pewne: Albania zachwyca zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, pięknymi plażami i zaśnieżonymi górami. Albania leży w samym sercu regionu nad Adriatykiem, gdzie niemal cały czas świeci słońce, a Albańczycy słyną ze swojej gościnności. Nie można też zapomnieć o tradycyjnej kuchni albańskiej, której nie można skosztować i która pozostawia niezapomniane wrażenia.

13234957_1327534927259889_1660538744_o

powinnam tam pojchac bo

W Albanii dzięki firmie NOVASOL można wynająć apartamenty już 10 metrów od adriatyckiej plaży w jednym z najstarszych miast tego państwa Durrës, które powstało już w 627 r. p.n.e. – koszt siedmiu noclegów dla czterech osób wynosi około dwóch tysięcy złotych. Tu także można spędzić wakacje nad jeziorem. Koszt wynajęcia apartamentu dla 4 osób na siedem noclegów w Pogradec wynosi 970 złotych, czyli niecałe 250 złotych od osoby.

Jak widać to kraj nie dość, że różnorodny, to także dostępny każdą kieszeń.

Czarnogóra

Kto kocha Chorwację, powinien oprócz Albanii odwiedzić także Czarnogórę, która zachwyca swoim pięknem. Okazuje się, że egzotyczne krajobrazy wcale nie muszą być odległe, bo właśnie na południu Europy znajduje się państwo, które cechuje egzotyka i nutka świeżości. To kraj, podobnie jak Albania, kontrastów. Z jednej strony wypocząć można na adriatyckich plażach, a z drugiej podziwiać piękno gór – dzikie tereny nie skażone w niektórych miejscach ludzką ręką.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Trudno gdziekolwiek indziej znaleźć taką różnorodność krajobrazów. Czarnogóra to ponadto długie plaże, przejrzyste jeziora i dzikie rzeki. To tutaj obserwować możemy stromo opadające skały, schowane między zatokami z piaszczystymi plażami oraz cudownymi przybrzeżnymi miasteczkami. Czarnogóra to w końcu bogate dziedzictwo kulturowe. Niemal każda miejscowość ma swoją długoletnią historię do opowiedzenia.

W głębi kraju podziwiać można jeden z najgłębszych i najdłuższych wąwozów w Europie – wąwóz Tara.

Czarnogóra to kraj, gdzie morski błękit miesza się ze szmaragdową zielenią i skalistą szarością. To idealne miejsca na wakacje marzeń.  Warto zabrać przyjaciół i dla 10 osób wynająć dom wakacyjny, które przez NOVASOL oferowane są już w cenie za siedem noclegów za około 800 złotych od osoby. Można też zorganizować sobie rodzinne wakacje. Wynajęcia apartamentu dla 4 osób na siedem noclegów to koszt około 2000 złotych.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Bułgaria

W latach 80-tych wakacje w Bułgarii to dla wielu naszych rodziców były niedoścignionym marzeniem. Dzisiaj do tego kraju podróżujemy bez problemy, ale nadal jest w nim jeszcze wiele miejsc do odkrycia, zwłaszcza, że nadal jest to jeden z najtańszych celów podróży, którego oferta noclegowa stale się rozwija i nie odbiega od europejskich standardów.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Najchętniej odwiedzamy wybrzeże Morza Czarnego, ale linia brzegowa Bułgarii rozciąga się na długości 400 kilometrów i jest wyjątkowo urozmaicona. Można tu spotkać skalne klify, jak i rozległe wydmy i urokliwe, spokojne zatoczki. Piaszczyste plaże Bułgarii mają długość 130 kilometrów, z pewnością każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Uwaga temperatura morza wynosi latem 22 stopine, a powietrza 26. Czego można chcieć więcej? Oczywiście jeszcze przydałoby się idealne lokum na odpoczynek, a takie można znaleźć w ofercie NOVASOL.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

To w Bułgarii dom z basenem dla sześciu osób blisko piaszczystej plaży można wynająć za około 2500 złotych za siedem noclegów (czyli około 420 złotych), a apartament dla 4 dorosłych osób za około 2000 złotych.

I jak? Dacie się skusić na tę część Europy?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat prasowe

Mat prasowe


W komentarzu do tego artykułu dokończ zdanie: „Powinnam tam pojechać, bo…” i weź udział w naszej zabawy. Najfajniejszy komentarz zostanie nagrodzony voucherem wakacyjnym o wartości 2.000 zł od Novasol. Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Lifestyle Psychologia

Czy to jeszcze miłość, czy już tylko przywiązanie?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 maja 2016
Fot. iStock/Onfokus

Analizujesz, zastanawiasz się. Bo przecież skąd możesz mieć pewność, że miłość wygasła, że już jej nie ma. Jak często słyszymy, że „eee to już wiesz, właściwie tylko przywiązanie”… smutne.

Gdzie właściwie jest granica? Skąd wiedzieć, że to już koniec, że uczucie się wypaliło, a jedyne, co was łączy to wspólny kredyt, konto i wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Miłość jest bezinteresowna, a przywiązanie jest egoistą

Kiedy kochasz w sposób naturalny zależy ci na tym, by druga osoba była szczęśliwa. Nie kalkulujesz, nie zastanawiasz się, ile dajesz, a ile dostajesz w zamian. Równowaga i tak zostaje zachowana, nie masz poczucia, ze ktoś cię wykorzystuje, że z tobą walczy, że stara się wykorzystać twoją miłość.

A przywiązanie? Przywiązanie jest wtedy, gdy ktoś używa twoich uczuć dla własnej satysfakcji, do  poprawy własnego samopoczucia. Przywiązanie to też uzależnienie ciebie przez tego kogo kochasz, tak byś nie myślała o porzuceniu, odejściu, bo tylko przy nim czujesz się kimś wartościowym. To jest ci wmawiane.

Miłość to wolność, przywiązanie to kontrola

Miłość to akceptacja tego, kim jesteś. To zaufanie i pełna swoboda do tego, by być sobą. Jeśli kochasz i czujesz się kochaną nikogo nie musisz udawać, niczego nie musisz korygować. Czujesz, że w każdej sytuacji możesz liczyć na wsparcie, że masz przy sobie ramię, o które zawsze możesz się wesprzeć i nie zostać odrzuconym, skrytykowanym, czy wyśmianym. Miłość nie ogranicza, wręcz przeciwnie – ten kto kocha cieszy się z tego, jak wiele osiągasz, jak gnasz do przodu.

W przywiązaniu brak zaufania. Jest nieustanny strach bycia porzuconym, co wzmaga potrzebę kontrolowania. Gdzie jesteś, z kim się spotkałaś, co robisz, o której godzinie wrócisz. Przywiązanie świadomość, że brak już silnego uczucia, które was zespala, a które zostaje zastąpione nieustanną kontrolą, tak, by nie wypuścić cię z rąk, nie pozwolić odejść.

Miłość to rozwój, przywiązanie to ograniczenie

Mówi się, że w miłości się wzrasta, że dąży się do bycia lepszym, że miłość jest motorem napędowym dla twoich zmian, że dodaje ci skrzydeł, odwagi do działania. Czujesz to wszystko? Masz poczucie, że w twoim związku wszystko możesz, że możesz sięgać stawianych sobie celów, realizować marzenia, rozwijać się. Masz tę pewność, że ten, którego kochasz czuje to samo, że też dzięki wam, dzięki waszej miłości nie zapada się, nie stoi w miejscu tylko idzie wciąż i wciąż do przodu?

Przywiązanie ogranicza. Chyba często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Frustrujemy się, wkurzamy na partnera właściwie nie wiedząc co jest prawdziwą przyczyną. Aż dociera do nas, że się dusimy, że czujemy się trochę jak w szklanej pułapce, z której nie możemy się wydostać. I nie mówię tu o porzuceniu, ale poczuciu, że stoisz w miejscu, że gdybyście nie byli razem, byłabyś już zupełnie gdzie indziej. To smutna refleksja…

Miłość nie przemija, przywiązanie w końcu znika

Miłość się zmienia, podąża za nami, nie jest przecież tylko motylami w brzuchu, dojrzewa, staje się spokojna i pewna miejsca, w którym się rozgościła. Ona po prostu jest, a wy oboje macie świadomość jej obecności, zresztą nawet nie zastanawiacie się, czy ona w ogóle jest. Zauważacie ją w swoich gestach, słowach, w zwykłej codzienności. Dobrze wam razem i niczego więcej nie szukacie.

I to chyba istota – to szukanie. Bo jeśli brak uczucia, to zaczynasz go szukać gdzie indziej. On cię zdradza? Oszukuje? A może ty rozglądasz się za nowymi emocjami, masz wrażenie wypalenia, pustki w środku, którą nie wiesz jak wypełnić? A może zwyczajnie nie czujecie się ze sobą szczęśliwi? Może warto powiedzieć to sobie otwarcie.

Miłość skupia się na innych, przywiązanie jest egocentryczne

Kiedy kochasz, nie skupiasz się tylko i wyłącznie na sobie, nabierasz pokory, przestajesz być samolubnym. Chcesz rozwiązywać problemy, rozmawiać, unikać konfliktów, które są kompletnie bez znaczenia. Masz takie poczucie, że obojgu z was zależy na wspólnym szczęściu, na lepszym życiu, do którego wspólnie dążycie. W związku, który trwa w miłości, czujesz spokój, bezpieczeństwo.

Kiedy związek oparty jest na przywiązaniu, każdy skupia się na zaspokojeniu własnych potrzeb nie mając kompletnie na uwadze tego, jak czuje się druga osoba. To jedna strona medalu. Druga jest taka, że uzależniasz swoje szczęście od partnera u boku i nie potrafisz być szczęśliwa sama ze sobą, nie potrafisz bez niego podjąć decyzji, dokonać wyboru, zrobić kroku do przodu. Uwieszasz się na partnerze lub on na tobie, a to nie ma nic wspólnego z prawdziwą miłością.


Zobacz także

10 trików, które ułatwiają domowy manicure

Nie bądź dziwką, nie dramatyzuj, twój zegar biologiczny tyka… 48 zdań, które usłyszą kobiety, ale nigdy nie usłyszą ich mężczyźni

Kiedy rodzina (nie) wspiera…