Lifestyle

„Teoria urodzenia”, czyli jak to, który się urodziłeś, kształtuje twoją osobowość. Najstarszy, średni, a może jedynak?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 września 2017
Fot. iStock/Imgorthand
 

Pewnie słyszeliście nieraz, że najstarsze dziecko wyrasta z reguły na bardzo odpowiedzialną osobę, a ci którzy nie mają rodzeństwa są, jako dorośli, znacznie bardziej samolubni i wymagający. Przeczytajcie koniecznie o tym, czy kolejność urodzenia może rzeczywiście mieć znaczący wpływ na naszą osobowość.  

Nad „teorią urodzenia”  pracował pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku  Alfred Adler, ze swoim przyjacielem i kolegą Sigmundem Freudem. Adler wierzył, że kolejność, w jakieś przyszedleś na świat w twojej rodzinie, wpływa na twoją osobowość.

Jeśli jesteś najstarszy z rodzeństwa

Według Adlera masz tendencję do zachowań konserwatywnych, jesteś silny psychicznie i masz predyspozycje do przewodzenia innym. Ponieważ często brałeś odpowiedzialność za młodszych braci i siostry, wyrosłeś na osobę troskliwą, podoba ci się rola rodzica i chętnie pierwszy przejmujesz inicjatywę.

Jeśli jesteś „średnim” dzieckiem

Zapewne często „walczyłeś” o swoją pozycję ze starszym bratem lub siostrą.  Jako dziecko szybko się rozwijałeś i dojrzewałeś szybciej. Wyrosłeś na osobą ambitną i jasno definiującą swoje cele (często zbyt wysoko stawiasz sobie poprzeczkę, więc z porażkami jesteś dobrze zaznajomiony, ale niepowodzenia cię nie zrażają). Nie jesteś samolubny.

Jeśli jesteś najmłodszym dzieckiem

Z reguły najmłodsze dziecko zajmuje dużo więcej uwagi rodziców niż pozostałe pociechy.  Jako dorosły możesz czuć się mniej doświadczony życiowo niż twoje rodzeństwo i bardziej zależny od rodziny. A może podchodzisz do tego ambicjonalnie i całe życie próbujesz udowodnić, że jesteś tak samo „dobry”, albo nawet lepszy niż twoje siostry i bracia. „Najmłodsi” często osiągają ogromne, życiowe sukcesy. Stają się wybitnymi sportowcami, wspaniałymi muzykami lub najbardziej utalentowanymi artystami. Najmłodsze dzieci w rodzinie są też towarzyskie, i bywają bardziej beztroskie niż ich starsze rodzeństwo.

Jeśli jesteś jedynakiem

Ponieważ nie miałeś rodzeństwa, by z nim konkurować, konkurowałeś z własnym ojcem. Z dużym prawdopodobieństwem jesteś rozpieszczony przez rodziców. Jako dorosła osoba, od partnera oczekujesz ciągłej uwagi, troski i ochrony przed wszystkim i wszystkimi. Twoje główne problemy to poczucie zależności od rodziców i zaburzona samoocena. Jako dziecko mogłeś mieć problemy z interakcją z rówieśnikami. Prawdopodobnie wyrosłeś na perfekcjonistę.

Jak sądzicie, znajdzie się w teorii osobowości jakieś ziarnko prawdy?


Na podstawie: brightside.me

 


Lifestyle

Dbajmy o dzieci z bezpieczną rodziną. Kampania społeczna Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Locon

Redakcja
Redakcja
13 września 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Ruszyła kampania społeczna Dbajmy o dzieci z bezpieczną rodziną, mająca na celu  uświadomienie problemu braku bezpieczeństwa i potrzeby zadbania o nie.

Kampania skierowana jest do osób dorosłych, rodziców, opiekunów. Jej przekaz jest jasny- zadbaj o dziecko, zadbaj o rodzinę, nie tylko w kontekście bezpieczeństwa fizycznego, opieki ale też i emocjonalnego. O potrzebie zwrócenie uwagi na ten problem KOPD mówi od lat, realizując codzienną pracę interwencyjno- psychologiczną i prawną, jak również w trakcie realizowanych kampanii społecznych i projektów edukacyjnych –m.in. szesnastoletniego Konkursu Świat przyjazny dziecku, w ramach którego Kapituła ekspertów wskazuje dobre, bezpieczne zabawki, książki, produkty dla dzieci. Jednym z laureatów Konkursu jest zegarek GPS firmy Locon.

baner_KOPD_5

O bezpieczeństwie zarówno fizycznym jak i emocjonalnym warto mówić i uświadamiać problem. Aby potrzebujący sięgnęli po pomoc, muszą zdać sobie sprawę, iż doświadczają krzywdy i potrzebują wsparcia. Zdarza się, iż nie są tego świadomi. Właśnie dlatego widzimy potrzebę zorganizowania i przeprowadzenia kampanii społecznej, która nie epatowałaby przemocą, nie operowała stereotypami, ale uświadamiała odbiorcom, jak mogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci.

Kampanię wspierają portale: Rynek zabawek, Świat zabawek, ohme.pl. qulturka, czas dzieci, miasto dzieci a także blogerzy- Zabawkator. Włączają się także znani i lubiani – wkrótce wiadomości.

Nie jest to jeszcze lista zamknięta, zapraszamy media do wsparcia akcji i naszych działań- zwłaszcza, że z każdego zakupionego produktu (zegarka) 11 zł zostaje przekazane na bezpośrednią pomoc dzieciom i ich rodzinom.

Kampania trwa do końca grudnia.

Komitet Ochrony Praw Dziecka każdego miesiąca odbiera ok.220 sygnałów i próśb dotyczących pomocy i przeciwdziałania przemocy. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przemocy domowej. Zdaniem ekspertów KOPD przemoc w rodzinie dotyczy nie tylko bólu fizycznego i psychicznego, ale również utraty zaufania, poczucia niepewności, dezorientacji i strachu. Osobom doświadczającym przemocy niezbędna jest wciąż wiedza na temat ich praw. Dlatego tak istotne jest informowanie oraz edukowanie zarówno osób dotkniętych problemem przemocy, jak również osób które są świadkami tego zjawiska.  Osoby chcące skorzystać z pomocy specjalistów Komitetu Ochrony Praw Dziecka mogą to zrobić, dzwoniąc pod warszawski numer  22 626 94 19 lub kontaktując się z wybranym oddziałem KOPD na terenie całej Polski.

Więcej informacji o działalności KOPD na www.kopd.pl 


Lifestyle

Każda z nas powinna powiesić sobie taką kartkę nad wagą łazienkową

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
13 września 2017
Fot. iStock/ronstik

Waga łazienkowa – przedmiot, który każda z nas najchętniej wyrzuciłaby ze swojego domu. Przedmiot, który bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i sposób myślenia o sobie. Niektóre z nas korzystają z niego sporadyczne, inne każdego dnia – uzależniając od wskazanego wyniku swój dobry nastrój. A gdyby tak pomyśleć o wadze ciała nieco inaczej?

Mariah Kaitlyn jest jedną z wielu kobiet, której po urodzeniu dziecka nie udało się rozprawić z dodatkowymi kilogramami, które pojawiły się w okresie ciąży. Niektóre z nas znają to uczucie przygnębienia, gdy mimo starań nie udaje się wrócić do poprzedniej sylwetki. Smutek, rozgoryczenie i brak pewności siebie pojawiają się także u kobiet, które zmagają się z nadwagą i otyłością, choć przyrost masy ciała nie wynika z ciąży. Często zapominają o tym, że waga ciała i wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Mariah zrozumiała to dopiero podczas wizyty w jednym ze szpitali.

Młoda mama musiała w ramach badań stanąć na wadze. Wtedy na wysokości wzroku zobaczyła różową kartkę z napisem: „Ta waga ma tylko pokazać ci liczbową wartość, z jaką jesteś przyciągana przez grawitację. Nie powie ci, jak piękna jesteś, ilu twoich przyjaciół i członków rodziny cię kocha czy jak jesteś niesamowita! Twoja pielęgniarka”.

„Już drugi raz widzę to u lekarza i kocham to! Serio! Taka kartka powinna być dołączona do każdej wagi. Te słowa kompletnie zmieniły moje podejście do ponownego ważenia” – napisała młoda mama.

Waga nie powie ci, jakim jesteś człowiekiem, co sobą reprezentujesz i dla ilu osób jesteś całym światem. Co ty na to, by podobną kartkę powiesić przy swojej wadze łazienkowej? Tekst nie musi być identyczny. Po prostu dokończ zdanie:  „Waga nie powie ci…” i zaprzyjaźnij się ze swoim ciałem. Dopiero gdy je zaakceptujesz, będziesz w pełni gotowa na zmiany.

 


Zobacz także

Masz problem z wyrażaniem uczuć? Może jesteś jednym z tych czterech znaków zodiaku?

Pobawił się, pomacał, ale tyle dobrego. A ty głupia myślałaś, że on na serio? No bez przesady

Czym jest intuicja i czy można nauczyć się ufać swoim instynktom