Go to content

Szukacie idealnego ekspresu do kawy? Ja swój znalazłam i szczerze polecam. Kawa z niego smakuje najlepiej

Fot. iStock/filadendron

Marzy wam się pyszna domowa kawa, kawa jaką możecie dostać w najlepszych kawiarniach. Ba, a nawet lepsza, bo dostosowana do waszego gustu i waszych smaków?

Teraz to możliwe z ekspresem  EVIDENCE EA892D marki Krups. To właśnie dzięki temu ekspresowi możecie przygotować idealną kawę. Spytacie, jak to możliwe? Przecież wszystkie ekspresy robią takie same kawy? Nic bardziej błędnego, tym razem możecie sami ustawić wszystkie istotne dla was parametry, takie jak:

 • twardość wody
 • moc kawy
 • ilość kawy
 • długość podgrzewania mleka

Twardość wody

Często słyszę, że ekspres się zepsuł, bo woda była za twarda, znajomi narzekają, że muszą wlewać do swoich ekspresów butelkowaną wodę, żeby nie uszkodzić ekspresu. Krups ma dla tych wszystkich kłopotów świetne rozwiązanie. Otóż ustawiamy parametry ekspresu w zależności od twardości wody. Jak ją określić? Nic prostszego. Krups do swojego ekspresu załącza specjalny pasek, który zamoczony przez minutę w szklance wody zmienia swój kolor i w ten sposób określa twardość używanej przez nas wody, w zależności od której odpowiednio ustawiamy urządzenie. Dodatkowo do pojemnika z wodą wkładamy filtr, o którego wymianie zostaniemy poinformowani. To właśnie zwracając uwagę na twardość wody uzyskujemy najwyższej jakości kawę.

Moc kawy

W przypadku mocy kawy możemy także wybrać ustawienia najbardziej dla nas odpowiednie. Otóż młynek do kawy daje nam możliwość wyboru grubości jej mielenia, a wiadomo, że różne rodzaje kaw wymagają różnego mielenia, wówczas ta funkcja staje nieoceniona. Jeśli mamy ochotę na mocną kawę lub taką, jaką lubią nasi goście, nie musimy zmieniać funkcji mielenia, ale wcisnąć jedynie przycisk „DARK” przed wybraniem rodzaju kawy, dzięki czemu zwiększymy jej intensywność. Inną bardzo przydatną funkcją jest „EXTRA SHOT”, dzięki której na zakończenie przygotowanej kawy dodajemy do niej dodatkowe espresso.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Przygotowanie kawy

Obsługa ekspresu jest bardzo intuicyjna, w żaden sposób nie nastręcza kłopotów. Wyświetlacz informuje nas o wszystkim, co się dzieje podczas przygotowania kawy. Zaczynamy? To może macie ochotę na poranne cappuccino? Podstawiamy pod dyszę filiżankę, podłączamy przewód od mleka, a jego drugą końcówkę zanurzamy w pojemniku z mlekiem (uwaga – aby uzyskać idealnie spienione mleko, należy użyć mleka o zawartości 3,2% tłuszczu). Jeśli chcemy uzyskać mocniejszą kawę wciskamy przycisk DARK lub EXTRA SHOT, a następnie wybieramy „cappuccino”.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

W tym przypadku przygotowanie rozpoczyna się od spienienia mleka, możemy ustawić czas spieniania, a tym samym ilość mleka dodanego do kawy. Podobnie możemy określić ilość kawy, w zależności, czy chcemy 50 a może 75 ml. Fantastyczne jest to, że mamy możliwość testowania różne proporcji  – z większą lub mniejszą ilością mleka lub kawy, z kawą mocniejszą lub słabszą, tak, by uzyskać tę dla nas idealną. Jedyne, co nas ogranicza to tylko smak. Ponadto – co ważne, przy kolejnym uruchomieniu, ekspres pamięta ostatnią przygotowaną kawę, także nie musimy na nowo ustawiać, czy zapisywać sobie parametrów kawy, która smakowała nam najbardziej.

Podobnie jak cappuccino, przygotowujemy kawę macchiato. Ale na tym nie koniec. Ekspres daje nam dużą możliwość wyboru – możemy poczęstować się – wiadomo – espresso, , ale też kawą:

 • ristretto – przygotowaną jak espresso, ale z o połowę mniejszą ilością wody (15 ml)
 • doppio – czyli podwójną porcję espresso
 • long coffee – parzona pod wpływem niskiego ciśnienia; w smaku przypominająca kawę z ekspresu przelewowego
 • americano – czyli zaparzoną jak do espresso z dodatkiem gorącej wody.
Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Ponadto ekspres ma funkcję osobnego spieniania mleka, z czego często korzystają moje dzieci uwielbiając mleko z pianką i moja mama, która pije long coffe właśnie z dodatkiem mleka.

To jeszcze nie koniec możliwości urządzenia. Ekspres daje nam możliwość zaparzenia trzech rodzajów herbat – w zależności, jaką chcemy przygotować, wybieramy odpowiednią temperaturę wody.

To, co dla mnie niezwykle ważne, to łatwość jego czyszczenia, po każdym spienianiu mleka, urządzenie „pyta”, czy wyczyścić system do mleka, więc trudno o tym zapomnieć, informuje o opróżnieniu pojemników, dolaniu wody. Pomimo szerokich możliwości przyrządzania kawy, ekspres jest naprawdę łatwy w obsłudze, a co najważniejsze – kawa z niego jest przepyszna.

Jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości, to podpowiadam – ekspres ma połączenie bluetooth. Dzięki odpowiedniej aplikacji na naszym telefonie, możemy kawę (jeśli wieczorem postawimy pod dyszą ekspresu filiżankę) przygotować rano jeszcze leżąc w łóżku, a co może nas wyciągnąć z łóżka, jeśli nie cudowny zapach ulubionej kawy? Aplikacja umożliwia zapisanie własnych przepisów kawowych, a także skorzystanie z już podanych. Poza tym zawiera bardzo ważne informacje – ilość dni do:

 • odkamieniania
 • czyszczenia obiegu kawy
 • wymiany filtra wody
 • krążków fusów w pojemniku w ekspresie.

I jak? Szukacie idealnego ekspresu do kawy? Ja swój znalazłam i szczerze polecam.

Arch. prywatne

Arch. prywatne