Lifestyle

Sześć ważnych cytatów Cycerona

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/primipil
 

Słowa słynnego rzymskiego filozofa Cycerona przetrwały upływ czasu, bo nigdy nie straciły na znaczeniu. Zaskakujące jest te tak odległe w czasach idee mają dla nas znaczenie i trwają pomimo tego, jak bardzo zmienił się świat.

Wielu uważa tego rzymskiego filozofa i historyka za jednego z pierwszych humanistów. W swoich czasach nie tylko słynął z filozofii, ale także z dokładnej analizy politycznej.

Cyceron wypowiadał się o przyjaźni przez miłość, aż do sposobu rządzenia. Widział świat przez obiektyw antydogmatyczny i etyczny.

O zmianie

Jednym z powtarzających się tematów Cycerona jest odrzucenie dogmatyzmu. Nienawidził sztywnego myślenia i uważał to za wadę, która doprowadza nas do błędów. Mówi:

„Żadna dobrze poinformowana osoba nie ogłosiła zmiany opinii jako niestałej”.

Zmiana zdania nie oznacza twojej słabości. Wręcz przeciwnie, mówi, że jesteś inteligentny, że masz otwarty umysł. Nikt będący w kontakcie z rzeczywistością, nie ma niezmiennych opinii.

Chciwość szczęścia

Jeden z cytatów Cycerona brzmi:

„Nie rozumiem, czego chce człowiek, który jest szczęśliwy, aby być szczęśliwszym”.

Tendencję do gromadzenia coraz lepszych rzeczy można nazwać, „chciwością szczęścia”.

Według Cycerona nie potrafimy być zadowoleni z tego, co mamy. Nawet osiągnięcie szczęścia nam nie wystarczy. Paradoksalnie sami skazujemy się na życie w nieszczęściu.

Prawdziwa przyjaźń

Przyjaźń jest jednym z najczęstszych tematów w pracy filozofa. Jeden z jego cytatów mówi:

„Przyjaźń wynika raczej z natury jako takiej, a nie z jakiejś potrzeby: z zastosowania umysłu, wraz z rodzajem miłości, a nie z myślenia o tym, jak wiele korzyści może przynieść związek”.

Oznacza to, że istnieje duża różnica między prawdziwymi przyjaciółmi a tymi, którzy po prostu próbują coś od nas uzyskać lub tymi, którzy wzmacniają nasze negatywne cechy.

Pokój i wojna

Chociaż Cyceron służył w armii przez ponad trzy lata, był przekonany, że pokój jest ważną wartością i że ostatecznym autorytetem jest prawo. Mówił:

„Wolę najbardziej niesprawiedliwy pokój niż najbardziej sprawiedliwą wojnę”.

Niektórzy ze światowych liderów wykorzystali ten cytat, by uzyskać wsparcie. Cyceron bronił pokoju i wierzył, że bez względu na to, jak niedoskonały by był, jest lepszy niż wojna.

Starzenie się

Jeden ze słynnych cytatów Cycerona:

„Ludzie podobni są do wina: liche z upływem lat się psują, dobre, stają się coraz lepsze”

Co tu dodać?

Prawda i milczenie

Jest to jeden z tych uniwersalnych i ponadczasowych cytatów.

„Prawda jest tak samo zepsuta przez kłamstwa, jak przez milczenie”.

To genialny cytat, ponieważ zajmuje się niekwestionowaną rzeczywistością. Twoja odpowiedzialność za prawdę nie ogranicza się do mówienia lub powtarzania kłamstw. Ma to również związek z zabraniem głosu, gdy stajesz się świadkiem niesprawiedliwości.


Lifestyle

Co może zrujnować twój związek? To zależy od znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/LittleBee80
 

Są takie rzeczy, których wybaczyć nie można… Sęk w tym, że dla każdego to „coś” jest nieco inne. Czego nie wybaczy Strzelec, a czego Baran? 

Co może zrujnować twój związek? To zależy od znaku zodiaku

Baran

Zdrada to prawdziwy dynamit, który rozsadzi każdy związek z Baranem. Te znaki zdrady nie wybaczają. Cechuje je duża wojowniczość i chętnie walczą o trudno dostępnych partnerów. Jednak, jeśli dojdzie do zdrady, nie potrafią wybaczyć. Zwłaszcza, że relacje wkładają ogrom swoich starań.

Wojownik zdrady nie wybacza.

Byk

Byki są wytrwałe i silne, wydają się być ostoją każdej poważnej relacji. Jednak ten znak zodiaku nie radzi sobie z utratą zaufania. Są bardzo cierpliwe w związkach, wiele mogą unieść, ale zaufanie jest dla nich niezbędne do utrzymania satysfakcjonującej relacji.

Prawdopodobnie dlatego, że Byki nie są z natury wylewne i otworzenie się przed partnerem jest dla nich naprawdę bardzo znaczące. Gdy taki gest zostanie podeptany, nie są w stanie odbudować tego po raz drugi.

Bliźnięta

To bardzo żywiołowy znak zodiaku. Są pełne pasji i wręcz stworzone do kochania. Partner Bliźniąt może liczyć na wielkie zaangażowanie i uwielbienie. Ukochana osoba staje się dla tego znaku prawdziwą pasją. Mimo to, bliźnięta nie wchodzą w relacje toksyczne. Już od początku pilnują, by obie strony zachowały swoją osobistą przestrzeń. Jeśli partner spróbuje im odebrać wolność – będzie to oznaczało koniec.

Bliźnięta są szczere i bardzo oddane – ale nigdy nie pozwolą się zamknąć w złotej klatce.

Rak

Raki to niezwykle wrażliwe i emocjonalne osoby. Cechuje je również duża wytrwałość. Wierzą w miłość wieczną i doskonałą. Są gotowe wiele wybaczyć i ratować swój związek pomimo, nawet najbardziej raniących wpadek.

Jednak oczekują tego samego od partnera. Jeśli ich druga połówka nie podziela tego zaangażowania i nie zamierza tyle wkładać w związek lub odpuszcza – dla raka to sygnał do odwrotu. Jeśli ktoś zbyt łatwo z nich rezygnuje, rak pójdzie swoją drogą.

Lew

Lew to majestat. Kiedy wchodzą w związek, uważają, że ich partner jest zjawiskowy i bardzo wyjątkowy – w końcu z jakiegoś powodu musiał skraść uczucia jakże wyjątkowego Lwa. Więc jeśli Lew zostanie umniejszony lub znieważony przez partnera – zazwyczaj żywi głęboką urazę. Do tego stopnia, że trudno mu kontynuować związek.

Lwy znają swoje słabe strony, ale wcale nie zamierzają o nich słuchać! Niedoceniony Lew odejdzie, mimo miłości.

Panna

Szczerość i zasadniczość – te dwa słowa najlepiej opisują silnie uporządkowane Panny. W ich związkach nie ma miejsca na kłamstwo.

Bez szczerości – nici z miłości.

Waga

Wagi cenią sobie harmonię i równowagę. Osoby urodzone pod tym znakiem to dyplomacja w czystej postaci. I nie są to puste slogany –  Wagi takie są, ot co.

Ich życiowy partner nie może odstawać od wyznawanych wartości. Nie są w stanie wiązać się z osobą uwikłaną w plotki i intrygi. Gardzą takim postępowaniem. Jeśli partner będzie próbował manipulować uczuciami Wagi – Waga obróci się na pięcie.

Skorpion

Skorpion to przede wszystkim stanowcze i mocne charaktery. Aby rozkochać w sobie Skorpiona trzeba wiele trudu – ten znak tak łatwo się nie otworzy przed potencjalnym partnerem. Jednak wysiłek się opłaci. Gdy Skorpion zaufa, odwdzięczy się całkowita akceptacją.

To niezwykłe, ale Skorpiony nie oceniają i nie próbują zmieniać swoich ukochanych. Dlatego nie tolerują wręcz kłamstwa czy sekretów.

Kłamstwo prosto w oczy jest dla Skorpiona niewybaczalne.

Strzelec

Optymizm to jego drugie imię. Strzelec jest kochliwy i chętnie poświęca się w związku – bo w niego wierzy. Jego serce fruwa wysoko. Najgorsze, co można Strzelcowi zrobić – to podcinać mu, kawałek po kawałeczku, skrzydła.

Świat to możliwości, życie to okazja do szczęścia… Jeśli partner będzie nieustannie marudził i niszczył marzenia Strzelca, ten szybko stanie się nieszczęśliwy i gderliwy. Kiedy miłość uwiąże Strzelca na ziemi, samotny i niezrozumiany Strzelec szybko zda sobie z tego sprawę. I odleci – byle wyżej, tam, gdzie jeszcze świeci słońce.

Koziorożec

Niepozorne i nieco nieśmiałe Koziorożce to prawdziwa miłosna niespodzianka. Choć cechuje ich pewne wycofanie, w miłości kipią dobrą energią. Są pełne podziwu dla swoich partnerów i uwielbiają ich nad życie.

Kiedy przestają kochać? Kiedy partner przestaje się starać i przestają trzepota Motule w brzuchu.

Koziorożcom najtrudniej jest pogodzić się ze zwykłością i brakiem starań ze strony partnera.

Wodnik

Wodniki są żadne emocji i przygody. Ciekawi świata i ludzi. To wszystko sprawia, że Wodnik najbardziej ceni sobie indywidualizm. Podobnie jest z jego relacjami.

Przyciąga go wyjątkowość, unikatowość danej osoby. Jeśli partner Wodnika okaże się mdły i bez swojego zdania, ten związek długo nie potrawa.

Wodniki nie cierpią nadmiernego wyjadania sobie z dzióbków.

Ryby

Wrażliwe i marzycielskie ryby lubią myśleć o niebieskich migdałach. Ich ukochany musi ich przyciągać pewną niezrozumiałą siłą i tajemniczością. Ryby to romantycy z prawdziwego zdarzenia!

Przyziemność, zmęczenie i brak fantazji to dla nich zbyt wiele. Jasne, można zachowywać się odpowiedzialnie, ale uwiązanie się do szarej rzeczywistości i  nadmierna zapobiegliwość, to dla nich zbyt wiele!

Jeśli partner celebruje swoje zmęczenie i nie znajduje dla nich czasu – to pierwszy krok do zakończenia relacji.


Na podstawie: magia.onet.pl


Lifestyle

Jesteś fanką horrorów, lubisz się bać? A czy wiesz dlaczego?

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/shironosov

Lubisz się bać? Ja nie cierpię i zawsze zastanawia mnie, co inni widzą w nawiedzonych domach, zombie, horrorach. Wydawałoby się, że nasz instynkt powinien uciekać przed wszystkim, co sprawia, że ​​czujemy się źle, prawda? Więc dlaczego lubimy odczuwać strach?

Prawda jest taka, że ​​przerażające rzeczy w jakiś sposób nas fascynują. Mechanizmy, które są za to odpowiedzialne zostały dobrze udokumentowane przez społeczność naukową. Zrozumienie ich pomaga nam poznać złożoność naszego umysłu.

Lubimy doświadczać strachu z powodu funkcjonowania naszego mózgu

Według różnych badaczy powodem, dla którego lubimy się bać, jest sposób, w jaki działa nasz umysł. Kiedy stajemy w obliczu potencjalnie niebezpiecznego bodźca, nasze ciało przygotowuje się do działania. W takich sytuacjach segregujemy pewne hormony, które powodują, że wchodzimy w powszechnie znany stan „walki lub ucieczki”.

Dzięki temu mechanizmowi nasi przodkowie zmaksymalizowali swoje szanse na przeżycie w obliczu wszelkiego rodzaju szkodliwych sytuacji. Substancje takie jak adrenalina lub noradrenalina (dwa z neuroprzekaźników zaangażowanych w reakcje strachu) pomogły im uciec od tego, co mogłoby im zaszkodzić. Nawet jeśli nie mieli szansy na ucieczkę, te substancje na pewno pomogły im poradzić sobie z sytuacją.

Problem z tym mechanizmem polega jednak na tym, że nie rozwinął się on w ciągu ostatnich 10 000 lat. Tak więc bodźce, które dziś widzimy, są zupełnie inne niż w epoce kamienia, mimo to nasza reakcja na nie pozostaje taka sama.

Największą różnicą w sposobie reagowania jest nasz racjonalny mózg. I właśnie w tej różnicy możemy znaleźć powód, dla którego tak wielu z nas lubi doświadczać strachu.

Rozłączenie ciała i umysłu

Obecnie, gdy stoimy w obliczu bodźca niebezpiecznego dla naszego ciała, następuje natychmiastowe rozłączenie między tym, co myślimy, a tym, co czujemy.

Z jednej strony nasz system hormonalny jest aktywowany tak, jakbyśmy byli w zagrożeniu. Z drugiej jednak strony, jak w przypadku horroru lub nawiedzonego domu, nasz mózg doskonale wie, że nie grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo.

Lubimy czytać przerażające książki lub oglądać takie filmy. Ponieważ tworzymy dystans. Jesteśmy przestraszeni, ale nie zostajemy zranieni. Nasze hormony szaleją, ale my nie jesteśmy tak prawdziwie przestraszeni. Doświadczając tego rodzaju strachu czujemy się bardziej aktywni, pełni energii, ale bez ponoszenia konsekwencji prawdziwego niebezpieczeństwa.

W rzeczywistości, według różnych badań, hormony związane ze strachem są bardzo podobne do hormonów szczęścia. Dlatego wiele osób twierdzi, że po przerażającym, ale niebezpiecznym doświadczeniu ich nastrój znacznie się poprawia, czasami tak bardzo, że szukanie przerażających bodźców może stać się dla niektórych uzależniające.

Związek między osobowością a smakiem horroru

Hormony uwalniane w obliczu przerażającej sytuacji nie są jedynym zaangażowanym czynnikiem. Przecież nie wszyscy jednakowo lubimy się bać. Naukowcy odkryli, że istnieje kilka cech, które korelują z większą atrakcjnością przerażających sytuacji. Oto główne z nich:

Otwartość na doświadczenie

Ci, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, zdecydowanie bardziej lubią się bać.

Ekstrawersja

Ekstrawertycy potrzebują wyższego poziomu stymulacji zewnętrznej, aby czuć się swobodnie. To może wyjaśniać, dlaczego zazwyczaj lubią horrory, nawiedzone domy, ciemne lasy, cmentarze znacznie bardziej niż introwertycy.

Empatia

Co ciekawe, osoby obdarzone empatią zazwyczaj lubią doświadczać strachu. Być może dzieje się tak, bo mają większą zdolność do przetwarzania emocji niż inni.

Lubisz się bać? A co powiedziałbyś w obliczu prawdziwego, a nie sztucznie wytwarzanego zagrożenia?


Zobacz także

Ciesz się tym, co masz. Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia #7

Dojrzały mężczyzna tego nie robi…

Tak, klaps to jest bicie! A my wciąż uważamy inaczej…