Go to content

Suchy szampon – czym jest i jak prawidłowo go stosować?

fot. Ayo Ogunseinde/Unsplash

Suchy szampon to nowoczesny kosmetyk przeznaczony do szybkiego odświeżenia włosów. Wystarczy dokładnie spryskać włosy by dodać im świeżości i lekkości. Czym dokładnie jest suchy szampon, jak go stosować i czym kierować się przy jego wyborze?

Jak działa suchy szampon?

Tłuste, oklapnięte i nieestetycznie wyglądające włosy wymagają odświeżenia. Zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni wyjść z domu i nie mamy czasu umyć włosów, które potrzebują ratunku. Z pomocą nadchodzi suchy szampon cieszący się coraz większą popularnością. Choć dostępny jest od ponad 40 lat, dopiero teraz doceniono jego cudowne właściwości. Jakie jest jego działanie? Suchy szampon, zamknięty w aerozolowej puszcze, przyjmuje najczęściej formę proszku na bazie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Wykorzystuje zjawisko absorpcji czyli wiązania cząsteczek. Kosmetyk pochłania nieprzyjemny zapach, matuje i odciąża przetłuszczone włosy, które nabierają objętości i wyglądają na odświeżone. Skrobia jest lekka, mało widoczna i daje się ją łatwo wyczesać. Producenci kosmetyków posunęli się jeszcze o krok dalej i stworzyli suchy szampon dedykowany ciemnym włosom. Dzięki dodanemu barwnikowi, kosmetyk zmniejsza widoczność siwych kosmyków.

Jak stosować suchy szampon?

Stosowanie suchego szamponu jest niezwykle proste, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Kosmetyk aplikujemy na suche włosy. Produktu nie należy używać zbyt często. Produkt dostępny jest w formie atomizera, dlatego przed użyciem trzeba go dobrze wstrząsnąć, tak by wszystkie składniki dokładnie się wymieszały. Następnie dokładnie spryskujemy włosy u nasady, trzymając puszkę kosmetyku w odległości 25 cm od głowy. Spryskanych miejsc nie ruszamy przez kilka minut, tak by pozwolić suchemu szamponowi zadziałać. Na początku na włosach pojawi się biały pyłek, który po 5 minutach przestanie być widoczny. By pozbyć się ewentualnych białych śladów produkt delikatnie wmasowujemy. Nadmiar suchego szamponu można ściągnąć wyczesując go szczotką. Na koniec włosy układamy jak zwykle.

By uzyskać jak najlepszy efekt, włosy dzielimy na małe pasma i każde z nich pryskamy u nasady z osobna. Jeśli chcemy dodać fryzurze objętości, głowę pochylamy i wmasowujemy szampon we włosy zaraz po aplikacji. Warto mieć na uwadze, że suchy szampon nie pełni takiej samej funkcji jak ten tradycyjny. Chwilowo neutralizuje zanieczyszczenia, które wciąż pozostają.

Zobacz również: Świeża fryzura – 7 sposobów, gdy nie możesz myć włosów codziennie

Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy

Prawdą jest, że suchy szampon niszczy włosy?

Fakt, nadmierne korzystanie z suchego szamponu może przesuszyć skórę głowy i włosy. Zdarza się, że doprowadza do wypadania włosów. Kosmetyk nie jest polecany osobom z przesuszonymi i bardzo zniszczonymi włosami. Jego użycie może dać nieestetyczny efekt końcowy. Do negatywnych skutków zbyt częstego używania suchego szamponu zaliczymy jeszcze np. łupież, wysypkę, podrażnienie skóry głowy, utratę naturalnego blasku włosów czy nadmierne wypadanie włosów.

Produkt nie zawiera substancji oczyszczających i pielęgnujących, a jedynie odświeża włosy na kilka godzin. Najpóźniej następnego dnia po użyciu kosmetyku należy dokładnie umyć włosy.

Czym kierować się przy wyborze?

W drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów suchych szamponów, a kosmetyk kosmetykowi nie równy. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze?  Suchy szampon może zawierać biały, kolorowy lub przezroczysty proszek. Ten z białym pudrem przeznaczony jest głównie do naturalnych, jasnych i rozjaśnionych włosów. Szampony z pigmentem podbijają barwę włosów,  z kolei te przezroczyste dedykowane są do każdego rodzaju włosów, ponieważ nie zostawiają żadnego osadu.