Go to content

Socjopaci są mili i sprawiają, że czujesz się wyjątkowo. Dlaczego są niebezpieczni?

Fot. Flickr / EMILIE RHAUPP / CC BY

Kiedy słyszysz „socjopata” przed twoimi oczami przewijają się sceny z filmów. Myślisz, że takie rzeczy dzieją się tylko w kryminałach. Jesteś przekonana, że ciebie to nie dotyczy i na pewno nie spotkasz nikogo takiego w swoim życiu. Nic bardziej mylnego. Martha Stout, psycholog, twierdzi, że jedna na 25 osób ma skłonności socjopatyczne.

Dlatego każdy z nas, kiedyś, może na swojej drodze spotkać socjopatę. Warto więc, żebyś wiedziała, jak go rozpoznać. I najlepiej dla ciebie będzie, jeśli szybko zerwiesz z nim kontakt.

Maska normalności

Socjopatia według definicji jest zaburzeniem osobowości. Charakteryzuje się działaniami impulsywnymi, brakiem poczucia winy i niezdolnością do stworzenia związku opartego na miłości. Często to osoba o wysokim ilorazie inteligencji oraz bardzo lubiana. Bywa też duszą towarzystwa i przybiera maskę normalności tylko po to, żeby osiągać swoje cele. Pozornie interesuje się innymi i sprawia, że każdy w jej towarzystwie czuje się wyjątkowo, jednak jest to tylko złudzenie. Tak naprawdę dla socjopaty liczy się tylko on sam i jego potrzeby.

Po czym rozpoznać socjopatę?

Jest czarujący

Socjopaci są niezwykle czarującymi ludźmi. Zawsze wiedzą, co powiedzieć, aby ludzie ich lubili. Posiadają zdolność manipulowania i wiedzą, jak podejść rozmówcę używając pochwał i pochlebstw.

Jednak należy uważać. Nie każda urocza osoba jest socjopatą. Przy ocenie należy zwrócić także uwagę na inne cechy. Dopiero w połączeniu z pozostałymi sygnałami możesz stwierdzić, czy masz do czynienia z osobą z zaburzeniami osobowości.

Lekceważy twoje uczucia

Socjopaci nie mają w sobie empatii. Dlatego mają za nic twoje uczucia i nie przejmują się tym, że np. wyrządzili ci krzywdę i cierpisz. Mogą obrażać, poniżać. A jeśli ktoś zwróci im uwagę, nie widzą swojego błędu i w ogóle ich nie obchodzi to, że ktoś przez nich płacze. Nie będą czuć się winni. A nawet mogą zacząć oskarżać ciebie, że chcesz sprawić, że będą czuć się źle. Czyli z kata zrobią z siebie ofiarę.

Sam nie wierzy w to, co mówi

Osoby z zaburzeniami osobowości potrafią pięknie mówić, ale za słowami nie idą działania. A wręcz to, jak się zachowują, przeczy temu, co twierdzą. Sami sobie nie wierzą i nawet nie starają się stworzyć pozorów. Mają za nic swojego rozmówcę, którego bez skrupułów okłamują.

Jeśli czujesz, że masz do czynienia z takim zachowaniem, prawdopodobnie trafiłaś na socjopatę.

Ciągle kłamie

Socjopaci są kompulsywnymi kłamcami. Oszukują innych, aby wydać się lepszymi niż są w rzeczywistości. I są w tym naprawdę dobrzy. Ich kłamstwa brzmią wiarygodnie i są mocno przekonywujące. Mówią to, co ich rozmówca prawdopodobnie chciałby usłyszeć. I robią to bez wyrzutów sumienia.

Nie można się długo na nich gniewać

Nawet jeśli złapiesz ich na kłamstwie, nie potrafisz się długo gniewać. Mają nieprawdopodobną zdolność do zjednywania sobie ludzi i charyzmę, którą wykorzystują z korzyścią dla siebie. Potrafią pięknie mówić i być czarujący, przez co inni nie potrafią mieć długo do nich żalu.

Nie mają (wielu) bliskich relacji

Socjopaci mają zdolność do zjednywania sobie ludzi. Wielu z nich chce przebywać w ich towarzystwie, gdyż są świetnymi mówcami i są bardzo uroczy. Jednak te kontakty są puste i socjopaci tak naprawdę nie tworzą z nikim bliskich relacji.

Jeśli ktoś ma za sobą wiele spalonych mostów i nie ma prawdziwych przyjaciół może to być znak, że masz do czynienia z socjopatą.

Nie możesz na niego liczyć

Socjopata jest skupiony wyłącznie na sobie i nie liczy się z innymi. Nie pomoże ci w trudnych momentach, nie okaże wsparcia. To jego potrzeby są na pierwszym miejscu. Inni nie mają dla niego żadnego znaczenia.

Nie potrafią utrzymać jednej pracy

Socjopaci często są bezrobotni. Ze względu na swój charakter i podejście do innych nie potrafią utrzymać jednej pracy i są zwalniani bądź sami odchodzą z wielkim poczuciem niesprawiedliwości. Są tak aspołeczni, że palą za sobą wszystkie mosty i obwiniają innych za to, że nie mogą osiągnąć sukcesu. W ogóle nie dostrzegają swoich błędów. Winni są zawsze inni, którzy się na nich uwzięli.

Obwiniają ciebie za swoje błędy

Jako że są osobami zawsze niewinnymi, nie potrafią przyznać się do błędu. Zawsze ktoś inny jest winny i to ich należy przepraszać. Zrzucają wszystko na swoich bliskich. Np. kiedy zapomną wziąć ważnych dokumentów, obwinią domowników o to, że nikt im o nich nie przypomniał.

Wydają twoje pieniądze

Nie mają problemu z tym, żeby wydawać pieniądze innych. Chętnie korzystają z cudzych kart kredytowych i bardzo rzadko, wręcz prawie nigdy, nie płacą w restauracji czy sklepie.

Fot. iStock / demaerre

Fot. iStock / demaerre

Chcą zemsty

Jeśli czują, że zostali zdradzeni bądź oszukani, pragną zemsty. Nigdy nikomu nie odpuszczają ani nie starają się zrozumieć powodów, przez które ktoś postąpił inaczej niż oni tego oczekiwali. Nie zapominają i w odpowiednim dla siebie momencie zaatakują. A zemsta sprawia im przyjemność.

Socjopaci są świadomi tego, co czynią. Wykorzystują każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Nie potrafią kochać i budować relacji. Dlatego jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś takiego, bądź ostrożna. Bo możesz ulec urokowi, przez co możesz potem mocno cierpieć.


Źródło: independent, milosctopasja