Go to content

Chcesz być piękna, musisz cierpieć. Ale niekoniecznie cały czas. 7 rzeczy, których powinnaś pozbyć się ze swojej szafy

Fot. Istock/draganab

Nie oszukujmy się, każda z nas ma w szafie przynajmniej jedną parę tych o-wiele-za-ciasnych spodni, w których nasza pupa powinna wyglądać jak marzenie. Wprawdzie wrzynający się w pasie guzik niekoniecznie pasuje już do wymarzonego wyglądu, ale czego się nie robi, żeby być piękną, czyż nie? Tymczasem lekarze biją na alarm – okazuje się, że podążając za modą, często nieświadomie robimy sobie krzywdę. Noszenie zbyt ciasnych spodni i źle dobranych biustonoszy może doprowadzić do rozwoju różnych chorób. A u mężczyzn nawet do bezpłodności! Kiedy więc następnym razem będziesz wybierać coś dla siebie lub swojego partnera, weź pod uwagę nie tylko to, jak będzie to na was wyglądać, ale także wpływ, jaki dane ubranie może mieć wasze zdrowie.

Oto 7 potencjalnych zagrożeń, które kryją się w twojej szafie:

Modelujące rajstopy

Noszenie tego rodzaju rajstop może wywołać wiele przykrych dolegliwości, takich jak na przykład zgaga czy wrzody żołądka. Ale to jeszcze nie koniec! Dyrektor Kliniki Fizjoterapii w Bristolu, Richard Bricknell, ostrzega:„Jeśli brzuch jest uciśnięty, zwykłe kichnięcie kieruje ciśnienie w dół, co może spowodować nietrzymanie moczu”.

Za ciasny kołnierzyk

Badania pokazują, że aż 7 na 10 mężczyzn kupuje koszule, które mają za ciasny kołnierzyk. Długotrwały ucisk w obrębie szyi może prowadzić do zwężenia się tętnic ograniczając tym samym przepływ krwi do mózgu. Co z kolei objawia się bólami i zawrotami głowy, a nawet zaburzeniami widzenia.

Seksowne szpilki

Fot. iStock/grinvalds

Fot. iStock/grinvalds

Miłośniczki szpilek powinny wziąć pod uwagę, że ich częste noszenie przyczynia się do powstawania wielu schorzeń stóp. Takich jak: halluksy, palce młotkowate, czy zapalenia powięzi podeszwy. Jeśli gustujesz w butach na wysokim obcasie możesz być także narażona na nierównomierne obciążenie nóg, które wymieniane jest, jako jedna z przyczyn zwyrodnienia stawów kolanowych. Nośmy, ale dajmy naszym stopom też odpocząć.

Tanie okulary przeciwsłoneczne

Coraz częściej też kuszone przez „plażowych sprzedawców” sięgamy po tanie okulary przeciwsłoneczne. Lekarze alarmują, że noszenie takich okularów może powodować zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, a w niektórych przypadkach nawet czerniaka oka. Gdy zakładamy takie okulary nasze oczy zachowują się tak, jakbyśmy znajdywały się w ciemnym pokoju: źrenice rozszerzają się, by wpuścić więcej światła. Przez co efekt noszenia takich okularów (bez filtrów promieniu UVA i UVB) jest gorszy, niż gdybyśmy w ogóle ich nie miały.

Obcisłe dżinsy

Zakładając nasze „boskie-acz-za-ciasne” spodnie zbyt często możemy doprowadzić do zaburzeń czucia powierzchni uda, które pojawia się w skutek długotrwałego ucisku nerwu bocznego.

U mężczyzn uciskanie okolic miednicy może także przyczyniać się do powstania infekcji dróg moczowych i ogólnych problemów z nietrzymaniem moczu, a nawet prowadzić do skrętu jądra!

Męskie slipki

Kolejnym problemem w męskiej garderobie może okazać się także zbyt ciasna bielizna, która prowadzi do do przegrzewania się jąder, a w efekcie do niepłodności.

Jak podaje angielska ginekolog dr Geeta Nargund: „Jeśli para stara się o dziecko, jedną z pierwszych rzeczy, którą proponuję mężczyźnie, jest przejście na luźne bokserki”

Stringi

Seksowna bielizna niesie ze sobą pewne ryzyko także u pań. Niejednokrotnie udowodniono bowiem, że uwielbiane przez gros kobiet stringi sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii w strefie intymnej, prowadząc ostatecznie do pojawienia się infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Coraz częściej mówi się także o tym, że noszenie stringów może nasilać problemy związane z hemoroidami, choć nie jest ich bezpośrednią przyczyną.

I co wy na to? Czas na porządki w szafie?


 

Źródło: focus.pl