Lifestyle

Sekret długiego życia tkwi w tych pięciu praktykach, dotyczących rodziny i związków. Potwierdzają stulatkowie

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
fot. grandriver/iStock
 

Najdłużej żyjący ludzie na świecie wiedzą, że aktywność, dobre odżywianie i odpowiednia ilość snu są kluczem do owocnego życia. Ale nie chodzi tylko o to, co robisz sam. Utrzymywanie silnych relacji jest również filarem życia. Potwierdzają to m.in. mieszkańcy Niebieskich Stref, takich jak Okinawa w Japonii i Sardynia we Włoszech, gdzie ludzie cieszą się dłuższym i zdrowszym życiem niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

Autor i badacz Dan Buettner, założyciel Blue Zones, platformy, która udostępnia informacje na temat codziennych nawyków populacji zamieszkujących te regiony. Wszystko badane jest przez zespół demografów, naukowców i antropologów. Naukowcy odkryli, że te obszary mają wspólne kluczowe cechy. Jak na dłoni widać na przykład, że silne relacje pomagają żyć dłużej.

Jedz, śmiej się, pij alkohol, baw się i żyj. Poznaj receptę na długowieczność złożoną z 53 punktów

Wyróżniono aż 5 rzeczy, które ludzie w niebieskich strefach radzą wszystkim traktować priorytetowo

1. Twórz silne więzi z ludźmi

Trzymanie się blisko przyjaciół i rodziny może mieć wpływ nie tylko na twoje szczęście, ale także na twoje zdrowie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. – Wiele badań wykazało niższe wskaźniki nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, a być może nawet raka u osób, które mają wielu przyjaciół i miłości w swoim życiu – mówi Richard Honaker, lekarz medycyny rodzinnej i główny doradca medyczny Your Doctors Online w rozmowie z Well+Good.

Dr Honaker zbadał tę korelację ze starzejącymi się populacjami w Bao w Chinach (nie w Niebieskiej Strefie, ale w miejscu znanym jako Wioska Długowieczności). – Nasze badania wykazały, że dopóki ludzie pozostawali w wiosce i prowadzili wiejski styl życia, byli zdrowi, a ich starzenie się spowolnione – mówi. – Kiedy jednak wyjechali do pracy w jednym z dużych miast w Chinach, ich zdrowie na tym cierpiało.

2. Utrzymuj aktywne życie towarzyskie

Niezależnie od tego, czy chodzi o grupę religijną, klub książki czy studio jogi, znajdowanie osób, z którymi się utożsamiasz i dbanie, by się z nimi widywać, może mieć ogromny wpływ na twoją długowieczność. Dr Honaker mówi, że „badanie po badaniu sugerują, że posiadanie wiary może zwiększyć długowieczność”. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że przebywasz z ludźmi, którzy podzielają twój system przekonań i spotykasz się z nimi regularnie.

3. Jedz i pij w towarzystwie

Ludzie mieszkający w Niebieskich Strefach są znani z diety roślinnej i regularnego spożywania niewielkich dawek alkoholu. Weźmy ludzi na Sardynii we Włoszech. Regularnie piją czerwone wino. Tymczasem mieszkańcy Okinawy w Japonii uwielbiają popijać awamori, destylowany likier na bazie ryżu. Ale, co najważniejsze, nie jedzą swoich posiłków i nie piją w samotności – dzielą się tym doświadczeniem z bliskimi.

W regionach Niebieskiej Strefy „ludzie jedzą, by żyć, a nie żyją, by jeść”. Każda okazja do jedzenia to dla nich czas na kontakt z innymi, przebywanie z rodziną i czas wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy w życiu. Poświęcają czas na delektowanie się jedzeniem, cieszenie się towarzystwem i okazję, by trochę zwolnić.

4. Bądź aktywny seksualnie

W greckim regionie Ikaria, w Niebieskiej Strefie, ponad 80 proc. osób w wieku od 65 do 100 lat uprawia seks. Seks to oczywiście również świetny sposób na podtrzymywanie więzi. Uprawianie seksu uwalnia hormony, które odgrywają rolę w budowaniu więzi międzyludzkich. Na poziomie indywidualnym seks może również zmniejszyć stres, zwiększyć pewność siebie i prowadzić do lepszego snu w nocy, co może pomóc tobie i twojemu partnerowi pełniej żyć.

5. Bądź blisko (geograficznie) z bliskimi

Ponieważ Niebieskie Strefy są zazwyczaj zwartymi społecznościami, członkowie rodziny pozostają blisko siebie, geograficznie i fizycznie. Jak mówi przysłowie, do wychowania dziecka potrzebna jest wioska, a bycie blisko rodziny (w tym tej wybranej, niekoniecznie związanej z pokrewieństwem) oznacza otaczanie się systemem wsparcia. To również obecność w jednym miejscu młodszych i starszych – mogących na siebie nawzajem liczyć.


Lifestyle

Jak czyścić butelki do karmienia? Przydatne akcesoria dla mam

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
 

Butelki do karmienia i inne akcesoria dziecięce wymagają regularnego czyszczenia i wyparzania. Tylko sterylnie czyste naczynia pozbawione są niebezpiecznych dla maluszka drobnoustrojów przyczyniających się do rozwoju infekcji. Dbanie o higienę butelek do mleka jest kluczowe dla utrzymania zdrowia, ponieważ to z nimi maluch ma codziennie bezpośredni kontakt. Jak i czym czyścić butelki niemowlęce?

Jak często należy czyścić i odkażać butelki do karmienia?

Mycie naczyń wydaje się prostą i bardzo prozaiczną czynnością, którą zna każdy, jednak w  przypadku opieki nad małymi dziećmi trzeba poświęcić jej szczególną uwagę. Maluszki mają niedojrzały układ odpornościowy, który nie jest zdolny do skutecznej obrony przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami. Drobnoustroje te namnażają się w resztkach pokarmu, dlatego niedokładnie wyczyszczone butelki stanowią potencjalne źródło zarazków.

Butelki należy myć po każdym karmieniu. Do czyszczenia akcesoriów dziecięcych polecane są łagodne środki do mycia, które są pozbawione szkodliwych substancji. Butelki najlepiej myć od razu po skończonym przez dziecko posiłku. W innym przypadku mleko może zaschnąć na wewnętrznych ściankach naczynia, przez co pozbycie się go będzie o wiele trudniejsze. Po dokładnym umyciu butelki i wypłukaniu jej gorącą wodą trzeba ją jeszcze wyparzyć. Do tego celu należy wlać do garnka zagotowaną wodę, umieścić w nim butelkę i odczekać ok. 5 minut. Następnie naczynie wyciąga się i umieszcza dnem do góry na suszarce lub bawełnianej ściereczce.

Przydatne akcesoria, które ułatwią czyszczenie butelek do karmienia

Jaka butelka dla noworodka i niemowlęcia będzie najlepsza? Taka, która jest dostosowana do jego potrzeb żywieniowych, a jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości. Butelki o szerokich otworach i kształcie pozbawionym zakamarków, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmu, oferuje firma BabyBoom, współpracująca z czołowymi producentami akcesoriów dziecięcych. Na stronie sklepu można znaleźć antykolkowe butelki oraz butelki do karmienia jak pierś, które zostały wykonane z higienicznego, silikonowego tworzywa: https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-butelki.

Aby usprawnić proces czyszczenia butelek, warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Należą do nich szczotki zakończone delikatnym włosiem, które pozwalają na precyzyjne usuwanie zanieczyszczeń z nawet trudno dostępnych miejsc. Można nimi szczotkować zarówno silikonowe, jak i szklane butelki na mleko dla dzieci, ponieważ nie pozostawiają rys ani zadrapań.

Ile trzeba mieć butelek do karmienia?

Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym bądź stosujące karmienie mieszane powinny zaopatrzyć się w kilka butelek do mleka. Do dokarmiania mieszanką mleczną wystarczą 1-2 butelki, przy stosowaniu całkowitego karmienia sztucznego przyda się 4-5 butelek. Taka ilość potrzebna jest ze względu na konieczność mycia i sterylizacji butelek po każdym użyciu. Zaleca się, aby do ok. 6 miesiąca życia dziecka codziennie sterylizować akcesoria dziecięce. W procesie sterylizacji giną zarówno formy przetrwalnikowe, jak i wegetatywne mikroorganizmów, co prowadzi do wyjałowienia naczyń. Do sterylizacji można używać sterylizatora parowego lub mikrofalówki.

Po wysterylizowaniu lub wygotowaniu butelek do karmienia nie zaleca się ich wycierania. Papierowe ręczniki mogą pozostawiać na ściankach butelek nitki, a wielokrotnie używane ściereczki nie są higieniczne, dlatego najlepiej pozostawić butelki do samoistnego wyschnięcia. Warto pamiętać o tym, że butelki i smoczki należy regularnie wymieniać, średnio co 2-3 miesiące.


Lifestyle

Siedem cech, których mężczyzna szuka w kobiecie. Czy to tak dużo? Wcale nie

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
fot. jacoblund/istock

Wierzcie lub nie, ale mężczyźni są dla kobiet taką samą tajemnicą, jak kobiety dla mężczyzn. Kobiety dość często pytają: „Czego tak naprawdę chcą mężczyźni?” Reagują na rozstania celebrytów, zszokowane i przerażone: „Ona jest taka piękna i odnosi sukcesy. Czego więcej chcieć?” Oczywiście to, o co tak naprawdę pytają, to: „Jeśli jest tak wspaniała i sławna, a wciąż nie jest wystarczająco dobra, to co ja mam powiedzieć?”. Wspaniałą wiadomością jest jednak to, że istnieją wysokiej jakości, stabilni emocjonalnie mężczyźni, a to, czego chcą, nie zależy od tego, czy ich partnerka jest królową piękności czy jedną z 10 najbogatszych na liście „Forbes’a”.

Chociaż mężczyźni i kobiety różnią się sposobem myślenia, komunikowania się i wyrażania emocji, jedną rzeczą, która jest wspólna dla nas wszystkich, jest to, że pragniemy kochać i być kochani. Zrozumienie różnic między płciami jest niezbędne, ale podstawowe zasady dotyczą każdego, niezależnie od płci. Wszyscy szukamy partnera, który będzie kochającym i wspierającym przyjacielem, powiernikiem i kochankiem, który będzie z nami przez całe życie.

Jakich siedmiu cech mężczyźni szukają i mają nadzieję znaleźć u kobiety. Mężczyźni chcą kobiety, która…

1. Jest pewna siebie

Nie ma nic bardziej atrakcyjnego i seksownego niż silna, pewna siebie kobieta. Wykonała pracę nad sobą. Czuje się dobrze z tym, kim jest i czuje się dobrze we własnej skórze. Nie musi być piękna, bogata i sławna, ale musi przeżyć swoje życie sensownie, mieć cele i marzenia. Ten cel może być dowolny, o ile coś dla niej znaczy. Jest typem kobiety, która nie czekała, aż książę z bajki ją uratuje i zbuduje dla niej życie. Zamiast tego stworzyła własne, osobiste królestwo. Gdy pojawia się „ten jedyny”, znajduje sposób na połączenie ich światów bez rezygnowania ze wszystkiego, co stworzyła. Oznacza to, że nie porzuca swoich przyjaciół, rodziny i celu życiowego tylko po to, by stać się częścią jego świata, czy – najgorzej – całym jego światem. Wie, jak połączyć oba, nie tracąc siebie.

2. Wie, czego chce

Kiedy kobieta jasno określa, czego chce, nie marnuje czasu na sytuacje lub osoby, które nie pasują do tego modelu. Przyciąga to mężczyzn, ponieważ chcą wiedzieć z góry, czy są pretendentami do jej uwagi. Kiedy mężczyzna spotyka niepewną kobietę, która nie jest pewna, czego chce, sygnalizuje mu, że nie wie, kim jest i dlatego może nie zechcieć go w przyszłym tygodniu, miesiącu lub roku.

3. Jasno się komunikuje

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni nie mają dobrej komunikacji w naturze. Dlatego chcą kobiety, która przemawia do nich w sposób zwięzły i bezpośredni, jeśli chodzi o wyrażanie swoich potrzeb. Chcą uniknąć nawigowania przez uczucia kobiety w celu interpretacji tego, co mówi. Lubią, gdy bezpośrednio mówi się mim, czego się chce i jak najlepiej to dostarczyć. Jego celem jest uczynienie jej szczęśliwą, a kiedy ma informacje, jak to osiągnąć, czuje się bardziej pewny, że może to zrobić.

4. Szanuje go i podziwia

Mężczyzna chce czuć się mężczyzną, a kobieta w jego życiu myśli, że jest najwspanialszy. Chce, żeby szanowała go za to, kim jest, a nie za to, co robi lub ile zarabia. Najważniejsze jest to, że mężczyźni, którzy są zdrowi emocjonalnie, nie chcą być z kobietą, która ich kastruje, steruje nimi lub ich kontroluje. Szukają kobiety, która potraktuje ich dobrze, z szacunkiem i podziwem.

5. Nie potrzebuje go, ale go pragnie

Na przestrzeni dziejów ludzie toczyli wojny i budowali imperia. Robili to jednak na własnych warunkach. Kiedy mężczyzna czuje, że kobieta potrzebuje go z desperacji, nie uwierzy w jej szczere intencje. Jednak kiedy kobieta nie potrzebuje mężczyzny, ale go pragnie, on wie, że chce go takim, jakim jest, a nie dlatego, że może coś dla niej zrobić.

6. Nie dramatyzuje, nie manipuluje

Mężczyźni nie chcą emocjonalnych królowych dramatów, które używają swoich kobiecych podstępów, by nimi manipulować. Radzenie sobie z wybuchami emocji, podstępnymi sposobami i nachalnością na dłuższą metę nie jest dobre dla mężczyzny (zresztą, dla kogo jest…?). On chce kobiety stabilnej emocjonalnie i autentycznej zarówno w słowach, jak i w czynach. Nie szuka zepsutej dziewczynki, która jest źle przygotowana do radzenia sobie ze wzlotami i upadkami życia. Szuka kobiety.

7. Lubi i chce seksu

Tak, to prawda! Mężczyźni pragną kobiety, która czuje się komfortowo ze swoją seksualnością, lubi seks z nim i nie boi się dać mu znać. Mężczyzna szuka kobiety, która pozytywnie zareaguje na jego pragnienie, zamiast go odrzucić. Jest to szczególnie ważne, gdy szuka żony, ponieważ mężczyźni nie chcą zapisać się na całe życie w złym lub beznamiętnym seksie.


Zobacz także

Łysienie u kobiet

Łysienie to nie tylko męski problem. Wszystko, co musisz wiedzieć o wypadaniu włosów

Tak, możesz być towarzyskim introwertykiem – oto 3 oznaki, że pasujesz do tego profilu osobowości

Kubuś Puchatek

Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już. Kubuś Puchatek skończył 90 lat