Go to content

Sekret długiego życia tkwi w tych pięciu praktykach, dotyczących rodziny i związków. Potwierdzają stulatkowie

fot. grandriver/iStock

Najdłużej żyjący ludzie na świecie wiedzą, że aktywność, dobre odżywianie i odpowiednia ilość snu są kluczem do owocnego życia. Ale nie chodzi tylko o to, co robisz sam. Utrzymywanie silnych relacji jest również filarem życia. Potwierdzają to m.in. mieszkańcy Niebieskich Stref, takich jak Okinawa w Japonii i Sardynia we Włoszech, gdzie ludzie cieszą się dłuższym i zdrowszym życiem niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

Autor i badacz Dan Buettner, założyciel Blue Zones, platformy, która udostępnia informacje na temat codziennych nawyków populacji zamieszkujących te regiony. Wszystko badane jest przez zespół demografów, naukowców i antropologów. Naukowcy odkryli, że te obszary mają wspólne kluczowe cechy. Jak na dłoni widać na przykład, że silne relacje pomagają żyć dłużej.

Jedz, śmiej się, pij alkohol, baw się i żyj. Poznaj receptę na długowieczność złożoną z 53 punktów

Wyróżniono aż 5 rzeczy, które ludzie w niebieskich strefach radzą wszystkim traktować priorytetowo

1. Twórz silne więzi z ludźmi

Trzymanie się blisko przyjaciół i rodziny może mieć wpływ nie tylko na twoje szczęście, ale także na twoje zdrowie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. – Wiele badań wykazało niższe wskaźniki nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, a być może nawet raka u osób, które mają wielu przyjaciół i miłości w swoim życiu – mówi Richard Honaker, lekarz medycyny rodzinnej i główny doradca medyczny Your Doctors Online w rozmowie z Well+Good.

Dr Honaker zbadał tę korelację ze starzejącymi się populacjami w Bao w Chinach (nie w Niebieskiej Strefie, ale w miejscu znanym jako Wioska Długowieczności). – Nasze badania wykazały, że dopóki ludzie pozostawali w wiosce i prowadzili wiejski styl życia, byli zdrowi, a ich starzenie się spowolnione – mówi. – Kiedy jednak wyjechali do pracy w jednym z dużych miast w Chinach, ich zdrowie na tym cierpiało.

2. Utrzymuj aktywne życie towarzyskie

Niezależnie od tego, czy chodzi o grupę religijną, klub książki czy studio jogi, znajdowanie osób, z którymi się utożsamiasz i dbanie, by się z nimi widywać, może mieć ogromny wpływ na twoją długowieczność. Dr Honaker mówi, że „badanie po badaniu sugerują, że posiadanie wiary może zwiększyć długowieczność”. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że przebywasz z ludźmi, którzy podzielają twój system przekonań i spotykasz się z nimi regularnie.

3. Jedz i pij w towarzystwie

Ludzie mieszkający w Niebieskich Strefach są znani z diety roślinnej i regularnego spożywania niewielkich dawek alkoholu. Weźmy ludzi na Sardynii we Włoszech. Regularnie piją czerwone wino. Tymczasem mieszkańcy Okinawy w Japonii uwielbiają popijać awamori, destylowany likier na bazie ryżu. Ale, co najważniejsze, nie jedzą swoich posiłków i nie piją w samotności – dzielą się tym doświadczeniem z bliskimi.

W regionach Niebieskiej Strefy „ludzie jedzą, by żyć, a nie żyją, by jeść”. Każda okazja do jedzenia to dla nich czas na kontakt z innymi, przebywanie z rodziną i czas wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy w życiu. Poświęcają czas na delektowanie się jedzeniem, cieszenie się towarzystwem i okazję, by trochę zwolnić.

4. Bądź aktywny seksualnie

W greckim regionie Ikaria, w Niebieskiej Strefie, ponad 80 proc. osób w wieku od 65 do 100 lat uprawia seks. Seks to oczywiście również świetny sposób na podtrzymywanie więzi. Uprawianie seksu uwalnia hormony, które odgrywają rolę w budowaniu więzi międzyludzkich. Na poziomie indywidualnym seks może również zmniejszyć stres, zwiększyć pewność siebie i prowadzić do lepszego snu w nocy, co może pomóc tobie i twojemu partnerowi pełniej żyć.

5. Bądź blisko (geograficznie) z bliskimi

Ponieważ Niebieskie Strefy są zazwyczaj zwartymi społecznościami, członkowie rodziny pozostają blisko siebie, geograficznie i fizycznie. Jak mówi przysłowie, do wychowania dziecka potrzebna jest wioska, a bycie blisko rodziny (w tym tej wybranej, niekoniecznie związanej z pokrewieństwem) oznacza otaczanie się systemem wsparcia. To również obecność w jednym miejscu młodszych i starszych – mogących na siebie nawzajem liczyć.