Lifestyle

Są takie lekcje, które musisz odrobić sam. 6 rzeczy, których nikt nie powinien robić za ciebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 lutego 2016
Fot. Pexels / lifeofpix / CC0 Public Domain
 

To jak wiele osiągasz i czy zrealizujesz swoje plany zależy od tego na ile potrafisz działać samodzielnie. Tak, właśnie. Wsparcie najbliższych to jedno, dopuszczenie ich do przejęcia kontroli, drugie. Nieważne jak definiujesz pojęcie sukcesu, są w życiu takie obszary, w których zdecydowanie powinnaś liczyć jedynie na siebie i zawsze mieć ostatnie słowo. Samodzielność, choćby okupiona bolesnymi błędami to jedyna droga do naturalnie przyjmowanej odpowiedzialności za własne życie. Tymczasem zbyt często w całkiem dorosłym już życiu, niesiemy na plecach „dobre duchy”:  rodziców, przyjaciół, znajomych, którzy za wszelką cenę starają uchronić nas przed całym złem tego świata. Nie pozwól im nigdy:

1. Rozwiązywać problemów w twoich relacjach z innymi

Gdy negocjacje z twoi mężem w twoim imieniu prowadzi twój ojciec, robi się zdecydowanie zbyt tłoczno. Po pierwsze, z założenia zaczynasz dzielić się z nim intymnymi, osobistymi szczegółami relacji, którą powinnaś przed wpływami z zewnątrz chronić. Po drugie, takie zachowanie jest po prostu niepoważne i lekceważące w stosunku do partnera. Po trzecie, dobre rady twojego taty mogą być skuteczne tylko i wyłącznie w stosunku do jego własnego związku. Jak jest między wami, wiecie tylko wy.

To samo dotyczy każdej innej znajomości, na różnych szczeblach emocjonalnych więzi. ”Ja pójdę i z nią porozmawiam” – powiedział chłopak mojej znajomej, gdy pokłóciła się z przyjaciółką. Ta interwencja zakończyła się rozpadem długoletniej, wartościowej relacji. I nie był to związek z chłopakiem.

2. Wybrać ci życiowego partnera

Są rodzice, przyjaciele, znajomi, którzy z chęcią uchroniliby cię przed każdym związkiem, jeśli tylko negatywnie oceniają twojego wybranka. U twojego boku chętniej widzą kogoś innego i konsekwentnie próbują cię przekonać, że to z nim powinnaś stworzyć związek. Jak dobrze wiesz, miłości nie wymusisz i nie wywołasz w magiczny sposób. W tej kwestii każdy z nas musi przejść własną drogę, być może zawieść się na kimś, cierpieć, a nawet zmarnować kilka lat. Popełniać błędy i od nowa nauczyć ufać. Cóż innego da ci mądrość, która pozwoli ci odróżnić dobrą, prawdziwą miłość od fatalnego zauroczenia i siłę, by o nią walczyć?

3. Wychować za ciebie dzieci

„ A babcia mówi, że to trzeba tak, a nie tak jak ty mówisz, mamo”. „ A ciocia powiedziała, że źle mi poradziłaś w tamtej sytuacji”. Znacie? Jeśli babcia nie potrafi stanąć za tobą, jako rodzicem, murem, niech nie psuje, nie uderza w twój autorytet. Ostateczną odpowiedzialność (i to wcale nie do końca) za to jak kształtujesz tego młodego człowieka ponosisz jedynie ty. To ty spędzasz ze swoim dzieckiem najwięcej czasu i to ty jesteś częścią jego codzienności. Nie pozwól innym wchodzić między was.

4.Decydować, co jest dla ciebie najlepsze

Czy naprawdę uważasz, że ktoś kto nie ma twoich doświadczeń, twojej wiedzy o sobie, kto nie czuje tego co ty i nie boryka się z twoimi lękami i wątpliwościami powinien decydować o tym, co będzie dla ciebie dobre? Życie masz po to, żeby próbować różnych rozwiązań, czasem też błędnych. Warto posłuchać rad wypowiedzianych z „bocznej” perspektywy, ale ostateczne decyzje zawsze podejmować w zgodzie ze sobą.

5. Krytykować cię w kwestii wiary

Albo niewiary. Prócz miłości to następna bardzo osobista sprawa. Mam znajomą, która całe swe dorosłe życie boi się przyznać rodzicom, że jest ateistką. Czym to skutkuje? Kłamstwami („tak, mamo byłam w kościele”), emocjonalnym rozbiciem („wziąć ślub kościelny, mimo, że przysięga przed ołtarzem nie ma dla mnie znaczenia?”) i życiem w nieuczciwości w stosunku do samej siebie.

6.Usprawiedliwiać cię przed innymi

Od rzeczy najprostszych („Nie zadzwonił z życzeniami, bo miał tyle na głowie: nowy projekt, dzieci, złą żonę”) po najcięższe („Zdradził, bo czuł się samotny, na pewno widzisz, że wina jest po obu stronach”). Jakim prawem żony, rodzice, ciocie czy wujkowie przyjmują na siebie rolę adwokatów dorosłych ludzi? Niech każdy z nas ze swoich zaniedbań i błędów rozlicza się sam. Niech naprawia relacje, które się z powodu tych błędów i zaniedbań zepsuły. Jeśli brak nam odwagi w całkiem drobnych, życiowych sprawach, skąd mamy ją czerpać przy podejmowaniu prawdziwych wyzwań?

Są takie lekcje, które musisz odrobić sama. Umiesz to zrobić, umiesz też wyciągać dobre wnioski. Bądź tylko wyrozumiała i cierpliwa. I nie pozwól innym przeżywać twojego życia za ciebie.


Lifestyle

„Czego potrzebuje człowiek, żeby był szczęśliwy?”. Obejrzyjcie ten filmik

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
23 lutego 2016
Fot. Screen z Youtube / Banco Sabadell
 

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Nie będziemy pisać smutnych tekstów. Rozejrzyjcie się wokół, może ktoś obok was potrzebuje pomocy. Może wy jej potrzebujecie. A przed smutkiem uratować nas może kilka rzeczy: poczucie wspólnoty z ludźmi, bliskość i radość z kontaktu z innymi. Nie zamykajcie się ani w domach ani w sobie.

Czasem potrzeba też pięknej muzyki. Wytrwajcie do końca. Obiecuję wzruszenie. 🙂

 


Lifestyle

Regeneracja stóp po zimie. Wszystko co musisz wiedzieć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 lutego 2016
pedicure
Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Jeszcze kilka tygodni, a zima zacznie ustępować miejsca ciepłej i pięknej wiośnie. Do szaf głęboko schowamy zimowe obuwie i ciepłe skarpetki. Wraz ze zmianą garderoby, czas także przyjrzeć się swojemu ciału. Zimą stopy traktowane są często po macoszemu – bo poza nami nikt ich nie widzi. Warto jednak przeprowadzić regenerację skóry stóp, by nie tylko pięknie wyglądały ale i dodawały pewności siebie. Wystarczy poświęcić im kilka minut każdego dnia, by pielęgnacja weszła nam w nawyk a zadbane stopy stały się codziennością. 

Peeling to konieczność. Dorośli nie mogą pochwalić się miękką i delikatną skórą pięt, niczym u niemowlęcia. Konieczne jest więc przeprowadzanie raz w tygodniu peelingu, aby usunąć zrogowaciały, narastający naskórek. Jeśli ktoś lubi długie kąpiele, nie musi specjalnie się wysilać, z marszu można wykonać złuszczenie, wystarczy użyć tarki do stóp lub peelingu w kremie. Jednak wymoczenie stóp to konieczność, najlepiej robić to przez 10-15 minut, w gorącej wodzie z dodatkiem dodatkiem oliwy, soli do kąpieli, olejków nawilżających, lub specjalnymi środków do stóp. Jeśli masz kłopot z potliwością, napar z tymianku, szałwii czy pokrzywy zadziała odkażająco. Mechaniczne złuszczenie nie powinno być wykonywanie zbyt często ani zbyt mocno. Poza możliwością skaleczenia i zakażenia rany, zbyt częste usuwanie naskórka może prowadzić do jego nadmiernego odrastania i problem zamiast zniknąć, może się nasilić.

Wypróbuj samodzielnie zrobiony peeling: 2 łyżki soli lub cukru wymieszaj z 5 łyżkami oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Wmasuj w stopy, opłucz.

Stosuj kremy nawilżające. Rodzaj kremu powinnaś dobrać do potrzeb skóry stóp. Dobrym nawykiem jest codzienne stosowanie odpowiedniego kremu po kąpieli, ponieważ stopy podobnie jak reszta ciała, wymaga nawilżenia. Wtedy skóra będzie bardziej miękka i delikatna, w niczym nie będzie przypominała niesławną tarkę.

Wypróbuj domową maseczkę zmiękczającą: 100 g płatków owsianych należy zalać jogurtem naturalnym, a gdy płatki lekko napęcznieją i wchłoną jogurt, nakładamy miksturę na stopy. Maskę zmywamy po 20 minutach i nakładamy balsam.

Przyjrzyj się odciskom. Zastosuj przeznaczone do ich usuwania maści lub płyny. Nagniotki nie są jedyni defektem kosmetycznym, ponieważ mają one wrastający w stopę rdzeń, który powoduje ból, więc należy im przeciwdziałać. Jeśli na twoich stopach pojawia się więcej takich odcisków i zrogowaceń, pomyśl o kremie z mocznikiem, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę. Jeśli odciski i modzele ( skupiska zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic) są rozległe oraz bolesne, najlepiej, aby usunął je specjalista.

Masuj stopy pachnącymi olejkami. A najlepiej poproś o to partnera, połączysz chwile troski o ładne stopy z relaksem i bliskością.

Poświęć uwagę paznokciom. Troska o ich wygląd jest kropką nad i w kwestii dbałości o stopy. Skracaj je regularnie i wypiłuj pilnikiem, odsuń nadmiar skórek. Jeśli jesteś zwolenniczką koloru na stopach, zafunduj pedicure paznokciom, może nikt inny tego nie zobaczy, ale ty z pewnością poczujesz się pięknie od stóp do głowy.

 


Zobacz także

List do chłopaka z autobusu, który powiedział, że jestem brzydka

Co mówi o tobie, pozycja, w jakiej siadasz

Co mówi o tobie pozycja, w jakiej siadasz

Czy jesteś wystarczająco stabilna emocjonalnie, żeby ściąć sobie grzywkę – kwestionariusz