Konkurs Świat przyjazny dziecku jest unikalnym projektem, wykreowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Szesnaście lat temu powstał pomysł, aby nasi eksperci pomogli rodzicom, opiekunom, a także firmom- dystrybutorom i producentem zabawek, wydawcom książek, wyłonić najlepsze zabawki dla dzieci.
Projektem zainteresowały się media, rodzice, opiekunowie, i same firmy. I tak od szesnastu lat możemy co roku ogłaszać kolejną edycję, czekać na Państwa zgłoszenia, następnie oceniać i wreszcie spotkać się z Laureatami na uroczystej gali.
Krótko o historii konkursu:
Konkurs Świat przyjazny dziecku, którego organizatorem jest ogólnopolska organizacja Komitet Ochrony Praw Dzieckama już szesnaście lat. W działania włączyło się setki firm produkujących, importujących i dystrybuujących produkty dla dzieci. Ocenionych zostało kilkaset przesłanych produktów, wyłonionych kilkadziesiąt zwycięzców, a wszystko po to, by rosła liczba zadowolonych dzieci i ich rodziców.
Wyjątkowość XVI edycji
Co nas czeka w tym roku ? Sporo nowości. Już po raz drugi, poza standardową Kapitułą (w skład której wchodzą dorośli eksperci), produkty ocenia także Mała Kapituła – złożona z dzieci. Inicjatywa ma także w tym roku także wyjątkowo silne wsparcie mediów. Z myślą o konkursie powstał spot radiowy i telewizyjny oraz nowa grafika.
Tegoroczna edycja pod wieloma względami jest wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów i ludzi kultury, utworzona została Mała Kapituła na antenie radiowej Trójki w audycji Kasi Stoparczyk. To już nie jest nowość, ale miła tradycja. Kolejną miłą tradycją jest kontynuacja współpracy z Międzynarodowymi Targami Zabawek i Artykułówdla dzieci, która pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – rodziców, opiekunów, dzieci. Do Kapituły konkursu została także zaproszona Anna Oka, dziennikarka, twórczyni Zabawkatora.
Po raz drugi także ogłoszony będzie internetowy plebiscyt, w którym przyznawana jest nagroda publiczności – tak, by każdy miał szansę zagłosować na swój ulubiony produkt/ofertę za pomocą konkursu online.
Nowością są także przygotowane specjalne i zróżnicowane logotypy dla zwycięskich produktów- nagród głównych oraz wyróżnień. Dziękujemy agencji Akon.
Zaproszenie do zostania Ambasadorem Konkursu wystosowaliśmy także do Pani Barbary Kurdej- Szatan oraz Państwo Aleksandra i Michała Żebrowskich.
Dlaczego udział w Konkursie jest tak istotny?
Konkurs jest najdłużej działającą inicjatywą tego typu a jedyną, zorganizowaną przez organizację pożytku publicznego. Ma cel nie tylko edukacyjny, ale i pomocowy. Środki finansowe, przekazywane przez firmy, są istotnym wkładem w działalność KOPD i skuteczną pomoc naszym podopiecznym. Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.
Oto, co mówi dr Aleksandra Piotrowska: członek Kapituły Konkursu:
„Zgłoszone zabawki są bardzo różne: zarówno klasyczna lalka (w odróżnieniu od kobiecopodobnych stworów – wyglądająca jak przeciętna dziewczynka, nawet z ekstradodatkiem, czyli piegami!) jak i konstrukcje niemal kosmicznej natury – wykorzystujące najnowsze technologie.
Technologie zmieniają się co chwilę, ale zawsze potrzebni będą ludzie z fantazją, z niczym nieskrępowaną wyobraźnią – a takie cechy rozwijają się dzięki dziecięcym zabawom. Pomysłowe zabawki pomagają je wyzwalać i kształtować.
Otaczające dziecko przedmioty powinny spełniać wiele warunków: być estetyczne, pobudzać ciekawość i aktywność dziecka, dawać mu okazję do podejmowania różnorodnych działań, muszą jednak także być doskonałej jakości, żeby zapewniać małym użytkownikom bezpieczeństwo.
Niektóre z zabawek to takie muzyczne ever-greeny – stanowią źródło radości dla wielu kolejnych pokoleń. Trudno wyobrazić sobie porządne dzieciństwo bez drewnianych klocków, kuchenki wraz z kompletem naczyń czy dużego, solidnego auta, na którym może ruszać w świat nie tylko miś, ale i jego właściciel – prawda?”.
Dziecko najskuteczniej (i najchętniej!) poznaje świat, kiedy może zaangażować w zabawę wszystkie zmysły, wyobraźnię, intelekt, ale także swoje uczucia. Najłatwiej o to, kiedy stawiamy je nie tylko w roli słuchacza czy obserwatora, ale również pomysłodawcy i realizatora najróżniejszych działań. Dlatego właśnie tak istotne są miejsca, które umożliwiają dziecku bycie aktywnym, a co więcej – zachęcają do tego!
O książkach i grach, zgłoszonych do XV edycji, wypowiada się Małgorzata Janina Berwid:„Podsumowując przegląd i ocenę produktów zgłoszonych do XV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” muszę stwierdzić że jestem zbudowana jak wiele produktów naszych rodzimych jest na bardzo dobrym poziomie przygotowanym z zachowaniem norm estetycznych i bezpieczeństwa . Jeśli chodzi o książki , niestety niektóre wydawnictwa ulegają jeszcze wpływom komercyjnym produkując średnią okładkę, gdy tymczasem treść jest mądra i wartościowa i zasługuje na wyróżnienie. Myślę o książkach Anieli Cholewińskiej-Szkolik.
Ogromnie cieszy mnie duży wybór gier planszowych; ta forma spędzania czasu młodzieży i starszych rokuje powrót do normalności do tworzenia ciepłych relacji do prawdziwej komunikacji międzyludzkiej.”
Wyjątkowa Kapituła:
Artur Barciś – aktor, reżyser. Występuje w teatrach całej Polski, na stałe w zespole teatru Ateneum. Ambasador wielu fundacji dobroczynnych;
Małgorzata J.Berwid – dziennikarka i autorka programów dla dzieci w radiu i telewizji;
Mirosława Kątna – przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD. Psycholog sądowy oraz kliniczny;
Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzystka. Jej filmy były nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą;
Justyna Marszałkowska-Jakubik – współpracownik dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Zawodowej; Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczy Dietetyki;
Dorota Mazurek – Dyrektor Wydawnictwa UNIT oraz Dyrektor Redakcji magazynu „Dziecko w Warszawie”;
Robert Myśliński – autor bajek „Siedem supełków”, współautor (razem z żoną, Dorotą Zawadzką) książek; organizator spotkań i wykładów;
Anna Oka – dziennikarka i redaktorka. Autorka bloga Zabawkator, na którym, między innymi, poleca zabawki dostosowane do potrzeb i wymagań dzieci;
Joanna Olech – polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od lat recenzuje literaturę dziecięcą.
Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy. Społeczny doradca u Rzecznika Praw Dziecka, wspierająca Komitet Ochrony Praw Dziecka;
Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz – pedagog specjalny, Szef Zespołu PR i Pozyskiwania Środków KOPD;
Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych;
Prof. Mieczysław Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą, plakatem;
Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, „Super niania”, wykładowca uniwersytecki, ekspert; Działaczka na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspiera akcje „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję”, „Kocham reaguję”. Współautorka pomysłu Konkursu Świat przyjazny dziecku, aktywnie uczestnicząca w jego rozwoju;
Anna Wakulak – wydawca i redaktor naczelna profesjonalnego magazynu branżowego „Rynek Zabawek. Z branżą zabawkarską związana blisko osiemnaście lat;
Honorowym członkiem Kapituły jest także Profesor Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.
Od wielu lat patronem honorowym Konkursu Świat przyjazny dziecku jest Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.
Partnerami XVI edycji zostali:
AKON Marketing Partners • blog Matka Tylko Jedna • blog Zabawkator • czasdzieci.pl • Dziecko w Warszawie • miastodzieci.pl • Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME w Kielcach • ohme.pl • Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych • Radio Dla Ciebie • Rynek Zabawek magazyn branżowy • Świat zabawek SMYK
Wsparcie promocyjne zapewniają:
Radio dla Ciebie i Program Trzeci Polskiego Radia oraz Telewizja MiniMini+