Lifestyle Psychologia Rozwód Związek

Rozwód nie musi niszczyć twojego życia. Wystarczy, że będziesz przestrzegać trzech zasad

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
rozwód
Fot. iStock/lolostock
 

Zmiana jest częścią życia, nawet jeśli czasem nie chcemy, aby ta zmiana się wydarzyła. Dla wielu koniec małżeństwa wydaje się być końcem życia. I w pewnym sensie jest to prawda, jednak tylko pozorna. Rozwód NIE oznacza, że ​​twoje życie się skończyło. Po prostu zaczyna się na nowo, inaczej, co wcale nie znaczy, że gorzej.

Są trzy zasady, których powinniście przestrzegać podczas rozwodu, aby zapewnić przede wszystkim sobie poczucie ogólnego szczęścia i bezpieczeństwa – nie wspominając już o zdrowiu psychicznym.

1. Weź odpowiedzialność

Odpowiedzialność. NIE winę. Szukanie winnego nigdzie cię nie doprowadzi, analizowanie bez końca tego, co się zdarzyło i jak można było tego uniknąć – także. Weź odpowiedzialność za to, co stanie się jutro, pojutrze, za tydzień. Nie płacz już nad rozlanym mlekiem.

2. Przejmij kontrolę

Każda moneta ma dwie strony. Podobnie jest z rozwodem, z jednej strony przejmujesz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem podczas rozwodu. Z drugiej musisz zrozumieć, że nie możesz kontrolować swojego męża. Jedynym sposobem na pozbycie się stresu jest zaakceptowanie tego, że od teraz ob będzie działał całkowicie poza twoją kontrolą. Ty skup się na swoim życiu, nie na jego.

3. Zapamiętaj – karma wraca

Nie myśl o tym, jak się zemścić, jak sprawić, by twój mąż cierpiał i zapłacił za wyrządzone ci krzywdy. Po co marnować czas i energię na takie rzeczy i dokładać sobie stresu?  Skoncentruj swoją uwagę na sobie i  dzieciach.

Kiedy pozwolisz sobie uwolnić się od stresu, przekonasz się, że uzyskanie rozwodu jest mniej przerażające, niż myślisz. I kto wie, może nawet okaże się, że to początek szczęśliwego nowego rozdziału w twoim życiu.


Lifestyle Psychologia Rozwód Związek

Kiedy serce nie płacze, szlocha twoje ciało. O emocjach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 września 2018
Fot. iStock/eclipse_images
 

Ktoś kiedyś powiedział, że nasze emocje są częścią naszego ciała. I jest w tym powiedzeniu mnóstwo prawdy. Zaburzenia lub zmiany w obrębie naszego organizmu i ciała mogą objawiać się na różne sposoby i być bezpośrednio związane z czynnikami psychologicznymi.

I tak, na przykład, zdaniem psychologów, choroby układu trawiennego, takie jak zespół jelita drażliwego są związane z gniewem i agresją. Choroby sercowo-naczyniowe przypisuje się częstym histeriom, zbytniemu podekscytowaniu, nadwrażliwości i ogólnej nerwowości. Zaburzenia układu oddechowego wiążemy z depresją, bo gdy cierpimy z powodu tej choroby oddech jest często płytki, a lęk staje się duszący. Choroby endokrynologiczne są spowodowane zaburzeniami równowagi emocjonalnej, takimi jak lęk, sceptycyzm i chorobliwa zazdrość.

Choroby układu moczowo-płciowego wiążą się ze strachem, brakiem poczucia własnej wartości, nieśmiałością i rozpaczą. Choroby dermatologiczne rozwijają się, gdy mamy trudności z komunikacją lub zbytnio dominujemy nad innymi.

Kiedy emocje są ciche, ciało krzyczy

Fizyczna manifestacja choroby i jej dalszy rozwój zależą od naszego nastroju i sposobu, w jaki stawiamy jej czoła. Dowiedziono, że w przypadku nowotworów uczenie się radzenia sobie z emocjami i odzyskanie pewnej równowagi emocjonalnej pomaga pacjentowi wyzdrowieć.

Blokowanie emocji sprawia natomiast, że cierpimy jeszcze mocniej. To, co ma nas chronić przed cierpieniem, być barierą, odrzuceniem, powoduje, że jeszcze mocniej zamykamy się w sobie, a nasze ciało silniej odczuwa ból i zmęczenie fizyczne. Takie zachowanie nie chroni ich, ale ma poważne konsekwencje kliniczne i społeczne.

Warto podjąć naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami, zamiast ich unikać. Taka umiejętność zaprocentuje lepszym samopoczuciem psychicznym, ale także lepszą kondycją fizyczną.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia Rozwód Związek

Pięć rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o różnicach między kobietą a mężczyzną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
Fot. iStock / Nomad

Nieustannie toczą się dyskusje na temat różnicy między kobietami a mężczyznami. Prawda jest jednak taka, że mężczyźni wciąż uważają kobiety za tajemnicze, a kobiety wciąż podziwiają to, jak faceci  być mogą być tak emocjonalnie zamknięci. Czy przez te wszystkie lata nie nauczyliśmy się niczego? Czy naprawdę nie ma żadnego genetycznego czy emocjonalnego schematu, który możemy wykorzystać, aby wyjaśnić, dlaczego mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej w związku?

Mężczyźni i kobiety ewoluowali inaczej

To tylko  biologiczny fakt. Od najmłodszych lat mózgi mężczyzn zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​ich zadań – polowania i ochrony swojego plemienia. Aby sprostać tym zadanioma, musieli nauczyć się panować nad emocjami, odrzucić empatię. Tymczasem mózgi kobiet rozwinęły znacznie bardziej relacyjne role. Kobiety rodziły, pracowały wspólnie.

Sposób, w jaki mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały przez wieki, z pewnością odgrywa dużą rolę w dzisiejszych związkach. Dlatego kobiety często chcą więcej empatii ze strony swoich partnerów, a faceci czują się wciąż krytykowani?  Ponieważ nie mają takiej samej zdolności emocjonalnej. Tak jest.

Ewolucyjne różnice nie ułatwiają nam sprawy

Inną kwestią do rozważenia jest coś, co zostało nazwane „ewolucyjnym niedopasowaniem”. Odnosi się to do faktu, że ciała oraz mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały w znacznie odmiennych środowiskach niż w dzisiejszych czasach. Większość mężczyzn już nie poluje  i nie każda kobieta musi teraz rodzić dzieci, by spełniać się w w swojej roli.

Taka sytuacja może wywoływać niepokój i zamieszanie u mężczyzn i kobiet, ale paradoksalnie otwarte mówienie o tych niedopasowaniach, może pomóc wnieść więcej pokoju i harmonii w związek.

Mężczyźni i kobiety nie zawsze zgadzają się na seks i romans

Ponieważ mężczyźni rozwijają się bez takiej samej zdolności do empatycznego dialogu jak kobiety, obie płcie często mają bardzo różne opinie na temat bliskości i związku. Przykładowo –  mężczyźni CZTERY RAZY częściej niż kobiety wierzą, że seks i emocjonalna intymność są dokładnie tym samym. Najnowsze badania mówią, że mężczyźni zakochują się szybciej niż kobiety. Więc kiedy oboje mówią o romansie, mogą mieć na myśli dwie zupełnie różne rzeczy.

Płeć to nie wszystko

Chociaż istnieją duże różnice między mężczyznami i kobietami – psychiczne i biologiczne – ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że niektórych nie da się wytłumaczyć odmienną płcią.  Jesteśmy czymś więcej niż tylko mężczyznami i kobietami. Jesteśmy także osobami fizycznymi. Jeśli spróbujesz przestudiować ewolucyjne różnice między płciami, musisz wziąć pod uwagę także indywidualność biologiczną.

Relacje między mężczyznami i kobietami ewoluują przez lata

Jest to szczególnie ważne dla par w długich związkach. Jeśli bierzemy ślub w wieku 20 lat, musi zdać sobie sprawę, że nasz związek będzie się zmieniać i ewoluować wraz z każdym ważnym wydarzeniem, trudnością, jakie napotkamy.  Kariera, posiadanie dzieci, zajmowanie się rodzicami, którzy wymagają pomocy – wszystkie te problemy mogą całkowicie zmienić relacje w związku.  Musimy pamiętać, że związek wymaga od nas  nieustannego odkrywania siebie nawzajem, w miarę jak będziemy dojrzewać i się zmieniać.


źródło: Yourtango


Zobacz także

Joanna Keszka: „Seksualność służy dziś do tego, żeby uciszać, krytykować i ośmieszać kobiety”

Choróbsko.

Mówmy wprost o tym, co dla nas ważne. Akcja #MiesiącKobiet