Go to content

Różaniec – co warto wiedzieć i jak odmawiać tę modlitwę?

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?
Ft. iStock

Różaniec to modlitwa maryjna, która dla osób ją odmawiających ma ogromne znaczenie duchowe. Znany jest od czasów średniowiecznych, choć dawnej określano ją mianem Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Tradycję różańcową kultywuje się po dziś dzień, istnieje również wiele inicjatyw prowadzących do jednoczenia się w tej modlitwie. Jak poprawnie odmawiać różaniec?

Czym jest różaniec?

Nazwa różaniec, czyli różany wieniec, wywodzi się od łacińskiego słowa „rosa”, oznaczającego różę. Termin pojawił się w czasach średniowiecza i uważany był za jednoznaczny z ofiarowaniem Matce Boskiej symbolicznych wieńców z „duchowych” róż. Modlitwa ta ma swoje źródło ma w Biblii i symbolizuje duchowe zjednoczenie z Maryją. Papież Polak, Jan Paweł II, na początku swojego pontyfikatu powiedział, że różaniec jest jego ulubioną modlitwą. W ślady Ojca Świętego poszło wielu ludzi, ponownie sięgając do tej modlitwy.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Wierni modląc się, sięgają po paciorki połączone ze sobą za pomocą drucików i łańcuszków lub nawleczone na sznurek, którego końce są połączone. Paciorki służą do liczenia odmawianych modlitw. Nie licząc różańca w tradycyjnej formie, można odmawiać modlitwę sięgając po podręczny różaniec na palec lub na rękę. Odmawianie tej modlitwy upamiętnia wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Różaniec – jak odmawiać?

Często pojawia się wątpliwość, jak odmawiać w domu różaniec, by robić to dobrze. Pełna Modlitwa Różańcowa składa się z czterech części (tajemnic), wymagających każdorazowo odmówienia całego różańca. Zaliczamy do nich: Część radosną, Część Świetlista, Część Bolesną i Część Chwalebną. Każdą z tych części odmawia się w innym dniu:

  • Część Radosna – poniedziałek i sobota
  • Świetlista – czwartek
  • Bolesna – wtorek i piątek
  • Chwalebna – środa i niedziela

Można również odmówić pełną modlitwę, czyli wszystkie części, jednego dnia.

Różaniec – kolejność odmawiania modlitw 

Na samym początku uczyń znak Krzyża Świętego i na krzyżyku odmów modlitwę Wierzę w Boga.
Przy pierwszym paciorku odmów modlitwę Ojcze nasz.
Na trzech kolejnych odmów trzykrotnie modlitwę Zdrowaś Mario.
Przy kolejnym paciorku odmów modlitwę Chwała Ojcu.
Następnie zapowiedz daną część i tajemnicę jako temat do rozważania na tle powtarzanych modlitw: Ojcze nasz, dziesięć razy Zdrowaś Mario, a na końcu Chwała Ojcu.
Po tym odmów tzw. modlitwę fatimską, która brzmi następująco:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Na zakończenie odmów modlitwę Pod Twoją obronę.

Powyższy schemat powtarzaj pięciokrotnie, przesuwając palce po kolejnych paciorkach wokół różańca. Podczas odmawiania różańca najważniejsze jest skupienie się na rozważaniu poszczególnych tajemnic.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec tradycyjny, na rękę czy na palec?

Różaniec postrzegamy przede wszystkimi ujęciu tradycyjnym, czyli paciorków nanizanych na sznurek. Tymczasem powodzeniem cieszy się także różaniec na rękę i palec, które są zdecydowanie wygodniejsze i bardziej dyskretne podczas modlitwy w chwili, gdy nie można wyjąć tradycyjnego różańca. Cenią je także osoby, które chcą mieć go stale przy sobie, by zawsze być gotowym na modlitwę. Inną zaletą „podręcznego ” różańca jest fakt, że stale jest na widoku, więc przypomina osobie wierzącej o modlitwie.

Różaniec na rękę wyglądem przypomina bransoletkę, natomiast na palec – obrączkę. Obie formy różańca mają mniej koralików/paciorków – obrączka 10, bransoletka 20, co wynika z niewielkich rozmiarów obu. Niemniej jednak pozwalają one na wygodne odliczanie kolejnych modlitw.

Różaniec 20.30

Różaniec 20.30 to pomysł odmawiania różańca na trudny czas pandemii koronawirusa, gdy kościoły są zamknięte dla większej ilości wiernych. Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, zaapelował, by księża każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele tę modlitwę w intencji chorych i ich opiekunów, oraz służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Różaniec 20.30 dostępny jest na stronach internetowych i portalach społecznościowych wielu parafii, w formie transmisji on-line.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec do Granic

Ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do Granic” zaplanowano z myślą o setnej rocznicy objawień fatimskich, na dzień 07.10.2017 roku. Inicjatywa miała na celu zachętę Polaków do odłożenia codziennych przyzwyczajeń i wygód, by modlitwą podjąć duchową walkę o ratunek dla świata. Główną intencją stał się pokój dla Polski i Świata. Zaproszenie organizatorów dotyczyło nie tylko fizycznego do wyjścia na granice Polski, ale modlitwę w domu, w szpitalach i w wielu innych miejscach. „Różaniec do Granic” organizatorzy mogli uznać za sukces – inicjatywa zgromadziła ponad milion ludzi na modlitwie wzdłuż granic Polski.

źródło: deon.pl ,modlitwarozancowa.pl