Lifestyle

Różaniec – co warto wiedzieć i jak odmawiać tę modlitwę?

Redakcja
Redakcja
24 kwietnia 2020
Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?
Ft. iStock
 

Różaniec to modlitwa maryjna, która dla osób ją odmawiających ma ogromne znaczenie duchowe. Znany jest od czasów średniowiecznych, choć dawnej określano ją mianem Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Tradycję różańcową kultywuje się po dziś dzień, istnieje również wiele inicjatyw prowadzących do jednoczenia się w tej modlitwie. Jak poprawnie odmawiać różaniec?

Czym jest różaniec?

Nazwa różaniec, czyli różany wieniec, wywodzi się od łacińskiego słowa „rosa”, oznaczającego różę. Termin pojawił się w czasach średniowiecza i uważany był za jednoznaczny z ofiarowaniem Matce Boskiej symbolicznych wieńców z „duchowych” róż. Modlitwa ta ma swoje źródło ma w Biblii i symbolizuje duchowe zjednoczenie z Maryją. Papież Polak, Jan Paweł II, na początku swojego pontyfikatu powiedział, że różaniec jest jego ulubioną modlitwą. W ślady Ojca Świętego poszło wielu ludzi, ponownie sięgając do tej modlitwy.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Wierni modląc się, sięgają po paciorki połączone ze sobą za pomocą drucików i łańcuszków lub nawleczone na sznurek, którego końce są połączone. Paciorki służą do liczenia odmawianych modlitw. Nie licząc różańca w tradycyjnej formie, można odmawiać modlitwę sięgając po podręczny różaniec na palec lub na rękę. Odmawianie tej modlitwy upamiętnia wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Różaniec – jak odmawiać?

Często pojawia się wątpliwość, jak odmawiać w domu różaniec, by robić to dobrze. Pełna Modlitwa Różańcowa składa się z czterech części (tajemnic), wymagających każdorazowo odmówienia całego różańca. Zaliczamy do nich: Część radosną, Część Świetlista, Część Bolesną i Część Chwalebną. Każdą z tych części odmawia się w innym dniu:

 • Część Radosna – poniedziałek i sobota
 • Świetlista – czwartek
 • Bolesna – wtorek i piątek
 • Chwalebna – środa i niedziela

Można również odmówić pełną modlitwę, czyli wszystkie części, jednego dnia.

Różaniec – kolejność odmawiania modlitw 

Na samym początku uczyń znak Krzyża Świętego i na krzyżyku odmów modlitwę Wierzę w Boga.
Przy pierwszym paciorku odmów modlitwę Ojcze nasz.
Na trzech kolejnych odmów trzykrotnie modlitwę Zdrowaś Mario.
Przy kolejnym paciorku odmów modlitwę Chwała Ojcu.
Następnie zapowiedz daną część i tajemnicę jako temat do rozważania na tle powtarzanych modlitw: Ojcze nasz, dziesięć razy Zdrowaś Mario, a na końcu Chwała Ojcu.
Po tym odmów tzw. modlitwę fatimską, która brzmi następująco:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Na zakończenie odmów modlitwę Pod Twoją obronę.

Powyższy schemat powtarzaj pięciokrotnie, przesuwając palce po kolejnych paciorkach wokół różańca. Podczas odmawiania różańca najważniejsze jest skupienie się na rozważaniu poszczególnych tajemnic.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec tradycyjny, na rękę czy na palec?

Różaniec postrzegamy przede wszystkimi ujęciu tradycyjnym, czyli paciorków nanizanych na sznurek. Tymczasem powodzeniem cieszy się także różaniec na rękę i palec, które są zdecydowanie wygodniejsze i bardziej dyskretne podczas modlitwy w chwili, gdy nie można wyjąć tradycyjnego różańca. Cenią je także osoby, które chcą mieć go stale przy sobie, by zawsze być gotowym na modlitwę. Inną zaletą „podręcznego ” różańca jest fakt, że stale jest na widoku, więc przypomina osobie wierzącej o modlitwie.

Różaniec na rękę wyglądem przypomina bransoletkę, natomiast na palec – obrączkę. Obie formy różańca mają mniej koralików/paciorków – obrączka 10, bransoletka 20, co wynika z niewielkich rozmiarów obu. Niemniej jednak pozwalają one na wygodne odliczanie kolejnych modlitw.

Różaniec 20.30

Różaniec 20.30 to pomysł odmawiania różańca na trudny czas pandemii koronawirusa, gdy kościoły są zamknięte dla większej ilości wiernych. Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, zaapelował, by księża każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele tę modlitwę w intencji chorych i ich opiekunów, oraz służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Różaniec 20.30 dostępny jest na stronach internetowych i portalach społecznościowych wielu parafii, w formie transmisji on-line.

Różaniec - zwykły, na rękę i palec, Różaniec do granic . Jak odmawiać różaniec?

Fot. iStock

Różaniec do Granic

Ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do Granic” zaplanowano z myślą o setnej rocznicy objawień fatimskich, na dzień 07.10.2017 roku. Inicjatywa miała na celu zachętę Polaków do odłożenia codziennych przyzwyczajeń i wygód, by modlitwą podjąć duchową walkę o ratunek dla świata. Główną intencją stał się pokój dla Polski i Świata. Zaproszenie organizatorów dotyczyło nie tylko fizycznego do wyjścia na granice Polski, ale modlitwę w domu, w szpitalach i w wielu innych miejscach. „Różaniec do Granic” organizatorzy mogli uznać za sukces – inicjatywa zgromadziła ponad milion ludzi na modlitwie wzdłuż granic Polski.

źródło: deon.pl ,modlitwarozancowa.pl 


Lifestyle

Zakwas buraczany do picia. Polecany dla zdrowia i na odchudzanie. Czy warto go pić?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 kwietnia 2020
Zakwas buraczany przepis, zakwas buraczany do picia
Fot. iStock – Zakwas buraczany przepis, zakwas buraczany do picia

Zakwas buraczany lub inaczej zakwas z buraków, to mało popularna kiszonka, która powoli podbija serca wszystkich, którzy cenią sobie zdrową dietę. Chyba nie ma specjalisty, który by go nie uwielbiał. Zalecają go endokrynolodzy, którzy cenią holistyczne podejście do leczenia i terapii, dietetycy i amatorzy wigilijnego barszczyku. Jest szalenie zdrowy i łatwy w przygotowaniu. Znajdziecie go nawet w diecie dr Dąbrowskiej. Zakwas z buraków to prawdziwa witaminowa bomba, zawiera również mnóstwo minerałów i antyoksydantów. Co ciekawe, zakwas chroni przed anemią. Może więc warto zaprosić go na stałe do swojego menu i lodówki.

Zakwas buraczany – co to jest?

Najlepszy, bo naturalny, „wspomagacz” odchudzania. Taka zakwas z buraków ma opinią – w dodatku w pełni zasłużoną.

Bardzo upraszczając, zakwas to zwyczajnie zakwas, czyli „woda” po kiszeniu warzyw, w tym wypadku buraków. Ma ciemnofioletowy kolor i powstaje w procesie kiszenia buraków. Proces fermentacji zachodzi przy udziale bakterii kwasu mlekowego, podobnie jak w przypadku innych domowych produktów fermentowanych – np. chleba, zsiadłego mleka. Bakterie kwasu mlekowego przekształcają cukier zawarty w buraków do kwasu mlekowego. To właśnie dzięki jego działaniu kiszonki się nie psują, zachowują swoje właściwości odżywcze i zyskują swój charakterystyczny smaczek.

Zakwas z buraków jest świetnie znany, jako baza pod wigilijny barszczyk. Od niedawna zyskał popularność, jako istne superfood z rodzimej kuchni.

Zakwas buraczany do picia – właściwości

Buraki w stanie surowym są bardzo zdrowie i bogate w substancje odżywcze. Proces kiszenia dodatkowo podnosi te właściwości. Właśnie dlatego zakwas z buraków jest tak rozchwytywany.

 Zakwas z buraków – właściwości zdrowotne:

 • Zawiera wiele witamin: m.in. witaminę A, C, oraz witaminy z grupy B w tym kwas foliowy
 • Jest bogaty w składniki mineralne: in. magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, mangan, miedź, cynk
 • Zawiera betainę, antocyjany, fitosterole
 • Proces kiszenia sprawia, że zminimalizowana zostaje utrata witaminy C mimo długiego przechowywania
 • Jest naturalnym probiotykiem
 • Zawiera błonnik
 • Proces fermentacji zmniejsza zawartość cukru w warzywach, co obniża jego kaloryczność i poprawia przyswajalność przez organizm
 • Jest doskonałym produktem do przeprowadzenia detoksu – oczyszcza organizm z toksyn
 • Dzięki zawartości kwasu mlekowego oraz błonnika pobudza pracę jelit
 • Ma właściwości alkalizujące (odkwaszające)

Zakwas buraczany – przepis

Zakwas buraczany przepis, zakwas buraczany do picia

Fot. iStock

Przepis na zakwas z buraków jest bardzo prosty. 

Potrzebujesz:

 • 4 duże buraki,
 • kilka liści laurowych,
 • ziarna pieprzu,
 • główkę czosnku,
 • sól,
 • wodę.

Przygotowanie

 • Umyj dokładnie buraki, obierz i pokrój na cienkie plastry.
 • Buraki wrzuć do dużego, wyparzonego słoja i dodaj według uznania: przekrojony na pół czosnek, kilka liści laurowych, ziarna pieprzu.
 •  Zalej wszystko ciepłą wodą z solą (łyżka soli na litr wody), by buraki znalazły się tuż pod zalewą. Jeśli buraki wypływają, możesz przycisnąć je talerzykiem lub szklanką, ale nie zakrywaj zupełnie ich powierzchni.
 • Słój przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce (np. przy kaloryferze).
 • Raz dziennie zbieraj z wierzchu tworzącą się pianę.
 • Po 7-14 dniach zakwas będzie gotowy.
 • Jeśli jest go więcej, zlej zakwas do wyparzonych butelek lub słoika, zamknij i przechowuj w lodówce.
Zakwas buraczany przepis, zakwas buraczany do picia

Fot. iStock

Zakwas buraczany –  gdzie kupić?

Jeśli nie przygotujesz go samodzielnie możesz z powodzeniem poszukać go w sklepach. W dużych marketach odnajdziesz go najczęściej na dziale ze zdrową lub ekologiczna żywnością lub w lodówce obok soków jednodniowych.

 

Zakwas buraczany przepis, zakwas buraczany do picia

Fot. iStock

FB/ohmepl


Zobacz także

Pięć korzyści z posiadania zgrzewarki do pakowania próżniowego

8 sygnałów, które mówią, że twój partner może przechodzić kryzys wieku średniego

W życiu każdej z nas przychodzi moment prawdy, czas na zmianę. To już, to teraz, nie zmarnuj tej szansy