Lifestyle

„Rodzice wracają do szkoły” – rozwiązanie akcji

Redakcja
Redakcja
19 października 2022
 

Kilka tygodni temu, na początku roku szkolnego, poprosiłyśmy Was, żebyście podzielili się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma tak istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności dziecka. Chciałyśmy poznać Wasze sposoby na wspieranie dzieci, Wasze doświadczenia i pomysły, o to, jak zmotywować je do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Za wszystkie dobre słowa, rady i wskazówki pięknie Wam dziękujemy! A poniżej przedstawiamy wyniki akcji. Nagrodziłyśmy najbardziej inspirujące komentarze.

Nadszedł czas na zakończenie naszej akcji Rodzice wracają do szkoły i nagrodzenie Was za czynny w niej udział. Dzięki Partnerom akcji: EPSON, FORTE, NOVAKID, MEDICOVER, MARS POLSKA, możemy Was nagrodzić 🙂

Wygranym serdecznie gratulujemy!

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

1. Karolina Woch

2. Agnieszka Owczarska

3. Beata Maćkowiak

4. Lilianna Choromańska

5. Barbara Bąk

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Anna Bałła

 

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia

Anna Jędrzejczyk

 

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Baśka Łabaj

 

 

 

Upominek od Mars Polska – szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów

1. Aleksandra Szczepańska

2. Bożena Sill

3. Paweł Lewandowski


Lifestyle

Jakie badania powinnyśmy wykonać, mając 20, 30, 40, czy 50 lat? Lista obowiązkowa!

Redakcja
Redakcja
19 października 2022
badania profilaktyczne kobiet
fot. jacoblund/iStock
 

Badaniom profilaktycznym powinny poddawać się regularnie kobiety od ukończenia 20. roku życia. Oczywiście, wraz ze zmianą wieku kobiety, zmienia się również zakres i częstotliwość badań. Niby wszyscy wiemy, że należy je wykonywać, a jednak gdzieś nam to umyka. Dopóki nie nadejdzie sądny dzień i w naszych rękach nie pojawi się skierowanie na badania zdolności do pracy, odwlekamy tak długo, jak tylko się da.  Czasem, aby uspokoić swoje sumienie zrobimy sami morfologię i wydaje nam się, że skoro o siebie dbamy, jesteśmy bezpieczne.

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne powinnaś wykonać, gdy skończysz 20, 30 i 40 lat. 

💉Badania profilaktyczne dla 20. latki

  • Krew i mocz. To badania standardowe, warto więc kontrolnie wykonać morfologię, OB i ogólne badanie moczu. To pozwoli na wykrycie stanów zapalnych, anemii, określi kondycję układu moczowego. Poza tym należy oznaczyć poziom glukozy, szczególnie jeśli w rodzinie pojawiała się cukrzyca lub kobieta cierpi na nadwagę. Podobnie kontrolujcie poziom cholesterolu, który wpływa na powstanie zmian miażdżycowych.
  • Cytologia. Wykonuje się ją w gabinecie ginekologicznym, celem wykrycia wczesnych postaci raka szyjki macicy. Badanie przeprowadza się raz w roku przez pierwsze 3-4 lata po rozpoczęciu współżycia , a następnie powtarza nie rzadziej, niż co 3 lata. Ale tak naprawdę warto wykonywać ją co roku podczas wizyty u ginekologa – rak szyjki macicy dotyka młodych kobiet, a badanie jest całkowicie nieinwazyjne.
  • USG ginekologiczne. Pozwala na wykrycie zmian w obrębie narządów rodnych, a po ukończeniu  25 lat, warto zgłaszać się na nie co 2 lata.
  • USG jamy brzusznej. Przed trzydziestką dobrze jest choć raz przeprowadzić kontrolę jamy brzusznej, aby podejrzeć funkcjonowanie organów takich jak trzustka, wątroba czy woreczek żółciowy.
  • USG piersi. To badanie przydatne w profilaktyce nowotworu piersi, powinno przeprowadzać się u kobiet po 25 roku życia, zgodnie z zaleceniem lekarza (zazwyczaj raz na 2 lata)
  • RTG klatki piersiowej. Specjaliści zalecają powtarzanie tego badania raz na 5 lat, aby wykryć zmiany jakie mogą pojawić się w płucach.

Ponadto raz w miesiącu, pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu wykonujcie przed lustrem samobadanie piersi. Warto poprosić lekarza ginekologa, by pierwsze badanie wykonał w gabinecie, przeprowadzając instruktaż. Taka profilaktyka we własnych czterech ścianach pozwoli na wykrycie niepokojących zmian w piersiach.

💉Badania profilaktyczne dla 30. latki

Fot. iStock/AJ_Watt

Badanie krwi i moczu. Morfologia, OB, badanie moczu to badania o których powinny pamiętać kobiety z każdym wieku. Standardowo wystarczy wykonywać ten zestaw profilaktycznie co dwa lata, to pozwoli wykryć stany zapalne i pewne nieprawidłowości, które mogą wymagać pogłębionej diagnostyki.

Glukoza we krwi. Dla zdrowej kobiety wystarczy, gdy poziom glukozy we krwi oznaczy raz na 5 lat. Osoby zagrożone cukrzycą, borykające się z nadwagą, prowadzący statyczny tryb życia, powinny sprawdzić jej poziom badaniem raz do roku.

Ciśnienie krwi. Powinnaś mierzyć je przynajmniej raz do roku, a jeśli  cierpisz na nadciśnienie, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Lipidogram. To badanie brzmi dla większości kobiet jeszcze dość obco. Warto jednak włączyć go do standardowych badań, ponieważ pozwala on na określenie poziomu dobrego i złego cholesterolu, co jest istotne w profilaktyce choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Wystarczy, ze raz na dwa lata będziesz o tym pamiętać, a jeśli jesteś w grupie ryzyka, badanie raz do roku powinno zapobiec problemom.

USG przezpochwowe. Dzięki temu badaniu, lekarz jest w stanie wykryć raka jajnika, gdy nie daje on jeszcze objawów, oraz dokładnie skontrolować stan narządów rodnych. Badanie, o ile lekarz nie zleci inaczej, powinno się wykonywać raz na dwa lata.

Cytologia. Tu sprawa wygląda następująco niezależnie od wieku kobiety. Badanie przeprowadza się raz w roku przez pierwsze 3-4 lata po rozpoczęciu współżycia, a następnie powtarza nie rzadziej, niż co 3 lata. Ale tak naprawdę warto wykonywać ją co roku podczas wizyty u ginekologa – rak szyjki macicy dotyka młodych kobiet, a badanie jest całkowicie nieinwazyjne.

Badanie piersi. W domu wykonuj je raz w miesiącu, pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu wykonujcie przed lustrem samobadanie piersi. Po wejściu w 30 rok życia, zgłoś się na badanie USG piersi. Jeśli wynik jest prawidłowy, a ty nie należysz do “grupy ryzyka”, badanie wystarczy powtarzać raz na 2 lata

RTG klatki piersiowej. Pamiętaj o tym raz na 5 lat, o ile nie jesteś nałogowym palaczem, wtedy prześwietlaj płuca częściej, co 2-3 lata

USG jamy brzusznej. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, wystarczy że wykonasz to badanie raz na 5 lat.

💉Badania profilaktyczne dla 40. latki

Fot. iStock/Rak piersi objawy

Badania z krwi. Morfologia pozwalająca zdiagnozować różne stany zapalne organizmu, to obowiązek. Poza nią należy wykonać również badanie stężenia hormonów: estriadolu regulującego cykl miesiączkowy, oraz hormonów tarczycowych TSH i FSH, ponieważ w tym wieku często pojawiają się kłopoty właśnie z tarczycą. Sprawdź również poziom magnezu, fosforu i wapnia, których niedobory prowadzą do osteoporozy, oraz zaburzenia pracy układu krwionośnego.

Badanie moczu. Pozwoli wykryć stany zapalne i pewne nieprawidłowości układu moczowego, które mogą wymagać pogłębionej diagnostyki. Jeśli jesteś zdrowa, wystarczy o nim pamiętać raz na dwa lata.

Glukoza. Sprawdzaj jej poziom co dwa lata, a jeśli cierpisz na otyłość, lub cukrzycę w rodzinie, badanie wykonaj dwa razy do roku, lub zgodnie z zaleceniem lekarza. Z wiekiem maleje tempo przemiany materii, przybywają kilogramy a wraz z nimi rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Lipidogram. Pozwoli on określić poziom cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów, więc warto wykonać go raz na dwa lata. Jeśli zachodzi ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, wykonuj badanie częściej.

Ciśnienie krwi. Należy je mierzyć przynajmniej raz do roku, a przy nadciśnieniu które może pojawić się wraz z wiekiem, kontroluj je częściej. Niekontrolowane nadciśnienie obciąża serce, które nie jest już tak wydajne jak przed dekadą.

USG jamy brzusznej. Profilaktycznie raz na pięć lat wykonuj to badanie, by sprawdzić faktyczny stan wątroby, dróg żółciowych oraz innych organów wewnętrznych.

RTG klatki piersiowej. Wystarczy wykonać je raz na pięć lat, a jeśli palisz papierosy, raz na dwa-trzy lata. Dzięki RTG wzrosną szanse uchwycenia chorób płuc w ich wczesnym stadium.

Cytologia. Badanie powtarza się nie rzadziej, niż co 3 lata. Ale tak naprawdę warto wykonywać ją co roku podczas wizyty u ginekologa – rak szyjki macicy dotyka kobiet w różnym wieku, a badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Przy okazji zrób też test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego HVP, który ma związek z rakiem szyjki macicy.

USG przezpochwowe. Powtarzane co dwa lata pozwoli wykryć wczesne zmiany w obrębie macicy, począwszy od mięśniaków i polipów, skończywszy na najwcześniejszym stadium nowotworu jajnika.

Badanie piersi. Samokontrolę piersi wykonuj co miesiąc, co roku pamiętaj badaniu USG piersi, a po ukończeniu 45 roku życia, skonsultuj z lekarzem możliwość wykonania mammografii, w której lepiej będą widoczne niepokojące zmiany w strukturze tkanek piersi.

Badanie okulistyczne. Po 40 roku życia następuje większe ryzyko osłabienia wzroku i pogorszenia widzenia, a także występowania wielu chorób, takich jak na przykład jaskra. Badanie oczu – o ile nie ma wady wzroku wymagającej stałej obserwacji i korekty- należy wykonywać co dwa lata. Warto poprosić raz na pięć lat o zbadanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, pozwalającego na wykrycie jaskry, która zanim da objawy rozwija się nawet kilkanaście lat.

💉Badania po 50.

Fot. iStock/M_a_y_a

Dopiero po 50. roku życia (zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego), każda kobieta powinna mieć wykonaną kolonoskopię jako badanie przesiewowe. Celem takiego badania jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Badania nie trzeba się obawiać, może być przeprowadzone w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (takim, jakie stosuje się w przypadku niektórych drobnych zabiegów ginekologicznych).

Jeżeli podczas badania zostaną odkryte niepokojące zmiany – lekarz może od razu pobrać fragmenty do badania histopatologicznego lub nawet je usunąć. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnej kolonoskopii tylko po to, by wykonać drobny zabieg.

POLECAMY: Jak się odchudzać po „50”? Choć jest trudniej, można to zrobić!

Osteoporoza

To przypadłość dotykająca głównie kobiety w okresie około menopauzalnym. Po 50. roku życia powinno się wykonać badanie określające gęstość kości, czyli densytometrię. Badanie to powinno dotyczyć odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Aby skutecznie zapobiegać osteoporozie należy również wykonać oznaczenie stężenia witaminy D i w razie takiej konieczności rozpocząć suplementację witaminą D i preparatami wapnia.


Lifestyle

Filary odporności – zadbaj o nie, a wzmocnisz odporność dziecka!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
18 października 2022

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe, dlatego też na wiele sposobów stara się wzmocnić jego odporność. Dbanie o odporność jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Jednak przed podaniem kolejnej łyżki syropu czy żelki z witaminami, przyjrzyjmy się „prawdziwym” filarom odporności, o których znakomicie opowiada farmaceuta, Marcin Korczyk, znany w mediach społecznościowych jako Pan Tabletka.

Filary odporności

Styl życia

Rozmawiajmy z dzieckiem o odporności. Tłumaczmy, co jest dla niego realnie zdrowe. Zacznijmy budować w nim poczucie sprawczości. Dzieci uwielbiają się bawić, te nieco starsze lubią długo spać. Aktywność fizyczna sprawia im równie dużą przyjemność. Postarajmy się, aby te wszystkie aktywności kojarzyły się dzieciom ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Kluczową rolę odgrywa także zbilansowana dieta, która zaspokoi bilans kaloryczny i dostarczy niezbędnych mikro i makroskładników. Ważne, by dziecko nie miało niedoborów witaminy D, żelaza czy innych składników. Nie zapominajmy, że organizm dziecka jest bardzo podatny na odwodnienie, dlatego należy dostarczyć mu odpowiednią ilość wody każdego dnia. Jakość powietrza, jego wilgotność i otoczenie w którym żyje dziecko, również ma wpływ na jego układ odpornościowy.

Zobacz również: Kiszona kapusta odchudza, chroni przed wrzodami i wzmacnia odporność. Jak samodzielnie ukisić kapustę?

Aktywność fizyczna

Dzieci powinny być aktywne fizycznie. Dobrze, by spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna bardziej stymuluje odporność niż większość przyjmowanych suplementów, tak dowodzą przeprowadzone badania. Musimy uświadomić dziecku, że ważniejszy i cenniejszy dla organizmu jest sen czy przebywanie na świeżym powietrzu niż zjedzenie kolejnej witaminy czy wypicie syropu.

Zachowanie odpowiedniej higieny

Sprawmy, by mycie rąk po powrocie do domu z przedszkola, szkoły czy sklepu stało się dla dziecka czymś normalnym. Gdy jedno z rodzeństwa jest przeziębione dopilnujmy, by dzieci się nie przytulały czy nie piły z tej samej szklanki. Postarajmy się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów drogą kropelkową.

Opieka zdrowotna

Niebagatelny wpływ na budowanie odporności ma kwestia opieki zdrowotnej czyli szczepienia, które zwiększają odporność na choroby, które kilkadziesiąt lat temu były jeszcze śmiertelne. Warto kontrolować stan zdrowia dziecka, leki podawać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Nie wymuszajmy na lekarzu przepisywania antybiotyków. Dziecko powinno mieć świadomość tego, że szczepienia i wizyty u lekarza są elementem profilaktyki.

Połączenie zdrowia psychicznego i fizycznego

Dziecko zestresowane, które rozwija się w niesprzyjającej atmosferze będzie miało o wiele gorszą odporność emocjonalną i fizyczną. Psychika i fizyczność to system naczyń połączonych. Dzieci, nawet te najmłodsze, to doskonali obserwatorzy, którzy nie do końca potrafią zinterpretować to, co widzą. Często to właśnie siebie obwiniają o kłótnie i nieporozumienia pomiędzy rodzicami. Atmosfera akceptacji, budowanie dobrej więzi, wsparcie – to wszystko ma pozytywny wpływ na odporność dziecka.

Nie wychowujmy lekomanów

Budowanie nieprawidłowego obrazu zdrowia sprawi, że na bazie błędnych skojarzeń wychowamy pokolenie lekomanów. Kiedy podajemy dziecku syrop mówimy – to pomoże na kaszel, a ta tabletka złagodzi ból gardła. O zdrowiu zazwyczaj rozmawiamy wtedy, gdy dziecko jest chore, rzadko kiedy wspominamy o nim tak po prostu, bez powodu. Budujmy w dzieciach skojarzenia tego, co tak naprawdę jest zdrowe. Dziecko musi mieć świadomość, że zdrowy jest sen, wyjście na dwór, czy odpowiednie nawodnienie organizmu. Stymulowanie odporności przy pomocy różnych żelek i syropów to jedynie dodatek.


Tekst powstał na podstawie materiału video  Pana Tabletki.

 

 


Zobacz także

Magic Unicorn Box, czyli prezent bardziej niż kreatywny. Prezentownik Oh!me 2018

Kalejdoskop smaków. Co mają wspólnego paluszki surimi z krabem?

Kiedyś odejdę. List (bardzo) miłosny do męża. O tym dlaczego kobiety porzucają