Lifestyle

Resurfacing – odmładzanie przez regenerację

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 marca 2017
Fot. iStock / PeopleImages
 

Odmładzanie – topowy temat wśród kobiet – zarówno tych, które przekroczyły już jakiś magiczny próg, jak i tych młodych, które z niepokojem zastanawiają się „jak to będzie”. A co tak naprawdę skrywa się za tym pojęciem? Między innymi resurfacing.

Jest bardzo wiele metod odmładzania skóry, wśród nich cieszące się dużą popularnością wśród pacjentów i wśród specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej, zabiegi przeprowadzane za pomocą lasera. Skuteczne, szybkie, nie obarczające organizmu ryzykiem dużych powikłań i przede wszystkim stymulujące skórę do samodzielnej pracy i regeneracji.

Dziś pod lupę bierzemy resurfacing, czyli małe, laserowe cudo w tej dziedzinie.

RESURFACING

 

Resurfacing

Resurfacing to zabieg metodą laserową. Przede wszystkim pomaga usuwać brązowe plamki, wygładzić blizny, zmarszczki i napiąć skórę.

Dzięki wykorzystaniu promienia lasera dochodzi także do długo trwającej stymulacji pomagającej w tworzeniu się kolagenu – a to właśnie on odpowiedzialny jest w dużej mierze za młody i promienny wygląd cery.

Zabieg wykonuje się za użyciem lasera frakcyjnego, co daje dodatkowe możliwości. Można poddać takiej pielęgnacji tylko niektóre obszary (np. w leczeniu blizn). W ten sposób przyspiesza się gojenie.

Co ciekawe jest to metoda regenerująca, a nie tylko mająca zatuszować jakieś niedoskonałości.

Resurfacing polega na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry za pomocą promienia laserowego. Rezultaty resurfacingu to:

 • wygładzenie zmarszczek i blizn,
 • poprawa napięcia skóry ,
 • efekt odmłodzenia.

RESURFACING (2)

Jak działa resurfacing?

Metoda ta korzysta z tzw. laserów ablacyjnych, lasera CO2 i lasera erbowo-jagowego. Lasery te delikatnie usuwają zewnętrzne warstwy skóry, powodując uruchomienia mechanizmów regeneracji naskórka.

Podczas zabiegu na skórze pozostają tzw. wysepki, czyli miejsca, które nie zostały poddane działaniu promienia lasera. To właśnie tam rozpoczyna się proces regeneracji, tworzą się nowe komórki skóry i wiązania, które stanowią bazę dla regenerującego się naskórka w miejscu poddanym zabiegowi.

Urządzenie umożliwia dobór siły zabiegu w zależności od indywidualnych potrzeb. Resurfacing można wykonać w opcji lekkiej, średniej lub głębokiej.

Przebieg zabiegu

Ten zabieg regenerujący bywa przeprowadzany bez znieczulenia. Przed wykonaniem zabiegu nakłada się na skórę krem znieczulający, można również podać leki zmniejszające odczuwanie bólu.

Ważne, aby po zabiegu zachować odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, dzięki temu efekt może utrzymywać się kilka lat.


Lifestyle

Badania profilaktyczne. Czy wiesz, które powinnaś wykonywać co roku?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 marca 2017
Fot. iStock / M_a_y_a
 

Badania profilaktyczne. Niby wszyscy wiemy, że należy je wykonywać, a jednak gdzieś nam to umyka. Dopóki nie nadejdzie sądny dzień i w naszych rękach nie pojawi się skierowanie na badanie zdolności do pracy, odwlekamy tak długo, jak tylko się da.

Czasem, aby uspokoić swoje sumienie zrobimy sami morfologię i wydaje nam się, że skoro o siebie dbamy, jesteśmy bezpieczni.

Niestety nie do końca tak to działa, bo profilaktyka jest równie ważna, co wczesne wykrycie choroby. O ile w przypadku raka piersi, wydaje się nam to oczywiste, w przypadku innych dolegliwości staramy się o tym nie myśleć. Badania profilaktyczne, to nie tylko certyfikat na obecne zdrowie, pieczątka na naszym poczuciu bezpieczeństwa, ale i bardzo ważny element stylu życia.

Żyjmy świadomie, zdrowo. Zobaczcie, jakie badania dla kobiet i mężczyzn, które warto wykonywać raz do roku, rekomendują lekarze.

Kobieta

Podstawowe badania profilaktyczne dla kobiet powinny zawierać następujące elementy:

badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd01 badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd02

 

Jeżeli, ktoś w twojej rodzinie chorował…

Wraz z wiekiem wzrasta możliwość wystąpienia dodatkowych nieprawidłowości, stąd jeżeli z wywiadów rodzinnych wynika, że u któregoś z członków rodziny rozpoznano chorobę nowotworową, badania należy rozszerzyć o mammografię ( w przypadku raka piersi), lub kolonoskopię ( w przypadku raka jelita grubego).

Po pięćdziesiątce

Dopiero po 50. roku życia (zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego), każda kobieta powinna mieć wykonaną kolonoskopię jako badanie przesiewowe. Celem takiego badania jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Badania nie trzeba się obawiać, może być przeprowadzone w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (takim, jakie stosuje się w przypadku niektórych drobnych zabiegów ginekologicznych).

Jeżeli podczas badania zostaną odkryte niepokojące zmiany – lekarz może od razu pobrać fragmenty do badania histopatologicznego lub nawet je usunąć. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnej kolonoskopii tylko po to, by wykonać drobny zabieg.

Osteoporoza

To przypadłość dotykająca głównie kobiety w okresie około menopauzalnym. Po 50. roku życia powinno się wykonać badanie określające gęstość kości, czyli densytometrię. Badanie to powinno dotyczyć odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Aby skutecznie zapobiegać osteoporozie należy również wykonać oznaczenie stężenia witaminy D i w razie takiej konieczności rozpocząć suplementację witaminą D i preparatami wapnia.

Mężczyzna

Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn powinny zawierać następujące elementy:

badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd03 badania profilaktyczne dla kobiet i mezczyzn cmd04

Jeżeli, ktoś w twojej rodzinie chorował…

Wraz z wiekiem, wzrasta możliwość wystąpienia dodatkowych nieprawidłowości w stanie zdrowia. Szczególnie ważne są tzw. wywiady rodzinne, czyli przewlekłe choroby występujące u członków rodziny. Jeżeli u któregoś z członków rodziny rozpoznano chorobę nowotworową, badanie należy rozszerzyć o transrektalne USG (gruczoł krokowy) lub o badanie endoskopowe, czyli kolonoskopię (rak jelita grubego) lub gastroskopię (rak żołądka).

Po pięćdziesiątce

Po 50 roku życia, każdy mężczyzna powinien wykonać badanie USG gruczołu krokowego oraz kolonoskopię, jako badania przesiewowe.

Kolonoskopia odbywa się tak samo, jak badanie wykonywane w przypadku pań, warto jednak podkreślić, że to mężczyźni częściej zapadają na nowotwory jelita grubego. Jeżeli podczas badania zostaną odkryte niepokojące zmiany – lekarz może od razu pobrać fragmenty do badania histopatologicznego lub nawet je usunąć. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnej kolonoskopii tylko po to, by wykonać drobny zabieg.

Złota zasada (dla kobiet i mężczyzn)

Nie musisz uczyć się listy badań, wystarczy, że uczciwie będziesz się zgłaszał na coroczne badania profilaktyczne do swojego lekarza. Wybierając zaufanego specjalistę, będziesz mieć pewność, że zaleci ci wszystkie konieczne badania – również te zalecane ze względu na historię medyczną twojej rodziny oraz twoje bieżące wyniki badań.

Nie przegapcie swojego zdrowia, nie warto odwlekać badań profilaktycznych.

Szczegóły na www.damian.pl

logo CMD3 transparentne

Centrum Medyczne Damiana

Ul. Wałbrzyska 46
Tel. (22) 566 22 22
www.damian.pl


Lifestyle

Spełniamy marzenia o gładkiej skórze… Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o depilacji

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 marca 2017
Fot. iStock / gilaxia

Gładkie nogi, bez tego ciągłego golenia, depilowania. bez podrażnień, bólu… Marzenie niejednej kobiety. Słowo depilacja od czasu do czasu powoduje dreszcze na plecach, bo o ile u jednych kobiet temat gładkiej, nieowłosionej skóry nie jest nadmiernym problemem, u innych słowo „problem” nabiera zupełnie innego wymiaru.

Wrastające włoski, przebarwienia, drobne ranki po depilacji – to często przykra rzeczywistość wielu kobiet. A w niej sporo dyskomfortu – i tego fizycznego i psychicznego… O epilacji, czyli trwałym usuwaniu niechcianego owłosienia rozmawiamy z Bernadettą Korczak, dyplomowaną pielęgniarką z Centrum Zdrowej Skóry.

Co to jest epilacja?

Bernadeta Korczak: Epilacja jest jedyną metodą pozwalającą na pozbycie się niechcianego owłosienia z dowolnych partii ciała w bezpieczny i trwały sposób. Tradycyjne metody usuwania owłosienia (golenie, elektroliza, wosk, depilator itp.) dają jedynie krótkotrwałe i mało satysfakcjonujące efekty, a także niosą ryzyko wrastania włosów, przebarwień, reakcji alergicznych, a nawet blizn i możliwości zakażeń. Depilacja głowicą SHR-PRO 650-950 nm jest wolna od tych zagrożeń jako metoda bezinwazyjna i bezbolesna, która nie narusza delikatnej struktury skóry i działa wybiórczo na włosy.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany podczas zabiegu w Centrum Zdrowej Skóry?

W Centrum Zdrowej Skóry zabiegi epilacji wykonujemy z zastosowaniem głowic IPL (intensywne, pulsacyjne źródło światła) o specjalnie dobranym zakresie długości fali – SHR-PRO 650-950 nm. Podczas używania tej głowicy możliwe jest usuwanie zarówno włosów ciemnych, jak i tych jaśniejszych, a precyzyjna kontrola stosowanej energii umożliwia dostosowanie zabiegu do każdego fototypu skóry, co czyni go bezpiecznym.

Ile zabiegów należy wykonać i jak często?

Zabiegi należy powtarzać ze względu na różne fazy wzrostu włosów. Część z nich jest w fazie wzrostu i tylko te włosy są wrażliwe na działanie epilujące. Pozostałe włosy znajdują się w fazie przejściowej i fazie spoczynku, które trwają zazwyczaj od 3 do 9 tygodni. W tych okresach włosy nie są podatne na epilację. Powoduje to, że zabiegi muszą być powtarzane minimum 4–6, a nawet 8 razy w odstępach 4–6 tygodni, aby w efekcie usunąć wszystkie włosy. Energia impulsu wyzwolonego przez głowice jest selektywnie absorbowana przez melaninę, czyli barwnik włosa. W wyniku tego procesu mieszek włosowy ulega przegrzaniu i zniszczeniu. Pierwszy zabieg usuwa ok. 30% włosów. Liczba zabiegów zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: kolor i grubość włosów, fototyp skóry, epilowana okolica ciała, stan zdrowia oraz przyjmowane leki i suplementy.

Jaki efekt można uzyskać?

Epilacją można uzyskać długotrwałą redukcję owłosienia. Trwała redukcja dotyczy ok. 80– 90% włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są delikatne i jaśniejsze.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania epilacji?

Czynniki uniemożliwiające wykonanie zabiegu to:

 • ciąża,
 • opalenizna – zabieg można wykonać po 4–5 tygodniach po opalaniu i 2 tygodnie po stosowaniu samoopalacza,
 • stosowanie leków światłouczulających, takich jak: antybiotyki z grupy tetracyklin, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, wit. A, leki przeciwzapalne, sulfonamidy – leki te należy odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem
 • stosowanie retinoidów (Izotek, Axtret, Aknenormin) – zabieg można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia leczenia,
 • stosowanie suplementów diety lub leków zawierających dziurawiec lub nagietek,
 • stosowanie kremów zawierających retinol, kwasy owocowe, wit. C, isotretinonię – kremy należy odstawić min. 4 tygodnie przed zabiegiem,
 • stosowanie peelingów – należy zaprzestać ich wykonywania na tydzień lub dłużej przed zabiegiem,
 • depilacja woskiem lub pęsetą – metod tych nie należy stosować przez 1 miesiąc przed zabiegiem,
 • depilacja z użyciem kremów depilujących – nie można ich stosować przez 2 tygodnie przed zabiegiem,
 • skłonność do przebarwień, bliznowców,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • zmiany zapalne w obrębie skóry, która ma być poddana depilacji laserowej.

Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi?

Zabiegi epilacji można wykonywać przez cały rok. Szczególną uwagę należy zachować w okresie wiosenno-letnim, gdy skóra jest narażona na promieniowanie UV. Należy pamiętać, że zarówno przed zabiegiem, jak i po nim należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV oraz bezwzględnie zrezygnować z solarium. Opalona skóra zawsze grozi poparzeniem w trakcie zabiegu. Przestrzeganie zasad szczególnej ochrony przed promieniami UV zagwarantuje pełną satysfakcję z wykonanych zabiegów.

Czy skórę należy do zabiegów przygotować?

Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być umyta i niczym nieposmarowana. Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i mechanicznego usuwania włosów (depilator, pęseta, wosk) co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. W tym czasie włosy golimy. W dniu poprzedzającym zabieg należy dokładnie ogolić miejsce, które będzie poddane zabiegowi. Ważne jest również, by epilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez co najmniej 3–4 tygodnie oraz konieczność stosowania ochrony przeciwsłonecznej z użyciem kremów z wysokim filtrem UV (50+). Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować toników i dezodorantów na bazie alkoholu. 2–3 tygodnie po zabiegu nie powinno się stosować leków i kosmetyków złuszczających, leków światłouczulających oraz preparatów zawierających dziurawiec i nagietek. Przez 3–4 dni nie można korzystać z sauny i basenu. Skórę poddaną epilacji należy smarować preparatami łagodzącymi. Przestrzeganie wszystkich przedstawionych zasad przed zabiegami i po nich czyni je bezpiecznymi i skutecznymi.

Kto wykonuje zabieg i czy wymagana jest kwalifikacja?

Zabiegi w Centrum Zdrowej Skóry wykonują wykwalifikowane pielęgniarki. Epilacja, tak jak każdy inny zabieg, jest obarczona ryzykiem powikłań, dlatego kwalifikacja pielęgniarki zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Każda zmiana skórna musi być zbadana, a wszystkie stany zapalne wyleczone. W czasie wizyty przeprowadzamy z pacjentem bardzo wnikliwy wywiad, wykonujemy próbę świetlną i ustalamy odpowiednie parametry epilacji. Celem kwalifikacji jest określenie rodzaju skóry, jej stanu oraz ocena morfologii włosa.

Dlaczego warto wykonać zabieg w Centrum Zdrowej Skóry?

Centrum Zdrowej Skóry to wysoka jakość usług medycznych, nowoczesny sprzęt, niepowtarzalna atmosfera i indywidualne podejście do pacjenta. W naszym Centrum  pracuje wykwalifikowany, doświadczony personel. Każdy pacjent ma pewność, że zabiegi wykonują tylko osoby z wykształceniem medycznym. Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa naszej pracy.


Bernadeta Korczak-awatarBernadeta Korczak – pielęgniarka dyplomowana

Centrum Zdrowej Skóry
Racławicka 27
tel.: 602 300 011