Go to content

5 rzeczy, dzięki którym znajdziesz miejsce idealne do zamieszkania

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Praha

Poszukujesz dla siebie miejsca, w którym uwijesz rodzinne gniazdko? A może masz już mieszkanie, lecz marzy ci się zmiana nie tylko adresu, ale po prostu otoczenia i klimatu? Jeśli potrzebujesz odmiany i czujesz, że nadszedł na to czas, nie podejmuj decyzji pochopnie. 

Mówi się, że pierwsza myśl zazwyczaj jest tą najlepszą. Jednak, gdy w grę wchodzą pieniądze i przebywanie w danym miejscu przez dłuższy czas, należy dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” poszukując dla siebie lokalizacji idealnej.

To, czego naprawdę potrzebujesz

Miejsce do zamieszkania nie może być przypadkowe. To inwestycja, która pozwoli znaleźć bezpieczną przystań i azyl przed światem zewnętrznym, ale umożliwi również swobodne kontakty z otoczeniem. Warto więc rozważyć wszystkie aspekty, które zadecydują o tym, że akurat dane miejsce okaże się być tym idealnym.

Innego mieszkania będą potrzebowały osoby młode, a innego starsi ludzie, którym kłopoty może sprawiać wchodzenie na czwarte piętro. Zadbana, bezpieczna okolica pozwoli na życie w spokoju, a bliskość zieleni zapewni kontakt z naturą i możliwość relaksu. Co jeszcze wpływa na to, czy znajdziesz miejsce, którego szukasz?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Awangarda

5 wskazówek, które pomogą ci znaleźć idealne miejsce do zamieszkania

1. W bliskości cywilizacji

Nie licząc przypadków osób chcących uciec jak najdalej miasta, większość szuka lokalizacji mieszkania w jego granicach. Nie zawsze spełnieniem marzeń jest mieszkanie w samym centrum, zwłaszcza biorąc pod uwagę duże natężenie ruchu i hałas, za to jego rubieże są bardzo korzystną lokalizacją. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze: w pewnym oddaleniu od centrum można liczyć na większy spokój, ciszę i kojącą obecność zieleni. Dla osób zmotoryzowanych dojazd do pracy nie będzie specjalnie kłopotliwy. To dobre rozwiązanie pod kątem tego, by pracować w centrum, a żyć i odpoczywać w wymarzonym otoczeniu. Kłopotu nie sprawi swobodny dostęp do szkół, innych placówek publicznych czy galerii handlowych w mieście, które zaspokoją potrzeby mieszkańców odleglejszych jego krańców.

2. Rozwinięta infrastruktura

Obrzeża miast mają tę przewagę nad niewielkimi oddalonymi od nich miejscowościami, że posiadają rozwiniętą infrastrukturę. To, jak wielkie ma ona znaczenie, pokazuje, że mieszkańcy po powrocie z pracy nie chcą wegetować reszty dnia w domu, a dowolnie korzystać z udogodnień i ofert proponowanych w okolicy. Bliskość sklepów, instytucji kulturalnych, szkół oraz dostosowane połączenia komunikacji miejskiej z centrum miasta, czyni z tego faktu atut nie do podważenia. Rozwinięta infrastruktura zapewni wygodne życie oraz możliwość szybkiej reakcji i zaspokojenia potrzeb, gdy np. niespodziewani goście uniemożliwią wyprawę po pilne zakupy do centrum.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Dekada

3. Bliskość natury

Mieszkańcy centrum miast nie mają zbyt wiele przyjemności z obcowania z przyrodą na co dzień. Maleńkie skwerki i oddalenie osiedli od parków miejskich powoduje, że wytchnienia od betonowej dżungli jej mieszkańcy poszukują z dala od centrum. A właśnie na obrzeżach miast można doświadczyć tego, za czym ludzie często tęsknią. Bliskość natury, obecność zwierząt w sąsiedztwie ludzkich osiedli, miejsce do spacerów z dziećmi i psami. Większa ilość zieleni i drzew powoduje, że powietrze jest lżejsze i czystsze niż w centrum miasta. Mniejszy ruch samochodowy pozwala na swobodniejsze spacery, nasycenie oczu pięknem przyrody i pełnią relaksu, którego nie doświadczymy na kanapie przed telewizorem.

4. Miejsce z przyszłością

Nie tylko przeszłość powinna być szczególnie ceniona, ale i przyszłość. Wybierając miejsce do zamieszkania miej świadomość, że będziesz tu tworzyć przyszłość własną oraz otoczenia. Możesz mieć wpływ na decyzje wspólnot, troszczyć się o zachowanie piękna i całokształt otoczenia. Oczywiście, o ile sama lokalizacja mieszkania umożliwi takie działania. Na terenach, skąd ludzie uciekają, trudno będzie funkcjonować długie lata. Obrzeżom miast z kolei nie grozi wyludnienie, ponieważ bliskość centrum i możliwości, jakie oferuje aglomeracja miejska, pozwolą w każdej sytuacji zaspokoić potrzeby i uzyskać odpowiednie wsparcie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Awagarda

5. Miejsce zgodne z twoją ideą

To, kim jesteś i jakie masz plany, marzenia, odgrywa niebagatelną rolę w odnalezieniu miejsca idealnego do życia. W zależności od indywidualnych potrzeb inne miejsca staną się wymarzoną oazą dla różnych osób. Jedno natomiast będzie się łączyć — pragnienie wygody, przyjemnego otoczenia oraz spełniającej potrzeby infrastruktury, pozwoli się poczuć każdemu na swoim miejscu.


 

Wpis powstał we współpracy z firmą Profbud