Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Choćbyśmy nie wiem, jak bardzo przekonywali się, że jesteśmy samowystarczalni, to jednak drugi człowiek jest nam w życiu potrzebny. I nie mówię tej przysłowiowej drugiej połówce. Mowa o ludziach, którzy są przy nas na co dzień, są stała wpisaną w nasze relacje.
I choćby nie wiem, jak ktoś się zarzekał, że przyjaźń jest przereklamowana i że współcześnie brak tak szczerej i głębokiej relacji, to są jednak powody, dla których warto mieć przyjaciół. Koniec i kropka.
Przyjaźń ma wpływ na to, kim jesteśmy
Zastanówmy się, czy to, z kim się przyjaźnimy w jakiś sposób nas kształtuje? Przecież czasami różnimy się poglądami, miewamy odmienne zdania, nie zgadzamy się ze sobą. Właśnie to wszystko na nas wpływa, kształtuje nasze światopoglądy, weryfikuje je, pozwala zbierać argumenty za i przecie dla naszych opinii. Z przyjaciółmi możemy podyskutować spróbować się nawzajem zrozumieć – to bezcenna lekcja.
Przyjaźń pozwala nam zajrzeć w siebie
Bo jeśli zależy nam na relacji, to każda kłótnia, każda niezgodność każe nam zajrzeć w siebie, zastanowić się, co takiego naprawdę wywołało nasz gniew, dlaczego zareagowaliśmy impulsywnie, inaczej niż zazwyczaj. Przyjaciel ma cierpliwość w zrozumieniu nas, w wysłuchaniu, we wspólnym zastanowieniu się, co tak naprawdę się wydarzyło, że wywołało w nas takie a nie inne emocje.
Przyjaźń poszerza nasze horyzonty
Bo choć bywamy do siebie podobni, to jednak się różnimy i to jest ogromna zaleta przyjaźni, gdyż wchodząc z kimś tak szczerą i głęboką przyjaźń jesteśmy w stanie otworzyć się na nowe. Nie zacietrzewiać się, nie wycofywać, ale wysłuchać, zastanowić i być może przyjąć dla siebie coś nowego. Rozwinąć swoje zainteresowania, zmienić zdanie w niektórych tematach. Przyjaźń to nieustanny motor naszego rozwoju.
Przyjaźń zbliża innych do siebie
Jeśli masz przyjaciół, to z pewnością zyskasz nowych znajomych – to działa w dwie strony. Jeśli lubisz ludzi, czerpiesz wiele z relacji z nimi – nawet tych pobieżnych, niekoniecznie bardzo zaangażowanych, to przyjaźń często bywa taką trampoliną do poznawania ludzi, spędzania z nimi czasu i dowiadywania się więcej o sobie i relacjach, jakie mamy z innymi.
Przyjaźń uczy, jak znosić porażki
Niestety większość z nas ma za sobą zawiedzione przyjaźnie, kiedy ktoś nas okłamał, zdradził, wykorzystał nasze zaufanie i naiwność. Bywa. I choć boli, choć ciężko się z tym pogodzić, to kiedy po czasie wyciągniemy lekcję z tej sytuacji, sprawi ona, że będziemy silniejsi, twardsi, bardziej czujni i wrażliwi w relacji z innymi. Takie przyjaźnie wiele nas uczą, warto o tym pamiętać.
Przyjaźń to wsparcie
To chyba jednak z największych wartości przyjaźni. Bo mając z kimś tak bliską relację, wiesz, że nigdy nie będziesz sama. Że obojętnie jak daleko byś nie była, jak długo się nie odzywała, gdzieś tam na świecie jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić choćby w środku nocy, kto cię wysłucha, wesprze, a jeśli trzeba zaproponuje pomoc. Bezcenne.
Przyjaźń prawdę ci powie
Znacie się jak łyse konie, wiecie, co was rani, co jest waszą słabą stroną, ale NIGDY tej wiedzy nie wykorzystujecie, wręcz przeciwnie. Przyjaciel to ktoś, kto skrytykuje, zwróci nam uwagę, kiedy stwierdzi, że dokonujemy błędnych wyborów, podejmujemy złe decyzje. Zrobi to jednak w taki sposób, że zmusi nad do refleksji, nie zaatakuje, bo wie, jak z nami rozmawiać, bo nas szanuje.
Przyjaźń czyni nas lepszym
Będąc dobrym dla drugiej osoby, rozumiejącym i szanującym naszego przyjaciela stajemy się lepsi, bo jesteśmy otwarci na potrzeby drugiej osoby, uważniejsi. Przyjaźń nie wiąże nas, nie polega na tym, by nieustannie być w bliskim kontakcie, by spędzać ze sobą każdy wolny czas, by z drugą osobą omawiać każdy fragment naszego dnia. Nie. Przyjaźń to bycie dobrym dla drugiej osoby, a to przenosi się także na nasze relacje z innymi ludźmi.
I jak jej nie doceniać?