Lifestyle Psychologia

Przestań oczekiwać, żyj po swojemu i pozwól na to innym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 maja 2016
Przestań oczekiwać, żyj po swojemu i pozwól na to innym
Fot. iStock / razyph
 

Czasem, kiedy coś idzie nie twojej myśli, łapiesz się na tym nieprzyjemnym uczuciu. Albo inni zachowali się niezgodnie z twoimi oczekiwaniami, albo ty sam postąpiłeś inaczej niż byś chciał, niż zakładałeś. Okoliczności nie były sprzyjające, zawiódł człowiek. Zaraz, co to za uczucie? Żal, że nie wyszło? Złość, że sytuacja, którą sobie wyobrażałeś milion razy, w rzeczywistości przedstawia się zupełnie inaczej? Daj spokój, odpuść. Te zawiedzione oczekiwania to taki bagaż emocji, którego w ogóle nie powinieneś ze sobą nieść.

Po pierwsze, nikt nie jest zobligowany do tego, żeby spełniać twoje oczekiwania

Życie też nie jest po to, by dawać nam to, czego oczekujemy. Ty również, nie musisz nakładać na siebie tego poczucia obowiązku, związanego z czyimiś wyobrażeniami na twój temat. Działaj dlatego, że ci zależy. Dlatego, że wiesz, że tak jest właściwie. Nigdy z tego tylko powodu, że ktoś od ciebie tego oczekuje, nawet jeśli tym „kimś” jesteś ty sam. To, czego się nie spodziewasz bywa lepsze od tego, co sobie misternie zaplanujesz. Nasze całe życie można by przecież podsumować takim właśnie zdaniem: „Nie poszło tak, jak zaplanowałem, ale było OK.”

Człowiek powinien uczyć się na błędach, ale bez całej tej niepotrzebnej presji oczekiwań

To pewne, że nieraz ci nie wyjdzie. Ale pewne jest również to, że jeśli słuchasz swojej intuicji, będziesz miał wpływ na to, jak się z tej porażki podniesiesz. A to oznacza, że umiesz zdecydować jak chcesz żyć i czego się w tym życiu nauczysz o sobie, czego dowiesz o innych.

Każdy sam wie najlepiej na co go stać

Nasze wyobrażenia o innych rzadko kiedy w pełni pokrywają się z rzeczywistością. Gdybyś usłyszał to, co inni myślą o tobie z pewnością niejednokrotnie poczułbyś wielką niesprawiedliwość, że tak cię „oceniono”. Co z tego wynika? Jeśli ktoś wysnuwa swoje opinie na podstawie pobieżnych, stereotypowych spostrzeżeń, to niech sam się teraz biedzi z rzeczywistością. Ty nie musisz nic udowadniać. Pamiętaj, prawdziwy życiowy sukces związany jest nie z tym co widzą inni, ale z tym jak ty się czujesz. Twoja prawda i wszystko co sprawia, że czujesz, że żyjesz.

Szczęście to przecież możliwość życia „po swojemu”

No właśnie. Bez tej presji, że musisz odnieść przynajmniej w połowie taki sukces jak twój starszy brat, że powinieneś „dokonać czegoś” w tym samym wieku co twój ojciec. Szczęście to odnalezienie swoich własnych wartości, a nie zadowalanie innych i ciągłe próby udowadniania im, że jesteś coś wart. Jesteś „coś” wart bez ich akceptacji i aprobaty. Pozwól więc także na to samo szczęście innym.

Spełnianie oczekiwań zbyt często wiąże się z brakiem szczerości

Czego naprawdę chcesz w relacjach z innymi ludźmi? Chcesz prawdy, relacji opartej na uczciwości, czy dążysz jedynie do tego, by grali oni tak, jak im zagrasz? Nie obchodzi cię ich prawdziwa motywacja i to, że w duszy mają do ciebie żal za to, że nie pozwalasz im (po części, przyjmując taką „adaptacyjną” postawę, sami sobie nie pozwalają) być sobą?

A co z uczuciem zawodu? Z rozczarowaniem? Zniknie, skoro przestaniesz mieć zbyt wygórowane, nierealne oczekiwania. Pomyśl, to naprawdę dobra wiadomość. Żal, frustracja związana z tym, że coś nie jest tak jak miało być zabiera nam zbyt dużo energii.

Odpuść. Sobie i innym.  Gwarantuję ci, że choć na początku nie będzie łatwo, z czasem zyskasz spokój o jakim marzyłeś przez lata.


Lifestyle Psychologia

Otwieramy najpiękniejsze miejsce nad Wisłą – PRZYLĄDEK MIAMI WARS!

Redakcja
Redakcja
19 maja 2016
MIAMI WARS
Fot. Materiały prasowe
 

Poznaj życie na Wiśle od rzecznej strony miasta! W zacisznej przestrzeni, w samym sercu wydarzeń nad Wisłą, oddajemy w Wasze ręce centrum promocji kultury motorowodnej – Przylądek Miami Wars. Jego misją jest nie tylko przybliżanie kultury życia na wodzie, ale także tworzenie wypoczynkowo-rekreacyjnej atmosfery nad Wisłą. Przylądek daje możliwość wyboru pomiędzy spokojem alternatywnym do nadwiślanych imprez, a aktywnym wypoczynkiem i sportami na Wiśle.

Podawane są tu kolorowe letnie, karaibskie drinki, zdrowe koktajle oraz napoje dla całej rodziny. Motorowodniacką atmosferę dopełnia wyjątkowy grill z owocami morza oparty o najświeższe produkty z całego świata. Ponadto przygotowaliśmy cykl różnorodnych eventów dla młodszych i starszych, które będziemy regularnie organizować przez najbliższe 4 miesiące, propagując aktywny wypoczynek i ucząc o naturze oraz historii!

Okolica, w której ulokowaliśmy Przylądek, pozwala nam nazywać go najpiękniejszym miejscem nad Wisłą – nadrzeczna plaża i bobrze drzewa. Przekonajcie się sami i świętujcie razem z nami!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

☀ To będzie nadzwyczajne otwarcie, inne niż wszystkie! ☀

Startujemy o 15, organizując serię krótkich, darmowych rejsów na dwie łódki: naszą i

pokazowego Baylinera Element XL od Bayliner Polska;

Zamiast głośnej imprezy proponujemy relaks na leżakach przy dźwiękach relaksującej i ambitnej

muzyki;

Ognisko nad brzegiem rzeki;

Rozpoczynając nasz cykl dla dzieci i dorosłych „Stary Człowiek i Rzeka” odwiedzi nas bajarz, który

opowie niesamowite historie przy ognisku;

Miami Nights – niezwykłe wizualizacje;

Celebracja zachodu słońca tuż po godzinie 20;

✔ Degustacja Menu Kuchni Przylądka Miami Wars;

Welcome drinki (w karaibskim stylu!).

Dresscode: Miami Vice!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

To będzie niezapomniany wieczór – do zobaczenia nad Wisłą już 21 maja!

Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/1730003327255826/

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle Psychologia

10 powodów, by odwiedzić Norwegię. Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #4 [19.05]

Redakcja
Redakcja
19 maja 2016
Fot. Materiały prasowe

Jest taki kraj, gdzie słońce świeci za Kołem Podbiegunowym czasami nawet 24 godziny na dobę, ale nie przypala nas do żywego. Gdzie morze wgryza się w ląd na kilkadziesiąt kilometrów  tworząc legendarne już fiordy, otoczone majestatycznymi górami. A właściwie gdzie mamy wrażenie, że owe góry wyłaniają się wprost z błękitnych wód. Gdzie krystalicznie czyste potoki spływają z gór, nierzadko tworząc spektakularne wodospady. Jest taki kraj, w którym zdrowy tryb życia  i uśmiech na opalonej twarzy dziedziczy się z pokolenia na pokolenie.

Norwegia – a o niej mówimy – uznawana jest za jeden z widokowo najpiękniejszych krajów na kuli ziemskiej.  Nie sposób opisać jest słowami, jak wyjątkowe jest to miejsce.. Ile byśmy nie mówili o zapierających dech widokach na fiordy, o nieskalanej przyrodzie – Norwegii nie da się opisać, trzeba ją po prostu zobaczyć.

10 powodów, by odwiedzić Norwegię

  1. Norwegia, to idealne miejsce i do wypoczynku aktywnego i leniwego wpatrywania się w niebo
  2. To jedyne takie miejsce, gdzie jako turysta żółtodziób, możesz zobaczyć zorzę polarną. Bez ekspedycji,  namiotu i przewodnika – tak po prostu przez okno lub z tarasu.
  3. Kochasz naturę, ale boisz się porzucić cywilizację? Jedź do Norwegii. To wysoko rozwinięty kraj, który idzie z naturą pod rękę.
  4. Kuchnia norweska jest smaczna i zdrowa. Nie myśl, że zaczyna i kończy się na łososiu. Ma naprawdę wiele do zaoferowania, warto poznać jej oryginalny smak.
  5. Chcesz poznać inną kulturę i pozwiedzać? W Skandynawii możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, jednocześnie nie rezygnując z górskiego chilloutu.
  6. Norwegia ma wiele do zaoferowania turystom. Przepiękna architektura zachwyca nie tylko miłośników minimalizmu. Warto obejrzeć drewniane zabytki z czasów średniowiecza oraz nowoczesne perełki architektoniczne, np. Operę w Oslo.
  7. Nie możesz się zdecydować: góry czy morze? Po co wybierać, skoro można „mieć” wszystko.
  8. Norwegia wcale nie musi być droga. Jeżeli zamienisz wycieczkę zorganizowaną i drogi hotel na własny nocleg (np. w wynajmowanym domku) ceny wcale nie są zabójcze. Komunikacja na miejscu jest wręcz doskonała, a miejsc na piesze wycieczki bez liku.
  9. W Trondheim znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerzystów. To miasto kocha rowery!
  10. Norwegia jest bezkonkurencyjna w swojej różnorodności. Jeśli pojedziesz na oklepaną plażę w ciepłych krajach południa – zazwyczaj poza piaskiem lub pobliskimi zabytkami, nie masz zbyt wiele atrakcji do podziwiania. A Norwegia, jak to Norwegia – jest i surowa i przyjazna. Fiordy, góry, zabytki, miasta, pieszo na rowerze czy pociągiem, sztuka i historia i wiele, wiele więcej. Można śmiało powiedzieć, że pomaga zaspokoić gusta wielu osób.

norwegia-baner

Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”

powinnam tam pojchac bo

Norwegia, by „fiordy jadły nam z ręki”, a słońce nigdy nie zachodziło…

Bo przecież z jednej strony Norwegia jest już bardzo daleko na północy, więc pewnie jest tam bardzo zimno i nieprzyjaźnie. Poza tym – mówi się, że to kraj bardzo drogi, a zatem mało przystępny.

Temperatury:

Fakt, jeżeli  na urlopie zależy nam głównie na plażowaniu i wysokiej temperaturze, to Norwegia może nie być dla nas pierwszym wyborem. Ale jeżeli, preferujemy aktywny wypoczynek, wędrówki po górach, jazdę na rowerze, jogging, Nordic Walking itp. to temperatury w Norwegii raczej nas ani nie zszokują, ani nie rozczarują.

Aktywność:

Będą właśnie idealne na aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Ciepłe prądy morskie de facto ocieplają klimat Norwegii bardziej niż sobie wyobrażamy. A umówmy się – do rozkoszowania się owymi zapierającymi dech w piersiach widokami nie potrzebujemy upału.

Prawda o wakacjach w Norwegii jest jednak taka, że aby delektować się przyrodą i widokami w tym kraju, wcale nie trzeba jakoś strasznie się przemieszczać. Jeżeli wolimy raczej odpoczynek  z książką w ręku, przy dobrej kawie w relaksującym otoczeniu – wystarczy wybrać jeden z prywatnych domów znajdujących się nad brzegiem fiordu, by właśnie fiordy po prostu jadły nam z ręki :). Pewnie, że nie brakuje także w Europie miejsc, w których możemy siedzieć nad brzegiem morza, ale pomieszkać nad brzegiem fiordu, z cudownym widokiem na góry, można tylko w Norwegii i żaden inny widok tego nie zastąpi.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

A marzenie takie wcale nie tak trudno zrealizować!

NOVASOL w swojej ofercie udostępnia blisko 1500 prywatnych domów na wynajem w najpiękniejszych miejscach Norwegii – od jej południa aż za Koło Podbiegunowe.  Domy w Norwegii są fantastycznie wkomponowane w swoje naturalne otoczenie, dlatego wiele znajdziecie tu domów drewnianych, wybudowanych w tradycyjnym norweskim stylu i tradycyjnie już u Skandynawów jasnych  i dość przestronnych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Korzystanie z takiej bazy noclegowej pozwala obalić natomiast mit o tym, że Norwegia jest nieprzystępna cenowo. Wybierając się do Norwegii z rodziną czy przyjaciółmi, prywatny dom wakacyjny wynajmiemy w sierpniu już w nawet w cenie 1200 PLN za tygodniowy pobyt 6 osób w tradycyjnym norweskim domu zaledwie 300 m od fiordu i oczywiście z widokiem na taki. I z tarasem, który pozwoli nam się delektować wspominanym widokiem bez ograniczeń – przy porannej kawie, o zachodzie słońca itd.

Zorza Polarna i białe noce

Ale oprócz tego fantastycznego połączenia gór i wody, Norwegia oferuje jeszcze cały szereg atrakcji przyrodniczych, w tym jedne z najbardziej fascynujących: Zorzę Polarną oraz białe noce wypełnione Polarnym Słońcem.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zorza Polarna to wyjątkowe zjawisko przyciągające ludzi z całego świata, a najbardziej widoczne jest pomiędzy późną jesienią a wczesną wiosną, przy czym historia dowiodła, że najlepszymi miesiącami do oglądania tego niezwykłego spektaklu światła są październik, luty i marzec.

Natomiast w miesiącach wiosenno-letnich na północ od Koła Podbiegunowego słońce nigdy nie zachodzi. Taki 24-godzinny dzień daje jeszcze więcej możliwości do odkrywania uroków północnej Norwegii. Zjawisko Słońca Polarnego jest najbardziej odczuwalne na najbardziej wysuniętych na północ terenach Norwegii w czerwcu.

I dzięki NOVASOL możecie wybrać się także w takie miejsca, które pozwolą Wam cieszyć się tymi niezwykłymi  zjawiskami. Wystarczy zarezerwować jedne z około 50 domów położonych właśnie w okolicach Koła Podbiegunowego (66 N) – to własnie tam jest największe prawdopodobieństwo doświadczenia niesamowitego zjawiska Zorzy Polarnej zimą lub Słońca Polarnego latem. Nasze domy bowiem usytuowane są w taki sposób, że zwłaszcza fenomenem Zorzy Polarnej można cieszyć się  bez zakłóceń tworzonych przez światła miasta.

Koszt tygodniowego pobytu w domach wakacyjnych w wymienionych okresach, by cieszyć się jednym lub drugim zjawiskiem, to od ok. 1500 PLN za 4 osoby.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

W komentarzu do tego artykułu dokończ zdanie: „Powinnam tam pojechać, bo…” i weź udział w naszej zabawy. Najfajniejszy komentarz zostanie nagrodzony voucherem wakacyjnym o wartości 2.000 zł od Novasol. Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Zobacz także

Tato, jeżeli masz córkę, musisz to wiedzieć! Czego nauczyli się polscy ojcowie od swoich córek

Regulamin konkursu „Połącz swoją rodzinę na nowo”

Zegarek zamiast telefonu? Objawienie sceptyka: testujemy Movetime Family Watch