Go to content

Przepis na dobry dzień? Bardzo prosty. Wystarczy odpowiedzieć sobie na 6 pytań

Fot. iStock / Leonardo Patrizi

Teorii o tym, jak dobrze zacząć dzień są tysiące. Można od jogi, od ćwiczeń, od kawy, dobrego śniadania, albo budzika, który zadzwonił za wcześnie, dzięki czemu możemy jeszcze chwilę spędzić w łóżku.

Każdy ma swój sposób na dobry poranek. Ale poranek, to tylko część całego dnia. Może warto pomyśleć, co zrobić, by nasz cały dzień był dobrym. A kto wie, może bliski ideału.

Spróbujemy? Na dobry dzień wystarczy odpowiedzieć sobie – czy to przy kawie, czy jeszcze leżąc w łóżku na sześć pytań:

1. Na co mam dziś ochotę?

Pomyśl o tym, co dzisiaj chciałabyś zrobić. Może wypad z dzieciakami do kina? A może kawa na stacji benzynowej? Na co masz ochotę? Może sprawić przyjemność swojej rodzinie i ugotować coś pysznego. Albo obejrzeć rodzinnie film? A może zadzwonić do znajomych, żeby wpadli pograć w kości? Pewnie ile z nas, tyle pomysłów.

Ja dzisiaj mam ochotę na lody z Mc’D z moimi synami i zamierzam to zrealizować.

2. Co nowego dzisiaj zamierzam zrobić?

Kiedy robimy coś nowego, rozwijamy się. Małymi kroczkami przełamujemy w sobie ograniczenia. Warto zaplanować sobie w ciągu dnia rzecz, którą zrobimy po raz pierwszy. Może w pracy skorzystanie z nowego oprogramowania, a może czymś nowym będzie poproszenie o pomoc współpracownika. Coś nowego to może być wypicie przegotowane wody z cytryną przed poranną kawą dbając o swoje dobre samopoczucie. A może zjesz coś, czego nigdy wcześniej nie smakowałaś?

Ja dzisiaj pobiegnę trasą, której poznanie zawsze odkładałam, bo nie wiem, ile ma kilometrów.

3. Co mogę sobie odpuścić?

Spuść trochę presji z siebie już na początku dnia. Pomyśl, czego nie musisz dzisiaj zrobić i po prostu tego nie rób. Może gotowanie obiadu(bo może masz ochotę na jedzenie na mieście)? Albo sprzątanie łazienki? A może w pracy jest coś, co możesz właśnie dzisiaj odpuścić i nikomu krzywda się nie stanie. Może rozmowę, która nie jest pilna, a wiesz, że zabierze ci dużo czasu? Odpuść sobie coś dzisiaj.

Ja dzisiaj sobie odpuszczę z trzy telefony, które i powinnam wykonać, ale mogę to też zrobić w poniedziałek.

4. Komu dzisiaj pomogę?

Pomaganie innym sprawia, że czujemy się lepszymi ludźmi. To taki zdrowy egoizm, który w nas jest i nic w tym złego, jeśli zachce się nam go podsycać. To komu dziś pomożesz? Koleżance w pracy, bo wiesz, że jest zawaloną robotą (a ty w końcu coś sobie odpuściłaś 😉 ). A może mamie, sąsiadce? Dzieciom? Albo zawieziesz do domu samotnej matki kurtki, z których wyrosły twoje dzieci? Wpłacisz drobną kwotę dla kogoś potrzebującego? Możliwości jest wiele.

Ja zawiozę książki – czekają od dwóch tygodni, dla dzieci z domów przemocowych. W końcu się zbiorę.

5. Co dziś zrobię dla siebie?

Oprócz tego, że coś odpuścisz, i że zrobisz coś, na co masz ochotę, zaplanuj, co zrobisz tylko dla siebie? Kąpiel wieczorna? Drzemka po południu? A może w końcu umówisz się na masaż, który planujesz od dawna? Bądź dobra dla siebie – wypij bez pośpiechu kawę – to już będzie coś.

Ja kupię sobie dziś książkę, podobno wciąga na trzy dni. Oby tak było.

6. Czy o niczym nie zapomniałam?

Hahaha. To ważne pytanie. Bo każdy dzień to jakiś plan, jakieś rzeczy do zrobienia, obowiązki, zadania. Nim wyjdziesz z domu upewnij się, że o wszystkim, co dziś powinnaś zrobić – pamiętasz. Unikniesz stresu, w porę coś odkręcisz. Dzień będzie dzięki temu spokojniejszy.

Dziś piątek. Zaraz początek weekendu. Niech ten dzień będzie dobrym wstępem do odpoczynku.