Lifestyle

Papier ryżowy decoupage

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2022
fot. krzysztofdedek/iStock
 

Hobbystycznie lub zawodowo zajmujesz się malowaniem i stylizacją mebli? Nieustannie rozwijasz warsztat swoich umiejętności? Jeżeli tak, to powinnaś wykorzystać w swojej pracy papiery klasyczne, ryżowe bądź morwowe. Dzięki nim zyskasz nowe, nieprawdopodobne możliwości ozdabiania mebli, przedmiotów dekoracyjnych, również obłych powierzchni.

Co to jest papier ryżowy do Decoupage?

Wielu z nas papier ryżowy będzie się kojarzyć z ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej. To dobre skojarzenie, ale istnieje również papier ryżowy do Decoupage, o którym słyszało już mniej osób. Papier ryżowy charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, elastycznością , wysokimi walorami estetycznymi i całą paletą nieprawdopodobnie pięknych motywów. Na powierzchni papieru ryżowego widoczne są delikatne włókna, które powodują że materiał ten jest mocny, sprężysty w kontakcie z medium i w sprytny sposób maskuje ewentualne niepożądane zagniecenia na naszej pracy. Papier ryżowy nadaje nie również do klejenia na obłe elementy naszego mebla lub dekorowanego przedmiotu.

Jak stosować papier ryżowy do Decoupage?

W specjalistycznych sklepach można zakupić papier ryżowy do Decoupage w różnych formatach arkuszy. Na każdym z arkuszy może być wydrukowana jedna lub kilka grafik. Aby przenieść grafikę na papierze ryżowym na powierzchnię przedmiotu, należy ją wytargać po obrysie. Wymaga to pewnej ostrożności, aby przypadkowo nie uszkodzić grafiki. Z powodzeniem można również przykleić papier w całości. Jęśli arkusz jest zbyt mały i nie obejmuje całej zdobionej powierzchni z powodzeniem można zrobić „podmalunki” i w ten osób niejako rozciągnąć barwę czy elementy grafiki na pozostałą część mebla której nie objął swoim rozmiarem papier. Kiedy w naszym ręku pojawi się już fragment papieru ryżowego do naniesienia na przedmiot, ozdabianą powierzchnię należy pokryć klejem.

Papier ryżowy może być naklejany na powierzchnie od góry, albo od dołu. Przygotowany przez nas klej nie może być zbyt gęsty, ponieważ po zaschnięciu może zniekształcić fakturę papieru i nadmiernie pogrubić aplikacje.

Jak kleić papier ryżowy na okrągłych powierzchniach?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, papier ryżowy bardzo dobrze nadaje się do wyklejania nim zaokrąglonych przedmiotów. Należy go dopasować do krzywizny przez wytarganie lub wycięcie nadmiaru papieru. Należy to robić z wyczuciem i ostrożnością, aby zbyt duża siła nie doprowadziła do rozerwania. Kiedy papier zostanie już umieszczony na pokrytym klejem miejscu, należy go mocno docisnąć do podłoża. W przypadku dekorowania płaskich powierzchni możemy wspomóc się żelazkiem i papierem do pieczenia. W żelazku wyłączamy tryb pary i przez warstwę papieru do pieczenia przeprasowujemy papier ryżowy. Uzyska on dzięki temu jeszcze lepszą przyczepność i doskonałą równą powierzchnie.

Jak wzmocnić efekt WOW! papieru ryżowego?

Sam papier ryżowy jest bardzo wytrzymały , posiada niezliczoną ilość motywów i ogromne bogactwo kolorystyczne. Aby kolory na papierze wyglądały na „żywe” i nie straciły na swej intensywności, należy zawsze aplikować papier na białe lub bardzo jasne tło.

Na jakich powierzchniach można umieszczać papier ryżowy do decoupage?

Drewno, plastik, szkło, wszelkiego rodzaju tworzywo to najczęściej wybierane powierzchnie, które można ozdobić papierem ryżowym. Bardzo popularne jest zdobienie tym papierem również świec, wydmuszek i baniek zarówno akrylowych jak i styropianowych. Ze względu na swoją elastyczność, to doskonały wybór do zdobienia powierzchni zaokrąglonych, takich jak boki donic, elementy toczone itp.


Lifestyle

Biustonosz dla mam – wybierz z nami idealny stanik do karmienia!

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2022

Według dotychczasowych danych – 8 na 10 kobiet w Polsce nosi źle dobraną bieliznę. Statystyki te dotyczą również Mam, które bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest wybór doskonale dopasowanego stanika. Zakup świetnie skrojonych majtek czy komfortowych biustonoszy jest problematyczny z powodu m.in. różnorodnej rozmiarówki oraz nieznajomości dostępnych na rynku modeli. W przypadku staników do karmienia dochodzi jeszcze konieczność zachowania niezbędnej, nowej funkcjonalności, która dla świeżo upieczonej Mamy pełna jest tajemnic. Pamiętaj, że Twoje ciało przeszło prawdziwą metamorfozę i stoi teraz przed jednym z najpiękniejszych wyzwań. Zadbaj więc o swój komfort, wybierając biustonosze, które nie tylko podtrzymają biust, ale także ułatwią karmienie pociechy.

Cechy idealnego biustonosza do karmienia

Karmienie piersią to piękny, emocjonujący i nierzadko niezwykle trudny proces, który wymaga od Mamy odpowiedniego przygotowania i cierpliwości. Wiele kobiet potrzebuje w tym zadaniu pomocy, dlatego kupuje m.in. poduszki do karmienia, laktatory i odpowiednią odzież, która umożliwia dostarczanie pokarmu w dowolnym czasie.  Z myślą o tym matczynym wyzwaniu powstały również staniki, które nie tylko podtrzymują piersi, ale także umożliwiają karmienie dziecka – i to bez konieczności zdejmowania bielizny.

Najlepsze modele wyposażone są w odpinane elementy (klapki), które umożliwiają szybkie odsłonięcie i zasłonięcie brodawek. Ważne zatem jest, aby konstrukcja biustonosza umożliwiała podtrzymanie piersi, nawet po odsłonięciu części sutka. Dzięki temu Mama będzie czuła się komfortowo i dyskretnie, np. karmiąc malca w miejscu publicznym.

Alternatywą dla staników do karmienia są koszulki i topy, które posiadają dodatkową tkaninę, podtrzymującą piersi podczas ruchu. Topy tego typu mają ukryte guziczki lub suwaki, które można rozpiąć, odsłaniając wybrany fragment ciała.

Na co zwrócić uwagę, kupując biustonosz do karmienia?

Idąc do brafitterki lub przeglądając oferty sklepów internetowych (np. sklep online GAIA), warto wziąć pod uwagę kilka, konkretnych elementów, które zwiększają szanse na zakup funkcjonalnego i komfortowego modelu.

Nie zapomnij, że Twoje piersi zmieniają się podczas ciąży, na skutek czego dawniej znany rozmiar nie jest już tak aktualny.

Wygodny i funkcjonalny biustonosz, uwzględnia indywidualne wymiary – zarówno w obrębie samych piersi, jak i obwodu. Dlatego też zanim wybierzesz się na zakupy, weź centymetr krawiecki w dłoń i obmierz swoje centymetry, zaokrąglając je w dół. Przymierz również stary biustonosz i zobacz w jaki sposób leżą piersi – ten prosty eksperyment pozwoli Ci ocenić, jak bardzo zmieniło się Twoje ciało i czego obecnie potrzebuje. Jeśli nie jesteś pewna, jaki rozmiar posiadasz – udaj się do braffiterki, która wesprze Cię swoją wiedzą i doświadczeniem w branży.

  1. Ramiączka.

Wybieraj modele z szerszymi ramiączkami, które nie powodują dyskomfortu na wysokości ramion i odcinka szyjnego. Jeśli po założeniu biustonosza czujesz ciężar piersi, Twoje łopatki się ściągają, a piersi wypadają z miseczek – najpewniej wybrałaś za duży lub za mały rozmiar.

  1. Zapięcie.

Wybieraj szerokie zapięcia, wyposażone w minimum 3 haftki. Na rynku dostępne są zarówno staniki zapinane na plecach, jak z przodu, najczęściej na wysokości mostka. Model pierwszy nawiązuje do klasycznej bielizny, a drugi jest doskonałą, innowatorską alternatywą, która ułatwia zakładanie – zwłaszcza, gdy występują ograniczenia ruchowe, wynikające z np. szwów pooperacyjnych.

Podstawą idealnego modelu jest Twój komfort. Pamiętaj, że wybrany, nieco inny stanik, zastępuje dotychczasową bieliznę, dlatego musisz czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo. Docelowo stanik jest stałym rusztowaniem dla piersi, dlatego nie może powodować bólu w obrębie gruczołów czy kręgosłupa.

Na koniec zwróć uwagę na materiał i wykończenie miseczek – wykorzystanie przeszyć lub ostrych koronek może powodować ból, który wywoływany jest podrażnieniem wrażliwej strefy. Oczywiście stanik do karmienia nadal może spełniać wymogi seksownej i atrakcyjnej bielizny – kluczem do sukcesu jest znalezienie modelu, który będzie nie tylko solidny, ale także kobiecy i estetyczny.

Sprawdzone, piękne, komfortowe i profesjonalne biustonosze znajdziesz w ofercie: https://www.gaia.com.pl/biustonosz.

 


Zobacz także

Zamordowałam męża – kata, ale to nie ja byłam sądzona jako ofiara. Odsiedziałam kawał życia przez drania, który nie potrafił być człowiekiem

Anna Męczyńska: „Sama należę do kobiet powyżej 44 rozmiaru, 38 to miałam chyba od razu jak się urodziłam”

Moja rodzina jest „pełna”, gdy są zwierzęta