Go to content

Już się tak nie bój miłości. 10 porad dla tych, którzy chcą się jeszcze zakochać (po rozwodzie)

Już się tak nie bój miłości. 10 porad dla tych, którzy chcą się jeszcze zakochać (po rozwodzie)
Fot. iStock / Vladimir Piskunov

Rozwód, czy rozstanie to niezwykle bolesne wydarzenia, niezależnie tego, co nas zmotywowało do podjęcia decyzji o zakończeniu związku. Nawet jeśli nasz partner okazał się niedojrzałym egocentrykiem, żal, że nie wyszło jeszcze przez jakiś czas blokuje nasze szansę, na szczęście. O to ten żal? Albo do siebie samej, o zmarnowane lata, energię, emocje i uczucia, albo do siebie i do niego, o to że się nie udało, że za mało się staraliśmy, o to, że może można było zrobić coś lepiej. Oprócz żalu jest jeszcze dużo lęku, przed tym, co przyniesie przyszłość. Czy jest jeszcze dla nas szansa na miłość?

Jeśli naprawdę chcesz znowu być zakochana, musisz ponownie się na miłość otworzyć, zaufać. Niczego tu nie przyspieszysz, powrót do równowagi zajmie ci trochę czasu, będzie wymagać sporo wewnętrznej pracy nad sobą i wiary w to, że się uda.

Dziesięć porad dla tych, którzy szukają miłości po rozwodzie lub rozstaniu:

1. Pracuj nad pewnością siebie

Pierwszym krokiem, który pozwoli ci otworzyć swoje serce na nową miłość jest troska i czułość podarowana samej sobie. Jeśli twoja samoocena jest niska, pora wykonać odpowiednią pracę nad miłością własną i samoakceptacją. To kluczowe, by w przyszłości wejść w dobrą, wartościową relację.

2. Unikaj myśli, które zamiast motywować, dołują

Coś wewnątrz ciebie chce, żebyś została na tym etapie, na którym teraz się znajdujesz: mała, biedna i zraniona… Wyłapuj te myśli, negatywne głosy w twojej głowie. Gdy tylko je zauważysz, spostrzeżesz, ze tak naprawdę nie ma w nich ciebie. TY chcesz iść do przodu..

3. Popracuj nad swoim ciałem

Nie siedź w domu. Wyjdź i ćwicz. Endorfiny sprawią, że będziesz szczęśliwsza, a twoje ciało okaże ci wdzięczność za troskę, z jaką je potraktowałaś. To nie musi być trening, kosztowny, ani skomplikowany. Na początek wystarczy pół godziny energicznego spaceru. Może z czasem nabierzesz ochotę na więcej?

4. Rób to, co kochasz

Zaniedbałaś swoje pasje, porzuciłaś zainteresowania? Teraz jest czas na to, by do nich wrócić. Kiedy będziesz znowu zajęta, zabraknie ci czasu na myślenie o bólu i rozczarowaniu, na ponowne rozdrapywanie starych ran. A poza tym, staniesz się o wiele bardziej interesującą osobą!

5. Nie spiesz się

Nie decyduj się  na randki, dopóki nie poczujesz, że jesteś na nie naprawdę gotowa. Po każdym długotrwałym związku (trwającym dłużej niż rok), psycholodzy zalecają co najmniej roczną przerwę. Dziwne? Wcale nie. Trzeba czasu, aby dowiedzieć się kim jesteś, kiedy znów jesteś sama. Rany emocjonalne też muszą się kiedyś zagoić.

6. Popracuj nad swoją intuicją

Gdy jesteś już gotowa, by znowu zacząć się z kimś spotykać, wsłuchuj się w swoje serce. Nie lekceważ czerwonych światełek w twojej głowie. Przeżyłaś już sporo, kochałaś, byłaś w związku, jesteś w stanie poznać się na ludziach.

7. Ustal na nowo hierarchię wartości

Bo może szukać teraz czegoś innego, niż trzy lata temu?  Aby to zrobić prawidłowo, musisz zastanowić się, jak chcesz się czuć, gdy jesteś w związku. Zrób listę swoich pięciu najbardziej pożądanych emocji. Na przykład, chcesz czuć się bezpieczna, doceniona, zrozumiana, seksowna i kochana. Zastanów się, czy osoba, z która się spotykasz jest w stanie na te twoje potrzeby odpowiedzieć.

8. Utrzymuj swoje tempo…

Jeśli ktoś jest tobą zainteresowany, nie musisz przyspieszać rozwoju wydarzeń. Nie poddawaj się presji, jeśli nie czujesz się komfortowo. Ta „właściwa osoba” będzie szanowała twój rytm, będzie potrafiła zaczekać, wyhamować. Niewłaściwa – zdenerwuje się i odejdzie.

9. … również jeśli chodzi o seks

Seks sprawia, że ​​trochę głupiejemy. Nasze oczekiwania mogą ulec zmianie, bez względu na to, co mówi nam mózg mówi, nasze serce staje się bardziej wrażliwe, gdy z drugą osobą wiąże nas tak bliska intymność. Nie spiesz się z seksem.

10. Ustal wymagania

Zrób listę pięciu rzeczy, których absolutnie wymagasz w związku (np. szczerość, jasno sprecyzowane plany życiowe). Nie angażuj się w związek z nikim, kto ich nie spełnia. I nie próbuj go zmieniać na siłę. Zdaje się, że już byłaś w tym miejscu.

Dobry związek to taki, w którym istnieje wzajemne zaufanie i szacunek. Masz doświadczenie, wiesz to. Jeśli tych podstawowych elementów nie ma – szukaj dalej. Nie spiesz się i wybieraj mądrze. I pamiętaj – nigdy nie jest za późno, by znaleźć miłość.