Go to content

Poznaj sposoby na ekologiczny dom. Zadbaj o środowisko i swoje oszczędności!

fot. Enrique Hoyos/Pexels

Stworzenie ekologicznego domu jest możliwe i pewne rzeczy można wprowadzić bez ponoszenia znaczących kosztów, a inne z pomocą programów gwarantujących dofinansowania czy tanie kredyty. Ekologiczny dom to na pewno taki, w którym ogranicza się mostki termiczne, ale i zużycie prądu czy wody. Poznaj sposoby na ekologiczny dom, które są skuteczne i łatwe do wprowadzenia.

Wymiana źródła energii na bardziej ekologiczne i dobra izolacja

Dobrym sposobem na stworzenie ekologicznego domu jest wymiana źródła energii na ekologiczne. Energia odnawialna i zastosowanie pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to najbardziej optymalne rozwiązanie. Można także pokusić się o zastosowanie płyt grzewczych, które także mogą być zasilane dzięki przekształcaniu energii słonecznej na energię elektryczną. Przy zastosowaniu energii odnawialnej bardzo ważne jest również zapewnienie niższego zapotrzebowania na ciepło dzięki odpowiedniej izolacji. Sprawdzi się uszczelnienie okien pianką poliuretanową czy ocieplenie poddasza wełną mineralną, a w przypadku starszych domostw docieplenie ścian. Na takie prace termomodernizacyjne można uzyskać dofinansowanie, np. z programu Czyste Powietrze. Dopełnieniem takich inwestycji może być zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Zainwestowanie w energooszczędne żarówki LED i sprzęt najwyższej klasy energetycznej

Sposób na stworzenie ekologicznego domu to także wymiana źródeł światła na energooszczędne, czyli LED. Zużywają one znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Istotne znaczenie ma także postawienie na urządzenia najwyższej klasy energetycznej, które do efektywnej pracy nie potrzebują wiele energii i zapewniają oszczędność w ogólnym rozrachunku, jeśli chodzi o kWh. Jakie są inne sposoby na eko mieszkanie? Tu znajdziesz 9 pomysłów na bardziej ekologiczny dom.

Recykling kluczem do stworzenia ekologicznego domu

Niektórym rzeczom można dać drugie życie i warto to robić. Zużyte ubrania można wykorzystać na szmatki, z kolei plastikowe opakowania mogą posłużyć jako organizery. Jeśli chodzi o te ostatnie, to należy jak najbardziej ograniczać kupowanie produktów w pojemnikach z tworzywa sztucznego, które w końcu rozkłada się wiele lat. Rodzice małych dzieci zamiast kupować pampersy, powinni częściej stawiać na pieluszki muślinowe i tetrowe. Jeżeli chodzi o odpady bio, to ich ilość także można ograniczyć, wystarczy stworzyć kompostownik, który może posłużyć do zasilania roślin w ogrodzie, ale i roślin doniczkowych. Dowiedz się, jak stworzyć kompostownik. Taki naturalny nawóz świetnie się sprawdza.

Stwórz ekologiczny dom, oszczędzając energię elektryczną i wodę

Wiele osób zastanawia się, jak stworzyć ekologiczny dom i kolejnym sposobem na to może być oszczędzanie energii. Nie trzeba wcale inwestować w systemy inteligentnego domu. Wystarczą dobre nawyki, takie jak choćby wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa czy wyłączanie większości urządzeń elektronicznych, nie licząc lodówki, na noc. Warto oszczędzać także wodę i można to robić zamieniając kąpiele na szybki prysznic, a także inwestując w armaturę z perlatorem, tworzącym strumień napowietrzony, gwarantujący mniejsze zużycie wody. Pyszna i zdrowa woda bez plastiku to także sposób na ekologiczny dom. W końcu nie trzeba pić wody butelkowanej. Ta z kranu może być równie pyszna, gdy zadbasz o jej uzdatnianie.