Lifestyle

Błogosławieństwo pary młodej – kiedy i gdzie ma miejsce oraz jak się do niego przygotować?

Redakcja
Redakcja
23 listopada 2021
 

Zgodnie z polską tradycją przed ślubem ma miejsce błogosławieństwo pary młodej. Jak to dokładnie powinno wyglądać, w małym czy większym gronie, a może w towarzystwie fotografa i kamerzysty, co powiedzieć, kiedy klęknąć? To wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule!

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców – obowiązkowy element przed ślubem

Błogosławieństwo młodej pary to jeden z najstarszych i chętnie kontynuowanych zwyczajów związanych ze ślubem kościelnym oraz konkordatowym. Ma on wymiar mocno religijny, choć niektórzy decydują się także na symboliczną, okrojoną wersję przed ślubem cywilnym.

Wracając jednak do błogosławieństwa, to jego cel można rozpatrywać dwojako. Z jednej strony jest formą podziękowania rodzicom na trud włożony w wychowanie, za troskę i miłość, zaś z drugiej jest wyrazem przychylności i życzeniami szczęścia rodziców dla rychłego małżeństwa.

Gdzie i kiedy dochodzi do błogosławieństwa?

Najważniejsze jest to, że błogosławieństwo pary młodej ma zawsze miejsce przed ceremonią zaślubin, a dokładniej jeszcze przed wyjazdem do kościoła. W przeważającej większości przypadków dochodzi do niego w domu panny młodej.

Niekiedy może zdarzyć się, że rodzice udzielą błogosławieństwa w domu pana młodego lub na łonie natury czy bezpośrednio w miejscu, gdzie odbywa się ceremonia i wesele, jeśli to właśnie tam ubierają się i szykują narzeczeni. Niektórzy decydują się na zorganizowanie spokojnego błogosławieństwa dzień przed ślubem. Dzieje się tak, szczególnie gdy ceremonia zaślubin zaplanowana jest na wczesną godzinę, a harmonogram tego dnia jest bardzo napięty.

Jak przygotować się do błogosławieństwa przed ślubem?

Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem jest dość krótkie, trwa zwykle nie więcej niż dziesięć minut. Wcześniej należy jednak przygotować oraz położyć na przykrytym białym obrusem stole:

 • wodę święconą,
 • kropidło,
 • pasyjkę,
 • czasami też Pismo Święte oraz świece.

Konieczne jest ponadto ustalenie, kto będzie błogosławił przyszłym małżonkom. Mają to być wybrane przez nich najbliższe osoby – sami rodzice bądź razem z chrzestnymi czy dziadkami albo rodzeństwem. Inni goście mogą się wszystkiemu przypatrywać lub pozwolić na trochę prywatności. Nie zawsze też młoda para życzy sobie, by obecny był przy tym fotograf lub kamerzysta. To dla nich intymna chwila.

Przebieg błogosławieństwa przed ślubem – czy jest jedna formuła tekstu?

Błogosławieństwo możemy podzielić na dwie części. Najpierw młodzi kierują prośbę o dobre słowo do rodziców, dziękując im za wychowanie, opiekę i wszystkie wspólne chwile oraz przepraszając za sprawione przykrości. Potem klękają i czekają aż głos zabiorą rodzice – najpierw panny młodej, później pana młodego.

Tutaj nie ma określonych formułek, zdań do wypowiedzenia. Każda rodzina jest inna, więc treść błogosławieństwa trzeba spersonalizować. Najlepiej, by było krótkie, ale treściwe i płynące prosto z serca.

Każda osoba udzielająca błogosławieństwa daje młodym do ucałowania pasyjkę, kreśli kciukiem znak krzyża na ich czole (lub wykonuje ten znak pasyjką w powietrzu) oraz skrapia głowy kropidłem z wodą święconą. Na koniec zostaje chwila na uściski.

Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem to bardzo wzruszający moment i choć możemy wcześniej przygotować piękne przemówienie, to często zdarza się, że z nadmiaru emocji nie jesteśmy w stanie ich wypowiedzieć. Nie trzeba się tym przejmować, bo zwykle obie strony doskonale wiedzą o wszystkim, co chcieliby sobie przekazać. To ważna chwila zarówno dla błogosławionych, jak i błogosławiących, mająca symboliczny i wyjątkowy charakter – przeczytaj również.


Lifestyle

Wrastający paznokieć – domowe sposoby i profesjonalne metody na pozbycie się problemu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 listopada 2021
Wrastający paznokieć
Fot. iStock

Wrastający paznokieć to częsty problem dotyczący paznokci u stóp. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest wrastanie płytki paznokcia w skórę, czemu często towarzyszy stan zapalny i infekcja bakteryjna. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ nieleczony wrastający paznokieć sprawia ból oraz problemy w normalnym funkcjonowaniu.

Wrastający paznokieć — przyczyny

Wrastający paznokieć tworzy się w wyniku nacisku na płytkę paznokcia, opuszkę i boczny brzeg paznokcia. Przestrzeń pomiędzy nimi zanika i dochodzi do stałego drażnienia. Przy rozwoju choroby w wyniku stałego ucisku bocznego brzegu paznokcia dochodzi do przerwania ciągłości naskórka wału paznokciowego i wtórnego nadkażenia.

Choroba dotyka głównie paluchów u stóp, choć może dotyczyć również palców u dłoni. Najczęściej skarżą się na tę dolegliwość mężczyźni między 15. a 4o. rokiem życia, nie oznacza to jednak, że panie nie borykają się z tym problemem. Wrastający paznokieć może mieć kilka przyczyn. Zazwyczaj wina leży po stronie niewłaściwej techniki cięcia paznokci. Zbyt krótkie ich obcinanie, cięcie ich krawędzi zbyt owalnie, a także pozostawianie źle uciętych, postrzępionych paznokci, może prowadzić do powstania problemu.

Do innych częstych przyczyn wrastania paznokci zaliczamy noszenie ciasnego, niewygodnego obuwia, oraz butów na wysokim obcasie, w których palce ściśnięte są w wąskim czubku. Często na tę dolegliwość skarżą się osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia, które narażone są na urazy lub po prostu ich stopy intensywnie pracują w butach.

Predysponowani do wystąpienia wrastających paznokci są osoby cierpiące na choroby układu krążenia, niewydolność żylną, lub cukrzycę.

Wrastający paznokieć

Fot. iStock 

Do innych przyczyn wrastającego paznokcia zaliczamy:

 • długie palce u stóp;
 • paznokcie rurkowate;
 • szeroka i zagięta ku dołowi płytka paznokciowa;
 • koślawy paluch;
 • palce młoteczkowate;
 • płaskostopie;
 • wady postawy;
 • nieprawidłowa motoryka chodu,
 • nadwagę — duża masa ciała powoduje wbijanie się i dociskanie wałów paznokciowych.

Wrastający paznokieć — objawy

Wrastający paznokieć jest schorzeniem charakterystycznym, które udaje się zazwyczaj rozpoznać na pierwszy rzut oka. Do jego cech zaliczamy pojawianie się bólu palucha u stopy, obrzęk, zaczerwienienie i bolesność bocznych wałów paznokciowych (czyli brzegu skóry przylegającej do paznokcia). Gdy problem nie jest jeszcze nasilony, wrastający paznokieć daje objawy bólowe podczas dotyku, ale wraz z rozwojem sytuacji, ból może stać się ciągły i wyjątkowo dokuczliwy. Gdy płytka paznokcia wbijaniu się w tkankę, którą ją otacza, dochodzi do ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wałów paznokciowych. Na skutek infekcji z zaognionego miejsca wydobywa się płyn surowiczy lub ropa.

Wrastający paznokieć

Fot. iStock/Wrastający paznokieć

Leczenie wrastającego paznokcia

Wrastający paznokieć można leczyć, ale wymaga to systematyczności i czasu. Leczenie ma na celu zmianę kierunku wzrostu płytki paznokcia i zwiększeniem przestrzeni w wale przypaznokciowym. Dokładny przebieg leczenia zmian zależy od indywidualnego przypadku, w tym miejsca wrastania paznokcia oraz stopnia nasilenia problemu.

Dostępne są metody leczenia takie jak:

 • aplikacja tamponady — metoda ta polega na umieszczeniu między wałem okołopaznokciowym a wrastającym paznokciem kawałka  materiału opatrunkowego, często nasączonego preparatem zmiękczającym skórę. Tamponada ma za zadanie wchłonięcie ropy lub płynu, które wydobywają się na skutek stanu zapalnego;
 • rurka Sulci-Protektor — to specjalna rurka, która oddziela brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsunięta na właściwe miejsce pozwala na prawidłowy tor wzrostu paznokcia, zapobiegając wrastaniu;
 • klamry (plastikowe, metalowe i drutowe) — to rozwiązanie zaleca się w przypadku, gdy nie rozwinął się jeszcze stan zapalny. Klamrę nakleja się na paznokieć w miejscu, gdzie jest zawinięty najbardziej, co ma spowodować spłaszczenie płytki i podciągnięcie brzegów paznokcia do góry.
 • interwencja chirurgiczna — to ostateczność, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów. Metodę tą stosuje się w celu usunięcia części lub całości paznokcia. Stosowana jest w przypadkach bardzo zaawansowanych. Zdarzają sytuacje, w których trzeba całkowicie usunąć paznokieć.
 • antybiotykoterapia — jeśli doszło do wystąpienia stanu zapalnego, konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz produktów odkażających, koniecznych do opanowania i usunięcia infekcji.
Wrastający paznokieć

Fot. iStock/Wrastający paznokieć – leczenie

Domowe sposoby na wrastający paznokieć 

Jeśli problem nie jest mocno zaawansowany i nie towarzyszy mu stan zapalny, można próbować domowe sposoby na wrastający paznokieć. Gdy tylko pojawi się problem pomocne są ciepłe kąpiele stóp z wykorzystaniem sody oczyszczonej, soli kuchennej lub olejków eterycznych. Takie moczenie w ciepłej wodzie z dodatkami pozwala zmiękczyć skórę, odkazić ją i łatwiej wykonać zabiegi higieniczne związane z paznokciami.

Po takiej kąpieli i osuszeniu stopy należy zdezynfekować miejsce wrastania paznokcia i pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsunąć kawałek sterylnej gazy. To nieco uniesie paznokieć i ochroni skórę przez wbijaniem się go. Ten „opatrunek” należy zmieniać do chwili, aż paznokieć wyrośnie poza palec, a wtedy nadmiar płytki należy obciąć, nie zaokrąglając jej brzegów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać po uprzednim instruktażu u specjalisty podologa.

Jeśli wokół wrośniętego paznokcia widać obrzęk i zaczerwienienie, lepiej nie próbować samodzielnie zaleczyć problemu, ale należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Przy tym należy również pamiętać o zakładaniu obuwia z szerokimi noskami, oraz niezbyt ciasnych skarpetek. Pewna swoboda ułatwi paznokciowi właściwy wzrost.


źródło: www.mp.pl , www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Plotka wiecznie żywa? Nie, jeśli wypowiesz to jedno zdanie

Jeszcze nie masz planów na wakacje? Wybierz urlop w kraju!

Marcin Kydryński

Marcin Kydryński: „Od nienadążania jestem wybitnej klasy specjalistą”