Lifestyle

Trend wiosny 2017 – holograficzne włosy. Odważyłabyś się?

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2017
Fot. Screen Instagram/nederlandpravana,eugostode
 

Wyobraźnia fryzjerów nie zna granic. W 2017 roku zasypują nas naprawdę ciekawymi i niebanalnymi propozycjami koloryzacji włosów. Tym razem nie może być inaczej. Holograficzne włosy to prawdziwy hit tej wiosny. I nic dziwnego. Wyglądają naprawdę bajecznie! 

Kobiety na całym świecie pokochały modę na holograficzne włosy. Masowo umieszczają zdjęcia na Instagramie, na których chwalą się nową fryzurą. Trzeba przyznać, że wygląda ona naprawdę interesująco. Wszystko opiera się na połączeniu ze sobą różnych odcieni farb – począwszy od blondu, poprzez wrzosowy, a nawet niebieski i żółty. Nierzadko wykorzystuje się odblaskowe farby.

Przy takim odcieniu ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Zwracasz na siebie wyjątkową uwagę, dlatego nie powinnaś dopuścić do wielkich odrostów i, co gorsza, do noszenia tłustych włosów.

Co sądzicie o takim kolorze włosów? Odważyłybyście się na taką zmianę?


Lifestyle

Depresja maskowana. Gdy ciało ukrywa chorobę duszy

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2017
Fot. iStock / mammuth
 

O depresji powiedziano i napisano już wiele, ponieważ z jej różnymi postaciami zmaga się wielu ludzi na świecie. Jednak ze względu na skalę problemu, pytania i wątpliwości dotyczące depresji cały czas powracają. Jest to tym bardziej złożone, ponieważ depresja nie daje wyłącznie objawów ze strony psychiki, ale również ciała.

Chorzy na depresję częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, wcześniej umierają. Związane jest to z faktem, że depresja jest związana z tzw. stresem oksydacyjnym i zaburza pozbywanie się toksycznych substancji z ciała. Ponieważ toksyny tkwią w ciele, nagromadzone w nadmiarze zaczynają truć organizm i upośledzać pracę różnych narządów. Dlatego przy leczeniu depresji, łączy się leczenie psychoterapeutyczne z farmakologicznym.

”Depresja bez depresji”

Wiemy już, że depresja to nie tylko pogorszenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia czy apatia. Jeśli pacjent pojawia się u terapeuty z powyższymi problemami, łatwiej jest postawić diagnozę. Natomiast gdy występują jedynie objawy ze strony ciała, rzadko kiedy łączone są one bezpośrednio z depresją.

Depresja maskowana, bo tym mianem określa się właśnie „depresję bez depresji”, jest trudna do zdiagnozowania. Objawia się ona przede wszystkim objawami somatycznymi, które najczęściej przypisuje się innym chorobom i nieskutecznie leczy się dłuższy czas pacjenta, gdy jednocześnie depresja się pogłębia. Do najczęstszych objawów depresji maskowanej należą:

  • bóle głowy,
  • napięcie mięśni,
  • świąd skóry,
  • skoki ciśnienia,
  • jadłowstręt,
  • utrata wagi.

Więc gdy pacjent trafia do lekarza pierwszego kontaktu z powyższymi problemami, najczęściej dostaje nieskuteczne w tym przypadku lekarstwa. Depresja maskowana występuje prawie trzy razy częściej niż klasyczna postać choroby i najczęściej pojawia się ona u kobiet pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

5 rodzajów masek w depresji

Według Janusza Heitzmana profesora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, istnieje szereg dolegliwości, których lekarze nie łączą z depresją, a raczej przysłaniają ją, czy nawet maskują. Profesor wyróżnił pięć podstawowych masek depresji:

1. Zaburzenia rytmów okołodobowych 

Cechuje je nieregularność rytmów biologicznych i charakterystyczne nasilanie się objawów nocą lub w godzinach porannych, a wyraźnie zmniejszających wieczorem. Towarzyszą temu trudności z zasypianiem, brak lub nadmiar snu.

2. Maski psychopatologiczne

Wiążą się z trudnym do pokonania uczuciem lęku, czasem lękiem przed przestrzenią, natręctwami lub pojawieniem się psychicznego wstrętu do jedzenia. Są one objawami typowymi dla chorób o podłożu psychicznym.

3. Maski bólowe

Łączone z bólami głowy, nerwu trójdzielnego i kulszowego, napięciem mięśni karku i ramion, a także bólami narządów płciowych. Mogą wystąpić również choroby psychosomatyczne narządu krążenia jak np. choroba wieńcowa, czy zawał mięśnia sercowego.

4. Maski wegetatywne i psychosomatyczne

Czyli drobne sygnały, które mogą ledwie zauważalne pochodzić od różnych organów czy części ciała. Zalicza się do nich np. zespół niespokojnych nóg, uporczywy świąd skóry, zmiany ciśnienia tętniczego, cyklu miesiączkowego, popędu płciowego, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Często występują problemy z przewodem pokarmowym czy zaburzenia wzroku.

5. Maski behawioralne

W ich przypadku zauważalne są zmiany w zachowaniu. Mogą pojawiać się różne odstępstwa od normy, spadki nastroju, przewlekła chandra, w których często nieświadomi cierpiący „leczą się” sięgając po chwilowe ukojenie w alkoholu. Mogą się pojawiać różne uzależniania od alkoholu, narkotyków czy zakupów oraz powtarzalne codziennie rytuały, mające przynieść oderwanie myśli i zapomnienie np. poprzez nadmierne zajadanie smutków.

Leczenie depresji maskowanej

Ze względu na złożony obraz kliniczny depresji maskowanej, można ją zdiagnozować po przeprowadzeniu badań wykluczających choroby ze strony ciała. To konieczne, ponieważ powtarzające się bóle głowy można przypisać problemowi z migreną, a bóle mięśni codziennemu wysiłkowi. Najczęściej pierwsze podejrzenia depresji maskowanej padają, gdy pacjent nieskutecznie leczy się dłuższy czas na chorobę ciała, trwając cały czas w chorobie. Od specjalisty należy decyzja, w jaki sposób leczyć ten rodzaj depresji, choć najczęściej jest to zarówno farmakologia , jak i psychoterapia. Warto dołączyć się również do grupy wsparcia, aby łatwiej zrzucić z siebie ciężar choroby, widząc postawę innych osób, dotkniętych tym samym problemem.


źródło: www.poradnikzdrowie.ploczymlekarze.plwww.psychiatria.pl

 


Lifestyle

Dlaczego naszym dzieciom potrzebny jest minimalizm. Prezenty nie zastąpią najważniejszych wartości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 kwietnia 2017
Fot. iStock/evgenyatamanenko

Zarzucamy naszym dzieciom, że żyją w chaosie, że nie potrafią się skoncentrować, że nie umieją się uczyć. Są niespokojne, w ciągłym ruchu, otaczają je setki bodźców, na które nie sposób nie zareagować. Mamy o to pretensję do dzieci, ale czy słusznie? Zastanówmy się, co my sami jesteśmy w stanie im zaoferować, by uspokoić, wyciszyć trochę to ich współczesne, szybkie dzieciństwo. Odpowiedzią jest… minimalizm.

Pozbądź się ze swojego, z waszego życia, tych wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które zaśmiecają, uniemożliwiają wam kontakt. Nie przyczepiaj I-pada do fotelika samochodowego, kiedy stoisz w korku, odwożąc dziecko do przedszkola, ale rozmawiaj . Na urodziny daj jeden, wartościowy prezent, a nie 10 takich, które za chwilę zostaną zapomniane. Bądź obecny. I kieruj się kilkoma, najważniejszymi zasadami:

Bądź wdzięczny, ucz wdzięczności za to, co masz

Walentynki to święto miłości. Wielkanoc to święto życia i nadziei. Boże Narodzenie to czas spędzony z rodziną. Życie, miłość, rodzina to najwspanialsze prezenty, jeśli umie się je docenić, jeśli nie zastępuje się ich przedmiotami.

Wybieraj rodzinę, ucz, że ona jest wartością

Badania wykazały, że dzieci, które jedzą obiad wspólnie z innymi członkami rodziny, mają lepsze wyniki w nauce i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. Jeśli w tygodniu to niemożliwe, w weekendy zawsze siadaj do stołu razem ze swoimi dziećmi. Ciesz się tym czasem, celebruj go. Spraw by stał się cudownym wspomnieniem z dzieciństwa.

Wybieraj zdrowie

Naukowcy potwierdzają, że nawyki żywieniowe zaszczepione w naszych dzieci od najwcześniejszych dni, przynoszą same korzyści w dorosłym życiu. Ucz, że do posiłku siada się przy stole, że ważnym elementem diety są owoce i warzywa. Nie oferuj dziecku ekranu telewizora, ale spacer na świeżym powietrzu. Zamiast kolejnego pudełka klocków, podaruj mu swój czas spędzony przy grze w „Chińczyka”.

Wybieraj świadomy konsumpcjonizm

Myśli, zanim kupisz. I myśl „ekologicznie”. Zamiast codziennie kupowanych, plastikowych zabawek z kolorowych gazetek wybierz dwie, trzy, trwałe, drewniane zabawki, które „rosną z dzieckiem”. Bądź dobrym przykładem, jak robić świadome zakupy.

Wybierz spokój

Jesteś pierwszym nauczycielem moich dzieci. Jesteś największym wzorem. Wszystko zaczyna się od ciebie. Podejmujesz wybory, które mają wpływ na twoje dzieci i ich dzieciństwo. Niech będą przemyślane.


Na podstawie: becomingminimalist.com

 


Zobacz także

toksyczna dla siebie

5 zachowań, które niszczą nam życie. Sprawdź, czy nie jesteś dla siebie toksyczna

40 rzeczy, których się nauczyłam przez 40 lat mojego życia

8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny