Lifestyle

Perfekcyjną dziewczynę i jej idealne życie śledzi na Instagramie 75 tyś. osób. Nikt nie zauważył jej tajemnicy… A ty ją widzisz?

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
13 października 2016
Screen Instagram/ louise.delage
 

Instagram – idealne miejsce w sieci, by pokazywać swoje idealne życie, a raczej jego złudzenie. Wszyscy dobrze wiemy, że wybieramy tylko te najpiękniejsze momenty, których inni mogą nam pozazdrościć.

Na Instagramie codziennie powstają tysiące kont. Wśród nich na pewno znajdzie się kilka, które zdobędą dziesiątki tysięcy fanów, a przy okazji zaczną na siebie zarabiać. Wydawać by się mogło, że jednym z takich kont będzie @louise.delage.

#latergram Bretagne

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Louise Delage (@louise.delage)

Na pierwszy rzut oka – piękna dziewczyna, pokazująca obrazki ze swojego idealnego życia. Przez ponad dwa miesiące, żaden z jej 75 tysięcy obserwatorów nie zauważył jednego faktu, jednej skrywanej i przemycanej na zdjęciach tajemnicy… Louise jest uzależniona od alkoholu. Na każdym jej zdjęciu pojawiał się kieliszek lub butelka, które mogły sugerować jej chorobę.

Chilling with friends Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Louise Delage (@louise.delage)

To jednak nie wszystko. Louise tak naprawdę nie istnieje. Jest tworem stworzonym przez agencję BETC na zlecenie Addict Aide, organizacji walczącej z uzależnieniem od alkoholu. Cała kampania miała polegać na zwróceniu uwagi młodych ludzi na problem alkoholizmu. Konto @louise.delage pozornie niczym nie różniło się od innych, a alkohol był sprytnie przemycony w taki sposób, że trudno było go czasem zauważyć. To wszystko można związać jednym zdaniem – łatwo nam przeoczyć czyjś problem, kiedy pozornie wszystko jest idealne.

  Campagne   Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Louise Delage (@louise.delage)

Szef agencji BETC tak skomentował kampanię: Mam nadzieję, że kampania otworzy ludziom oczy i wiele osób skontaktuje się z Addict Aide, żeby pomóc tym, którzy mają problem z nałogiem. Mam wrażenie, że w mediach społecznościowych próbujemy udowodnić, jak bardzo jesteśmy idealni, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej”*.

 

Thinking Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Louise Delage (@louise.delage)


Źródło: *kobieta.gazeta


Lifestyle

Ból głowy? Objawy, które powinny cię zaniepokoić

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 października 2016
Ból głowy? Objawy, które powinny cię zaniepokoić
Fot. iStock / apomares
 

Każdy z nas wielokrotnie cierpiał na ból głowy. Z powodu migreny, ze zmęczenia, od nadmiaru kłopotów, przeziębienia i wielu innych czynników, na które wpływu nie mamy. Zwykły ból głowy, poza tym, że psuje humor i plany, nie wpływa na nasze zdrowie, zwykle ustępuje sam lub pod wpływem zwykłych środków przeciwbólowych lub filiżanki kawy. Bywa jednak, że zwiastuje on problemy, o których nie mamy pojęcia. Warto wiedzieć, co podczas ataku bólu głowy powinno wzbudzić niepokój i potrzebę konsultacji lekarskiej. 

Objawy towarzyszące bólom głowy, które powinny niepokoić:

1. Ból głowy z problemami ze wzrokiem

Jeśli bólom głowy towarzyszą zaburzenia widzenia, może to być oznaką GCA, czyli zapalenia tętnicy skroniowej. Ten ból pojawia się najczęściej w nocy, jest pulsujący, uporczywy, występujący zwykle w górnym odcinku szyi, za oczami, albo z tyłu głowy. Stan zapalny może rozwijać się dłuższy czas bez prawidłowej diagnozy, dochodzi wtedy do pogrubienia ściany tętnicy i stwierdza się w niej mieszany naciek zapalny. Nieleczony może prowadzić udaru mózgu oraz utraty wzroku. Chorują na nie najczęściej  osoby  powyżej 50. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni, ale wyjątek od reguły może przytrafić się i młodszym pacjentom.

2. Ból głowy z niedowładem kończyn

Ból głowy, według badań opublikowanych w 2004 roku w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, jest najczęstszym objawem CVT, czyli tzw. zakrzepicy żylnej. Jedną z jej cech poza bólem głowy, jest osłabienie i drętwienie kończyn po jednej stronie ciała – łopatek i ramion. W ludzkim mózgu jest wiele naczyń żylnych i tętniczych, w których może dochodzić do tworzenia zmian zakrzepowych. Gdy nie funkcjonują one prawidłowo, tworzą się zakrzepy, prowadzące do gromadzenia się krwi, a w konsekwencji do powstania krwawień w okolicach mózgu. Zakrzepica naczyń żylnych mózgu występuje rzadko, jednak jest przyczyną udaru mózgu — częściej u kobiet, niż mężczyzn w różnym wieku.

3. Ból głowy z towarzyszącą sztywnością karku

Jeśli bólowi głowy towarzyszy sztywność karku, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty, można podejrzewać zapalenie opon mózgowych. Badania opublikowane w 2004 roku The New England Journal of Medicine określają, że te objawy wskazuje aż 95% osób dotkniętych chorobą. Nie należy zwlekać z konsultacją lekarską, ponieważ zapalenie opon mózgowych może być śmiertelne.

4. Ból głowy w trakcie lub po stosunku

Wbrew pozorom, ból głowy podczas seksu pojawia się dość często. Niekiedy występuje w dwóch fazach — przed orgazmem jest niezbyt silny, rozlany, a podczas orgazmu nabiera charakteru ostrego, tętniącego. W efekcie potrafi się utrzymywać kilka godzin, mieć charakter przygodny lub nawracający. Mimo że przyczyna może być błaha, zależna od wzrostu ciśnienia tętniczego, pojawiający się po raz pierwszy ostry ból głowy podczas seksu należy dokładnie zdiagnozować, by wykluczyć krwawienie podpajęczynówkowe, zagrażające życiu.

5. Piorunujący ból głowy

Samoistny piorunujący ból głowy (ang.thunderclap headache), jest gwałtowny i opisywany jako nagłe uderzenie bólu w ciągu 60 sekund. Zwykle utrzymuje się przez okres do jednej godziny (w ekstremalnych przypadkach do 10 dni!) i mogą mu towarzyszyć nudności, a nawet wymioty. Daje objawy podobne do pęknięcia tętniaka mózgu i konieczna jest w przypadku jego wystąpienia szybka diagnoza.

6. Pourazowy ból głowy

Następuje z przyczyny urazu, np. silnego uderzenia w głowę. Jeśli pojawia się w ciągu 10 dni po kontuzji, wraz z towarzyszącymi mu utratą przytomności, zaburzeniami pamięci i zaburzeniami widzenia, może świadczyć o wstrząsie mózgu.W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Warto wybrać się do neurologa 

Szczególnie, gdy możemy zaobserwować inne, niepokojące objawy:

 • ostrego bólu głowy występującego po raz pierwszy w życiu,
 • narastającego bólu głowy,
 • bólu głowy związanego w z wysiłkiem fizycznym, kaszlem, zmianą pozycji ciała,
 • bólu głowy, któremu towarzyszą zaburzenia świadomości, zaburzenia pamięci lub występowanie objawów neurologicznych (np. napady padaczkowe, niedowłady, zaburzenia czucia),
 • nawracających bólów głowy u dzieci.


Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może zostać potraktowany jako podstawa stawiania diagnozy. W przypadku wątpliwości i pytań, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

źródło: www.lifehack.org,  www.poradnia.plwww.mp.pl , www.neurology.org


Lifestyle

Każdy człowiek jest historią. Wypożycz go jak książkę, lecz przestań sądzić po okładce

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 października 2016
Fot. Screen/Facebook/Human Library Organization

Wyobraź sobie, że wchodzisz do biblioteki, w której na półkach, zamiast książek stoją ludzie. Dzięki swojej karcie bibliotecznej, możesz teraz wybrać sobie jednego z nich i wysłuchać jego historii. Twoja książka jest interaktywna, możesz również zadać jej pytania, na które odpowie.

Możesz więc „wypożyczyć”:

 1. Osobę z autyzmem
 2. Kogoś, kto zmienił płeć
 3. Uchodźcę
 4. Bezdomnego
 5. Osobę z mnóstwem tatuaży i kolczyków na całym ciele
 6. Osobę niewidomą
 7. Osobę otyłą

Którą „książkę” chciałbyś przeczytać? Czyja historia zainspiruje cię najmocniej, a może nawet wpłynie na twoje życie i poglądy? Masz na to około 30 minut, potem odłóż „książkę” na miejsce, by i inni mogli się z nią zapoznać.

To nie scenariusz filmu science fiction. Pomysł stworzenia „żywej biblioteki” narodził się w Danii. Młodzi wolontariusze organizacji „Stop przemocy” zorganizowali wypożyczalnię ludzi, których najczęściej postrzegamy stereotypowo. „Czytelnicy” byli zachęcani do zadawania „książkom” pytań, nawet tych najtrudniejszych, a w zamian otrzymywali szczere odpowiedzi. Efekt był niezwykły. Dlaczego? Bo tak osobiste spotkanie z drugim człowiekiem, bez względu na to kim jest, jaką wyznaje wiarę, bądź jaki ma kolor skóry, taka podróż w głąb jego duszy może zakończyć się tylko w jeden sposób. Prędzej czy później zdasz sobie sprawę z tego, że choć różnimy się, inaczej postrzegamy pewne sprawy i żyjemy także inaczej, ciągle więcej jest tych rzeczy, które nas łączą, a nie oddalają od siebie.

Obecnie  zasięg organizacji Human Library obejmuje już praktycznie cały świat. Nadszedł czas, aby stawić czoła naszym lękom i skonfrontować stereotypy, które w sobie nosimy z żywym człowiekiem po drugiej stronie stołu.

Przestańmy oceniać książki po okładce…

 


W Polsce, „Żywe biblioteki” organizowano już w między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu czy Rudzie Śląskiej. 


Stronę organizacji  – matki tej inicjatywy znajdziesz tu.

 


Zobacz także

Dekalog Polki na diecie. 10 przykazań skutecznego odchudzania. Akcja „Polka na diecie”, dzień #27

Co lepiej pobudzi twój mózg niż kawa? Kawa z dodatkiem czekolady

Święta były nagrodą za to, że się ciężko pracuje, czekało się na nie. Dziś czekanie na tę radość już nie istnieje