Lifestyle

Pij kakao, odłóż telefon i spójrz w oczy ukochanej osoby. Wprowadź hygge do swojego życia i bądź szczęśliwa jak Duńczycy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 listopada 2022
hygge
fot. Thought Catalog/Unsplash
 

Świat oszalał na punkcie hygge już jakiś czas temu. Co kryje ta tajemnicza nazwa? Termin pochodzi od norweskiego słowa oznaczającego „dobre samopoczucie”. Pierwszy raz pojawił się w duńskim piśmie w XIX wieku i od tego czasu rozwinął się w ideę kultowego stylu życia, znanego dziś nie tylko w Danii, ale w całej Skandynawii.

Choć trudno dobrze jednym słowem oddać wszystko to, co mieści w sobie hygge, jeśli mielibyśmy przywołać emocje, jakie wywołuje jego praktykowanie, to przeważą miłe, ciepłe, znajome uczucia. Takie, które ogarniają cię, kiedy spędzasz czas z przyjaciółmi i rodziną. Hygge to budowanie ciepłej atmosfery w domu, szczególnie w trakcie długich, zimowych i jesiennych miesięcy. To skupianie się na małych przyjemnościach w życiu, które mają prowadzić do odczucia głębszego zadowolenia, osiągnięcia poczucia komfortu. Hygge to witanie z radością nowych perspektyw. Hygge to koncentracja na na doświadczeniach, a nie na fakcie posiadania. Na pozytywnych, wzbogacających przeżyciach, a nie materialnym bogactwie.

Oto 10 prostych sposobów, by wprowadzić hygge do swojego życia:

1. Ogranicz używanie urządzeń elektronicznych

Na pewno w głębi serca sami dobrze wiecie, że to jeden z najlepszych sposobów, aby pielęgnować prawdziwe, głębokie relacje z bliskimi. Odłóż telefon i spójrz  w oczy ukochanej osoby, kiedy do niej mówisz. Zacznij od małych kroków – po 18-tej nie włączaj smartfona. W środy nie oglądaj telewizji. Po co to wszystko? Po to, by poczuć spokojną, prostą radość życia, bez tych wszystkich sztucznych urządzeń.

2. Czytaj

Bez względu na to, czy jest to książka, czasopisma, czy gazety – czytanie rozwija twój umysł, wzmacnia twoją ciekawość świata i dążenie do ciągłego zdobywania wiedzy. To aktywność idealna na chłodne wieczory. Wystarczy miękka kanapa lub fotel, i ciepły kocyk.

3. Usiądź przy kominku

Masz już książkę w ręku, nadszedł czas aby rozpalić ogień w kominku (punkt dla tych szczęściarzy, którzy mają kominek) i cieszyć się jego ciepłem. Ogień ma oczyszczającą moc i wprowadza odrobinę romantyzmu do domowej atmosfery.

4. Zapal świece

Delikatne oświetlenie sprzyja relaksującemu nastrojowi. Wyłącz światło i zapal kilka naturalnych, bezzapachowych świec (np. z wosku pszczelego). Przytulny blask pomaga osiągnąć poczucie spokoju i harmonii.

5. Napij się gorącej czekolady lub kakao

To pomoże ci wrócić na chwilę do okresu dzieciństwa, kiedy rodzice przygotowywali ci ten wymarzony wówczas, słodki i ciepły napój. Jego zapach, smak, aromat wprawią cię w marzycielski nastrój.

6. Upiecz coś pysznego

Najlepszy dodatek do gorącego kakao? Ciasteczka, ciastka i ciasta :). Spędź jedno niespieszne popołudnie w kuchni. Potraktuj to doświadczenie jako możliwość odczuwania radości z tworzenia, a nie „świętą tradycję” („bo w sobotę, to zawsze trzeba coś upiec”). Pyszny deser i jego zapach stworzą ciepłą, wspaniałą atmosferę w całym domu.

7. Jedz „proste” obiady

Czas pozbyć się fantazyjnych, wyszukanych przepisów i skupić się na podstawach. Kanapki, domowe zupy, dobrze przyprawiony kurczak pieczony i szarlotka, wykonane samodzielnie, to proste, klasyczne dania, które nie zabierają nam zbyt wiele czasu. Pamiętaj, zamiast kroić wszystko w idealną kostkę,  skorzystaj z tych cennych dodatkowych minut, aby być jeszcze bliżej z najbliższymi.

8. Ozdabiaj swój dom naturalnymi elementami

Duńskie domy pełne są naturalnych elementów, takich jak kamienne ściany czy podłogi z drewna. Można naśladować ten styl wprowadzając „małe fragmenty natury” do swojego wnętrza. Dekoracje z gałęzi sosnowych, albo „żywy” wieniec, kwiaty w wazonie, albo rośliny doniczkowe na parapecie – dbaj, by i u ciebie ich nie brakowało.

9. Spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Możesz być hygge w zimie, na łonie natury. Ubierz się ciepło i idź na energetyczny spacer po okolicy, tuż po kolacji. Kiedy wrócisz, koniecznie wypij gorący kubek kakao.

10. Spędzaj czas z bliskimi, których naprawdę lubisz

Przyjaciele, rodzina, sąsiedzi – nie ma znaczenia, jaki jest między wami stopień pokrewieństwa, tak długo, jak dobrze wam razem. Nie chodzi tu o to, by godzinami planować imprezy tematyczne lub przygotowywać „wypasioną” kolację (kilka dni przed). Hygge to najprostsze spotkania, przy kanapkach i cydrze. To one, przez swoją bezpretensjonalność i prostotę przynoszą nam najwięcej radości.


Źródło: rodals.comLifestyle

„Dlaczego zdradziłem żonę?” Psycholog wymienia 11 wymówek, jakie najpewniej usłyszymy

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2022
fot. iStock/ NubiaPEisenlohr

Wiecie, co jest najbardziej fascynujące w wymówkach i racjonalizacjach? Absolutnie każde usprawiedliwienie zdrady sugeruje, że właśnie zdrada była jedynym logicznym rozwiązaniem problemów w związku i wszystkich innych problemów życiowych.

Dlaczego mężczyźni zdradzają? I dlaczego czasami nie przestają po tym, jak zostali przyłapani w obliczu bardzo nieprzyjemnych konsekwencji? Czy nie łatwiej byłoby się najpierw rozstać z partnerką? Okazuje się, że… nie. I choć może to być dla nas zaskakujące, psychologowie wcale nie są tak zdziwieni.

Według terapeuty, dr. Robert Weissa, eksperta w leczeniu zaburzeń intymności i powiązanych z tym uzależnień, w szczególności uzależnień od seksu i/lub pornografii, większość mężczyzn w przypadku konfrontacji ze swoim występkiem minimalizuje, racjonalizuje i uzasadnia swoje zachowanie podobnymi stwierdzeniami. Gdybyśmy zapytali zdradzającego mężczyznę, dlaczego to zrobił (lub robi) prawdopodobnie odpowiedziałby:

  • Każdy facet chce uprawiać seks z innymi kobietami. A kiedy nadarza się okazja, on ją wykorzystuje. 
  • Seks z jak największą liczbą kobiet jest biologicznym obowiązkiem mężczyzny. Dlaczego miałbym być inny? 
  • Gdybym miał wystarczająco dużo seksu (lub lepszy seks) w domu, nie musiałbym zdradzać. 
  • Nie robię niczego, czego nie robi większość moich kumpli. Jeśli mi nie wierzysz, zapytaj ich. 
  • Gdyby moja żona nie przybrała na wadze – albo gdyby była dla mnie milsza lub bardziej uważna – nie pomyślałbym nawet o pójściu gdzie indziej. 
  • Gdyby moja praca nie była tak stresująca , nie potrzebowałbym tego.
  • Zdrada? Naprawdę? Taniec na kolanach w klubie ze striptizem to po prostu to, co faceci robią dla przyjemności. 
  • Mój tata przeglądał magazyny i chodził do klubów ze striptizem i  to nie było nic wielkiego. Cóż, czasy się zmieniają, ja mam czaty i interaktywny seks. Co za różnica? 
  • Gdyby policja ścigała prawdziwych złoczyńców, nie dałbym się złapać na korzystaniu prostytucji. Dlaczego nie szukają prawdziwych przestępców?
  • Tylko piszę i flirtuję . Gdzie w tym szkoda? Nie spotykam się osobiście z żadną z tych kobiet. To tylko gra/ zabawa. To nic nie znaczy.

Dr Robert Weiss:
W biznesie terapeutycznym mamy nazwę dla tego typu rozumowania: zaprzeczenie . Z perspektywy psychoterapii zaprzeczanie to seria wewnętrznych kłamstw i oszustw, które ludzie wmawiają sobie, aby ich wątpliwe moralnie zachowania wydawały się w porządku (przynajmniej w ich własnych umysłach).

Zazwyczaj każde oszukiwanie samego siebie jest wspierane przez jedną lub więcej racjonalizacji, z których każda jest poparta jeszcze większą liczbą kłamstw. W oczach bezstronnego obserwatora, takiego jak terapeuta, zaprzeczenie zwykle wygląda na tak solidne, jak domek z kart na silnym wietrze, ale ci mężczyźni będą upierać się, że ich uzasadnienie jest rozsądne.

Dlaczego zdradziłem moją żonę… jest co najmniej 11 powodów

Prawda jest taka, że decyzja mężczyzny o niewierności może mieć bardzo skomplikowaną dynamikę. Zdaniem psychologów jest podyktowana co najmniej jednym z następujących czynników:

Niedojrzałość

Jeśli mężczyzna nie ma dużego doświadczenia w poważnych związkach lub jeśli nie w pełni rozumie, że jego działania nieuchronnie będą miały konsekwencje, takie jak zranienie partnera. Monogamię traktuje jako dodatek do związku – bywa przydatna w zależności od okoliczności.

Współwystępujące problemy

Może mieć problem z alkoholem i / lub narkotykami, które wpływają na jego podejmowanie decyzji. To może być również uzależnienie od seksu, co oznacza, że ​​mężczyzna kompulsywnie angażuje się w seksualne fantazje i zachowania.

Brak pewności siebie

Zdradza, aby wzmocnić swoje niedowartościowane ego, w ten sposób mężczyzna szuka potwierdzenia swojej atrakcyjności u kobiet innych niż jego partnerka, aby poczuć się pożądanym.

Chęć zakończenia związku

Może mężczyzna chce zakończyć swój obecny związek. Jednak zamiast po prostu powiedzieć swojej partnerce, że jest nieszczęśliwy i chce się rozstać, zdradza ją, a następnie zmusza ją do odwalenia tzw. brudnej roboty.

Jest też drugi powód zdrady z rozstaniem w tle. Mężczyzna chce zakończyć aktualny związek, ale najpierw chce przygotować grunt pod następny.

Brak męskiego wsparcia

Mężczyźni często bagatelizują swoje emocje, lekceważą znaczenie więzi. Często nie doceniają lub nie widzą potrzeby wspierających przyjaźni z innymi mężczyznami, zakładając, że wszystkie potrzeby społeczne i emocjonalne zostaną całkowicie zaspokojone przez partnerkę. Kiedy to założenie zawodzi, szukają spełnienia i wysłuchania gdzie indziej.

Rozczarowanie stałym związkiem

Bywa, że mężczyźni nie chcą funkcjonować w stałym, długotrwałym związku. Mogą mylnie interpretować zauroczenie i neurochemiczny popęd czy namiętność jako miłość. Gdy związek pokonuje następne etapy, a gorąca namiętność zostaje zastąpiona mniej intensywnymi uczuciami, zaczynają szukać brakującej ekscytacji.

Przemoc w dzieciństwie

Zdrada może być sposobem na odreagowanie nierozwiązanej traumy z dzieciństwa.  To swego rodzaju „zagłuszacz” trudnych emocji. Mężczyzna może wykorzystywać podekscytowanie i odwrócenie uwagi związane ze zdradą, jako sposób na złagodzenie bólu.

Egoizm

Możliwe, że jego głównym celem jest… on sam. Może więc kłamać i dochować tajemnic bez wyrzutów sumienia i żalu, o ile dostanie to, czego chce.

Możliwe, że nigdy nie chciał być wierny jednej partnerce. Zamiast postrzegać wierność jako część związku – uważa ją za niemiły dodatek, którego najlepiej unikać.

Impuls

Być może mężczyzna nigdy nie pomyślał o zdradzie, dopóki nagle nie nadarzyła się ku temu okazja. Potem, nawet nie myśląc o tym, co niewierność może zrobić z jego relacją, poszedł na całość.

Nierealistyczne oczekiwania wobec partnerki

Oczekiwania kontra rzeczywistość… Zdarza się, że mężczyzna ma bardzo nierealne oczekiwania wobec swojej drugiej połówki. Oczekuje, że partnerka powinna spełniać każdą jego zachciankę, pragnienie seksualne i nie tylko, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od tego, jak się czuje w danym momencie.

Nie rozumie, że jego partnerka żyje własnym życiem, ma swoje myśli, uczucia i emocje. Ma swoje potrzeby, które nie zawsze go dotyczą. Kiedy jego oczekiwania nie są spełnione, szuka kogoś, kto rozwiążę problem.

Gniew i zemsta

Motyw stary jak świat, czyli zemsta.  Dlaczego zdradza? Ponieważ jest zły na swoją partnerkę i chce ją skrzywdzić. W takich przypadkach niewierność ma być widziana i odkryta. Mężczyzna nie zawraca sobie głowy kłamstwem, ani nie ukrywa swojego oszustwa

Drodzy panowie, zdrada nie jest jedyną opcją.

PS: Rozumiem, że kobiety też zdradzają. Pisałyśmy o tym wiele razy, np. tutaj. Jednak ten artykuł  dotyczy zdrady z perspektywy zachowania mężczyzn.


Zobacz także

Aplikacja MIGAM ułatwi niesłyszącym korzystanie z usług Samsunga

9 zasad, których musi przestrzegać kobieta, żeby inni dali jej żyć. Kiedy to się skończy, do diabła!

Dlaczego tak trudno w to uwierzyć?