Go to content

Ciężarna, sfotografowana podczas ucieczki ze zbombardowanego przez Rosjan szpitala, urodziła córeczkę

Zdjęcie Mariany Wyszegirskiej w zaawansowanej ciąży, z zakrwawioną twarzą schodzącej po schodach zasypanych gruzem, obiegło media na całym świecie. W ataku na szpital, w którym leżała zginęły wtedy trzy osoby. Marianna urodziła następnego dnia. Ambasador Ukrainy przy ONZ powiedział, że dziecku nadała imię Weronika. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że zamach był „ostatecznym dowodem” ludobójstwa. „Szpital dziecięcy, oddział położniczy. Jak zagrażał Federacji Rosyjskiej? Czym jest ten kraj, Federacja Rosyjska, który boi się szpitali, oddziałów położniczych i je niszczy?” 

Mariana Vishegirskaya, ubrana w tę samą piżamę w kropki, w której została sfotografowana, gdy zmagała się ze schodami zdewastowanego szpitala, została sfotografowana w piątek przez Associated Press, leżąca w szpitalnym łóżku, trzymająca swoją nowo narodzoną córkę Weronikę.

 

Sergiy Kyslytsya podczas przemówień w ONZ podniósł zdjęcie pani Wyszegirskiej i jej nowonarodzonej córki, zdementował rozpowszechniane na ten temat plotki i kłamstwa. Pani Wiszegirskaja stała się obiektem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej po bombardowaniu – powiedział. Rosyjska ambasada w Wielkiej Brytanii zamieściła bowiem na Twitterze teorię spiskową, że Vishegirskaya jest aktorką, a następstwa ataku zostały zainscenizowane.  Jednak zespół dezinformacyjny BBC znalazł dowody, które przeczą tym bezpodstawnym twierdzeniom, w tym, że w jakiś sposób udawała. W następstwie śledztwa BBC Twitter usunął tweety rosyjskiej ambasady, mówiąc, że naruszyły zasady „związane z zaprzeczaniem brutalnym wydarzeniom”.

Dalsze twierdzenia krążące w Internecie sugerowały, że Marianna nie była nawet w ciąży. Jednak blogerka, znana jako gixie_beauty, w swoich mediach społecznościowych publikowała już wcześniej zdjęcia, na których widać, że jest w ciąży.

Ambasador pokazał zdjęcie Marianny w piątek po południu, mówiąc zgromadzonym, że chce podzielić się „bardzo dobrą wiadomością”.

„Marianna, ciężarna kobieta urodziła wczoraj zdrową córkę. Nazywa się Weronika. Jest przy nich ojciec dziewczynki. Tyle warte są kłamstwa Rosji” – powiedział.

Powiedział również, że ponad 1500 cywilów zostało zabitych przez Rosję w Mariupolu, który przez wiele dni był pozbawiony wody i elektryczności po tym, jak został otoczony przez siły rosyjskie i gdzie kilka prób utworzenia korytarzy ewakuacyjnych nie powiodło się. Ukraina poinformowała, że ​​w samym strajku w szpitalu zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

„Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej w ukraińskich miastach chowane są masowe groby” – powiedział.

Wiele firm technologicznych zaczęło blokować rosyjskie państwowe kanały medialne, próbując walczyć z dezinformacją. W piątek YouTube stał się najnowszym gigantem technologicznym, który blokował kanały związane z rosyjskimi mediami państwowymi. Usługa przesyłania strumieniowego wideo poinformowała, że ​​ma politykę „zabraniającą treści odrzucania, minimalizowania lub trywializowania dobrze udokumentowanych brutalnych wydarzeń”.