Obdarzamy nasze zwierzęta bezgraniczną miłością. Szczególnie psy, towarzyszące ludziom od tysięcy lat otoczone są wyjątkowymi względami. Troszczymy się o ich zdrowie, rozważamy zakup najlepszej karmy, otaczamy je uwagą, a w zamian szczęśliwy pies obdarza bezwarunkową miłością tego, kto otworzy dla niego serce.
Przyjaźń człowieka i psa kształtuje się na wielu płaszczyznach
Aby móc pochwalić się sukcesem zarówno hodowlanym, jak i wychowawczym, nie wystarczy zadbać jedynie o podstawowe, fizjologiczne potrzeby psiaka. Owszem, konieczność regularnych spacerów, czysta woda w misce i zbilansowana karma to obok spokojnego kąta do spania, tylko jedne z wytycznych dobrego samopoczucia pupila. Poza tym należy zapewnić mu szkolenie i naukę podstawowych komend, wskazać miejsce w hierarchii, nauczyć przestrzegania zasad. Wizyty u weterynarza, obowiązek szczepień oraz umilanie czasu wspólną zabawą składają się na ogół obowiązków gwarantujących psie szczęście i w efekcie oddanie właścicielowi.
Psy są zwierzętami o wielkim potencjale i nieskończonej energii, bardzo łatwo przyswajają nowe obowiązki i rewelacyjnie sprawdzają się podczas uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych. Rozgrywane są w wielu miastach w Polsce profesjonalne zawody sportowe, podczas których właściciele mogą powalczyć o zwycięstwo swojego pupila w danej konkurencji. Zanim jednak będzie można czworonożnego przyjaciela wystawić na psich zawodach, należy wybrać aktywność, która będzie odpowiadała psiemu charakterowi i możliwościom. Trudno oczekiwać od masywnego bernardyna, by jak lekki i zwinny Jack Russel Terrier wyskakiwał w biegu za frisbee.
Jeśli dobrze znasz swojego pupila, wypróbuj z nim różne aktywności fizyczne
Spacer na każdą pogodę
To idealna aktywność dla każdego psa. Najlepiej wybrać urozmaiconą trasę, aby psiak mógł węszyć, kopać i odbiegać na bezpieczną odległość. Intensywny spacer — o ile pies nie cierpi na problemy zdrowotne — spodoba się każdemu pupilowi. Ruch jest niezbędny do utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej, a także z powodzeniem można zabrać ze sobą przysmaki i przećwiczyć znane komendy lub nauczyć go nowych. Na ciekawym spacerze ani opiekun, ani pies nie będzie się nudził, warto również zabrać piłkę do zabawy w aportowanie.
Frisbee zachęci psa do ruchu
Frisbee, czyli latający dysk, przypadnie do gustu psom zwinnym, szybkim i o lekkiej budowie ciała. Cała zabawa polega na wyrzucaniu na dalszą odległość silikonowego lub plastikowego dysku, który łagodnie, ale szybko przesuwa się w powietrzu. Pies powinien złapać dysk, zanim spadnie on na ziemię. To poza rozwijaniem szybkości i sprawności u psa, doskonale wpływa na naukę i wzmocnienie komendy przywołania, ponieważ pies musi wrócić i oddać właścicielowi frisbee. Podczas tej zabawy należy mieć ze sobą wodę, którą można nalać do wewnętrznej strony dysku, by pies się napił. Trzeba również uważać na intensywną zabawę podczas wysokich temperatur, by nie narazić psa na kontuzję czy udar.
Agility dla lubiących wyzwania
Agility to niezwykle popularny od wielu lat sport, polegający na pokonywaniu przez psa odpowiednio przygotowanego toru przeszkód. Najlepiej sprawdzą się podczas tej dyscypliny psiaki aktywne i zwinne oraz chętne do współpracy i nauki. Na torze znajdują się przeszkody do przeskoczenia i do pokonania (np. huśtawka). Pies prowadzony jest jedynie przez głos i gesty właściciela. Ideałem jest, by zwierzę pokonało tor w jak najkrótszym czasie oraz bez popełniania błędów. W zakresie agility podobnie jak dog frisbee organizowane są zawody na różnym szczeblu i zasięgu, także międzynarodowym.
Flyball dla każdego psa
To sport, który od niedawna zyskuje coraz większą popularność. Jest bardziej zróżnicowany niż frisbee, ale wymaga mniej sprawności od agility. Z tego powodu to dobry wybór dla tych mniej zwinnych, a nawet starszych psów. Pies pokonuje na torze szereg niedużych przeszkód ustawionych w linii prostej, aby dobiec do maszyny uwalniającej piłki. Maszyna na skutek dotyku psa wyrzuca piłkę, którą łapie zwierzę i wraca po torze do właściciela, czekającego na starcie. Najlepiej, gdy pies dokona tego bez pomyłek i w najkrótszym czasie.
Każda aktywność jest ważna dla zwierzaka
Jeśli pies nie spełnia wymogów pozwalających wziąć mu udział w powyższych dyscyplinach, można śmiało zaproponować mu mniej angażujące zajęcia. Bieg przy rowerze spokojnym tempem, pływanie w czystym zbiorniku wodnym, tropienie ukrytych przedmiotów, ciągnięcie specjalnego wózka, to kolejne propozycje do rozważenia włączenia psa do aktywności. Nawet swobodne wybiegane z innymi, zaprzyjaźnionymi psami na znanym terenie, pozwoli psu zdrowo się zmęczyć i rozwijać kontakty z psią społecznością.
Pies czerpie energię z wartościowej karmy
Karmiąc psa, który ogrom energii zużywa podczas aktywnosci fizycznej, należy zwrócić uwagę na jej skład. Jedynie pełnowartościowy produkt, dostarczy psu niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Karma Dolina Noteci PREMIUM Energy
To karma dedykowana aktywnym i pracującym psom wszystkich ras. Wyselekcjonowane wysokiej jakości mięsa są źródłem pełnowartościowego białka. Jaja kurze dostarczają cennych kwasów tłuszczowych, które idealnie pokrywają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze u psów aktywnych. Źródłem tłuszczu i nienasyconych kwasów tłuszczowych są produkty pochodzenia mięsnego, wysokiej jakości olej lniany i dodatek tłuszczu z łososia o właściwościach przeciwzapalnych. W przypadku psów aktywnych równowaga między kwasami jest szczególnie istotna ze względu na intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego pies narażony jest na procesy zapalne – kwasy łagodzą ich następstwa.
Karma dostępna jest w puszkach 400g i 800g.
Pamiętaj jednak, że każdy pies, niezależnie od rodzaju aktywności, musi mieć czas na odreagowanie i zrelaksowanie się. W innym wypadku nadmierne męczenie pies narażony będzie na długotrwały stres. Pilnuj, by nie przeforsować zwierzęcia oraz umożliwić mu dostęp do świeżej wody, oraz pełnowartościowej karmy.
Więcej informacji o karmach PREMIUM Energy uzyskasz na stronie www.dolina-noteci.pl
Wpis powstał we współpracy z firmą Dolina Noteci