Go to content

Osobowość masochistyczna. Kiedy grasz męczennika, by zasłużyć na szczęście, ale ono nie nadchodzi

Fot. iStock / © Larisa Lofitskaya

Osoba o skłonnościach masochistycznych uważa, że ​​jest odpowiedzialna za wszystkie problemy, nie tylko te, które pojawiają się w jej życiu, ale również te dotyczące innych. Prawdopodobnie nieraz znalazłeś się w sytuacji, w której sugerowano ci, że wina leży po twojej stronie. Masochista przyjmie ją na siebie od razu, nawet jeśli nie jest bezpośrednim winowajcą, nieustannie dążąc do odtworzenia sytuacji, z których zawsze będzie wychodził przegrany lub zraniony.

Cechy osobowości masochistycznej

Masochiści czują się odpowiedzialni za wszystko, ciągle myślą, że „to” ich wina i że zasługują na karę. Kiedy są już blisko osiągnięcia czegoś, wykonują ruch, który przekreśla ich cały wcześniejszy wysiłek. Zamiast cieszyć się przyjemnymi, dobrymi sytuacjami i radością, którą dane jest im przeżywać, okazują pogardę.

Sami budują swoje nieszczęście, starając się przyjąć rolę ofiary. Poświęcają się dla innych, aby czuć się użytecznym. Są fałszywie pokorni, ale tak naprawdę posiadają cechy narcystyczne. Żyją w strachu, że wszystko skończy się tragicznie. Towarzyszy im niepewność, są uzależnieni od innych, w tym sensie, że potrzebują kogoś, kto jest świadkiem ich poświęcenia.

Uwolnij się od cierpienia

Jeśli wiesz, że masz masochistyczną osobowość, teraz jest czas, aby zadać sobie pytanie, czy jesteś naprawdę szczęśliwy żyjąc w ten sposób. To prawda, że ​​pomaganie innym pozwala nam czuć się dobrze i daje nam poczucie satysfakcji. Ale ono nie powinno polegać na tym, że obwiniasz się za wszystko i cierpisz, by inni byli szczęśliwi. Jeśli nie będziesz się starał być szczęśliwy i czuć się dobrze, nikt nie zrobi tego za ciebie. Musisz zadbać o siebie. Nigdy nie będziesz szczęśliwy grając męczennika.

Pomyśl o sobie przez chwilę. Nie ma w tym nic złego! Staraj się być trochę samolubny, a przekonasz się, że od razu poczujesz się lepiej. Uwolnij się od poczucia winy, które cię pożera. Zasługujesz na coś lepszego. Musisz myśleć o sobie.


Na podstawie: nospensees.fr