Go to content

Od strachu, rozpaczy i zagubienia do świętej miłości – czyli dlaczego warto przeczytać książkę „Joga a ciemna noc duszy”

Fot. Materiały prasowe

Joga to jeden z najstarszych systemów filozofii indyjskiej. Oznacza jedność ciała, umysłu i duszy, a jej głównym celem jest przywrócenie równowagi wewnętrznej. Ćwiczenia zwiększają fizyczną elastyczność i koordynację, podczas gdy praktyki oddechowe wyciszają i skupiają umysł na rozwinięciu większej świadomości, uważności i zmniejszeniu lęku. Poprawia jakość życia, reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia odporność. Wszystko to sprawia, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Simon Haas to osoba, która na jodze zna się jak mało kto. Autor bestsellera „Księga Dharmy – podejmowanie świadomych decyzji”, urodził się w 1975 roku. W młodości 10 lat spędził w Indiach, ukończył Uniwersytet Cambridge, prowadzi wykłady dotyczące jogi i innych mądrości starożytnych Indii. Znany na całym świecie nauczyciel filozofii jogi powraca z obowiązkową pozycją nie tylko dla miłośników jogi – „Joga a ciemna noc duszy”.

Czym jest ciemna noc duszy? Jaką tajemnicę w sobie skrywa?  Ciemna noc duszy nie jest chwilowym obniżeniem nastroju ani złym dniem w pracy. To okres intensywnego, wewnętrznego chaosu, czasu zupełnej dezorientacji. Takie doświadczenie uderza w nas i przenika do szpiku kości. Niemal każdy z nas przejdzie przez taki stan przynajmniej raz w życiu. Proces wychowania ani edukacji w ogóle nas na to nie przygotowuje.

Ciemna noc duszy może zostać wywołana przez rozmaite bodźce: śmierć ukochanej osoby, rozpad związku, utratę pracy, bankructwo, chorobę, przemoc domową, a nawet wojnę czy przesiedlenie. Bywa też, że kryzys wewnętrzny pojawia się zupełnie znienacka, bez żadnego konkretnego zewnętrznego powodu. Czasem nazywamy to zjawisko kryzysem wieku średniego. Niezależnie od tego, skąd i jak pojawi się ciemna noc duszy, jest ona kryzysem wewnętrznym. Mogą go uruchomić czynniki zewnętrzne, ale samo zjawisko zachodzi wewnątrz nas.

„Simon Haas znowu to zrobił. Z wyraźnym spostrzeżeniem mędrca, opowiedział o tym starożytnym klasyku, Bhagavadgicie , w sposób zrozumiały dla każdego.”Dr Richard A. Masla, założyciel YogaVeda School of Yoga & Ayurveda

Książka opowiada o drodze duszy od strachu, rozpaczy i zagubienia do świętej miłości. Oparty na ponadczasowych naukach Bhagavadgity, współczesny przewodnik po starożytnej mądrości jogi pokazuje, jak przezwyciężyć największe wyzwania życiowe, jak podążać za celem życiowym, jak zaangażować serce w praktykę jogi.

W środku pola bitwy, wojownik Ardźuna przeżywa niespodziewany kryzys życiowy. Wyimaginowana tożsamość, której trzymał się w swojej historii, zostaje zniszczona i zostaje wrzucony w „ciemną noc duszy”. Ardźuna zwraca się do Kryszny, swojego drogiego przyjaciela i woźnicy, który uczy go Bhagavadgity, klasycznej jogi. Zamiast być „wojownikiem” lub „bohaterem” w swojej małej, wyimaginowanej opowieści, staje się poszukiwaczem.

To książka o trudnościach i ciemności. Prawie każdy z nas przechodzi w życiu przynajmniej jeden ciężki okres. Jednak żyjemy w społeczeństwie, które skrywa kryzys czy rozpacz, patrzy na nie ze strachem i odrazą. W starożytnych Indiach kryzys w poszukiwaniu duszy był postrzegany jako ważny i głęboki rytuał przejścia. Książka składa się z pięciu części, a jej główną misją jest doprowadzenie czytelników do świętej miłości, ostatecznego celu jogi.

Jonathan Glass, lekarz ajurwedyjski, tak napisał o książce:

„Simon Haas zręcznie rzuca światło na starożytny tekst Bhagawadgity, odkrywając przed nami jej głęboki związek z naszym codziennym życiem. Haas umiejętnie wplata weń piękne, z życia wzięte opowieści, sprawiając tym samym, że jej mądrość jest dla nas przystępna w czasach, gdy tak bardzo jej potrzebujemy. Prawdopodobnie nikt wcześniej nie zrobił tego w taki sposób”.

Simon Hass daje wskazówki jak rozpocząć duchową podróż, opisuje wędrówkę od strachu, zamętu i zwątpienia, ku świętej miłości i współczuciu dla wszystkich istot.

Czytanie książki sprawia autentyczną przyjemność, przenosi w inny, tajemniczy świat. Kto chciałby zrozumieć, czym jest joga, z całą pewnością powinien po nią sięgnąć. Pozycja okraszona jest barwnymi opowieściami z podróży i rozwoju duchowego. To bez wątpienia jedna z ciekawszych książek, tak potrzebna dzisiaj. Bardziej niż kiedykolwiek.


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Manendra