Go to content

O siedmiu takich, co ukradli twoje szczęście

Fot. iStock/RossHelen

Jeśli budzisz się z poczuciem, że nie możesz być w pełni szczęśliwy, warto poszukać źródła tego uczucia. Nie pamiętasz już jak to jest cieszyć się chwilą, bliskością ukochanych i wzruszyć się do łez? Nie tak trudno znaleźć winowajcę, a raczej winowajców tej sytuacji. To twoje złe nawyki kradną ci po cichu szczęście. Jeśli nie umiesz się ich pozbyć, powoli stają się częścią ciebie. Do tego stopnia, że zanim się obejrzysz zabiorą ci całą radość życia.

♦ Złodziej pierwszy: Koncentracja na sukcesach i porażkach innych osób (byle nie na twoich własnych)

Bywasz tak przejęty i usatysfakcjonowany sukcesami bliskich, że zapominasz pisać swoją własną historię. Twoje cele schodzą na dalszy plan, zaczynasz żyć nieswoim życiem. A przecież masz wszystko, czego potrzeba, aby i tobie się udało: ręce, nogi, głowę na karku i marzenia. Niczym nie różnisz się od twojego zdolnego brata, bardzo mądrej żony. To niesamowite jak zmieniają się ludzie, którzy postanawiają w końcu przejąć kontrolę nad swoim życiem. Nagle okazuje się, że inni nie mają prawa myśleć, mówić i podejmować decyzji za ciebie. To bardzo zdrowe i pozytywne uczucie.

Zachowaj swoje największe cele blisko serca i poświęcić im choć chwilkę każdego dnia. Jeśli naprawdę chcesz i sumiennie pracujesz na realizację swoich marzeń, nie ma prawie nic czego nie można by osiągnąć.

♦ Złodziej drugi: Czekanie w nieskończoność na „ten moment”

Nie wierz w mit o idealnym momencie. Wielu z nas kocha odkładać wszystko, co ważne na później, wmawiając sobie, że „to jeszcze nie ta chwila”. Niektórzy z nas przeżywają tak cale życie. Obudź się! Idealny moment nigdy nie nadejdzie. To, czy wykorzystasz w 100% swoją szansę zależy tylko i wyłącznie od tego w jakim stopniu jesteś gotowy do działania właśnie teraz, od tego czy potrafisz szybko się uczyć na błędach.

♦ Złodziej trzeci: Podejmowanie pracy, która nie jest pasją

Zgoda, czasem po prostu nie ma wyjścia. Ale nawet jeśli nie jesteś pasjonatem swojej pracy, powinieneś być przynajmniej nią zainteresowany. Koncentrując się jedynie na tym, jak bardzo jej nie cierpisz i jak cię męczy, będziesz jedynie stale żałował życiowych decyzji, które cię do tego miejsca zaprowadziły.

Pomyśl w ten sposób: oto twoje życie; praca stanowi jego całkiem sporą część. Nie chodzi o pieniądze; chodzi o ciebie. Zignoruj tych, którzy mówią, że praca nie definiuje tego kim jesteś. Spróbuj znaleźć pracę, która będzie cię definiowała, która sprawi, że poczujesz spełnienie.

♦ Złodziej czwarty: Pielęgnowanie nienawiści

Jeśli chcesz kogoś wyrzucić ze swojego życia i głowy – przestać nienawidzić.  Wszystko co nienawidzisz zajmuje tylko niepotrzebnie miejsce w twoim sercu, a negatywne emocje powoli przejmują kontrolę nad tobą. Nienawiść skutecznie oddala cię od uczucia szczęścia.

♦ Złodziej piąty: Zmartwienia i obawy

To wyjątkowo cyniczny i podstępny złodziej. Kradnąc twoje szczęście zasłania się troską o ciebie. Uświadom sobie, że pewnego dnia, kiedy spojrzysz wstecz na swoje życie, zrozumiesz że prawie wszystkie twoje troski i niepokoje były całkowicie bezpodstawne. Dlaczego nie potrafimy tego pojąć już teraz? Tyle niewykorzystanych możliwości przechodzi nam koło nosa. Tak często nie odczujemy radości, bo przesłonią nam ją negatywne uczucia – strach i zmartwienie.

♦ Złodziej szósty: Koncentracja na problemach i trudnościach

Zły dzień jest po prostu złym dniem. Szanuj swoje błędy i niepowodzenia, ale nie pozwól im urosnąć do rangi życiowych katastrof. Każdy dzień przynosi nowe możliwości i nowe lekcje. Jedną z takich lekcji jest świadomość, że nie zawsze możesz zrobić kolejny krok naprzód na ścieżce, którą wybrałeś. Cokolwiek się wydarzy – zawsze masz jakiś wybór.

♦ Złodziej siódmy: Koncentracja na opinii innych

Tyle już zostało na ten temat powiedziane, a my ciągle nie potrafimy zdjąć z siebie tego ograniczenia: lęku przed ludzką oceną i ludzkim gadaniem. W życiu niejednego z nas zapanowałoby szczęście i harmonia, gdyby tylko umielibyśmy powiedzieć sobie i innym: moje życie przeżywam zgodnie tym, co czuję. Nie miej skrupułów walcząc o siebie.

Jeśli nie potrafisz być szczęśliwy dziś, jak będziesz umiał być nim jutro?  Nie daj się więcej okradać ze swojego szczęścia.