Lifestyle

To, co się dzieje w tej grupie, chwyta za serce

Redakcja
Redakcja
26 lutego 2022
 

W kilkanaście godzin po napaści wojsk Putina na Ukrainę na Facebooku powstała grupa Pomoc dla Ukrainy. W sercach mamy żal nad dramatem Ukraińców i wzruszenie ogromną falą pomocy, jaka wezbrała w Polsce. W tym strasznym czasie okazuje się, że potrafimy być wspaniałymi, dobrymi ludźmi.

Czy ktoś z nas wyobrażał sobie wojnę w Europie w XXI w.? Tymczasem stało się. Od 2014 r., bo pamiętajmy – to wtedy się zaczęło, na terenie Ukrainy trwa wojna, która 24 lutego objęła już cały kraj. Ukraińcy od kilkudziesięciu godzin próbują opuścić kraj. W praktyce od 25 lutego to kobiety i dzieci, mężczyźni w wieku uprawniającym ich do poboru do wojska, mają zakaz opuszczania terenu Ukrainy.

Dokąd uciekają? Co czują, zostawiając kraj, dom, w końcu bliskich? Możemy, a pewnie nawet nie, sobie wyobrazić. Możemy tylko pomóc odnaleźć się w tej okropnej sytuacji.

Jest całe mnóstwo zbiórek, prowadzonych przez najróżniejsze fundacje: PAH, Fundację Ocalenie, Caritas Polska, Zrzutkę i inne.

A w facbookowej grupie Pomoc dla Ukrainy można dać znać, że ma się do użyczenia mieszkanie, można zaoferować transport z granicy do docelowego miasta, można wrzucić informację o pomocy, jaką oferuje nasza gmina itp.

I wiecie co? Odzew jest niesamowity.

Polacy ruszyli do pomocy: wynajmują busy, jadą na przejścia graniczne, skąd chcą rozwozić przybywających do Polski uchodźców do miejsc, gdzie będą bezpieczni. Takich postów jest mnóstwo.


Schronienie i lokum oferują prywatne osoby, ale też hotele, firmy, które dysponują noclegami dla pracowników.

W grupie można znaleźć tłumacza, psychologa, a nawet pracę i pomoc w załatwieniu wszelkich dokumentów, potrzebnych do jej rozpoczęcia w Polsce.

 

 


Lifestyle

To nie on, to jego sobowtór! Czym jest zespół Capgrasa, który zmusza do życia w cieniu urojeń?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 lutego 2022
Fot. iStock
 

Zespół Capgrasa (zespół Sozji) to rzadko występujące zaburzenie psychiczne, w którym dochodzi do specyficznych urojeń. W tym przypadku osoba cierpiąca z jego powodu uważa, że jego bliscy nie są prawdziwi, lecz to sobowtóry, osoby podmienione. W przypadku tego zespołu dochodzi do niepokojących zachowań ze strony osoby chorej, które mogą nawet zagrażać bezpieczeństwu jego bliskich oraz jemu samemu. Czym jest zespół Capgrasa, jak się objawia i w jaki sposób można go leczyć?

Czym jest Zespół Capgrasa?

Zespół Capgrasa zaliczamy do tzw. urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (DMS), w którym u chorego dochodzi do zaburzeń urojeniowych. Urojenia to nieprawdziwe, niezgodne z rzeczywistością przekonania, w które chory wierzy tak bardzo, że nie chce słuchać żadnych racjonalnych argumentów, które mogłyby świadczyć o jego błędzie. Zazwyczaj urojenia postrzegane są przez chorego jako bezpośrednio powiązane z nim, skierowane przeciwko jemu i jego bezpieczeństwu.

W zespole Capgrasa osoba chora uważa, że jego najbliżsi, a czasem także dalsze otoczenie, to osoby (jedna lub więcej), które zostały podmienione na kogoś innego, ale wyglądającego i zachowującego się  tak jak „oryginał”. Co więcej, w tym zespole do urojeń dochodzi także odnośnie do miejsc, przedmiotów, a także zwierząt.

Fot. iStock/selimaksan

Przyczyny zespołu Capgrasa

Specjaliści wskazują, że do pojawienia się zespołu Capgrasa mogą przyczynić się uszkodzenia struktur neuronalnych w obszarach mózgu, które odpowiadają za łączenie ośrodka rozpoznawania twarzy i przedmiotów z układem limbicznym. Układ limbiczny odpowiada m.in. za  regulację zachowań emocjonalnych. Urojenia o tego typu charakterze występują często u schizofreników, ale nie jest to reguła.

Zazwyczaj do takiego uszkodzenia może dojść na skutek:

 • udaru;
 • pęknięcia tętniaka;
 • krwotoku w mózgu;
 • w wyniku urazu mechanicznego.

Zespół Capgrasa — objawy 

Objawy, jakie powoduje zespół Capgrasa są bardzo charakterystyczne. Na skutek urojeń chory jest przekonany, że bliska mu osoba (jedna lub kilka) została podmieniona przez sobowtóra. Chory nie umie przy tym wyjaśnić w sposób logiczny, dlaczego tak miałoby się stać. Przez cały czas uważa, że ma rację i nikt nie jest w stanie mu wyperswadować, że nic takiego nie mogło się wydarzyć. Ponadto osoba dotknięta tym zaburzeniem nie szuka „prawdziwej” osoby, nie zastanawia się, co ma się z nią dziać w tym momencie. Zamiast tego skupia się na tym, by zdemaskować sobowtóra i udowodnić innym, że to jedno wielkie oszustwo. Chorzy mogą traktować „sobowtóra” na dwa sposoby — albo odczuwają przed nim lęk, albo są wobec niego agresywni, planują zrobić mu krzywdę, traktując jako wroga.

Zespół Capgrasa może z czasem nasilać się, a objawy stawać się coraz bardziej dokuczliwe. Może do objawów dojść przeświadczenie, że ktoś mu jeszcze jest obecny w domu, zabiera lub podmienia choremu przedmioty, grzebie w jego rzeczach. Gdy zaburzenie się pogłębia, może dojść do sytuacji, w której pacjent zaczyna wątpić w swoją prawdziwość, ma problemy z rozpoznaniem się w lustrze.

Fot. iStock

Leczenie zespołu Capsgrasa

Zespół Capgrasa wymaga szczegółowej diagnostyki oraz włączenia odpowiedniego leczenia. Tego typu urojenia mogą towarzyszyć chorobom psychicznym, przede wszystkim schizofrenii, ale też chorobę mogą powodować zmiany neurologiczne w mózgu. Na pewno każdy chory powinien zostać indywidualnie potraktowany, a leczenie, by było skuteczne, powinno zostać dobrane do jego potrzeb.

Choremu mogą być potrzebne leki przeciwpsychotyczne oraz psychoterapia. Wszystko to dobierane jest do stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.


źródło:  www.psychiatria.pl 

Lifestyle

Ból brzucha po przejedzeniu – jak sobie pomóc?

Redakcja
Redakcja
26 lutego 2022
Asian woman suffering from stomachache, GERD after eating spicy food hand holding her pain stomach

Zbliżają się Święta, a wraz z nimi suto zastawione biesiadne stoły, uginające się od smakowitych potraw i kuszących smakołyków. W takich okolicznościach czasem trudno powstrzymać się od spróbowania wszystkich pyszności, co w efekcie skutkuje nieprzyjemnym i niezdrowym przejedzeniem.

Co robić, gdy z przejedzenia rozboli brzuch? Jak przyspieszyć trawienie po przejedzeniu? Jakie środki pomagają na niestrawność? Jak zapobiegać uczuciu przejedzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak pojawia się niestrawność?

Uczucie przejedzenia zwykle pojawia się po zjedzeniu dużo większej niż zwykle ilości pokarmu lub ciężkostrawnego posiłku, bogatego w tłuszcze i cukry proste.

Spożycie zbyt dużych porcji jedzenia sprawia, że żołądek nie jest w stanie ich strawić w normalnym procesie trawienia ze względu na niewystarczającą ilość wydzielanych enzymów trawiennych.

Dodatkowo, zbyt obfite posiłki prowadzą do wytwarzania nadmiernych ilości soku żołądkowego, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku i powstawanie zgagi.

Objawy przejedzenia

Przejedzenie najczęściej wiąże się z pojawieniem się dolegliwości, takich jak:

 • ospałość,
 • uczucie ciężkości w żołądku,
 • ból brzucha,
 • uczucie ucisku, rozpychania lub kłucia w jamie brzusznej,
 • zgaga,
 • odbijanie się,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • mdłości,
 • zaparcia.

W ostrych przypadkach mogą wystąpić nawet wymioty i biegunka, a także kolka wątrobowa.

Co na przejedzenie? – domowe sposoby

Gdy tylko pojawią się objawy przejedzenia, należy natychmiast przerwać jedzenie i pobudzić proces trawienia.

 • RUCH. Nic tak nie poprawi samopoczucia jak wstanie od stołu, wyprostowanie się i udanie się na kilkunastominutowy spacer na świeżym powietrzu. Umiarkowana aktywność fizyczna stymuluje układ pokarmowy, pobudza krążenie w układzie trawiennym i poprawia motorykę jelit.
 • NAPARY ZIOŁOWE. Picie ciepłych naparów z ziół wspomagających trawienie to skuteczny sposób na łagodzenie objawów przejedzenia i niestrawności. Mięta pieprzowa, rumianek, ziele dziurawca czy mniszek lekarski zwiększają wydzielanie żółci i soku żołądkowego i zmniejszają uczucie ciężkości. Jeśli męczą nas dodatkowo dolegliwości takie jak wzdęcia czy gazy, warto sięgnąć po koper włoski, melisę, kminek lub oregano.
 • GORZKA HERBATA. Ciepła herbata (najlepiej zielona lub czerwona) bez cukru, wypita ok. 30 minut po posiłku, pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz wspiera trawienie tłuszczów. Do herbaty można dodać przyprawy wspomagające trawienie: cynamon, anyż lub imbir.
 • WODA Z CYTRYNĄ LUB OCTEM JABŁKOWYM. Letnia niegazowana woda z dodatkiem soku z cytryny lub naturalnego octu jabłkowego pobudza trawienie, zmniejsza wzdęcia, oczyszcza i nawadnia organizm.
 • SIEMIĘ LNIANE. Kleik z mielonego siemienia lnianego pobudza jelita do pracy, działa łagodząco na błonę śluzową przełyku i żołądka i niweluje objawy zgagi.

Jak przyspieszyć trawienie po przejedzeniu? – preparaty apteczne

Innym skutecznym sposobem na ból brzucha po przejedzeniu są preparaty apteczne, dostępne bez recepty.

W zależności od tego, jakie objawy nam dokuczają, warto sięgnąć po gotowe herbatki i mieszanki ziołowe do sporządzania naparów, krople żołądkowe, kapsułki z enzymami trawiennymi, tabletki z ekstraktami z ziół, płyny i syropy wspomagające trawienie.

Uczucie ciężkości w żołądku pomogą zniwelować preparaty ziołowe, takie jak Travium, Raphacholin czy Verdin Complexx.

Przy zgadze i refluksie ulgę przyniosą środki neutralizujące działanie kwasu żołądkowego, alginiany oraz inhibitory pompy protonowej (Ranigast, Polprazol, Controloc, itp).

Na wzdęcia pomocne będą preparaty zawierające substancje rozkurczające, symetykon, dimetykon, wyciąg z kopru lub z karczocha, jak na przykład Simeticon Max, Espumisan, Duspatalin, Ulgix.

Ból brzucha po przejedzeniu – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Aby zminimalizować ryzyko przejedzenia:

 • jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs posiłku,
 • nie pij zimnych, gazowanych czy słodzonych napojów podczas jedzenia,
 • pij dużo wody, jednak nie później niż pół godziny przed i po posiłku,
 • nie kładź się od razu po jedzeniu,
 • zachowaj umiar!

Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Ten dzień niestety nadszedł. „365 dni” znów atakuje. Kogo to kręci?!

Ostre cięcie. Żyć i umierać na dwie zmiany. My, dziewczyny z OIOM-u

Ostre cięcie. Żyć i umierać na dwie zmiany. My, dziewczyny z OIOM-u

9 rzeczy, które każdy ojciec powinien dać swojej córce