Go to content

Niezbędne kroki w pielęgnacji – nie możesz ich pomijać!

To, jakich kosmetyków używasz, jest niezwykle istotne w prawidłowej pielęgnacji. Liczy się także, JAK i w jakiej kolejności je stosujesz! Przeczytaj artykuł o etapach pielęgnacji i upewnij się, że na ten temat wiesz już wszystko.

Czy pielęgnacja poranna i wieczorna powinny się od siebie różnić? Jak najbardziej. Rano Twoja skóra potrzebuje lekkich, choć nadal odżywczych formuł, które będą dobrze trzymały się pod makijażem. Zaopatrz się też w dobry krem z filtrem SPF. Uwaga! Ochronę przeciwsłoneczną należy stosować każdego dnia, także zimą – to najskuteczniejsze działanie anti-ageing. Wieczorem Twoim priorytetem powinien być zaś demakijaż i oczyszczanie, a także nawilżanie.

Cztery filary i najważniejsze etapy pielęgnacji wyglądają zatem następująco:

  • demakijaż (wieczorem),
  • oczyszczanie (rano i wieczorem),
  • tonizowanie (rano i wieczorem),
  • nawilżanie (rano i wieczorem).

Demakijaż

Bez dokładnego demakijażu nie ma mowy o zdrowej skórze! Nawet jeśli się nie malowałaś, to i tak powinnaś oczyścić twarz. Na skórze zbiera się kurz, zabrudzenia, sebum itd. Niektórzy kosmetolodzy zalecają wręcz, aby demakijaż robić zaraz po powrocie z pracy czy zajęć, inni – że spokojnie można poczekać z tym do wieczora.

Jakich kosmetyków do tego potrzebujesz? To zależy od Twoich preferencji. Na pewno warto sięgnąć po olejki i mleczka. Jeżeli szukasz produktów do demakijażu, sprawdź dobrych sklep z kosmetykami, np. https://lavandin.pl/.

Oczyszczanie

Demakijaż służy „rozpuszczeniu” makijażu i zanieczyszczeń. Kolejny etap to oczyszczenie skóry. Dlatego mówimy o oczyszczaniu dwuetapowym. Pierwszym krokiem jest tu właśnie demakijaż, drugim – dokładne domywanie skóry. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków. Używaj do tego łagodnych żeli lub pianek myjących. Odstaw za to mocne detergenty, które mogą podrażnić skórę.

Ciekawostka: z twarzy trzeba zmyć również płyn miceralny!

Tonizowanie

Podczas mycia, a właściwie wskutek każdego kontaktu skóry z wodą, zaburzony zostaje jej kwasowy odczyn pH. W konsekwencji skóra traci naturalną barierę ochronną, jest bardziej podatna na podrażnienia, a także działanie drobnoustrojów oraz czynników środowiskowych. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie pH. Dzięki temu skóra pełniej skorzysta z kosmetyków nawilżających.

Nawilżanie

Każda cera potrzebuje nawilżania – nawet tłusta! Jeżeli nie dostarczysz jej składników nawilżających, będzie produkować jeszcze więcej sebum. Wybierz zatem dobry krem nawilżający dostosowany do potrzeb skóry (tzn. taki, który pełni dodatkowe funkcje, np. odżywczą, regeneracyjną itd.) Rano możesz stosować dwa kremy, np. nawilżający i z filtrem, lub jeden krem – SPF, jeśli jest odpowiednio odżywczy. Pamiętaj o kremie do delikatnej skóry pod oczami.

Dodatkowe kroki

Gorąco zachęcamy do używania serum, np. 2-3 razy w tygodniu. Serum da skórze to, czego nie ma krem do twarzy oraz podkręci pielęgnację. Może działać nawilżająco, regenerująco, przeciwstarzeniowo, ujędrniająco itd.

Poza tym nie zapominaj o regularnym złuszczaniu naskórka, czyli peelingach. Po zmyciu peelingu nałóż maseczkę – teraz zadziała jeszcze lepiej! – a następnie stonizuj twarz i w razie potrzeby użyj kremu.

Dobry krem potrafi zdziałać cuda. Zadziała jednak jeszcze lepiej, jeżeli nałożysz go na dokładnie oczyszczoną twarz. Dodaj do tego jeszcze serum – ukierunkowane na potrzeby swojej skóry – i nie zapominaj o peelingach. Twoja skóra na pewno Ci za to podziękuje.

Artykuł partnera