Go to content

Nie zapominaj o książkach! Oto 8 korzyści płynących z czytania

fot. Pexels/Lina

Zanim technologia zawładnęłam naszym światem, czytanie książek było niemalże codziennym rytuałem. Jednak w dzisiejszych czasach, w którym to media społecznościowe i internet odgrywają znaczącą rolę, książki powoli odchodzą w zapomnienie. Niektórzy są zbyt pochłonięci swoim życiem i nie znajdują czasu, by wziąć „lekturę” do ręki. Postanowiliśmy zatem przypomnieć, jakie są najważniejsze korzyści płynące z czytania.

8 korzyści płynących z czytania

Słownictwo

Regularne czytanie wzbogaca słownictwo, (co ciekawe) może zwiększyć twoją pewność siebie. Codzienne czytanie książek może również otworzyć drzwi do nauki nowych języków.

Umiejętność krytycznego myślenia

Książki zwiększają umiejętności analityczne. Oddając się powieściom kryminalnym, możesz rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów. Czytanie zachęca twój umysł do przewidywania i spekulacji. Łatwiej łączysz ze sobą fakty i rozwijasz silne umiejętności analityczne.

Skupienie i koncentracja

We współczesnej erze technologii jesteśmy nieustannie bombardowani różnymi rozpraszaczami, co utrudnia skupienie się na jednym zadaniu. W przeciągu pięciu minut możemy pracować nad projektem, sprawdzać pocztę, przeglądać media społecznościowe i sprawdzać, czy nie otrzymaliśmy SMS-a.

Tego rodzaju zachowanie nieuchronnie prowadzi do wyższego poziomu stresu i zmniejszonej produktywności. Jednak kiedy angażujemy się w czytanie książki, cała nasza uwaga poświęcona jest danej historii. Świat zewnętrzny zanika, pozwalając nam w pełni zanurzyć się w zawiłych szczegółach.

Sen

Według ekspertów Mayo Clinic czytanie przed pójściem spać może poprawić jakość snu. Mózg relaksuje się i przygotowuje do odpoczynku. Z kolei korzystanie z telefonu, tabletu czy oglądanie telewizora tuż przed położeniem się do łóżka, niekorzystnie wpływają na jakość naszego snu.

Empatia

Zanurzenie się we wciągającą historię to doświadczenie, które może zwiększyć twoją zdolność do empatii. Badanie przeprowadzone na Harvardzie w 2013 r. wykazało, że ludzie, którzy regularnie czytają fikcyjne historie i odkrywają różne postacie, mają zwiększoną zdolność rozpoznawania i rozumienia myśli i emocji innych.

Zobacz także: Empatia i stawianie granic. Jak radzić sobie z toksycznymi relacjami w życiu i w pracy?

Odprężanie

Czytanie pomaga się zrelaksować i zapomnieć  o problemach dnia codziennego. To, jaką książkę zdecydujesz się przeczytać, tak naprawdę nie ma znaczenia. Zatracając się w naprawdę wciągającej historii, możesz uciec od zmartwień i presji codziennego życia.

Stymulacja umysłowa

Codzienne czytanie jest doskonałym sposobem na utrzymanie aktywności umysłu. Zgodnie z badaniem z 2021 r., czytanie książek może pomóc spowolnić zaburzenia psychiczne, takie jak chorobę Alzheimera i demencję. Czytanie stymuluje mózg i utrzymuje go w „dobrej kondycji”.

Źródło rozrywki

Niezależnie od tego, czy preferujesz poezję, literaturę klasyczną, kryminały, thrillery, horrory, biografie, poradniki czy powieści romantyczne – książki są cennym źródłem przyjemności i rozrywki, które mogą pobudzić twoją wyobraźnię.

Źródło: providr.com