Predyspozycje genetyczne oraz naturalny proces starzenia się organizmu niewątpliwie mają wpływ na kondycję wzroku, ale nie tylko. To, jak szybko i w jakim stopniu wzrok się wyniszcza, w dużej mierze zależy również od naszych wyborów i nawyków. Warto wiedzieć, co działa niekorzystnie na oczy, by móc dbać o narząd, który jest tak ważny w codziennym funkcjonowaniu.
Brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV – jak słońce wpływa na nasze oczy?
Wielu osobom wydaje się, że oczy należy chronić przed silnym słońcem wyłącznie latem. Tymczasem narząd wzroku narażony jest na działanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego przez cały rok. Szczególnie niebezpieczne dla oczu mogą być promienie światła, które odbijają się od śniegu lub tafli wody, groźne jest także bezpośrednie wpatrywanie się w słońce.
Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia, wyrządza różnego rodzaju zmiany w obrębie tkanek – może dojść do uszkodzenia struktury oka, mogą pojawić się zmiany w siatkówce czy uszkodzenia rogówki. Wolne rodniki tlenowe wyniszczają fotoreceptory. Istotne jest to, że problemy wynikające z działania słońca nie muszą ujawniać się od razu, bywają odroczone w czasie. Dlatego w trosce o swój wzrok, należy używać odpowiedniego zabezpieczenia, czyli okularów, które mają filtr UV400.
Nieprawidłowe korzystanie z soczewek kontaktowych, zbyt słabe okulary
Wciąż wiele osób koryguje wzrok za pomocą okularów, jednak nie zawsze jest to robione w sposób prawidłowy. Zdarza się, że początkowo dobrze dobrane szkła z czasem przestają spełniać swoją funkcję, ponieważ wada wzroku ulega pogłębieniu. Brak regularnych kontroli okulistycznych, a co za tym idzie – brak aktualizacji mocy soczewek sprawia, że wciąż trzeba wytężać wzrok, co prowadzi do nadmiernego zmęczenia oczu, bólów głowy i dalszego pogorszenia widzenia.
Bywa też, że soczewki kontaktowe są źle dobrane lub niewłaściwie pielęgnowane, przez co mogą podrażniać narząd wzroku. Zapominanie o wyciąganiu soczewek przed snem, niedostateczna higiena przy ich wymianie, lub zbyt długie noszenie jednej pary może powodować infekcje, wywoływać dyskomfort i prowadzić do innych schorzeń.
Sposobem na to, by pozbyć się okularów oraz soczewek i przywrócić jakość widzenia jest laserowa korekta wzroku. To bezpieczny, bezbolesny i szybki zabieg przeprowadzany m.in. w Centrum Okulistycznym Eyemed. Laserowe korekcje wzroku są jednymi z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych na świecie.
Czy klimatyzacja i ogrzewanie mogą wpływać na nasze oczy?
Korzystamy z klimatyzacji latem i ogrzewania zimą, poprawiając swój komfort. Jednak warto wiedzieć, że każdy z tych systemów może obniżać wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniach nie ma nawilżaczy powietrza, wilgotność jest niska, może dochodzić do nadmiernego wysuszania filmu łzowego, który chroni powierzchnię oka. Suche oko jest narażone na podrażnienia, szybciej się męczy, może łatwiej ulegać infekcjom.
Rozwiązaniem problemu może być korzystanie z urządzeń utrzymujących odpowiednią wilgotność powietrza w pracy lub domu oraz unikanie kierowania nawiewu klimatyzacji bezpośrednio na twarz, szczególnie w samochodzie. Przydatne są także krople nawilżające do oczu. Warto również pamiętać o tym, by się odpowiednio nawadniać.
Unikanie czynników, które mogą szkodzić oczom, ma duże znaczenie w profilaktyce zdrowego wzroku. Równie ważne są regularne badania, które pozwalają na wczesne wykrycie problemów i zastosowanie odpowiednich metod leczenia i korekcji, zanim dolegliwości staną się poważniejsze.
W klinice okulistycznej Eyemed Lublin wykonywane są podstawowe i specjalistyczne badania okulistyczne. Zespół doświadczonych okulistów korzysta z najnowocześniejszego sprzętu medycznego, co zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i otrzymuje kompleksową opiekę dostosowaną do swoich potrzeb. Szczegółowa i dokładna diagnostyka pozwala wdrożyć skuteczne i bezpieczne terapie, by przywrócić komfort widzenia i pozbyć się schorzeń, z którymi borykają się pacjenci.