Go to content

Nie daj się pokusom, czyli jak mądrze robić zakupy i nie przepłacać za zbędne zachcianki

Kobiety kochają zakupy, ale każda z nas powinna znać też umiar i rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Niestety, nie jest to łatwe, ponieważ na każdym kroku czyhają pokusy, którym trudno się oprzeć. Jeśli zobaczysz na wystawie piękną sukienkę, po prostu musisz ją mieć? Też nie potrafisz odmówić sobie zakupu pysznych przekąsek, a potem czujesz wyrzuty sumienia? W takim razie przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak skutecznie walczyć z zachciankami!

Nie wybieraj się do sklepu bez listy zakupów

Jeśli na zakupy wybierasz się bez listy zakupów, nic dziwnego, że ze sklepu wracasz z torbą wypełnioną niepotrzebnymi rzeczami. Brak choćby wstępnego planu działania sprawia, że w poszukiwaniu potrzebnych artykułów przemierzasz wszystkie alejki. Nic więc dziwnego, że
w koszyku lądują także produkty, na które nagle nachodzi Cię ochota. Właśnie z tego powodu tak istotne jest przygotowanie spisu niezbędnych w domu rzeczy. Dzięki temu już od przekroczenia progu sklepu wiesz, czego potrzebujesz i nie wystawiasz się na tak silne
oddziaływanie najbardziej kuszących produktów.

Nie płać kartą, a gotówką

Lista zakupów niewiele daje, ponieważ masz problem z utrzymaniem samodyscypliny, a pojawiające się pokusy są po prostu zbyt silne? W takim razie rozwiązaniem sytuacji może okazać się gotówka. Przed wycieczką na zakupy stwórz listę potrzebnych produktów i określ mniej więcej, ile dany koszyczek powinien kosztować. Następnie wybierz z bankomatu oszacowaną kwotę (z lekką nadwyżką) i udaj się do sklepu. Tym sposobem stworzysz sobie barierę nie do sforsowania. Ograniczony budżet sprawi, że pojawiające się pokusy nie będą mogły być sfinansowane.

Uważaj na miejskie galerie

Współczesne galerie handlowe stały się mini miastami, w których znaleźć można nie tylko sklepy odzieżowe, ale też kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie, punkty usługowe i fryzjerskie, stoiska bankowe, kina, sale klubowe, a nawet biura urzędu miasta czy poczty. W efekcie możesz bywać tam nawet codzienne, przez co będziesz narażona na oddziaływanie wielu bodźców. Właśnie dlatego lepiej wybrać się do  standardowego fryzjera czy do restauracji na rynku. Jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, że miejskie centra handlowe to pułapki pełne pokus
i miej się na baczności! Jeżeli mimo wszystko wpadnie Ci w oko coś drogiego i będziesz chciała wspomóc się pożyczką, dowiedz się więcej, jak zwiększyć szanse na jej otrzymanie w artykule pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-100-przyznawalnosci/.

Daj sobie czas

Kupowanie pod wypływem nagłego impulsu nie jest czymś dobrym. Trzeba jednak podkreślić, że inny kaliber ma zachcianka w postaci paczki ciastek niż zakup najnowszego modelu telefonu, choć obecny działa bez zastrzeżeń. Aby nie popaść w problemy z nadmiernymi wydatkami na pokusy, decyzje zakupowe warto podejmować na chłodno, bez emocji. Jeśli piękny płaszcz lub droga biżuteria wpadną Ci w oko, daj sobie czas. Ten potrafi rozładować nieuzasadniony entuzjazm i rozwiać wątpliwości. Patrząc na dany produkt z perspektywy czasu, zdecydowanie łatwiej podejmiesz słuszną decyzję. Wprowadź tę zasadę w życie. Gwarantujemy, że się opłaca.

Rób większe zakupy, ale rzadziej

Jeśli wydajesz dużo pieniędzy na zbędne zachcianki, wypróbuj metodę, która polega na robieniu większych zakupów na kilka dni do przodu. Zamiast pojawiać się w sklepie każdego dnia po pracy, spróbuj robić zakupy np. 2 razy w tygodniu. Pozwoli Ci to istotnie ograniczyć wystawianie się na oddziaływanie bodźców wysyłanych przez artykuły stanowiące dla Ciebie pokusę, a to przełoży się na oszczędności. Przy okazji zaoszczędzisz też trochę czasu czy paliwa, które zużyłabyś na codzienne kursowanie do sklepu i z powrotem.