Go to content

Kilka nawyków, które zaszkodzą twojemu zdrowiu psychicznemu

Fot. iStock/kitzcorner

Współczesne życie nie jest dobre dla zdrowia psychicznego” – Jean Twenge, socjolog. Żyjemy w świecie, w którym prawie wszystko mamy dostępne za naciśnięciem guzika lub ruchu nadgarstka, ale problemy ze zdrowiem psychicznym są coraz bardziej powszechne. Pracujemy w stresie, mamy mało wolnego czasu i kochamy komplikować sobie wszystko to, co powinno być jasne i proste. 

Stworzyliśmy świat, w którym tak naprawdę nie czujemy się dobrze, a co za tym idzie, cierpimy z powodu naszych nastrojów i zdrowia fizycznego. Dzięki technologii nasze życie stało się łatwiejsze, ale „łatwe” nie zawsze jest lepsze. Potrzebujemy świeżego powietrza, słońca, zdrowego jedzenia, ćwiczeń i bliskości innych, aby dobrze się rozwijać i czuć. Współczesne życie nam tego nie zapewnia, stąd kryzys zdrowia psychicznego.

Poniżej przedstawiono bardziej szczegółowo, jakie nawyki i style życia mogą prowadzić do złego stanu zdrowia psychicznego.

Brak wysiłku fizycznego, zaniedbywanie swojego ciała

Oczywiście mamy lepszą opiekę medyczną niż sto lat temu, ale mniej zdrowia niż kiedykolwiek. Słyszy się o ludziach z problemami z sercem, cukrzycą i innymi dolegliwościami zdrowotnymi już w bardzo młodym wieku. Wiele lat temu żyliśmy bliżej natury, co domyślnie wymagało od nas poruszania się, aby zdobyć to, czego potrzebowaliśmy. Teraz mieszkamy w dużych miastach, gdzie poruszamy się głównie samochodami, a długie godziny spędzamy nieruchomo w pracy przy biurkach.

Brak ruchu, oprócz złego stanu zdrowia fizycznego, powoduje również niepokój i depresję. Ruch i ćwiczenia uwalniają endorfiny.

Kupowanie rzeczy, których nie potrzebujesz

Ludzie łatwo ulegają wpływom. Gromadzą rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują, czy to z przyzwyczajenia, czy próbując wypełnić pustkę w swoim życiu. Jednak badania wykazały wielokrotnie, że nie można kupić w ten sposób szczęścia. W rzeczywistości gromadzenie zbyt wielu rzeczy, których nie potrzebujemy, może powodować niepokój i stres. To, co zwiększa nasz poziom szczęścia, to nowe doświadczenia.

Brak snu

Brak snu i lęk / depresja wiążą się ze sobą bezpośrednio. Zdecydowanie potrzebujemy wysokiej jakości snu, aby funkcjonować, ale nowoczesne życie nam tego nie ułatwia. Technologia, stres, brak ruchu, zła dieta i wiele innych czynników mogą przyczynić się do tego, że śpimy niewystarczająco długo, co może zaostrzyć problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zbyt częste używanie smartfonów i technologii w ogóle

Jedno z badań wykazało, że osoby, które spędzają dłuższy czas w mediach społecznościowych, częściej zapadają na depresję. Przed epoką „social media” ludzie częściej rozmawiali twarzą w twarz i prowadzili głębsze rozmowy, ponieważ nic ich nie rozpraszało. Dziś jesteśmy mniej obecni dla innych i mniej uważni w „prawdziwym” świecie. To rozdźwięk między nami a rzeczywistością doprowadził do epidemii lęku i depresji.

Brak czasu spędzonego na świeżym powietrzu

Potrzebujemy natury, aby przetrwać, ale wydaje się, że zbudowaliśmy świat, w który przed nią stale uciekamy. To nie ma większego sensu. Brak światła słonecznego oznacza mniej witaminy D w organizmie, niezbędnej substancji odżywczej, która pomaga między innymi regulować nastrój i układ odpornościowy. Ponadto badania wykazały, że ludzie, którzy często spacerują w parku, są spokojniejsi i mniej sfrustrowani.


 

Na podstawie: powerofpositivity.com