Go to content

Zazdrość o partnera? Zamiast szpiegować go na fejsie, lepiej wyhamuj z tym uczuciem

Fot. iStock /demaerre

Kochasz swojego partnera i bardzo ci na nim zależy? Troszczysz się o niego, być może planujesz wspólną przyszłość, mieszkanie i psa. Wszystko jest ok, gdy jesteście razem. Poświęcacie sobie czas, jest wam dobrze, ciepło i przyjemnie. Uczucie kwitnie, nie masz powodów do niepokoju, ale gdy tylko on zamyka za sobą drzwi od domu, zapala się w twojej głowie czerwona lampka.
Zastanawiasz się, dokąd idzie, i czy na pewno z kumplami? Myśl, że może uśmiechnąć się do innej kobiety, powoduje u ciebie szybsze bicie serca. Pewnie sama siebie ganisz za takie zachowanie, a mimo to dzwonisz kontrolnie, czy aby na pewno dotarł na miejsce lub też korzystając z jego nieobecności w domu, wchodzisz na jego konto na Facebooku, myszkując po odebranych wiadomościach.

Zazwyczaj jesteście wszędzie razem, a ty ostentacyjnie łapiesz go za rękę lub w rozmowie stale podkreślasz waszą jedność słowem my – zrobiliśmy, byliśmy, pojechaliśmy, dając tym samym do zrozumienia, że on należy do ciebie. Ale, gdy tylko znika z twojego horyzontu, dręczy cię zazdrość i niepewność. Czasem nawet o to się kłócicie, bo jemu ciężko jest wytrzymać z zazdrośnikiem. Miłość rządzi się swoimi prawami i odrobina zazdrości podkręca płomień w związku. Jednak jej nadmiar, zamiast odkręcać temperaturę, ziębi emocje partnera, bo mało kto wytrzymuje życie w ciągłym podejrzeniu o najgorsze.

Nadmiar zazdrości niszczy, naucz się ją kontrolować

Partner być może przez dłuższy czas wytrzymuje presję, jaką na niego . Nie ma nic do ukrycia, więc przymyka oko na widok swojego telefonu w twojej dłoni, czy setne pytanie kto był jeszcze na imprezie. Jednak dla dobra swojego i partnera zmień nastawienie do kwestii lojalności i uczciwości faceta, zanim naprawdę nie postanowi złapać oddechu, z dala od wiecznych podejrzeń i pytań godnych upartego śledczego. Poluzuj trochę lejce, a zobaczysz, o ile łatwiej jest funkcjonować ze zdrowym podejściem do związku i sporą dawką zaufania.

5 sposobów na wyhamowanie zazdrości o partnera

1. Zastanów się, skąd się ona u ciebie bierze

Zazdrość, o ile nie przesłania ci wszystkiego, jest zwykłym uczuciem. Pojawia się, gdy komuś zależy na danej osobie. O ile jest ono przemijające, nie stwarza dla was zagrożenia. Gdy nie myślisz o niczym więcej, zazdrość staje się destrukcyjna, patologiczna. Często osoby zazdrosne działają impulsywnie, od razu w reakcji na niepokojące odczucia. Zastanów się więc, co stoi za twoim zachowaniem i jakie ma ono konsekwencje dla twojego związku. Najczęstszą przyczyną wątpliwości i podejrzliwości jest niska samoocena lub niezaspokojone potrzeby w związku. Jeśli jednak zazdrość wynika z twoich osobistych przeżyć, to ty musisz sobie z nią poradzić.

2. Rozmawiaj, by wyjaśnić wątpliwości

Rozmowa to podstawa porozumienia, jeśli więc dręczy cię zazdrość, porozmawiaj o tym z partnerem. Możliwe, że on nie jest bez winy i nieświadomie podsyca twoje obawy o wierność. Zazdrość bywa reakcją na określone zachowanie partnera, który być może nie wie, w jaki sposób wpływ ma na ciebie jego styl bycia — np. nadmierna otwartość na inne osoby, skłonność do niewinnych flirtów, które ciebie mogą boleć. W takim przypadku musisz porozmawiać z partnerem, aby wspólnie znaleźć porozumienie odnośnie do jego zachowań i twoich reakcji na nie.

3. Odpuść kontrolę

Nadmierna kontrola i zazdrość idą ze sobą w parze. Zazdrosne kobiety zapominają o tym, że partner nie jest ich własnością i nie powinny podążać krok w krok za facetem. W dodatku na dłuższą metę intensywna kontrola, wręcz inwigilacja, powoduje dyskomfort i chęć wyrwania się spod czujnego wzroku partnerki. Inną kwestią jest, że nie jesteś w stanie przez cały czas upilnować wszystkiego, a partner co ma zrobić i tak zrobi niezależnie od dokładanych przez nas starań.

4. Skup się na sobie

Nakręcając się przez cały czas zazdrością o partnera, zapominasz o samej sobie. A przecież jesteś tak samo ważną częścią związku, jak twój partner. Skup uwagę na sobie i zrób dla siebie rzecz, która poprawi ci samopoczucie i doda pewności siebie. Pasja, hobby, którym się zajmiesz, skutecznie odciągnie myśli od partnera nada nowy wymiar twojemu życiu.

5. Zmień zazdrość w pozytywną motywację

Wbrew pozorom, nawet tak negatywne uczucie, jak nadmierna zazdrość, może być czymś dobrym dla ciebie. Bo jeśli jest coś, czego możesz zazdrościć innym kobietom, równie dobrze możesz wypracować to u siebie. To przewrotny motywator, ale skuteczny, bo jeżeli któraś ma albo wygląda i też byś tak chciała, zadziałaj w tym kierunku. Po prostu. Fryzjer, fitness czy zajęcia artystyczne — świat stoi przed tobą otworem.


źródło: psychologwlodzi.pl