Mija tydzień od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Trwają walki, wybuchają bomby, słychać strzały. Ludzie walczą o swój kraj, robią wszystko, by oprzeć się najeźdźcom. Część, głównie kobiety z dziećmi, ucieka, szukając bezpieczeństwa poza granicami swojej ojczyzny. Zabierają najpotrzebniejsze rzeczy i często domowe zwierzaki. Widzieliśmy już zdjęcia dzieci z myszkami, kotami czy psami. Niestety nie wszystkie zwierzaki mają kochających ludzi. One też są cichymi ofiarami tej wojny.
Na początek poznajcie Marinę. Na Ukrainie nie ma schronisk, nie ma żadnej pomocy państwowej dla bezdomnych zwierząt. Marina to prywatna osoba, która bez grosza pomocy ze strony państwa pomaga ratować okaleczone i chore psy. W tej chwili ma pod opieką 630 psów, które nie mieszczą się już w ciasnych kojcach. Ale ona walczy codziennie o to, żeby je wyżywić, odrobaczyć, leczyć (na tyle na ile może).
Pomóc cudownej i dzielnej Marinie można za pośrednictwem tej strony: LINK!
Jak pomóc miłośnikom zwierząt i samym zwierzętom?
Na Facebooku działa grupa „Pomoc dla zwierząt w Ukrainie”. Jest tam już niemal 80 tys. osób. Pomoc, jaką można tam znaleźć czy zaoferować to np. transport czy jedzenie. Znajdziemy tu też wiele praktycznych wskazówek, jak przewozić zwierzęta, czy gdzie się zwrócić po bardziej specjalistyczną pomoc.
W grupach pomocowych, np. , ale też na fanpage’ach organizacji pozarządowych można trafić na apele osób, które poszukują domów tymczasowych dla zwierzaków z Ukrainy. Również w tej kwestii Polacy nie zawodzą – zgłaszają chęć przygarnięcia nawet kilku psów, kotów czy gryzoni. Niektórzy oferują schronienie i opiekę dla koni, krów czy owiec.
I są już pierwsze sukcesy!
Prężnie działa również grupa „Kynolodzy – kynologom na Ukrainie”. To wolontariusze, którzy jeszcze przed wybuchem wojny ostrzegali, iż kryzys polityczny na wschodzie może doprowadzić do sytuacji, w której zwierzęta na Ukrainie z dnia na dzień zostaną same.
Grupa udostępnia formularze adopcyjne oraz dla domów tymczasowych, można też zgłosić się do pomocy opiece weterynaryjnej.
- dom tymczasowy: formularz rejestracyjny
- opieka weterynaryjna: formularz rejestracyjny
Jak wyglądają procedury przewozu zwierząt przez granicę?
Inspektorat Ochrony Zwierząt informuje, że przybywający do Polski z Ukrainy mogą zabrać swoje zwierzęta. Jest to odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa na apele organizacji ochrony zwierząt. Wstrzymane zostały biurokratyczne przepisy w związku z wystąpieniem nadzwyczajnej sytuacji.
Do tej pory, zgodnie z rozporządzeniem UE, na teren Polski, jak i całej Unii Europejskiej, podczas podróży przewieźć można było 5 zwierząt, które musiały mieć między innymi aktualny wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
„W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia” – czytamy w komunikacie inspektoratu weterynarii.
Wyświetl ten post na Instagramie