Lifestyle Psychologia

Co z nami robi zmiana czasu. Pamiętajcie, to już dziś

Redakcja
Redakcja
24 marca 2022
fot. iStock/ lolostock
 

Od dziś śpimy krócej. W nocy przesunęliśmy nasze zegarki o całą godzinę do przodu, by cieszyć się letnim czasem. I, jak co roku, mimo że zmiana wypada w niedzielę, będzie nam ciężko do niej przywyknąć. Wiecie, jak sobie z tym poradzić?

Ile czasu organizm potrzebuje, by przywyknąć do zmiany czasu

Zdaniem ekspertów, nasz organizm przyzwyczaja się do nowych godzin funkcjonowania  (podobnie jak w przypadku zjawiska jet lag) około tygodnia. Przez ten czas możemy odczuwać dolegliwości, takie jak nadmierna senność, zmęczenie bądź podenerwowanie, zaburzenia trawienia, zaburzenia nastroju, zaburzenia rytmu życia, ogólna. dezorientacja.

Jak możemy sobie pomóc

Możemy spróbować zaradzić kłopotom związanym ze zmianą czasu. Dr Magdalena Łużniak-Piecha, psycholog z Uniwersytetu SWPS  radzi, by w dniu poprzedzającym noc przesunięcia wskazówek zegara spróbować pójść wcześniej spać. Im łagodniej wprowadzimy wszelkie zmiany, tym lepiej. A póki pogoda nas nie rozpieszcza, spróbujmy rozpieścić się sami, na przykład porcją ulubionej porannej kawy.

Trudno nam się przyzwyczaić do myśli, że i ranek i  wieczór zapadają szybciej, niż byśmy chcieli i wciąż wydaje nam się, że możemy „dłużej posiedzieć”, że jeszcze mamy trochę czasu… Co się dzieje następnego dnia, rano, wszyscy wiemy.

Cóż, pozostaje nam podążyć za radami ekspertów i dać sobie trochę czasu. Bądźmy dla siebie w tym tygodniu bardziej wyrozumiali. Następna okazja zdarzy się za pół roku 😉

Zmiana czasu – skąd się wzięła?

Do zmiany czasu w dużej mierze przyczynił się Benjamin Franklin, który zauważył, że ludzie kładą się do łóżka o konkretnej, ustalonej godzinie. Nie kierują się słońcem, a tym samym więcej korzystają ze sztucznego oświetlenia. Choć w przygotowanym przez niego artykule było zbyt mało argumentów, by kogokolwiek przekonać do zmiany czasu, to tematem zaczęli interesować się inni.

Za inicjatora zmiany czasu na letni uznaje się Williama Willetta, który opublikował broszurę The Waste of Daylight. Zaproponował, by w okresie letnim przestawić zegary o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu. Ostatecznie pionierami zmiany czasu byli Niemcy, którzy to 30 kwietnia 1916 roku podczas pierwszej wojny światowej przesunęli wskazówki zegara o godzinę do przodu, a do tyłu 1 października 1916 roku. W Polsce nieprzerwana zmiana czasu została wprowadzona w 1977 roku, choć po raz pierwszy miała miejsce w 1919 roku.


Na podstawie: centrumprasowe.swps.pl

 


Lifestyle Psychologia

Regulamin akcji „Mój pierwszy raz”

Redakcja
Redakcja
24 marca 2022
 

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI: „Mój pierwszy raz”

§1. Postanowienia ogólne

1. Organizatorem Akcji pod nazwą „Mój pierwszy raz” zwanego dalej „akcją”, jest portal Blum Media sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762, o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
2. Akcja zostanie przeprowadzona na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora, w okresie 24.03.2022 do 10.04.2022 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 30.04.2022 roku.
3. Sponsorami nagród w Konkursie są: Talaria Resort&Spa, Farmona, wydawnictwo Znak, Ritualia, – zwani dalej Sponsorami.
4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

§2. Uczestnictwo w Konkursie

1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsorów nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w
Konkursie.
4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.

ZADANIE KONKURSOWE

Napisz historię swojej pierwszej miesiączki. Każda z nas przeżywała to po swojemu. Każdej towarzyszyły inne emocje. Inaczej wspominać ją będą młode dziewczyny, inaczej kobiety, które pamiętają czasy, kiedy stały całą rodziną w kolejce po podpaski. Ale każda taka historia zawsze będzie miała wspólny mianownik – to kobiece spraw. Fachowo nazywana
menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Jeśli zdarzyła się wcześniej, to również nie jest to powód do zmartwień. Czy byłyśmy gotowe na pierwszą miesiączkę? Czy można było w ogóle się do tego przełomowego momentu w życiu kobiety przygotować?

Jaki był Wasz pierwszy raz? Pełen niewiedzy, czy przeciwnie? Kto o was zadbał? Jakie emocje temu towarzyszyły?

Wybrane listy opublikujemy, nagrodzimy 13 prac. Prace należy wysyłać na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Mój pierwszy raz” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me. Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

2. Za moment dokonania zgłoszenia do akcji w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.
3. Jedna osoba może przesłać tylko jeden list. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania akcji, pierwszy nadesłany e-mail.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów akcji

1. Zwycięzcy akcji zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
2. Laureaci zostaną wyłonieni na podstawie najciekawszego listu wybranego przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
3. Wyniki zostaną opublikowane do 15.04.2022 roku.

 §5. Nagrody w akcji i sposób ich przekazania

1. Sponsorami nagród w akcji są: Talaria Resort&Spa – 3-dniowy pobyt w hotelu TALARIA RESORT & SPA, 2 noce z wyżywieniem dla 2 osób; Farmona – 4 zestawy 3 produktów, wydawnictwo Znak – 4 książki ONA; Ritualia – 4 zestawy 3 produktów.
2. Laureatami akcji zostaną osoby, które wybierze jury.
3. Nagrody zostaną wysłane bezpośrednio od Sponsorów w terminie do 30.04.2022r.
4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
5. O wynikach laureat zostanie poinformowany przez profil Oh!Me za pośrednictwem prywatnej wiadomości. Zwycięzca skontaktuje się z Organizatorem za pośrednictwem prywatnej wiadomości. W przypadku braku zgłoszenia się Laureata w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników, nagroda przechodzi na osobę kolejną wg. ocen redakcji.


Lifestyle Psychologia

5 pomysłów na wiosenną metamorfozę mieszkania

Redakcja
Redakcja
24 marca 2022

Wiosna to dobry moment na odświeżenie domu i przearanżowanie przestrzeni, która w starej odsłonie już dawno spowszechniała. Oto 5 pomysłów jak w jeden dzień ożywić przestrzeń w salonie, sypialni czy kuchni i zaskoczyć pozostałych domowników.


Remont mieszkania stanowi dużą inwestycję finansową i czasową. Bywa zarzewiem wielu napięć i kłótni wśród poirytowanych chaosem członków rodziny. Nic zatem dziwnego, że najczęściej odkładamy decyzję o jego przeprowadzeniu na kolejny rok, a czasem wręcz na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie oznacza to jednak bycia skazanym na ciągłe przebywanie w nudnych i dawno nie odświeżonych wnętrzach. Poniższe pomysły zrealizujemy nawet w jeden dzień, a efekty będą widoczne natychmiast.

Przyroda się budzi, postaw na kolor

Jeżeli we wnętrzu salonu lub sypialni dominują szarości, to wiosną trzeba dodać tu kolorowych akcentów. Pierwszym pomysłem jest zakup lub zmiana zasłon. W zależności od kolorów ścian i mebli można dobrać modne w tym sezonie odcienie mięty, pistacji, ale też jasnego fioletu, lawendy i bladego różu. Kolejnym krokiem będzie zakup narzut i poduszek w podobnym odcieniu. Całości dopełnią efektowne dodatki np. samodzielnie wykonane makramy na ścianach czy oryginalne wazony.

Więcej niż obrazy – Banksy, van Gogh, Picasso a może…

Alternatywą lub kolejnym krokiem do wypełnienia pustych ścian, a czasem ukrycia drobnych rys – jest powieszenie kilku obrazów. Po pierwsze, warto zastanowić się, które reprodukcje najlepiej dodadzą klimatu pomieszczeniu – np. żółty akcent w postaci „Słoneczników” Van Gogha w stonowanym pokoju, w którym dominują szarości i biel czy klimatyczne reprodukcje Banksy’ego w salonie urządzonym w stylu industrialnym. Po drugie, należy przemyśleć jak wybrane przez nas obrazy współgrają ze sobą na danej przestrzeni. Żeby nie przesadzić – zawsze pamiętajmy o spójności całej aranżacji i wykorzystujmy do tego konkretny wzór, kształt, kolor czy fakturę, które będą się powtarzać na dalej powierzchni.

Przykuwaj uwagę i zaskakuj nietypowymi elementami wystroju

 

Meble w bieli zaczynają nużyć? Zielone akcenty i piękne, drewniane dodatki mogą odmienić takie wnętrze nie do poznania. Kilka nowych roślin (mogą być też sztuczne), jak również piękny „las w słoiku” przykują uwagę każdego, kto przekroczy próg pomieszczenia. Drewniane miseczki w kształcie liścia klonu. Ręcznie plecione kosze. Piękna, ozdobna szkatułka np. z kamieniem półszlachetnym – zielonym awenturynem. Unikalna szafka wisząca na biżuterię, która wygląda jak obraz z drewnianym motywem kwiatowym. Wszystkie wspomniane przedmioty na długo zapadają w pamięć. Dodatkowo, możemy mieć pewność, że takich ozdób nie znajdziemy u wielu osób w domach, zwłaszcza, że każdy jest unikalnym projektem.

Designerskie urządzenia, które nie tylko wyglądają, ale się przydają

Porozrzucane na komodzie, stole czy podłodze kable psują odbiór nawet najpiękniej zaaranżowanej przestrzeni. Wieczne szukanie ładowarki lub brak odpowiedniego kabla do ładowania danego modelu telefonu również bywają uciążliwe. Z kolei zakup nowego zestawu Hi-Fi to nie tylko większy wydatek, ale też konieczność solidniejszego przemeblowania pomieszczenia na potrzeby kącika muzycznego.

W dodatku wymarzone urządzenie grające nijak nie pasuje wyglądem do stylu i pozostałych elementów pokoju. Jak rozwiązać powyższe problemy? Warto postawić na stylowe, mobilne urządzenia. Zamiast wielu kabli – podkładka ładująca, która przyciąga wzrok designem, kolorem i materiałem wykończeniowym np. Base Duo Fresh ‘n Rebel, na której możemy ładować jednocześnie dwa telefony. W oczekiwaniu na wymarzony sprzęt Hi-Fi można wybrać mobilny głośnik np. Soul Fresh ‘n Rebel, charakteryzujący się wysoką jakością dźwięku, imponującą głośnością i świetnym wyglądem, który możemy zabrać ze sobą np. do kuchni, łazienki, na balkon czy na grilla w ogrodzie.

Znajdź różnice czyli metamorfozy znanych przedmiotów

Czasem zamiast wyrzucać stare rzeczy np. wysłużony, ale ulubiony fotel lub wygodne, lecz nudne białe krzesła przy stole, lepiej poddać je małej renowacji. Zmiana tapicerki w fotelu na zupełnie inny wzór czy przemalowanie krzeseł na atrakcyjny i modny kolor pozwoli równie skutecznie przearanżować całe wnętrze, co zmiana koloru ścian i mebli. Renowacje sprzętów można zlecić, ale też przeprowadzić samemu. W przypadku drugiej opcji warto np. zapisać się na warsztaty online z renowacji przedmiotów codziennego użytku – dzięki temu ograniczać będzie nas później tylko własna wyobraźnia.

Warto pamiętać, że prostota jest szczytem wyrafinowania, jak zwykł mawiać Leonardo da Vinci. Jeśli chodzi o wystrój mieszkania, to bardzo często mniej znaczy więcej, a sporą różnicę może zrobić kilka prostych zmian w otoczeniu.


Zobacz także

3 powody, dla których od jutra będę spać z cebulą w skarpetkach

Już się nie znamy, nie pasujesz do mojej wizji świata idealnego… Witaj w Facebookowej otchłani „gorszego sortu”. Czy już naprawdę nie potrafimy się różnić?

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością

Syndrom Otella, czyli więcej niż patologiczna zazdrość