Lifestyle

Namalować codzienną miłość można naprawdę pięknie – zobaczcie sami

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 sierpnia 2018
Fot. Screen z Instagrama /amandaoleander
 

Miłość nie jest uniwersalna. Pomimo tego, co pokazują książki i filmy, miłość nie polega jedynie na okazywaniu sobie uczucia za pomocą wielkich gestów i decyzji, które zmieniają całe twoje życie. Dużo częściej wyrażamy miłość nieświadomie, celebrując prostotę codziennych, spędzonych chwil. Świetnie ukazała to Amanda Oleander na swoich rysunkach, zobaczcie sami!


Lifestyle

Syndrom Otella, czyli więcej niż patologiczna zazdrość

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 sierpnia 2018
„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością
Fot. iStock / SilviaJansen
 

Syndrom Otella jest patologią, która może mieć dramatyczne konsekwencje. Wszystko z powodu irracjonalnej i niekontrolowanej zazdrości, takiej, która w niektórych przypadkach może nawet sprawić, że uwierzysz, że jest ofiarą konspiracji, że poczujesz się zdradzona przez partnera.

Syndrom Otella – czym jest?

Syndrom Otella to zaburzenie psychotyczne, które polega na odczuwaniu patologicznej i nieustającej zazdrości o partnerkę seksualną. Niekiedy nazywany jest obłędem zazdrości lub obłędem alkoholowym – często zmagają się z nimi panowie nadużywający alkoholu. Mężczyzna zmagający się z syndromem Otella na każdym kroku podejrzewa swoją partnerkę seksualną o zdradę. Często nie mając ku temu najmniejszych podstaw. Partner nie ma zaufania do swojej kobiety i stale twierdzi, że jest obiektem westchnień innych mężczyzn. Zdarza się, że syndrom Otella diagnozowany jest u kobiet, jednak są to naprawdę sporadyczne przypadki. 

Oto niektóre sygnały, które mogą pomóc zadecydować, czy dana osoba cierpi na ten syndrom Otella:

 • Powtarzające się zachowania kontrolujące i ciągłe kwestionowanie nawyków partnera
 • Ciągłe podejrzenia o brak lojalności, o zdradę, o relację pozamałżeńską
 • Niezdolność do kontrolowania zazdrości, brak świadomości problemu
 • Niemożliwość sterowania impulsami
 • Ciągłe żądania wyjaśnień, poszukiwanie uzasadnienia dla swojego podejrzenia i niewłaściwe interpretacje zachowania współmałżonka

Przyczyny

Obecnie brak jest badań wykazujących w 100%, czym ten syndrom jest spowodowany, chociaż wiadomo, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jego rozwój. Niektóre z nich to alkoholizm, schizofrenia lub uzależnienia.

Niektóre badania wiązały zespół Otella z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona. Jeszcze inne wykazują związek między zespołem Otella a uszkodzeniem mózgu. Syndrom Otella może być wynikiem nieuświadomionego lęku przed porzuceniem, stratą i zdradą.

Zobacz również: Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?

Do czego może doprowadzić syndrom Otella?

Syndrom Otella ma niebezpieczne konsekwencje i nigdy nie przynosi żadnych korzyści. Mężczyzna podejrzewający partnerkę o zdradę może zacząć ją śledzić, nękać i prześladować. Zdarza się, że wynajmuje prywatnych detektywów, instaluje w domu kamery i podsłuch. Zachowuje się absurdalnie i nierozsądnie. Zdarza się, że ofiarą pada rzekomy, nowy partner, jego aktualnej partnerki. Taki związek nigdy nie kończy się happy endem. Najczęściej dochodzi do rozpadu.

Jak wygląda leczenie?

Czy można leczyć patologiczną zazdrość? Można, ale tylko przy profesjonalnej pomocy. Dzięki temu dana osoba nauczy się kontrolować, odnajdywać spokój osobisty, a wreszcie harmonię we własnej relacji. Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym podejściem do zespołu Otella jest terapia poznawczo-behawioralna. Ważna jest również terapia rodzinna i małżeńska, ponieważ zazdrość może czasami być związana z bardzo osobistą historią pacjenta.

Leczenie uzależnione jest od jego przyczyny. Jeśli syndrom jest wynikiem alkoholizmu, należy rozpocząć terapię. Samo zachowanie trzeźwości i długotrwałe odstawienie alkoholu nie jest rozwiązaniem i nie pomoże wyzbyć się chorobliwych podejrzeń. Niezbędna jest psychoterapia, która nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Zdarza się, że pacjent jest agresywny i wymaga podawania leków przeciwpsychotycznych. Syndrom Otella jest trudny do wyleczenia, a terapia może ciągnąć się latami.


Na podstawie: nospensees.fr

Lifestyle

Praktyczne porady na wakacyjny wyjazd z niemowlęciem

Redakcja
Redakcja
13 sierpnia 2018
Mat. prasowe

Nieważne, czy nad morze, w góry, a może nad jezioro – podróż z maluszkiem zawsze jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny. Szczególnie, jeśli będzie to pierwszy wyjazd we trójkę. Kiedy miejsce wypoczynku zostało już wybrane, rodzice stają przed szeregiem wyzwań: jakie ubranka i zabawki spakować, jak będzie przebiegać podróż, jak planować wycieczki, a w końcu – jak poza domem karmić maluszka, któremu wyłączne karmienie piersią już nie wystarcza?

Trzeba się przygotować

Jeśli dziecko ma więcej niż 4 miesiące, jest już gotowe, aby wspólnie z rodzicami poznawać świat. Zmiana klimatu na pewno pozytywnie wpłynie na kształtującą się odporność niemowlęcia. Przed podróżą warto jednak skonsultować się z pediatrą – lekarz sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu, a także wskaże, jakie leki zabrać ze sobą na wszelki wypadek. W trosce o zdrowie dziecka dobrze sprawdzić wcześniej pogodę długoterminową – nawet jeśli zapowiadają się wyłącznie słoneczne dni, warto zabrać również cieplejsze ubranka dla maluszka – na wypadek wiatru, deszczu czy nagłego ochłodzenia. Pamiętajcie też o ulubionych zabawkach dziecka, którymi będzie się mogło zająć w pokoju czy na plaży.

No to w drogę!

Najwygodniejszym środkiem transportu dla świeżo upieczonych rodziców jest samochód – możecie zatrzymać się kiedy i gdzie chcecie, a także spakować wszystko, co jest wam potrzebne. Zastanawiacie się, o jakiej porze dnia wyjechać? Najlepiej rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze bardzo wysoka, a maluszek jest przed swoją codzienną dłuższą drzemką – macie wtedy większe szanse, że będzie smacznie spał w samochodowym foteliku. Jeśli na zewnątrz zrobi się upalnie, uważajcie, aby nie przesadzić z klimatyzacją.

Młody organizm inaczej niż rodzice reaguje na zmianę temperatur – jeśli będzie znaczna, może się przeziębić. Z drugiej strony warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną już w samochodzie – umożliwią to specjalne rolety przeciwsłoneczne mocowane do szyb. Wielu rodziców poleca po prostu zakrycie szyby pieluszką tetrową – to proste i relatywnie tanie rozwiązanie. Pamiętajcie, że dłuższa podróż samochodem to dla niemowlęcia zupełnie nowa sytuacja, dlatego zadbajcie o częste postoje.

Bagaż podręczny, czyli co każdy rodzic powinien mieć pod ręką:

 • chusteczki nawilżone i klasyczne higieniczne,

 • pieluszki (jednorazowe i tetrowe),

 • krem z filtrem (aby posmarować niemowlę, jak będzie słońce),

 • wodę do picia (jest najlepsza do gaszenia pragnienia maluszka),

 • gotowy posiłek dla dziecka (te z oznaczeniem wieku na opakowaniu są bezpieczne i dopasowane do potrzeb dziecka) wraz z łyżeczką i śliniaczkiem,

 • ulubioną zabawkę niemowlęcia,

 • ubranko na zmianę,

 • lekki kocyk – przyda się w samochodzie czy podczas drzemki na spacerze,

 • smoczki.

Pamiętaj, aby nie pakować rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień – zabiorą tylko miejsce, a jest mało prawdopodobne, że przydadzą się na wyjeździe.

Czas na odpoczynek

Kiedy będziecie już planować wycieczki w miejscu wypoczynku, pamiętajcie, aby respektować stały rytm dnia dziecka, do którego jest już przyzwyczajony. W ciągu dnia powinien być czas na sen, na zabawę, na pielęgnację, a także na jedzenie. Jeśli maluszek dostaje mleko mamy, wciąż powinien być karmiony na żądanie.

Kiedy jesteście już na etapie rozszerzania diety, pamiętajcie, aby regularnie podawać mu posiłki z warzywami i delikatnymi rodzajami mięsa, owoce oraz produkty zbożowe. Powinny być one bezpieczne i dopasowane do szczególnych wymagań żywieniowych niemowlęcia. W wakacyjnych kurortach, podobnie jak w sklepie czy na targu, za pomocą zmysłów nie jesteście w stanie ocenić jakości składników dla maluszka.

Ponadto przygotowanie ich w taki sposób, aby były odpowiednie dla dziecka, może być wyzwaniem – to przecież zadanie trudne i czasochłonne. Właśnie dlatego dobrze, abyście mieli przy sobie posiłki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Na pewno świetnie sprawdzi się 6 pysznych nowości od BoboVita. Zawierają delikatne rodzaje mięsa i rybę, m.in. cielęcinę, królika i łososia – składniki ważne na etapie rozszerzania diety. Jeśli pójdziecie do restauracji czy smażalni, możecie poprosić obsługę o podgrzanie produktu dla maluszka – będziecie mieć wtedy gwarancję, że dostaje on bezpieczny i odpowiednio zbilansowany posiłek, dopasowany do etapu rozwoju, a dzięki temu wspieracie prawidłowe nawyki żywieniowe waszego dziecka.


Zobacz także

„Jestem rakowi wdzięczna. Za życie. Bo ja dopiero teraz żyję”

List otwarty Jerzego Owsiaka do Prezesa TVP Jacka Kurskiego

6 rzeczy, które każda NISKA kobieta powinna mieć w swojej szafie